[RPG Kuchně 2015] Mezisvětí

RPG Kuchyně proběhla 21. 2. - 8. 3. 2015
Kurush
Příspěvky: 11
Registrován: 4. 3. 2015, 15:58

[RPG Kuchně 2015] Mezisvětí

Příspěvek od Kurush »

Mezisvětí
Chtěli by jste se někdy projít místy nasáklými tajemnem a záhadami? Chtěli by jste se dostat do kůže nájemného žoldáka, který se vydal pro poklady na nebezpečnou cestu mezi planetami a dost možná i mezi vesmíry? Zakusit pocit prvního cestovatele prostorem a časem, který uvízl v jiné dimenzi, uprostřed nicoty a jeho jediným přáním je vrátit se domů? Pak je Mezisvětí to pravé.

Příprava může trvat jen pár minut a hru si může zahrát skoro všude, v hospodě, u táboráku, ve vlaku, prakticky všude a jediné co potřebujete, je buď pár stejných mincí, oblázků nebo něco podobného a nic víc.
Přílohy
Mezisvětí.pdf
(285.75 KiB) Staženo 145 x
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [RPG Kuchně 2015] Mezisvětí

Příspěvek od York »

- je to strašně obecné, což je u neznámé oneshotové hry docela problém (je to bariéra pro ty, kdo by si to chtěli vyzkoušet). Hodil by se příklad nějakého defaultního settingu a scénáře průchodu konkrétními světy.

- nejsem si jistý, jestli je dostatečně vysvětleno, proč má mít každý hráč připravené alespoň 2 postavy. Předpokládám, že to je proto, aby měl co hrát, když jednu nechá hrdinsky umřít, ale je to čistě můj dohad.

-na první přečtení jsem nezachytil, jak přesně pracuje vypravěč s body osudu (err, moci ;-)). Předpokládám, že stejně jako hráči a netuším, kolik jich má do začátku. Asi by se hodilo to shrnout.

- licitování (uplácení) je zajímavé. Problém vidím v situaci, kdy někdo bude chtít místo licitování zaplatit bod osudu, aby změnil realitu a tak si zajistil vítězství implicitně. Tenhle druh her ale beztak vyžaduje oprostit se od gamistického přístupu, takže to nejspíš až takový problém nebude.

- vetování dosavadního vývoje a změna vypravěče zní zajímavě, opět se nabízí otázka, jak jsme se sakra mohli tři trefit do prakticky totožného principu ;-)
Kurush
Příspěvky: 11
Registrován: 4. 3. 2015, 15:58

Re: [RPG Kuchně 2015] Mezisvětí

Příspěvek od Kurush »

Děkuji za takto mírné hodnocení :D

- Ano, příklad chybí a má to jednoduchý důvod: Nestihl jsem ho napsat! :D

- ne, každý hráč by neměl mít 2 postavy připravené, ale postavy, které by byl schopen zahrát. Předpokládejme tříčlennou skupinu. Pokud hráč 1 je vypravěč, tak hráči 2 a 3 mají své postavy. Pokud hráč 2 víceméně sám zajistí, aby se ze svět A dostali do světa B, musí si vyměnit roli s vypravěčem, tedy hráčem 1. Pokud ale hráč 1 neumí pořádně zahrát (či mu prostě postava nesedne a nechce jí hrát) postava hráče 2, máme zde menší problém. Pokud to samé platí také pro postavu hráče 3, máme zde docela vážný problém (nebo si řekněme, že to není moc optimální situace). Pokud si tedy skupina formuje postavy, je dobré si vytvořit postavy tak, aby vyhovovali i ostatním hráčům (řekl bych, že celá tato situace se spíše stane nováčkům, než zkušenějším hráčům, kteří to jsou schopní nějak překousnout).

- ano, pracuje s nimi skoro stejně, jako hráči (určitě bych našel pár výjimek, kdy by pro něj platili trochu jiná pravidla). Aby byla hra fér, měl by dostat 5 BM do startu jako všichni (protože jich použije spíše méně než hráči a to je i jistou formou odměny). To by měla být obecně motivace pro hráče zakončit svět, protože tak budou moci získat BM navíc. Nakonec musím uznat, že toto téma mi nějak uniklo.¨

- uplácení je jednoduše řešeno. Buď jsi uplacen, nebo uplácíš (a nic mezi tím). Díky tvojí poznámce mi došlo, že tak může vzniknout nekonečná smyčka uplácení. Chtěl jsem nicméně v pravidlech uvést, že to může u jednoho konfliktu proběhnout jen jednou, nicméně jsem na to asi zapomněl.

- Asi se to tak nabízelo, že nás to napadlo více :D
Uživatelský avatar
Nekra
Nadšený blázen
Příspěvky: 959
Registrován: 15. 7. 2008, 16:45
Bydliště: Praha

Re: [RPG Kuchně 2015] Mezisvětí

Příspěvek od Nekra »

Ahoj

Vítej v Kuchyni, nová krvi :). (Na odrazovou Odrážecí plochu moc nechodím, tak tě vítám tady.)
Zatím nejdelší hra v letošní RPGK, co jsem četl (12 stran).

Námět zajímavý, úvod taky dobrý, akorát nechápu ty velké kovové podložky. Proč jako náhradu žetonů (které jsou už z představy malé/drobné) jsou uváděny velké kovové podložky? :o

Přístupy dobrý, akorát u těch příkladů mi přijde divný takový "akční nájemný vrah" - toho bych zařadil spíše mezi vypočítavé - moje představa o nájemných vrazích je, že se někam za obětí tajně vplíží, zezadu nebo ze zálohy ji kuchnou (rychle a tiše, beze stop a beze svědků), a moc akční to není, teda pokud jsou profíci. Na druhou starnu přiznávám, že jsem se zatím s žádným nájemným vrahem nestřetl (ale to je možná jasný, když píšu tento příspěvek).

Druhá zmínka ve stylu "O bodech moci se dozvíte více dále." mi už přišla moc. V tom smyslu, že se o nich jako autor zmiňuješ, ale zase čtenáře napínáš, k čemu všemu ty body moci vlastně jsou.

Na začátku se mi zalíbilo, že by postavy pátraly po způsobu, jak se dostat do jiného světa. Oznámení, že vypravěč musí popsat rituál, kdo má informaci nebo jak vypadá předmět, moje nadšení dost ochladilo. Představoval jsem si, že to také budou postavy muset vypátrat (jestli se přesunou předmětem, heslem nebo něčím jiným). S férovým vypravěčem, který by svůj úmysl v průběhu neměnil, by to neměl být problém.

Popis u automatického výsledku mi přijde natolik rozvětvený (popis spousty různých podmínek a kdy kdo vítězí), že mi to nepřijde dost "automatické". I jako matfyzák jsem čekal, že automatický výsledek bude "hned jasný", a nebude se muset zjišťovat více různých věcí, jako přístup, počet bytostí na stranách konfliktu, komu všemu je ten přístup vlastní, úsudek vypravěče a kdo je útočník.

Oproti tomu se mi ale líbí mechanika úplatku. A ta označení "úplatkář" a "úplatník", ta nemají chybu :D.
Do mrtě využitá ingredience.

U toho Vzkříšení by mi při hře to vysvětlení/popis fakt chybělo! Víc by mi vyhovovalo, kdyby to hráč popsat musel.

Rad pro vypravěče je hodně. Z pohledu člověka, co se vypravěčovat bojí, by mne to rozhodně nemotivovalo, naopak mi to přijde spíše zastrašující.

Odstavec o konci hry mi přijde jako fakt krok vedle. RPG je kromě zábavy i společné vytváření příběhu (a to ať už je příběh primární věcí tvorby, nebo vedlejší produkt hráčské zábavy). Když pominu fakt, že hra technicky mít konec musí (protože ani fakt nadšení hráči nevydrží pořád jenom hrát, hrát a hrát - a někdy taky umřou). Hlavně když na začátku doporučuješ hru spíše k jednorázovému hraní.
Ale při vzniku příběhu mi připadá přirozené, že hráči chtějí vědět, jak to dopadne (zda postavy uspějí/neuspějí, co s nimi bude). A u jednorázové hry je poměrně přirozené, aby skončila ve chvíli, kdy postavy dosáhnou svého cíle, anebo všechny pomřou.

Korektury:
"jen stále v před" - "vpřed"
"I ve sci fi žánrech" - "sci-fi"
"(boj, detektivní prvky nebo nějaký druh prostřední)." - máš na mysli "prostředí"?
"postavy mezi sebou neměli snažit zabít" - "neměly"
"aniž by potřebovali jakékoli další pravidla" - "potřebovaly" (strany), "jakákoli pravidla"
"příklady, měli by vystihnout" - "měly"
"aby jsi" - "abys"
"stavěj na odpovědích které ti hráči dají" - "odpovědích, které"
"protože ji přece hraje" - "hrajete"?
"by jste" - "byste"


Jo a nenech se odradit, pokud se ti můj komentář nelíbí.

Edit: Yorku, to že každý dostane na začátku 5 BM tam je.
Pro slušný lidi: Do uvolnění schránky mi nepište SZ!
(130829092016)

Herní preference:
Fyzický crossgender <3.(hráč-postava)
--Akceptovatelné styly hraní (dle systému):
Hack and Slash-Plnění cílů, boje. Kostky. Málo RP, možná simulace.
(Imerzivně) Simulační hra okořeněná dramatem- Ztvárňování charakterů. Gamismus ruší. Občas drama.
Dramatická hra s případnou imerzí/simulací-Dramatické akce. Občas hlubší prožitky.
-Mám problém s kombinací gamismu A dramatu. (Vyjma Wushu)
Kurush
Příspěvky: 11
Registrován: 4. 3. 2015, 15:58

Re: [RPG Kuchně 2015] Mezisvětí

Příspěvek od Kurush »

Děkuji za další komentář :)

Velkými podložkami jsem měl na mysli posložky o vnějším průměru mennším než 5 cm (což je vlastně velikost pokerového žetonu).

Akční vrah je stejně reálný jako vypočítavý vrah. Rozdíl je ve schopnosti reagovat. Zatímco vypočítavý vrah by musel před akcí vyklopit, které eventuality přesně očekává, akční vrah může mezitím na nastalé komplikace rovnou reagovat (beru v potaz, že využíjí výhody dané přístupem) ;P

To, že jsem napsal, že musí podmínky říci předem není samoúčelné. Pokud by hru hráli spíše nováčci, mohli by se ve hře snadno ztratit (jak hráči, tak vypravěč). Pokud by jsi jako zkušenější hráč chtěl začít s pátráním od píky, nikdo ti nebrání (měl jsem v plánu zahrnout volitelná pravidla pro zkušenější hráče a tohle by bylo jedno znich, žel bohu nevyšel mi čas ani na příklady, které mi přijdou důležitější).

Automatický výsledek je opravdu automatický, ale při čtení pravidel si to asi tolik neuvědomíš. Příklad: Hráč 1 má postavu s přístupem rázný. V hospodě sedí spolu s postavou hráče 2 u piva a její přístup je třeba vynalézavý. Když tak sedí u stolu a popíjí pivo, projde kolem namyšlený úředník a prohodí urážlivou poznámku na účet postavy hráče 1. Ten si to nenechá líbit a pustí se do úředníka (to, že to bude mít později dohru přeskočíme). Situace se automaticky dá vyhodnotit různě podle toho, jak se aktéři konfliktu zachovají.

Situace 1: Hráč 1 nejspíše zvolí logickou možnost pro svou postavu, takře se pokusí ho chytit za flígr a dát mu pár zasloužených facek. Úředník je očividně obránce a navíc bude mít komunikativní přístup (určitě nebude taky rázný). Postava hráče 2 se akce v tomto případě zdrží. Vyhodnocení dopadne takto. Útočník je jeden a obránce také, takže útočník volí ráznou akci a protože nemá adekvátního protivníka, tak je braný jako vítěz.

Situace 2: Hráč 1 se zachová stejně jako v 1. případě, ale tentokrát se hráč 2 rozhodne do konfliktu zasáhnout. Nechce mít problémy se strážemi a tak se pokusí postavu hráče 1 zastavit. To znamená, že hráč 1 má proti sobě přesilu, ale protože je jasné, že postava hráče 1 napadá úředníka, tak se musí oba dva, jak postava hráče 2, tak úředník bránit rázným způsobem, což znamená, že prohrajou. Takže ikdyž se snaží postava hráče 2 sebevíc zapojit své síly, postavě hráče 2 nemůže zabránit v tom, aby nafackoval úředníkovi. Může se ho pokusit pouze uplatit nebo se s ním dohodnout.

Takto to zní řekl bych mnohem jednodušeji a i během hry to nebude nějak moc komplikovat hru. Když jsem to napsal, došlo mi, že toto pravidlo by se mělo vztahovat jen na určité množství soupeřů (jinak by byl barbar schopný profackovat sám půlku magické univerzity při použití pouze automatického výsledku).

U vzkříšení pracju s faktem, že platíš ne 1, ale 2 BM a právě proto se už nemusíš obtěžovat s popisem. Jednoduchou úpravou, 1 BM a popis jsme doma a stačí se na tom jen domluvit.

Mě osobně se rady líbí a příjdou mi užitečné, jestli se tu zvěční takových 20 začátečníků, kteří s tebou budou souhlasit (že jim to příjde jako větší strašák než přípučka pro tvorbu světa a přípěhu k DrD+), tak příjmám tvůj názor za obecně platný (nebo alepoň obecně platný pro rozsah hráčů, kteří si tohle vůbec kdy zahrají).

S tím o konci hry se s tebou hádat nebudu, protože jsem to tam dal spíše podle toho, jak jsem si listoval příspěvky k minulým ročníkům.

Nevím, proč bych se měl nechat odradit konstruktivní kritikou? :D
Uživatelský avatar
Nekra
Nadšený blázen
Příspěvky: 959
Registrován: 15. 7. 2008, 16:45
Bydliště: Praha

Re: [RPG Kuchně 2015] Mezisvětí

Příspěvek od Nekra »

Aha :o. Pod "velkými podložkami" jsem si představil přinejmenším kovové podložky pod hrnek (průměr asi 10 cm?, možná víc).

Jo, aha. Myslíš to v tom smyslu, že když hráči budou vědět, co mají postavy hledat, tak toho začínající vypravěč nebude muset popisovat a rozhodovat tolik. Na tom něco je. Napadlo mne totiž to "zdůvodnění", že by to vypravěč mohl během hry měnit a že je to o důvěře. Ale utopení začátečníků je dobrý argument.

Jo, na příkladech je to jasnější. I když fiktivně mne k tomu zase napadá další rýpání. (K tomu příkladu rázný vs 2. nerázní.). Nevšiml jsem si totiž, že bys tam měl nějaké "kvóty" na přesilu. (I když to je možná ten úsudek vypravěče?) Což záleží taky podle přístupů - dav průměrně chytrých nebo dokonce hloupých lidí nemusí vyat za jednoho génia, ale jeden akční člověk (jako třeba silný, bojově cvičený) nezmlátí sám (neozbrojen) libovolně velký dav, i když ten nebude cvičený.
Jasně, že pravidla musí být jednoduchá, ale při velkém množství protivníků by mi to už přišlo jako "Hu/WTF" moment.
To je na vypravěči?

Edit0: Aha, tak to víš. Odpovídám průběžně při čtení příspěvku, ne až na jeho konci. Moje chyba :).

To mne ani moc nenapadlo, že ten BM navíc je "daň za nepopis". Vycházím z toho, že absence popisu může zásadně nabourat smysluplnost děje/příběhu.

Osobně se nepovažuji úplně za začátečníka, co se hraní RPG týče. Co se týče vypravěčování, tak jsem ještě něco méně než začátečník. Začátečník začíná, pod čímž si představím, že to "dělá" (vypravěčuje). Já jsem srab, nezačátečník.
Jo a myslím, že těch 20 dalších nenasbíráš ani omylem. Snad všichni ostatní (nebo aspoň ti, co sem na RPGF píší) nemají problém s vypravěčováním RPG - jsou dost odolní na to, aby je výčet požadavků nezastrašil.

Jinak sis tam přidal něco navíc, o DrD+ jsem se v souvislosti s Mezisvětím vůbec nezmiňoval. Pro upřesnění, DrD2 nebo DrD+ jsem viděl nanejvýš z rychlíku (rozuměj "Pokud vůbec, tak leda v tématu na RPGF, kde o něm diskutují ostatní.") a pokud se někde vyjadřuju o něčem jako "klasické RPG", tak tím mám na mysli v první řadě starší verzi Dračího doupěte (DrD 1.6).
Získávám pochybnosti, že zastrašování nevypravěčů závisí na tom, zda oběti četly návod na tvorbu dobrodružství a rady pro DrD+.

Jak bych to... Jestli tě to nezastrašilo, jedině dobře. Neznám tě a nevím, jak dlouho jsi pozoroval toto fórum, než jsi se zde zaregistroval. Jen si dokážu představit, že nováček (čerstvě registrovaný člen), který tady lidi nezná, by mohl být vyděšen, když mu začnou dávat kritickou sodu. I kdyby konstruktivní. Když je tu člověk dýl, tak už si utvoří názory na lidi (což se může promítnout na schopnosti akceptovat jejich kritiku). Tím nechci tvrdit, že všichni nováčci jsou nutně choulostiví. Akorát se to takhle na první pohled blbě poznává, jak moc je nováček psychicky odolný.
(Zatímco u déledoběji působících lidí je o jejich chování/reakcích větší povědomí a pokud byli choulostiví, tak si myslím, že pobyt zde o něco zvýší jejich psychickou odolnost.)

To jsou chvajdy, co? :)
Jo a až teď jsem si všimnul, že ti v hlavičce chybí "y".
Pro slušný lidi: Do uvolnění schránky mi nepište SZ!
(130829092016)

Herní preference:
Fyzický crossgender <3.(hráč-postava)
--Akceptovatelné styly hraní (dle systému):
Hack and Slash-Plnění cílů, boje. Kostky. Málo RP, možná simulace.
(Imerzivně) Simulační hra okořeněná dramatem- Ztvárňování charakterů. Gamismus ruší. Občas drama.
Dramatická hra s případnou imerzí/simulací-Dramatické akce. Občas hlubší prožitky.
-Mám problém s kombinací gamismu A dramatu. (Vyjma Wushu)
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16248
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [RPG Kuchně 2015] Mezisvětí

Příspěvek od MarkyParky »

Tak dovolím si svůj komentář:

- Nápad hrát se stejnými postavami kontinuální kampaň, kde se při každém "přechodu" mezi světy vymění GM se mi hodně líbí.

- Hra je napsaná hodně obecně. Na jednu stranu je to fajn, protože v podstatě jde spíš o popis"systému". Na druhou stranu by se mi to asi lépe četlo a dokázal jsem si lépe představit, jak se to hraje, kdybych v pravidlech viděl popsaný jeden konkrétní setting a třeba na konci pak krátkou ukázku alternativních settingů.

- Vůbec jsem nepochopil k čemu je mechanika naložení. Přijde mi, že původně měla plnit nějakou roli, ale ta v průběhu vývoje zmizela a naložení zůstalo v pravidlech omylem.

- Stírají se mi rozdíly mezi jednotlivými přístupy. Nevím, jestli je to nešťastně zvolenými názvy nebo vymezením skupin. Vědci nejsou vynalézaví, ale jsou vypočítaví. Hudebníci nejsou komunikativní, ale vynalézaví. A kněží a obchodníci nejsou vypočítaví, ale komunikativní. Tohle mě mate - navíc mám při čtení tendenci si sám dosazovat za ty názvy FAE přístupy, což ale úplně nesedí s uvedenými příklady.

- Hodnocení během hry: Ve hře jsou celkem dva výrazné prvky, kdy subjektivní hodnocení hru nějak ovlivní. První je předávání Bodů Moci, druhé je volba "příštího" GMa. Chápu, že to je důsledek indicií, ale na obou mi trochu vadí, že akcentují už tak nerovnoměrné rozložení spotightu mezi pasivní a aktivní hráče (aktivní hráči budou "odměňováni" více Body moci nebo rolí GMa a tím se jejich aktivita ještě posílí). Drobná poznámka je, že ta mechanická podmínka (hráči odměňují GMa za dobrou hru) je tady použitá obráceně, než bylo v zadání. Hráči odmění nejlepšího mezi sebou tím, že se stane GMem - samotného GMa pak už ale za jeho hraní nijak neodměňují. Samozřejmě indicie má sloužit jako inspirace, takže je to pro mě OK, jen mě to trochu trklo do oka ;o)

- Řešení konfliktů: tady mám pocit, že pravidla neřeší některé kombinace, které mohou nastat. Po přečtení mi není zřejmé zejména následující:
-- co znamená "rozhodne početnější strana"? Rozhodne o vítězství? Nebo o tom, který "přístup" se použije?
-- co se stane, pokud při pokusu automaticky vyhodnotit dojde k remíze. Rozhodne to GM? Nebylo by lepší říct např. že v tom případě automaticky vítězí aktér?
-- jak se vlastně vyhodnocují akce bez aktivní opozice. Dává GM protisázku? A kdy?
--- v případě automatického úspěchu, dává GM protisázku až pokud se mu nelíbí, jak hráč automaticky vyhrál?
--- a pokud hráč nemá automatický úspěch, může mu hrozit "automatický neúspěch", pokud překonávaná překážka spadá pod některý z přístupů a musí si úspěch "uplatit"? Nebo jak se vlastně rozhoduje akce proti prostŕedí bez automatického úspěchu?

- Smrti: Fingovaná smrt a Vzkříšení jsou super pravidla. Moc se mi líbí. Ale vůbec nechápu roli hrdinské smrti. Co dělá hráč po její aplikaci? Hra pro něj končí? Hraje dál s jinou postavou? S ohledem na to, že hra stejně neobsahuje žádnou mechaniku rozvoje postav, bych klidně tohle pravidlo vypustil, protože do "jednorázovky" je hodně silné a může mechanicky motivovat k rychlému umírání a točení "spotřebních" postav - a nebo jednoho hráće z hraní vyřadí, což obojí považuju za nežádoucí efekt.

- Změna perskeptivy je moc pěkné pravidlo

Celkové hodnocení:
- použití tématických indicií se mi líbí, vidím jejich zapojení bez nějakého velkého "ohýbání"
- použití mechanických indicií mi přijde dostatečné - jedna použitá naplno, jedna mírné upravená jako inspirace
- koncept je dobrý, ale samotná mechanika konfliktů chce lépe vysvětlit a doladit. Osobně bych doporučoval vydat se cestou příběhových sázek a doladil je do konce. Pokud by byl zájem, mám nějaký nástřel, který vychází z toho, co píšeš, a který mi naskočil a můžeme ho rozebrat...

Jinak ještě bych řekl, že jako asociace mi po celou dobu čtení hra evokovala Malého prince, který skáče z planety na planetu a na každé řeší malý problémek ;o)
Kurush
Příspěvky: 11
Registrován: 4. 3. 2015, 15:58

Re: [RPG Kuchně 2015] Mezisvětí

Příspěvek od Kurush »

Omlouvám se delší neaktivitu kvůli problémům s účtem zde na fóru a nedostatku času. Ale teď by to snad mělo být lepší a tak to napravím.

Nekra:

Abychom si rozumněli. Porovnej moji necelou stránku odrážek s min. 50 stranami rad pro tvorbu světa a vedení hry v DrD+ ;)

MarkyParky:

Jsem si vědom, že setting by jiným hráčům hodně pomohl, ale nevyšel mi na něj tehdy čas (a já osobně navíc settingy čtu jen výjmečně, protože mi stačí i vágní obecný zápis).

Naložení má jednoduchý účel. Hru jsem koncipoval tak, aby i nováčci nedělali přešlapy. Zkušenější hráči vědí, co asi budou potřebovat, ale nováčci jsou ochotní jít do příběhu "nalehko" a pak jim potřebné vybavení může chybět. Mechanika tohle řeší, protože "máš přece ještě batoh plný vybavení". Není blíže specifikované, jakého vybavení, ale až to bude potřeba, tak se to vyjasní. Jinak by se postavám zázračně objevovaly batohy plné jídla a vody, lana přes rameno nebo dokonce celá paleta různých užitečných zbraní.

Matení není záměrné, ale snažil jsem se přiblížit názvy nejvíce zastoupeným povoláním a nejvíce potřebným dovednostem a schopnostem (shodneme se, že obchodník musí být v první řadě přesvědčivý a vědět, jak zboží vnutit zákazníkovi a až potom, jestli ho vnutil naprosto nejvhodnějšímu zákazníkovi. Obchodník, který sice ví, komu ho prodat nejlépe, bude dobrý obchodník, ale ten, který ho umí prodat komukoli bude ještě lepší). A takhle je to asi se vším. Skoro každé povolání se dá vmáčknout do více přístupů.

Co se týče zvýhodnění aktivních hráčů, tak to bude asi pravda. Na druhou stranu, méně aktivní hráči toho asi budou zase méně dělat a tak jim BM budou spíše zůstávat a tak to nebude tak "strašné", jak to popisuješ. Jinak odměna GM funguje stejně jako u hráčů. Pokud se hráčům líbí jak GM zahraje prostředí nebo CP, tak ho mohou odměnit jako kteréhokoli jiného hráče.

Tady bych v polovině případů doporučit pročíst znovu pravidla ;)
-Početnější strana? Si děláš srandu, že neumíš spočítat 3 žoldáky a proti nim 2 členy družiny. Ano, v případě hejn či rojů a jiných větších celků tvořených z jednotlivců, se dá hovořit o tom, že hejno bude jako jeden účastník konfliktu. Vyjímkou budou stáda, armády atd. kde za sebe může jedinec volně rozhodovat a silně tak ovlivnit situaci (narozdíl od hejna myší).
-Ano, souhlasím, že vítěztví jsem blíže nedefinoval, tak to pro tebe napravím. Vítěztví jedné strany je dosažení svých stanovených cílů (obchodník přesvědčí zákazníka, aby zboží koupil, dobrodruh zabije útočícího lapku).
-Opět, doporučuji pročíst pořádně pravidla. Útočník vybere, který přístup se v konfliktu využije a podle něj, jsou poté obě strany posuzovány při automatickém výsledku (jinak dále rozhoduje uplácení).

-Tento případ jsem zapomněl zmínit, ale pokud dojde k remíze, musí hráč GM uplatit. Pokud by automaticky vítězil aktér, nelišilo by se to od jakékoli jiné činnosti ve hře a ergo pak by ztížené podmínky vůbec nenastaly (a jak jinak chceš hráče prostředím limitovat, aniž by jsi jim danou možnost neznemožnil?)
-Zase zbytečná námitka, stačí pročíst pravidla. Pokud neexistuje nic, co by postavě bránilo, prostě udělá, co udělat chce a jedná se tak o dohodu. Pokud se to GM nelíbí, provede se uplácení a je vyřešeno.
-Neeeeee. (snaha o sarkasmus v textu). Jistě že to je tak, jak jsi napsal (opět, pravidla napoví ;) )
-Zde záleží na situaci. Pokud bude postava šplhat po skalní římse několikset metrů nad zemí, asi jí neuspěch bude znamenat smrt. Pokud se však pokusí přelézt 2m vysokou zeď, asi si jen podře ruce a kolena (nemluvě že u tohoto případu se až na výjmečné situace bude jednat o samozřejmou činnost, kterou zvládne každý). Jinak se vyhodnocuje situace podle pravidel pro automatický úspěch a pokud je neúspěch nepřijatelný, je nutné provést uplácení.

Hrdinská smrt je zde hlavně pro "final bosse", kdy už není co ztratit, ale všichni by chtěli vyhrát a dokončit tak hru. Pokud bude někdo jen tak během hry odpalovat postavy, ať si to hráči nějak adekvátně vyřeší mezi stebou.

Nevím, co přesně míníš "příběhovými sázkami". Na hře bych klidně dále pracoval, ale podle ohlasů zde na fóru další vývoj bude asi marný a kromě mě a v lepším případě i tebe, si to nikdo nezahraje. Pokud mě tu někdo vyvede z omylu, budu jen rád. Jinak děkuji za hodnocení, ale příště si některé pasáže lépe pročti ;)

Co se asociací týče, já stavěl spíše na hrách Mateusze Skutnika a jeho hrách Submachine a Daymare town. Ikdyž Malý princ se dá zahrát také :)
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16248
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [RPG Kuchně 2015] Mezisvětí

Příspěvek od MarkyParky »

Tady bych v polovině případů doporučit pročíst znovu pravidla ;)
No, to sice můžeš, ale nepomůže to. Problematická místa jsem četl tak 4x a stále problematická zůstávají a nejasnosti trvají.

Takže když je tady v textu znovu vysvětlíš pouhým "přečti znovu pravidla", tak to jsi je vůbec nevysvětlil. Kdybys aspoň ocitoval ten kus, kde se to řeší (tak bys pravděpodobně vzápětí přišel na to, že je tam opravdu problém ;o).... A popravdě, když to neuděláš a jen mi nahážeš obecné odpovědi bez ladu a skladu, aniž bych poznal, ke které mé otázce patří která tvoje odpověď, tak do vysvětlení vnášíš ještě víc zmatku (nemluvě o tom, že kdybych chtěl bých sarkastický, tak bych mohl zvesela napsat "přečti si znovu mé otázky, nemám pocit, že bys na ně odpovídal" O-) ).

Takže sarkazmus nechť putuje za klobouk - já nabízím myslím celkem konstruktivní kritiku v podobě označení nejasných míst v textu/situací při vyhodnocování. Nabídka sice trvá, ale pokud tě zajímá můj názor, tak pls přibrzdi v ironii a zesměšňování a rozeber(me) to bod po bodu, otázku po otázce, včetně citací z pravidel a zpřesnění. :think: Jinak mě taky samozřejmě můžeš poslat do brdíček a naložit s tou kritikou po svém.... 8)
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchně 2015] Mezisvětí

Příspěvek od Ecthelion »

Komentář do sborníku píše:Hra je dobře nastřelná a má solidně vytvořenou kostru. Je také poměrně pěkně zasázená a autor se snažil pojmout pravidla celkově a robustně. Nápad hry zní zajímavě a klidně bych si takovou hru o hrách mezi prostory a světy zahrál. Napadla mě hned představa steampunkových průzkumníků s tropickými helmami na hlavách, kteří cestují mezi světy a loví divoká zvířata v každém z nich.

Přijde mi ale, že je strašně volná. Kromě té kostry (která v zásadě funguje dobře – přístupy k hraní, automatické úspěchy, uplácení… to vše vypadá dobře a solidně) se tak nějak vznáší ve vzduchoprázdnu a není ukotvené. Je sice fajn, že si mohu vybírat, jestli půjde o fantasy, jaký přístroj pro cestování postavy využívají a co jdou dělat… ale ve výsledku je tam příliš mnoho proměnných. Jako čtenář nemám v hlavě autorův záměr s hrou, takže prostě netuším, co bych tam měl hrát. Chtělo by to tu solidní kostru vzít a obalit masem – jasně určit, co jsou postavy zač (třeba parta lidí seskládaných z různých světů) a co mají dělat. Jdou do nového světa něco odnést? Mají tam někoho zastavit? Co tam mají dělat? V cizím světě můžeš strávit několik životů, chtělo by to pro hráče přesně vymezit agendu. Naložení je sice pěkně popsáno, ale dál se už s ním nepracuje, netušíme, jak a zda se zapojuje do hry. Není řečeno, kolik bodů moci postavy mají a kolik přístupů si postava může vzít (jeden?), případně, jestli jsou přístupy nějak bodově ohodnocené, nebo ne.

Střídání Vypravěčů s každým světem není špatný nápad – možná bych zvážil mít pro každého hráče jeho postavu s tím (aby nemusel hrát cizí a případně ji nezabil), že na výpravu jedna postava vždy nepůjde. Ale rotování postav taky není špatný nápad, jen by chtělo trochu rozepsat (že hráč by se neměl identifikovat tolik s postavou – jde jen o příběhy skupiny lidí, přičemž občas hrají za tu, občas za tu postavu). Změna perspektivy se mi, na druhou stranu, vůbec nelíbí. Nemám problém s tím, že se změní perspektiva a nepříznivá situace se ukáže z jiného světla. To je super nápad. Ale úplně zrušit jeden svět a všechno, co se v něm odehrálo (čti: odprásknout snažení, které doposud hráči do zmiňovaného světa a řešení situací v něm vložili) mi přijde jako škoda.

Jak jsem psal – chtělo by to vzít tu poctivou kostru, vyladit drobnosti, které tam skřípají, a obalit to nápady. Určitě by to za to stálo.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „RPG Kuchyně 2015“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti