[RPG Kuchyně 2017] Fuck System

RPG Kuchyně 2017 začíná!
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

[RPG Kuchyně 2017] Fuck System

Příspěvek od OnGe »

Viděli jste ingredience? Tak vám muselo být jasné, že něco takového musí vzniknout.

Obrázek
http://www.punkrock.cz/nasivky/1090-fuck-system.html
Přílohy
Fuck system.pdf
(1.97 MiB) Staženo 201 x
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16248
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [RPG Kuchyně 2017] Fuck System

Příspěvek od MarkyParky »

První dojmy:

Nevím, jestli (zvlášť s ohledem na nutnost IRL setkávání) to jde odehrát, ale zato naprosto jistě vím, že si to chci zahrát.

:clap: :clap: :clap:

A čtení fakt pobavilo. Celou dobu.

Někdo další z Prahe?
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [RPG Kuchyně 2017] Fuck System

Příspěvek od York »

MarkyParky píše:A čtení fakt pobavilo.
Jo, je to pěkně napsané ;-)

Je to teda spíš larp, ale to se od těch ingrediencí vcelku dalo čekat. Přišlo mi to dost newbie unfriendly, spoustu věcí si čtenář musí domyslet. Ale je to pěkný.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16248
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [RPG Kuchyně 2017] Fuck System

Příspěvek od MarkyParky »

York píše:Je to teda spíš larp
Jo, to mi taky běželo hlavou. Má to k LARPu dost nakročeno, ale není to naškodu.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyně 2017] Fuck System

Příspěvek od OnGe »

Je to LARP, při kterém nikoho nepotkáš a většinu času se hraje po internetu. Otázka je, jestli se něčemu takovému dá říkat LARP. Možná ještě ARP, kdyby lidi dávali ty QR kódy na hodně divoká místa :)
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16248
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [RPG Kuchyně 2017] Fuck System

Příspěvek od MarkyParky »

No, tak máme tam:
- nutnost trefovat se do "oken"
- mechaniku "trablů", která vyžaduje od hráčů konkrétní výstupy v konkrétní čas
- mechaniku "zdrojů" na netu
- a v neposlední řadě to vyměňování QR kódů.

Ve srovnání s table-top hrami nebo klasickým play-by-post nebo online hraním, je to živé až až.

Rozhodně to ale nemyslím jako kritiku, ostatně crossoverové hry tu máme taky skoro každý rok. Naopak, je to příjemné oživení....
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16248
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [RPG Kuchyně 2017] Fuck System

Příspěvek od MarkyParky »

Soutěžní komentář:

Nápad, atmosféra a celkový dojem

Když jsem PDF otevřel, tak jsem se nejprve vyděsil, abych vzápětí, o pár stránek dále zkonstatoval, že to, jak PDF vypadá naprosto odpovídá atmosféře, která prostupuje celou hrou. Už jsem to psal výše, tohle bych si chtěl zahrát, byť jenom kvůli atmosféře a legraci a bez ohledu na to, že v hodnocení přijdou i nějaké výhrady . Téma je zvolené perfektně, text je vtipný, persóny a trampoty jsou originální a celé to prostě na mě působí dojmem, že OnGe věděl, co dělá.

Hratelnost a provedení
Opět už zde bylo diskutováno, nechal jsem si to projít hlavou a musím konstatovat, že to zopakuji. Když jsem hru pročítal, neustále jsem měl pocit, že čtu zadání několikadenního larpu nebo spíš městské hry. Vlastně si to myslím doteď.

S každou zprávou jsou spojeny tři události, které se odehrávají "na živo", byť bez přímého kontaktu mezi hráči.
* Zdrojem pro data jsou "živé" články
* Nutnost komunikovat v oknech nutí hráče upravit si "živý" rozvrh
* A nakonec po skončení všech domluv musí dojít k "živé" výměně QR kódu

No a když přijde velké finále, tak jsou to hráči, nikoliv jejich postavy, kdo musí vyřešit hádanku s kódem. Zkrátka pro mě je to crossover hra mezi RPG a LARPem/městskou hrou, která spíš inklinuje do té živé polohy.

Mechanika samotná je v celku jednoduchá - díky tomu, že na jedné pozici se může nacházet právě jeden znak dvakrát, je jistota, že pokud si hráči dokáží vyměnit kódy a nepomotají pořadí získávání (opět skill hráčů, nikoliv postav), tak zvítězí. Persóny se tak redukují na fluf, kterým obalují svou komunikaci, mechanicky mezi nimi není žádný rozdíl. Což je mi i trochu líto, bylo by hrozně fajn vidět nějaké rozdíly. Buďto v rovině mechaniky (kdyby třeba nolifer získával jiná data než hacker), nebo v rovině živé hry (kdyby třeba hráč, který předává kód, měl nějak vymezená místa, na kterých jeho "classa" smí QR kód ponechat).

Ucelenost, srozumitelnost a podání

V pravidlech chybí jedna drobnost, a to upozornění, že pokud si to chcete zahrát se všemi šesti persónami v šesti hráčích, musíte použít hexadecimální soustavu (což mimochodem je stylové a nevím, zda to byl nebo nebyl záměr) jinak vám dojdou cifry :think:

Co jsem z textu nepochopil nebo mi přijde nedotažené, je submechanika přilákání pozornosti Velkého bratra. Fluf je jasný, ale chybí mi nějaký reálný herní dopad - zvlášť pokud to srovnám s naopak velmi vtipnou a kreativní submechanikou trampot. Kdyź odešlu zprávu mimo okno, tak mi Velký bratr pošle Bububu text a dál?

Jinak jim nemám co dalšího vytknout. Je to srozumitelné, podané ve správném pořadí, rozumně seřazené a zábavné ke čtení. Snad jen občasné přeskočení z jednotného do množného čísla a nazpět při vysvětlování je trochu rušivé, ale já osobně s tím při psaní textu mívám hrozitánské problémy, takže chápu, jak těžké je to uhlídat - a opět, to je kosmetická vada.

Zapojení ingrediencí
* barevná revoluce - revoluce je zapojená rozhodně dobře, barvičky jsou OK
* hrneček - nebýt vtipu s Google dokumentem, tak mi přijde nevyužitý, spíš do počtu.
* bezpečí - v pořádku a pěkně zapojené do mechaniky potkávání
* nutnost používat internet - velmi pěkně zapojené i do mechaniky
* provazochodec - tam mě vysvětlení nějak minulo ;o)

Celkově >>Fuck (the) system<< hodnotím velmi pozitivně a fakt bych si to rád zahrál. Pražáci?
Uživatelský avatar
Plz
Příspěvky: 194
Registrován: 11. 10. 2004, 08:22
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyně 2017] Fuck System

Příspěvek od Plz »

Fuck system čtvrtá hra v pořadí a nějak nevím co k ní napsat. Ingredience sem při čtení ani nevnímal. Musel jsem se na ně znovu podívat nahoru, abych si je vůbec připomněl. Což ve výsledku znamená, že nerušili a nepřišli mi vůbec jako povinné zlo ale spíše jako součást hry. Bez internetu se hra hrát nedá, takže toto ingredienci hodnotím jako velmi dobře zapracovanou.

A co ke zbytku? Je to RPG ke stolu nebo Larp? A není to jedno? Takže snad jen otázka už jste si to někdo zahrál? Mít čas tak to zkusím, takto zůstanu jen u planého tlachání a nechám se dále ovládat systémem.

Jedno vím určitě, právě jsem přečetl hru s novým číslem jedna (alespoň v mém pořadníku) a ostatní se samozřejmě posouvají dolů. A jdu si konečně přečíst komentáře ostatních.

Plž
Padouch nebo hrdina my jsme jedna rodina.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyně 2017] Fuck System

Příspěvek od OnGe »

Díky za komentáře!

MarkyParky:
Velmi strukturovaný komentář. Je vidět, že v tom máš Systém :)

Na 6 hráčů nepotřebuješ šesnáctkovou soustavu. Jenom holt nemůže každý dostat 3 kódy, ale jenom tak 1-2. Na 3 by pro 6 lidí ani ta šesnáctková nemusela stačit (správně umístěné číslo by se muselo opakovat 3x). Vlastně jsem ani nepočítal, že by to mělo hrát tolik lidí, protože při komunikaci jeden na jednoho by to muselo být dost peklo.

S pozorností VB je to tam popsané, když uděláš botu potřetí, dostanou tě. Konec hry. Data, co jsi nepředal, jsou v čudu. Nechceš. Prostě máš podmínku, pak podmínku s výstrahou a nakonec prásk.

Co se týká většího dopadu Persón, původně to mělo být tak, že má každý nějaký způsob, jak získávat data a nějakou trampotu a že podle toho má člověk hádat, kdo je kdo. To bylo ale zbytečně svazující, komplikované a samotná identifikace byla akorát práce bez nějakého dalšího přínosu. Po zásahu křovinořezem z toho vzniklo to, co tam je teď :)

Pokud jde o to taky tu hru zahrát, já jsem jednoznačně pro. Akorát můžu dělat jenom Velkého bratra, protože mám hloupý telefon a nemůžu sbírat QR kódy. Což asi tak nevadí, protože role VB je celkem nudná a asi by to stejně nikdo nechtěl dělat. Takže teď potřebujeme sehnat ještě nějaké revolucionáře )

Plž: Vím, že pro tebe je jednička každá hra, kterou zrovna dočteš - ale i tak mě to velice těší :)

Pokud je tvojí jedinou překážkou čas, tak klidně zahrát můžeš. Jako Gazze by to mělo být v suchu. Když vynecháš okno, tak vyřídíš korespondenci během 5 minut (a zbytek smažeš) a jede se dál. Nebo to ještě smíchat se Spiťarem, to je taky celkem nenáročná trampota a spolu to dělá docela fajn kombo :) Jestli se pohybuješ v Praze, můžeš zahrát s náma.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16248
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [RPG Kuchyně 2017] Fuck System

Příspěvek od MarkyParky »

Onge píše:Na 6 hráčů nepotřebuješ šesnáctkovou soustavu. Jenom holt nemůže každý dostat 3 kódy, ale jenom tak 1-2.
V pravidlech výslovně píšeš, že hráči se o získávání kódů nemají pokoušet víc jak 3x => ten rozsah by měl být nastaven tak robustně, aby kódy vyšle přesně.
Onge píše:Na 3 by pro 6 lidí ani ta šesnáctková nemusela stačit (správně umístěné číslo by se muselo opakovat 3x).
Teď jsi mě zmátl. Správně umístěná cifra se přece musí opakovat 3x, pokud mám tři zprávy ;o) Nebo jsem něco pochopil špatně?

Tzn. při šesti lidech a třech pokusech na člověka mám maximum 18 zpráv, přičemž vím, že na každé pozici budu mít jednu cifru právě 3x a ostatní cifry právě 15x => 16cifer. V hackerské hře mi přijde cool toho využít ...
Onge píše:Pokud jde o to taky tu hru zahrát, já jsem jednoznačně pro. Akorát můžu dělat jenom Velkého bratra, protože mám hloupý telefon a nemůžu sbírat QR kódy. Což asi tak nevadí, protože role VB je celkem nudná a asi by to stejně nikdo nechtěl dělat. Takže teď potřebujeme sehnat ještě nějaké revolucionáře )
Tož já se hlásím.
Uživatelský avatar
Nekra
Nadšený blázen
Příspěvky: 959
Registrován: 15. 7. 2008, 16:45
Bydliště: Praha

Re: [RPG Kuchyně 2017] Fuck System

Příspěvek od Nekra »

Přiznávám, že na OnGeho hru jsem se těšil, protože si myslím, že OnGe má zajímavě šílený nápady :) (to je myšleno jako pochvala, nikoliv urážka :) ).
Revoluce po internetu sbíráním dat ve mně začala vyvolávat špiónsko-akční dojem. Psát e-maily v přem stanovených časových oknech mi sice připadalo příliš omezující, ale QR kódy tomu přidaly další akčnost a ... průnik do reality.
Hra předčila má očekávání, když v ní autor velmi kreativním způsobem zabil jednu z nejznámějších výhod hraní přes internet - totiž, že hráči se nemusí fyzicky vůbec setkat (a klidně by mohli bydlet na opačných polokoulích). Přesto na mne i přes pažadavek osobního stekání na konci hry na mne působila dost internetově.
Nepochopil jsem zatím, jak se číslům v kódu přiřazuje ta barva. Vždycky podle posledního obdržitele (role postavy)? Jestli si to VB nějak připravuje, z čeho to hráči zjišťují, když do QR kódu dávají barvu své role?
Pro slušný lidi: Do uvolnění schránky mi nepište SZ!
(130829092016)

Herní preference:
Fyzický crossgender <3.(hráč-postava)
--Akceptovatelné styly hraní (dle systému):
Hack and Slash-Plnění cílů, boje. Kostky. Málo RP, možná simulace.
(Imerzivně) Simulační hra okořeněná dramatem- Ztvárňování charakterů. Gamismus ruší. Občas drama.
Dramatická hra s případnou imerzí/simulací-Dramatické akce. Občas hlubší prožitky.
-Mám problém s kombinací gamismu A dramatu. (Vyjma Wushu)
Odpovědět

Zpět na „RPG Kuchyně 2017“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host