RPG Kuchyně 2015

RPG Kuchyně proběhla 21. 2. - 8. 3. 2015
Odpovědět
Nekra
Nadšený blázen

Re: RPG Kuchyně 2014

Příspěvek od Nekra » 12. 9. 2014, 16:42

Chápu to tak, že to nebude Kuchyně v tom smyslu, jak ji znám několik let a jak tu probíhá (jak jsem to zhruba popsal - 2 týdny na tvorbu, výběr z cca 5ti slovních (případně + cca 3 obrázkových) ingrediencí, výběr z cca 3-4 ingrediencí mechanických.

Jakákoliv výraznější/významnější (ano, zde se dostáváme k subjektivnímu vnímání) změna z toho dělá něco jiného než "původní Kuchyni". A pro mne zkrácení doby a "rozšíření" mimo RPGF jsou změny významnosti větší než zanedbatelné.

V takovém případě ještě záleží na tom, jak se to bude jmenovat - při zavedení výraznějších změn považuji za férovější to uvádět pod jiným názvem. Z jiného názvu je totiž více patrné, že se jedná o něco jinačího, než "starou Kuchyni".

Osobně mi víc vyhovuje blbnutí si na "malém českém písečku" a o šíření svých her do světa nestojím. I když chápu, že schopnějším a ambicióznějším autorům to může pomoct.

Po opětovném a pozornějším čtení vidím, že píšeš o "některých" hrách. Máš nějaké bližší informace o tom, které hry to budou? Protože koncept GameChef jsem pochopil tak, že VŠECHNY ty hry v soutěži se dostanou mezi tu "světovou" populaci, myšleno lidi ze spousty různých států (a ne jen "malá" česko-slovenská RPG komunita).
Budou se ty hry nějak (/jak) vybírat? Má být cílem situace, kdy autoři, kteří o to budou stát, budou moci hru poslat i do světovější soutěže (protože tam bude také legální)?

Ano, je rozdíl mezi možností šíření do světa a její podmínkou pro účast v soutěži. Pochopitelně se obávám té druhé varianty. (I když pak ještě zbývá možnost zveřejnit zde něco mimo soutěž.)
Pro slušný lidi: Do uvolnění schránky mi nepište SZ!
(130829092016)

Herní preference:
Fyzický crossgender <3.(hráč-postava)
--Akceptovatelné styly hraní (dle systému):
Hack and Slash-Plnění cílů, boje. Kostky. Málo RP, možná simulace.
(Imerzivně) Simulační hra okořeněná dramatem- Ztvárňování charakterů. Gamismus ruší. Občas drama.
Dramatická hra s případnou imerzí/simulací-Dramatické akce. Občas hlubší prožitky.
-Mám problém s kombinací gamismu A dramatu. (Vyjma Wushu)

Ecthelion
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG Kuchyně 2015

Příspěvek od Ecthelion » 15. 9. 2014, 19:23

S dovolením jsem oddělil téma o Kuchyni 2015 do vlastního tématu. :wink:

Asi nejdůležitější pro debatu o dalším ročníku bude rozhodnout, jestli zachováme stávající formát Kuchyně, nebo případně zkusíme letošní ročník udělat jako součást Gamechefa.
Pepa píše:Obecně se mi myšlenka "vyrazit s hrami do světa" líbí, ale jelikož by se v Kuchyni mnohé a mnohé měnilo, zeptám se v opačném gardu (tak, jak jste se ptali vy mě): "Proč má Game Chef nahradit RPG Kuchyni? Proč nemá být navíc?"
Omlouvám se za zpoždění - za mě je odpověď taková, že mi připadá, že nejde o totální změnu formátu soutěže (jaká byla navrhována ve zmíněném případě). Je to pořád výroba hry na nějaké zadané ingredience za omezenou dobu (Kuchyně vznikla na motivy Gamechefa, takže se zase tolik ani odlišovat nemůže). Takže případným spojením s Gamechefem se mi zdá, že bychom trochu upravili podmínky, ale nezměnili soutěž.

Pokud jde o možnost pořádat Kuchyni a českou verzi Gamechefa najednou, jsem velmi skeptický. Organizovali a soutěžili by totiž stejní lidé a upřímně si neumím představit, že organizátoři by šli do organizování takové soutěže víc než jednou za rok… o soutěžících nevím, ale bojím se téhož.
Nekra píše: Hlavně nevím, kde tam hledat takové ty "právní" náležitosti - jaký souhlas s použitím jim posláním hry soutěžící dává, jestli se pro účast vyžaduje nějaká licence (ne nutně CC) a takové věci. Proto se mi je taky zatím nepovedlo najít.
Je to hned na první straně:
Rule on Intellectual Property píše:It is ultimately the designer’s responsibility to deal with all rights-related issues. Including excerpts from public domain or open source content is fine, as long as it’s cited.
Takže všechny práva na hru máš ty, pokud se nerozhodneš jinak. Můžeš si tam dát CC, nebo jakékoli jiné ošetření vlastních práv uznaš za vhodné, ale to záleží na tobě. Pokud používáš něco, co je public domain nebo open source (obrázky třeba), musíš je citovat. Jinak se práva neřeší.
Nekra píše:…výběr z cca 5ti slovních (případně + cca 3 obrázkových) ingrediencí, výběr z cca 3-4 ingrediencí mechanických…
Jen připomnám, že tohle je format, který se použil několik posledních Kuchyní. Jinak se s ingrediencemi taky hodně experimentovalo (právě obrázkové jsou třeba výsledek experimentů) a format se mezi jednotlivými ročníky hodně měnil.
Nekra píše:Po opětovném a pozornějším čtení vidím, že píšeš o "některých" hrách. Máš nějaké bližší informace o tom, které hry to budou? Protože koncept GameChef jsem pochopil tak, že VŠECHNY ty hry v soutěži se dostanou mezi tu "světovou" populaci, myšleno lidi ze spousty různých států (a ne jen "malá" česko-slovenská RPG komunita).
Budou se ty hry nějak (/jak) vybírat? Má být cílem situace, kdy autoři, kteří o to budou stát, budou moci hru poslat i do světovější soutěže (protože tam bude také legální)?
Je to jak jsem psal v prvním příspěvku, který jsem k tomu nahodil – tedy, Gamechef funguje v jazykových mutacích, v rámci každého jazyka proběhne soutěž samostatně a vítěz jazykové verze je přeložen do angličtiny. V dalším kole mezinárodní porota porovná vítěze jednotlivých jazykových verzí a vyhlásí světového vítěze.

V zásadě by to tedy probíhalo jako normální Kuchyně… s tím, že vítězná hra by se přeložila a poslala jako náš zástupce do mezinárodního kola (kde by se utkala s dalšími vítězi jazykových kol).

---

Případné připojení k soutěži Gamechef (kdy by se Kuchyně udělala jako česká verze Gamechefa) má samozřejmě dost výhod i nevýhod.

- nevýhody – pro organizátory by to bylo dost náročné, řádově náročnější než současná Kuchyně (protože se hodnotí na dost omezené termíny a pak se vítězná hra musí ještě přeložit do angličtiny); soutěží se v jiném termínu a čas na vaření her je kratší; formát je lehce odlišný (letos měl Gamechef jedno téma a čtyři ingredience z nichž se mělo použít 2-3)
- výhody – vítězná hra by se přeložila do angličtiny a vítěz by tak mohl v dalším kole soutěžit s ostatními jazykovými sekcemi o “světové” prvenství; trochu i zviditelnění československé RPG scény
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek

Nekra
Nadšený blázen

Příspěvek od Nekra » 16. 9. 2014, 09:09

Díky, nenapadlo mne to hledat na první straně, spíš jsem to čekal v sekci "Rules".
V zásadě by to tedy probíhalo jako normální Kuchyně… s tím, že vítězná hra by se přeložila a poslala jako náš zástupce do mezinárodního kola (kde by se utkala s dalšími vítězi jazykových kol).
No a to je z mého pohledu ten "kámen úrazu". Chybí tam totiž fráze "pokud s tím autor bude souhlasit". Protože pokud to je součástí účasti v Kuchyni, tak to už není "normální" Kuchyně.
Připadá mi totiž, že defaultně předpokládáte, že o to všichni stojí. Což např. pro mne neplatí.
Na druhou stranu se vaše formulace může zakládat na defaultním předpokladu, že nebudu první (protože opačná situace je zhruba stejně pravděpodobná, jako že na mne zrovna spadne meteorit) a moje umístění na jiném než posledním místě (při účasti) je jen o málo větší. Naneštěstí ani pád toho meteoritu nelze vyloučit, i když se obvykle nepočítá s tím, že spadne.

Vážně, dokud někdo z porotců natvrdo neprohlásí "Tvou hru překládat ani nikam posílat nebudeme, když nechceš." ( i kdyby trakaře a meteority padaly), tak to za Kuchyni nemůžu považovat.
(130829092016)

Herní preference:
(Imerzivně) Simulační hra okořeněná dramatem- Ztvárňování charakterů. Gamismus ruší. Občas drama.
Dramatická hra s případnou imerzí/simulací-Dramatické akce. Občas hlubší prožitky.

Pepa

Příspěvek od Pepa » 16. 9. 2014, 09:24

A můžu se zeptat, proč nechceš postoupit do dalšího kola? :think:

Nekra
Nadšený blázen

Příspěvek od Nekra » 16. 9. 2014, 12:08

Pepa: Nechci, aby se moje hra překládala. Nechci, aby se (+ - odchylka způsobená anonymními návštěvníky) dostala mimo lidi RPGF. Tady až na příbytek "nových zájemců" se jedná o lidi, který z části nějak "znám" - i když třeba ne osobně, ale jen z diskuzí na fóru. Tudíž zdejší komunitu považuji za přívětivější, než ta velká cizí komunita tam (Američani, Němci...) - cizí v tom smyslu, že o nich vím lautr nic.

Výše uvedený odstavec shrnuje "co mi na tom vadí". Na otázku "proč mi to vadí" můžu odpovědět "Protože to cítím jinak.". Jelikož mám dojem, že jsme se v diskuzích už někde spolu vyskytli, nemělo by to být zas tak překvapující.

Jsem speciální případ, tzn. moje názory, postoje, preference, vnímání atd. se nezřídka neshodují s názory, postoji, preferencemi, vnímáním většinové populace nebo její nejzastoupenější skupiny. Proč jsem speciální případ vysvětlit neumím, ale považuji to za jeden ze svých charakterových rysů, takže se jej nehodlám jen tak zbavit (a souhlasit vždy tupě s nejčetnějším proudem).
(130829092016)

Herní preference:

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 16. 9. 2014, 12:54

Myslím si, že odmítat nějaký formát soutěže na základě neochoty přijmout možnosti plynoucí z vítězství je dost velká namyšlenost. Kdyby se tvoje hry v některém z předchozích ročníků alespoň přiblížily k prvnímu místu, možná by stálo za úvahu, zda to řešit, ale takhle pro to nevidím žádný důvod. Na účast v Kuchyni není nárok, není to povinnost a pokud bude účast podobná jako v minulých letech, stejně nevyhraješ.
Možná by bylo lepší, abys tu více řešila tvorbu RPG, méně svou vlastní odlišnost, a poznámky o tuposti středního proudu si odpustit úplně.

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 16. 9. 2014, 13:13

Já bych jenom rád připomněl dle mého podstatnější problém a tím je zkrácení na 9 dní. To při běžném procesu prostě na hratelnou hru stačí leda náhodou, když to člověka osvítí první den. Což se třeba mě povedlo jenom jednou a moc bych nespoléhal na to, že se to ještě někdy stane. Že se vítězné dílo přeloží (kdo to přeloží?) a pošle do světa je sice boží, ale pro mě to žádná výhoda není. Gamechef je sice anglicky, ale to neznamená, že ty hry bude hrát víc lidí než v naší zakopané kuchyňce. Další věc je, že když teď porotcům trvá vyhodnocení půl roku, neumím si představit jak to zničho nic zvládnou za 3 neděle, nebo kolik na to je času. Možná by se tomu dalo oponovat prohlášením, že řada gamechefovských her udělala díru do světa skrz naskrz, to ale dohromady nic neznamená.

Když na to kouknu růžovými brýlemi, tak může být díky kratšímu limitu méně her, tím pádem to porotci rychleji zhodnotí a každý účastník bude mít slušnou šanci "prorazit do světa" - s trochou štěstí to může vyhrát kontumačně.

Já nevím, chceme to?
Nežít je jediná životní prohra

výběr z vlastní zahrádky:

:idea: RPG kuchyně: 2010 - 2013 - 2017
:?: Horní progressbar - to se budete divit... možná
:?: Dolní progressbar - dávám tomu rok... maximálně dva

Nekra
Nadšený blázen

Příspěvek od Nekra » 16. 9. 2014, 13:43

Jerson: "Řešení hovadin" je taky moje specialita. :) Ale jelikož jsi mi jako jediný zatím zaručil, že šance na mou výhru je 0% (nikoli (0+ε)%), tak ještě můžu doufat, že budeš v porotě.

Onge: Tomu "menšímu množství her" nevěřím. Možná budou pojaté obecněji, ale nevěřím, že se to výrazně projeví na počtu soutěžních příspěvků. Vypadá to, že ostatní "to" chtějí.
(130829092016)

Herní preference:

Pepa

Příspěvek od Pepa » 17. 9. 2014, 17:42

Nekra: Tohle opravdu, ale opravdu nechápu.

Každou chvíli se totiž ozývají hlasy, že z RPG Kuchyně se nikdy nic neuchytí, je to projekt sám pro sebe a tvorba pro tvorbu. A teď, když je ta možnost se svojí hrou někam prorazit a někde se prosadit, tak to nemáme chtít?

To mi přijde stejně absurdní jako třeba neúčastnit se okresního kola matematické olympiády jenom proto, že vítěz se kvalifikuje na kolo krajské... :?: :!:

Každopádně řešení existuje: Pokud náhodou vyhraješ, tak to naše místní porota určitě bude moci "zakamuflovat" nějak tak, že dál postoupí příspěvek z druhého místa (ten prostě skončí první a ty druhý), nebo se třeba budeš moci účastnit mimo soutěž (stejně jako letos York).
Ecthelion píše:Pokud jde o možnost pořádat Kuchyni a českou verzi Gamechefa najednou, jsem velmi skeptický. Organizovali a soutěžili by totiž stejní lidé a upřímně si neumím představit, že organizátoři by šli do organizování takové soutěže víc než jednou za rok… o soutěžících nevím, ale bojím se téhož.
Ano, to byla i moje odpověď na to, proč soutěže navíc být nemůžou. Soutěží víceméně titíž lidé a ti ten čas navíc nemají. Mezi RPG Kuchyní a Game Chefem se prostě musí vybrat.

Chci ale poznamenat, že já to nevnímám jako RPG Kuchyně vs. Game Chef, ale jako RPG Kuchyně + Pozdní sklizeň vs. Game Chef. A v tomhle případě si i dokážu představit, že bych upřednostnil první variantu. :think:

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 17. 9. 2014, 18:45

Pepa píše:Každou chvíli se totiž ozývají hlasy, že z RPG Kuchyně se nikdy nic neuchytí, je to projekt sám pro sebe a tvorba pro tvorbu. A teď, když je ta možnost se svojí hrou někam prorazit a někde se prosadit, tak to nemáme chtít?
Začne to dávat smysl ve chvíli, kdy si všimneš, že ty hlasy zaznívají z jiných úst.
Pepa píše:Každopádně řešení existuje: Pokud náhodou vyhraješ, tak to naše místní porota určitě bude moci "zakamuflovat" nějak tak, že dál postoupí příspěvek z druhého místa (ten prostě skončí první a ty druhý)
Neexistuje. Takový postup by celou soutěž naprosto diskreditoval. Jakákoliv manipulace s výsledky je tabu.
Nežít je jediná životní prohra

výběr z vlastní zahrádky:

:idea: RPG kuchyně: 2010 - 2013 - 2017
:?: Horní progressbar - to se budete divit... možná
:?: Dolní progressbar - dávám tomu rok... maximálně dva

Tindo

Příspěvek od Tindo » 17. 9. 2014, 19:01

Podle mne to Pepa dobře vyjádřil. Mám podobný názor.

Je to RPG Kuchyně + Pozdní sklizeň vs. Game Chef. A protože Pozdní sklizeň už dvarkát vyprchala do prázdna, tak já bych se přimlouval za Game Chef. 9 dnů je pro mne v pohodě. Vždy první den dostanu nápad. Pak dlouho zahálím a poslední den sepisuji pravidla (výjimkou byla desková kuchyně, kde jsem posledních 10 dnů vyráběl prototyp a testoval jsem několikrát mechaniky).

Ale podle mne by se měla hlavně položit otázka, jestli ano, nebo ne, hlavně těm, kteří budou v porotě. Pro ně to bude závazek, narozdíl od tvůrců. Aby se nestalo, že všichni budou chtit soutěžit v českém kole Game Chefu a do poroty se nikomu nebude chtít, protože nebude mít s jistotou čas.

Také jsem si četl zadání a koukal jsem, že soutěž není už jen o tvorbě rpg, ale o tvorbě jakékoliv stolní hry, kvůli přesahu her z minulých ročníků.
Zahrajte si Královské kostky - strategické fantasy rpg, inspirované hrou Crusader Kings.

Za mořem na vás čekají neznámé končiny. Kudy povede tentokrát cesta do Indie? - Terra incognita

Nekra
Nadšený blázen

Příspěvek od Nekra » 17. 9. 2014, 19:48

Pepa: To mi připadá, že si nerozumíme. Netvrdím tady, že ostatní nemají něco chtít. Hlavně tady prosazuju změnu v tom smyslu, že se ještě ověří, že to dotyčný chce, resp. bude brát ohled když vyjádří, že to nechce. Jakkoli může být obecně logické a přirozené (... vítané a cokoli dalšího) překlad do angličtiny a expanzi do světa chtít, neznamená to, že to všichni chtít budou. Vážně v použití modelu "pošle se tam něco z množiny her od autorů, kteří o to mají zájem" nevidím problém.

Jo, mimosoutěžní zveřejnění zde je řešením.

Pepa & Tindo: Nechytám se, proč by na nahrazení Kuchyně Game Chefem mělo mít vliv neuskutečnění Pozdního Sběru :o ?
To předpokládáte velký mezinárodní tlak na autory, kteří mají zájem o celosvětovou expanzi své hry?

Kvůli naladění na jinou vlnu té konstrukci nerozumím. Pokud není o Pozdní Sběr dostatečný zájem, je možné ho více propagovat nebo úplně zrušit(pokud organizátoři dojdou k závěru, že to už "nemá smysl"). Zmínku o úvaze nahradit "balíček" Kuchyně + Pozdní Sběr pouze Game Chefem chápu tedy tak, že Game Chef nějakým způsobem podporuje úpravu her autory po soutěži. Ve výrazu sice nejsou závorky, takže to vypadá, že bude Kuchyně a dále se rozhoduje mezi Pozdním Sběrem a Game Chefem, přesto se kvůli častějším názorům, že není vhodné dělat Kuchyni i Game Chefa domnívám, že jde o první interpretaci. Kde dělám chyby v úvaze?
(130829092016)

Herní preference:

Pepa

Příspěvek od Pepa » 17. 9. 2014, 20:35

Nekra píše:Vážně v použití modelu "pošle se tam něco z množiny her od autorů, kteří o to mají zájem" nevidím problém.
Přesně tak to myslím. Prostě vyhraje-li někdo, kdo do dalšího kola nebude chtít postoupit, nabídne se to dalšímu v pořadí. Tomu bych ani neříkal "manipulace s výsledky", takže ono to, OnGe, není zase tak palčivé...
Nekra píše:Nechytám se, proč by na nahrazení Kuchyně Game Chefem mělo mít vliv neuskutečnění Pozdního Sběru.
Ok, to je asi pravda. Jestli se budou moci hry z Game Chefa nějak techovat (a já bych rád, aby se třeba v rámci další soutěže techovaly), tak Pozdní sběr se může zachovat.

Sparkle

Příspěvek od Sparkle » 17. 9. 2014, 20:39

Jestli z toho fakt uděláte odnož Game Chefa, tak to by mě taky asi zajímalo. Příspěvek do soutěže asi nedám (v práci mám až až psaní stylisticky uhlazených textů a dokumentů, takže by to pro mě nebyl relax) ale klidně vám ty výtvory přečtu a ohodnotím.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Otevřená hraní RPG v Praze všichni jste srdečně zváni
RPG pro děti ve vývoji

Pepa

Příspěvek od Pepa » 17. 9. 2014, 20:47

Sparkle píše:Jestli z toho fakt uděláte odnož Game Chefa, tak to by mě taky asi zajímalo. Příspěvek do soutěže asi nedám (v práci mám až až psaní stylisticky uhlazených textů a dokumentů, takže by to pro mě nebyl relax) ale klidně vám ty výtvory přečtu a ohodnotím.
Jinými slovy říkáš si o porotcovství? :)

(Jako proč ne, ale možná to bude dost časově náročné...)

Odpovědět

Zpět na „RPG Kuchyně 2015“