Svět pro Dračák podle staré školy

Dakara: diskuse ke hře v duchu Shadowrunu bez technologie ve středověce laděném fantasy prostředí

Moderátor: York

Fritzs

Re: Jak si představujete „starověce laděné“ fantasy?

Příspěvek od Fritzs » 5. 5. 2020, 10:47

Jerson píše:
5. 5. 2020, 07:58
Jako vážně - kolik znáte Čechů, kteří by si k večeři dali čerstvě zabitého psa nebo špatně uvařeného netopýra z tržnice? Já nula - a nevěřím, že mezi sto tisíci Čechy, které jsem za život potkal, by byl byť jen jediný z nich.
Já psa jed (není to špatný maso) a potkals mě. Naoki tuším psal, že v Koreji si psa dal. To už máš dva lidi, cos je potkal a psa jedli.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!

York

Re: Svět pro Dračák podle staré školy

Příspěvek od York » 5. 5. 2020, 11:42

S Jersonovým oblíbený tématem, jak nikdo nezvládne zahrát cokoliv nelidského, jste tady off topic.

York

Příspěvek od York » 5. 5. 2020, 11:58

jjelen píše:
5. 5. 2020, 08:52
Tak, nevidím to nepodobně jako Jerson nebo Marcus (vyhnat ne-lidi někam na okraj - + 111)
Ale to je věc vkusu a navíc nevím nakolik to zapadá do "dračáku" či Yorkových představ...
Co je "okraj" je vždy relativní vůči tvojí pozici. Když bys hrál kampaň ve městě Řím, tak barbaři by pro tebe byli na okraji. Když bys hrál expedici do barbarského území, tak by pro tebe byli všude kolem :-)

Jinak ale s touhle myšlenkou souhlasím. Pro většinu lidí jsou elfové a trpaslíci něco exotickýho - potomci dávných říší, jejichž pozůstatky ještě někde přežívají, ale je to daleko a oni sami ani nikdo z jejich známejch tam nebyl.

jjelen píše:
Tolkien měl pokud vím elfštin víc, rozlišoval u elfů hned několik "kultur" či "národů" - jazyky se tedy lišili spíš podle nich, "staroelfštiny" (trpasličtiny, whatever) jsou celkem kchůl ale u druhu co se pomalu množí a žije stovky nebo tisíce let mi moc nesedí...
Jak přesně dlouho žijí elfové v pravidlech záměrně nespecifikuju (nedělalo to ani staré DrD). V "defaultním" světě by to ale asi určit chtělo. V předchozí kampani jsem to měl tak, že elfové byli v dávných dobách nesmrtelní a trpaslíci fakt hodně dlouhověcí, ale jak se rozpadly jejich říše a přišli o velkou část své magie, tak nesmrtelnost ztratili a délka života se jim začíná zkracovat.

To vede ke dvěma věcem:

1) Nikdo přesně neví, jak dlouho se dožije tenhle konkrétní elf nebo trpaslík.

2) Je možné potkat tisíce let starého elfa, přestože dneska už se elfové takovýho věku nedožívají.

jjelen píše:
(jo, kdyby byly elfové tou vyhynulou či vymírající rasou, případně by byli vytlačeni kamsi na okraj, pak by mohla být i obyč elfština vlastně "staro-"... no jo, už mlčím)
Oni nejsou ani tak vymírající rasou, jako spíš zničenou civilizací. Prakticky je to ale skoro totéž.

jjelen píše:
A orci a goblini jako nějaká "starší rasa"? Eh? já vžycky měl za to že minimálně jedni z toho budou stejně "mladí" jako lidi, ne-li víc...
Tohle je taky z původní kampaně, kde jsem stavěl na dávném konfliktu Řádu a Chaosu, kdy na straně řádu byli elfové a trpaslíci a na straně chaosu orkové a goblini. Je ale fakt, že tohle je spíš DnDčkovej koncept. Elfové coby stará rasa jsou ale i DrDčkovej koncept - viz následující citace:
DrD PPZ PH píše:Stál na okraji lesa, opíral se o mohutný kmen prastarého, věkovitého stromu a díval se na jih - tam, kde nad Šedým vrchem stálo polední slunce. Nebe bylo čisté a bezmračné, země vyprahlá - a horký letní vzduch voněl senem; rozkvetlé louky vypadaly vlídně, přá­telsky a bezpečně.

Nic neprozrazovalo poutníkům, že toto místo je prokleté.

On, hraničář Jarik, ale přesto cítil, že nad tou zemí leží stín. Znal legendy o Šedém vrchu, které si vesničané šep­tem vyprávěli, když seděli v bezpečí kolem ohně; už jako malý chlapec jim často naslouchal. Byly to příběhy o po­kladech ukrytých v podzemním laby­rintu a hlídaných tvory, jejichž jména by nahlas nikdo nevyslovil. Mluvilo se i o spících nestvůrách, které kdysi po­máhaly temnému čaroději Fensalirovi ve válce proti elfům a které po jeho pádu uprchly hluboko do podzemí, aby tam čekaly na další věk válek, kdy je nějaký dostatečně mocný mág povolá zpátky na svět.

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 5. 5. 2020, 12:00

Yorku, Quentin položil otázku, co by dle mě pomohlo při hraní odlišných ras, nejlépe ještě v nějaké historické době. A v jiném tématu. Na to jsem mu odpověděl, a nemusíš se bát, už to dál rozvíjet nebudu.

York

Příspěvek od York » 5. 5. 2020, 12:26

Jerson: Já ti to nevyčítám. Jen konstatuju, že do tohohle tématu to nepatří. Nechceš na to založit nový vlákno?

jjelen píše:
A orci a goblini jako nějaká "starší rasa"? Eh? já vžycky měl za to že minimálně jedni z toho budou stejně "mladí" jako lidi, ne-li víc...
Ono to není myšleno jako "stará rasa", ale spíš jako "stará civilizace". Předkové lidí učitě žili už v dobách dávných elfských říší, ale nestavěli města, chrámy ani paláce.

Do hry se to každopádně promítne asi jen v konkrétních dobrodružstvích - můžeš jít třeba zkoumat ruinu chrámu, kde goblini v dávných dobách prováděli krvavý oběti svým temným božstvům. To pak znamená, že stavěli kamenný chrámy, což je rozhodně projev vyspělý civilizace.

jjelen

Příspěvek od jjelen » 5. 5. 2020, 16:12

Tak tím spíš je mi to podivné, že by goblini I orci měli rozvinutou civilisaci, ještě ke všemu kdysi dávno (byť neříkám že by to nebylo alespoň u jedněch kchůl, to asi fakt bylo... u obou mi to přijde spíš zbytečné, ale nevím nic bližšího)

York

Příspěvek od York » 23. 5. 2020, 00:09

Odkládám si na později.
Jagnar Morek píše:
22. 5. 2020, 21:33
Né vše je knížectví nebo králoství... a né vše má být nesmyslně rozházená písmenka... Kamenný dvůr, východní vřesoviště, zelená jezera, stolové hory, hromové kopce... v názvech méně X, Q, W a další nesmyslné, sotva čtitelné názvy :)

Odpovědět

Zpět na „Dakara“