RPG Kuchyně 2017

RPG Kuchyně 2017 začíná!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG Kuchyně 2017

Příspěvek od Paul »

Hrneček=>kalich=>Jan Hus=>Husité=>Polní obce=>Vozová hradba=>Křižáci=>Papež=>Italské městské státy.
Fajn, bude to hra o tom, kdo získá vliv v Itálii. Bude to papež, nebo císař? Nebo snad nějaký místní šlechtic?

Je to ještě legitimní? Dodržel jsem ingredienci?
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG Kuchyně 2017

Příspěvek od OnGe »

To poznáš podle toho, kolik bodů dostaneš za ingredience :)
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16376
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: RPG Kuchyně 2017

Příspěvek od MarkyParky »

Paul (+ Naoki):

Obecně jeden poznatek (s plným vědomím toho, že se tu mlátí prázdná sláma):

* Formální kritéria pro rozhodování dávají smysl tam, kde jste schopni jejich naplnění jednoznačně určit (například "odevzdejte hru data XX.YY.ZZZAZ"). Na vyhodnocování formálních kritérií nepotřebujete porotu, jsou z principu černobílá, jednoznačná, objektivní a stačí si odškrtnout SPLNIL/NESPLNIL. Porotce, který by měl kontrolovat naplnění formálních kritérií, není porotce, ale robot, cvičená opice.

* Porota naopak slouží k hodnocení věcích subjektivních, nejednoznačných, s nejasnými hranicemi a množstvím šedé. Je-li porota fundovaná a odpovědná, stačí jí vodítka, nepotřebují přesné formální popisy toho, co a jak má hodnotit. Není-li porota fundovaná, sebelepší formalizace a škatulkování jí nepomůže udělat dobré rozhodnutí a naopak povede k WTF rozhodnutím.

* Výše uvedené dvě rady platí nejen pro bodování hry samotnou, ale i pro ostatní pořadatelská rozhodnutí, například rozhodnutí způsobu výběru porotců.


Tento thread je zatím doslova zavalen ukázkovými porušeními výše uvedených principů.
Uživatelský avatar
Nekra
Nadšený blázen
Příspěvky: 959
Registrován: 15. 7. 2008, 16:45
Bydliště: Praha

Re: RPG Kuchyně 2017

Příspěvek od Nekra »

MarkyParky: Souhlas s prohlášeními o objektivním a subjektivním honocení.
To, že hodnocení porotců je subjektivní (ovlivněno jejich názory, postoji, zkušenostmi) by mělo vést k bohatší zpětné vazbě - mohou vypíchnout různé věci, z různých úhlů pohledu.

Paul:
1) Jak já to nenávidím - myslím lobbování. Protože to slovo mám spojeno výhradně se škodlivou činností (takové ty ohavné věci, kteří někteří podnikatelé dělají, aby nátlakem ukecali nebo dokonce podplatili politiky ke škození lidem v jejich prospěch).
Narozdíl od slušného argumentování/vysvětlování. Což se (vysvětlování) zatím dělalo, kdy soutěžící popsali, jaké ingredience a jak použili.

2) Nesouhlasím s tím, že by se Ingredience (a jejich použití) neměly hodnotit. Je to základ, podmínky (stavební kameny) pro tvorbu kuchyňových her, okolo nich se ty hry točí (nebo by alespoň měly, si myslím).
K příkladu s crowenem a space operou - co je na tom špatně? Právě to by bylo na hodnocení porotců - některý může využití slovní hříčky ocenit jako originální použití, jiný třeba zase vyzdvihne výrazný podíl ingrediencí na hře. (Čímž se vracím k tomu, že hodnocení porotců je subektivní.)
Pro slušný lidi: Do uvolnění schránky mi nepište SZ!
(130829092016)

Herní preference:
Fyzický crossgender <3.(hráč-postava)
--Akceptovatelné styly hraní (dle systému):
Hack and Slash-Plnění cílů, boje. Kostky. Málo RP, možná simulace.
(Imerzivně) Simulační hra okořeněná dramatem- Ztvárňování charakterů. Gamismus ruší. Občas drama.
Dramatická hra s případnou imerzí/simulací-Dramatické akce. Občas hlubší prožitky.
-Mám problém s kombinací gamismu A dramatu. (Vyjma Wushu)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG Kuchyně 2017

Příspěvek od Jerson »

Opět se řeší, jak přinutit někoho, aby si přečetl výtvory a napsal na ně svůj názor, když nová vlastní RPG zajímají stále méně lidí? :-)
Bez čtenářů/poroty a hráčů v RPG kuchyni nevidím moc velký smysl, protože člověk si sice může vyzkoušet tvorbu na zadané téma ale bez zpětné vazby vůbec netuší, jak se mu to povedlo a co by si z toho mohl vzít. Nicméně pokud by opravdu někdo chtěl předložit výtvory veřejnosti ke zhodnocení, pak by rozhodně bylo dobré dát jen velmi stručný a hlavně nezávazný návod na psaní hodnocení, a rozhodně nevyžadovat naplnění nějakých kategorií a jejich zhodnocení. Každé takové omezení odradí část potenciálních hodnotitelů a do začátku jich už tak bude málo.

(Tak, každoroční komentář k RPG Kuchyni od Jersona si případní organizátoři můžou odškrtnout. Jen opět připomenu, že kdyby tentokrát OPRAVDU někdo udělal stručná a funkční pravidla pro hraní různých příběhů přes net, tak bych je stále využil. Loňský ročník mi v tomto vůbec nepomohl.)
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG Kuchyně 2017

Příspěvek od Paul »

Tak dobře, ať tam to hodnocení Ingrediencí je. Shodneme se tady na tomto.

Mechaniky
Srozumitelnost (podání) pravidel
Ingredience (zapojení, použití)
Vzhled (grafické zpracování)
Atmosféra

Kategorie hodnocení máme, co dál? V každé 10 bodů, max. 100 bodů?
Napsat jednoduše plusy a mínusy v kategorii, přiřadit body, a udělat to samé s další hrou?

Jerson: slyšel jsi o OneDice systémech? Za cca 7$ pdfko na drive thru rpg. Vypadá to jednoduše a když si to pošteluješ, bude se v tom asi moci i hrát přes net textovky. Je tam WW1,2, pulp, dinosauři, fantasy,...
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: RPG Kuchyně 2017

Příspěvek od York »

Jerson píše: 8. 2. 2018, 12:56Jen opět připomenu, že kdyby tentokrát OPRAVDU někdo udělal stručná a funkční pravidla pro hraní různých příběhů přes net, tak bych je stále využil. Loňský ročník mi v tomto vůbec nepomohl.
Nebude jednodušší si je sám napsat, než čekat, až se někdo náhodou trefí do tvých poměrně hodně specifických požadavků?
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG Kuchyně 2017

Příspěvek od OnGe »

York píše: 8. 2. 2018, 15:35 Nebude jednodušší si je sám napsat, než čekat, až se někdo náhodou trefí do tvých poměrně hodně specifických požadavků?
O tom už jsme mluvili loni. Jerson říkal, že to nedokáže napsat, ale dokáže kybicovat, takže když se najde někdo, kdo se od něj nechá kybicovat dost dlouho, nemůže to dopadnout špatně.

Na druhou stranu, Jerson se pozastavuje nad tím, že mu loňský ročník vůbec nepohol, ačkoliv se o to nikdo nepokoušel - což je jistě zajímavá a hluboká myšlenka.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG Kuchyně 2017

Příspěvek od Jerson »

Do loňského ročníku se mi podařilo vpravit několik ingrediencí, které by v takovou hru mohly vyústit. Bohužel se všem podařilo tyto myšlenky pojmout tak, že pro zamýšlený jednoduchý účel, totiž prosté hraní po netu, byly tyto hry prakticky nepoužitelné.
Uživatelský avatar
Nekra
Nadšený blázen
Příspěvky: 959
Registrován: 15. 7. 2008, 16:45
Bydliště: Praha

Re: RPG Kuchyně 2017

Příspěvek od Nekra »

Paul: Um, někoho do letošní poroty? ;)
(Sice mám dojem, že hodnocení se pohybovalo v užším rozsahu než 0-10 bodů pro kategorii, ale proti rozšíření stupnice nic zásadního nenamítám.)

Jak se tak koukám, tak RPG Kuchyně začala v roce 2008, takže letos by měla přejít do druhé dekády (již po 11.). Teď ještě, aby se konala :).

Porotu zatím nemáme, ingredience zatím nemáme a nějaké ty soutěžící máme jenom možná (Plž zřetelně avizoval případný zájem, pokud bude mít nápad a pokud nebudu mít zásek v propojení ingrediencí, tak bych se jako obvykle zúčastnil. +Snad nějací další lidé zapojující se do zdejší diskuze. Ovšem zúčastnit se Kuchyně, pokud nebude vyhlášená, je pro mne docela problém. (Nejsem Chuck Norris.) )

Zatím máme krom kategorií k hodnocení akorát pokračování myšožabí komunikace OnGeho a Jersona - to je dost málo.
Pro slušný lidi: Do uvolnění schránky mi nepište SZ!
(130829092016)

Herní preference:
Fyzický crossgender <3.(hráč-postava)
--Akceptovatelné styly hraní (dle systému):
Hack and Slash-Plnění cílů, boje. Kostky. Málo RP, možná simulace.
(Imerzivně) Simulační hra okořeněná dramatem- Ztvárňování charakterů. Gamismus ruší. Občas drama.
Dramatická hra s případnou imerzí/simulací-Dramatické akce. Občas hlubší prožitky.
-Mám problém s kombinací gamismu A dramatu. (Vyjma Wushu)
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG Kuchyně 2017

Příspěvek od Paul »

Nekra píše: 11. 2. 2018, 10:15 Paul: Um, někoho do letošní poroty? ;)
Quentin tady navrhoval vítěze minulých ročníků. Což se mi velmi líbí.
Nekra píše: 11. 2. 2018, 10:15 Porotu zatím nemáme, ingredience zatím nemáme a nějaké ty soutěžící máme jenom možná (Plž zřetelně avizoval případný zájem, pokud bude mít nápad a pokud nebudu mít zásek v propojení ingrediencí, tak bych se jako obvykle zúčastnil. +Snad nějací další lidé zapojující se do zdejší diskuze. Ovšem zúčastnit se Kuchyně, pokud nebude vyhlášená, je pro mne docela problém. (Nejsem Chuck Norris.) )
Porotu řeším o něco výš, ingredience by podle mě měla vyhlšovat porota před začítkem soutěže, soutěžící bychom mohli získat, kdyby se RPG K dostala mimo fórum. Nevím, jak by to dopadlo, ale za pokud to podle mě stojí. A Kuchyni vyhlásíme.
Nekra píše: 11. 2. 2018, 10:15 Zatím máme krom kategorií k hodnocení akorát pokračování myšožabí komunikace OnGeho a Jersona - to je dost málo.
Alespoň něco máme. A Jerson už je, podle toho, co jsem slyšel, taková pěkná tradice. Ber to z té pozitivní stránky. :wink:

Otázkou je, jestli a jaké by byly ceny.
Naposledy upravil(a) Paul dne 22. 9. 2018, 19:27, celkem upraveno 1 x.
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG Kuchyně 2017

Příspěvek od Jerson »

Taková kacířská myšlenka - loňský ročník je už uzavřený, hodnocení poroty dodáno a tak?
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG Kuchyně 2017

Příspěvek od OnGe »

Vždyť už tu o tom dobrý třičtvrtě rok hovoříme, Mlho!
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG Kuchyně 2017

Příspěvek od Jerson »

Ah, tak to pardon. Devět měsíců vysněný názorů se tady na fóru projevuje stovkami stránek v tématu, a jak sem chodím méně, tak mi vaše dlouhá výměna názorů a zájem o RPG kuchyni nějak unikl. To je v této debaty nebo v jiné?
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG Kuchyně 2017

Příspěvek od OnGe »

Ty stovky stránek v tématu, které jim má deset, asi nebudou až tak velké. Věřím, že jsi šikovný a že si to dokážeš dohledat sám.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Odpovědět

Zpět na „RPG Kuchyně 2017“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů