[CZ] Dungeon Squad

V téhle sekci shromažďujeme publikované dokončené překlady a diskuze k nim. Sekce má především archivační účel a slouží taky ke sbírání zpětné vazby. Všechny překlady by měly být zadané v databázi RPG, což je mnohem jednodušší a přehlednější způsob, jak je vyhledávat a vyznat se v nich.
Richard Faila

[CZ] Dungeon Squad

Příspěvek od Richard Faila »

Na úvod si dovolím udělat malé shrnutí.

Potřeboval jsem co nejjednodušší pravidlový systém neboť plánuji dvoudenní (tedy spíše dvouvečerovou) akci pro několik přátel a známých, kteří jsou ale naprostí herní nováčci a neví ani význam zkratky RPG.

Zde na foru mi byl doporučen Dungeon Squad který se mi velmi zamlouval svojí minimálností. Abychom se při hraní nemuseli zdržovat překladem z angličtiny, sám jsem udělal překlad, respektive přeložil jsem verzi DUNGEON SQUAD – Yet Another Variant.

A abych se nějak odvděčil lidem, co mi zde pomohli při výběru systému, chtěl jsem dát překlad volně k dispozici. Tehdy vznikla celá panika ohledně názvu, protože se nedařilo najít něco, co už není nemá zabrané nějaké podobná hra.

Nakonec se jsem to celá nazval "pravidla", neboť jsem nedokázal vymyslet nic, co by se nepletlo s jinou hrou, vystihovalo celou hru a znělo alespoň trochu seriózně (žádné Kobkomando apd). Pokud máte nějaký nápad, sem s ním.

Nemám v úmysl danou věc šířit komerčně a pokud to hodláte dále upravovat, nemám námitek.
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: [CZ] Dungeon Squad

Příspěvek od PetrH »

takto to urcite vitam. co se tyka me mam jeden dotaz:
jak se hralo, jake jsou postrehy ze hry? neni predmet k6 a k10 malo? pripadne 4 dovednosti/kouzla/predmety ?
ja zavedl do KaM vsehcny kostky k4,6,8,10,12,16,20 pro lepsi skalovani... docela me zajima ten feedback ze hrnai, jelikoz mi prijde v originale strasne malo nestvur, respektive to co tam je je tak max na 1 vikend :)
Richard Faila

Re: [CZ] Dungeon Squad

Příspěvek od Richard Faila »

PetrH píše:takto to urcite vitam. co se tyka me mam jeden dotaz:
jak se hralo, jake jsou postrehy ze hry? neni predmet k6 a k10 malo? pripadne 4 dovednosti/kouzla/predmety ?
ja zavedl do KaM vsehcny kostky k4,6,8,10,12,16,20 pro lepsi skalovani... docela me zajima ten feedback ze hrnai, jelikoz mi prijde v originale strasne malo nestvur, respektive to co tam je je tak max na 1 vikend :)
Na úvod viz. viewtopic.php?f=89&t=8129&start=285#p408706

Zatím jsme ještě nehráli, na hory jezdíme na konci zkouškového. Jestli to tedy vůbec nakonec dopadne s ohledem na množství sněhu na horách.

Co se týče malého množství schopností, to je pro mě spíš pozitivum, sám mám raději dobrodružství pro nízké úrovně a určitě to bude jednoduší pro začátečníky.

Jak jsem už psal, tak dobrodružství mám svoje, takže nestvůry řešit nemusím, ty z pravidel asi ani nepoužiji a vytvořím si svoje podle předlohy.
Richard Faila

Re: [CZ] Dungeon Squad

Příspěvek od Richard Faila »

Tak máme dohráno.

Pokud mohu mluvit za sebe, tak se pravidla ukázala jako použitelná při zachování minimalismu. Je to samozřejmě individuální neboť se našli lidi, kteří si nebyli schopni přečíst ani těch několik málo stran, protože "to bylo moc dlouhé".

Herní mechanika se zdá funkční jak v boji, tak mimo boj. Skoro na vše se hází na Průzkum, při zkoumání něčeho magického na Magii, na Boj se mimo Souboj házelo minimálně. Tvorba postavy sice jednoduchá ale překvapivě variabilní. Pro příště bych omezil povolání s bojovou magií, při použití hexového papíru mají výraznou převahu nad bojovými nebo střeleckými postavami.

Problém nebyl ani tak v pravidlech, jako spíše v cílové skupině. Měl jsem pocit, že si hru nejvíce užili lidé s předchozími zkušenostmi s RPG. Naopak nováčci se dost ztráceli v celé koncepci hry na hrdiny (co je cílem hry ?, jak hrát svoji postavu?) a byl i problém s pochopením Souboje (střídáním kol, jedna akce na kolo, atd...). Určitě je také lepší začít s menší skupinou, já měl 8 hráčů a bylo to opravdu hodně. Ideální stav by byl 3-4. Ve velké skupině je těžké se zavděčit, protože polovinu nebavila detektivní zápletka, ale souboje ano a druhá to měla přesně na opak.

Takže ano, pravidla jsou použitelná, ale pro nováčky by to chtělo přiložit ještě něco jako "Základy her na hrdiny v 10 bodech". Dobrodružství doporučuji spíše bojově zaměřená nebo s velmi jednoduchou zápletkou (Bílý hrad :D) aby ji nováčci pobrali.
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: [CZ] Dungeon Squad

Příspěvek od PetrH »

no z mych zkusenosti je idealni mit vypravec + 3 hraci. co se tyka tvych postrehu na uceni. ja nemel u novacku spise problem naucit se princip, jako spise je dost otravovalal strelba (hody, lichosti, sudosti...). a pote jsme mel pocit, ze je vubec nebavilo to, ze maji jen 4 kostkou zvyhodnene polozky, takze postupne se to ruzne menilo. zkusenejsi hraci samozrejme chteli svojew oblibena kouzla z jinych her (ze sparkle)...
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: [CZ] Dungeon Squad

Příspěvek od Pepa »

Pěkná, milá, jednoduchá hra (i když jde asi o překlad). Obsahuje souboje, magii, speciální schopnosti, kouzelné předměty, možnost profilovat jednotlivá povolání, bestiář a dokonce i ceník :) Musím říct, že se mi to vlastně docela líbí :) Tohle kdyby někdo například poslal do Kuchyně, byl bych maximálně spokojen :)
Odpovědět

Zpět na „Dokončené překlady“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů