Svět pro Dračák podle staré školy

Dakara: diskuse ke hře v duchu Shadowrunu bez technologie ve středověce laděném fantasy prostředí

Moderátor: York

Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Svět pro Dračák podle staré školy

Příspěvek od ShadoWWW »

A není právě Dračák podle staré školy jeden velký stereotyp, od obsahu po název? (Což by měla být jeho výhoda, co jsem pochopil.) Konec konců třeba řevnivost mezi elfy a trpaslíky je zmíněna i ve slavném Jarikově dobrodružství. Což je taky stereotyp.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Svět pro Dračák podle staré školy

Příspěvek od Bajo »

York píše: 2. 6. 2020, 14:20 Přemýšlím, co by se ještě hodilo k popisu kultur. Možná oblíbený nápoj? Typická jídla? Oděv?
Nebrat jako trollení, myslím to vážně a fakt jsem zvědavý. Vy takovéhle věci využíváte ve hře, reálně? :think:

Ja bych navrhoval tradice, pověry, iniciační rituály dospělosti apod. to mi příjde využitelnější pro herní obsah...jakože spíše antrolpologické než turistické zajímavosti.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Svět pro Dračák podle staré školy

Příspěvek od Jerson »

Dobře, otočím to - když se seznámím s někým z jiné země, asi si jako první všimnu, jak je cítit, jak blízko mě stojí a jako moc mě osahává. (Rodina z Bosny se při setkání "jakolíbá" na tvář, i muži s muži, i s nově představovaným člověkem, a nevím jak pro jiné, ale pro mě to byl dost kulturní šok :-) Podobně černoch z Johanesburgu - zaprvé jsem ho cítil na dva metry, zadruhé při běžném hovoru stál a půl metru blíž než stojí Češi, a zatřetí se mě pořád dotýkal.
Pak to co bude jíst a naopak na co se bude dívat divně. (vařená ovčí hlava - někde mám fotku, ale byl to zhodnoceno jako Cthulhu. Studené jehněčí. A na druhé straně věci jako Ajvar a čevápy, které můžu jíst bez omezení. A baklava, ve které na kilo cukru připadá snad kilo dalšího cukru.
Oblékání, a chování na veřejnosti. To co je u nás běžné je o 700 km jižněji považováno za příliš vyzývavé oblečení, ale přitom na mé svatbě byla celkem jasně poznat, které holky jsou z Čech a které z Bosny - ta druhé měly asi tak o 15 cm vyšší podpatky. Téměř všechny.
Jak se v dané kultuře hostí, tedy jak se k hostům chová, a naopak co host očekává. Čekáte že dostanete jídlo? Malý zákusek nebo tunu všemožného jídla? Co alkohol? Projde vám, kdy se napijete málo, když odmítnete, když se nechytáte ve chvíli, kdy hostitel mluví o tom, že jak se začne pít, tak se končí o týden později? Ale dobře, při seznámení se končí už druhý den ráno.
Jak se chovají ženy a jak muži - kdo může mluvit, kdo mlčí, kdo velí navenek a kdo bude mít slovo ve chvíli, kdy hosté odejdou? A když jsem u toho, tak jak se v kulturách mluví, je slušné poslouchat a mlčet, a mluvit postupně a pomalu, nebo mluvit pět lidí přes sebe, skákat do řeči - bez pravidel, nebo naopak s rigidními, ale na první pohled nejasnými pravidly? a jaký tón? zní to jako tichá domluva, nebo jako hádka, i když to není hádka?

Asi bych mohl ještě chvíli pokračovat, ale tohle je jen srovnání dvou kultur a většinou jen z prvních několika návštěv. Ti kdo cestují po světě budou mít určitě mnohem víc zkušeností a najdou dost věcí důležitých na první pohled. Čistota lidí, domácností a ulic, třeba. Gesta, povolená a zakázaná témata hovoru, z čeho a jak si lze dělat legraci, chování k dětem, atd.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Svět pro Dračák podle staré školy

Příspěvek od York »

ShadoWWW píše: 2. 6. 2020, 20:54 A není právě Dračák podle staré školy jeden velký stereotyp, od obsahu po název? (Což by měla být jeho výhoda, co jsem pochopil.)
Ano, ale to jsou Dračákové stereotypy - to, co ho odlišuje od ostatní generické fantasy. A ani ty nechci přebírat úplně bezhlavě, třeba sféry v pravidlech nemám, přestože od dob pravidel pro pokročilé jsou dost podstatnou součástí DrD.

Bajo píše: 3. 6. 2020, 09:40Nebrat jako trollení, myslím to vážně a fakt jsem zvědavý. Vy takovéhle věci využíváte ve hře, reálně? :think:
Tuhle otázku si právě taky kladu.

Ten nástřel před pár příspěvky je z části brainstorming - co nás u stolu zrovna napadlo, a z části prvky, který už dřív hráči použili při hře (třeba že trpaslíci spí v sedě, že mají klanová tetování, nebo "Co je to za stavbu, když nemá pořádný podzemí?").

Bajo píše: 3. 6. 2020, 09:40Ja bych navrhoval tradice, pověry, iniciační rituály dospělosti apod. to mi příjde využitelnější pro herní obsah...jakože spíše antrolpologické než turistické zajímavosti.
Souhlas. Klíčová je asi otázka ve stylu "Co by měl na cestách dodržovat trpaslík ze Železných hor a co by určitě dělat neměl?"


Jerson: To jsou super postřehy, ale u většiny z těhle informací bych asi moc nevěděl, jak je dostat do hry. Nebo jinak - přišlo by mi přes míru, kdybych se to tam snažil dostat všechno. Asi jako je ok zamýšlet se nad logikou dungeonu, ale když to někdo přeháníš, začne to být pro ostatní hráče otravný.

Je to podobnej princip jako s vizuálním popisem postav. Každá dvojice lidí se liší v miliónech detailů, ale když bys je při hře popisoval všechny, bylo by to šílený. Mnohem líp funguje, když z nich vypíchneš dva nebo tři nejvýraznější - "Má jizvu na tváři a kulhá". Stejně bych k tomu chtěl přistoupit i tady: chování trpaslíka ze Železných hor se samozřejmě od Refešana liší v miliónu věcí, ale ve hře stačí zmínit dvě nebo tři nejvýraznější.
Odpovědět

Zpět na „Dakara“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů