Dračák podle staré školy

Dakara: diskuse ke hře v duchu Shadowrunu bez technologie ve středověce laděném fantasy prostředí

Moderátor: York

Odpovědět
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Dračák podle staré školy

Příspěvek od York »

Pravidla (pdf).
Souhrn pravidel (pdf).
Bestiář (pdf).
Discord
Webové stránky

Přednáška na Gameconu 2022: Jak vzniká Dračák.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračák podle staré školy - preview pravidel

Příspěvek od York »

Markus píše: 19. 7. 2021, 15:34kniha je v současné podobě ošklivá
Dokážeš bejt konkrétnější?

• Nelíběj se ti obrázky? Pokud ano, tak šmahem všechny, nebo jen některý? Máš pocit, že jsou to špatný obrázky, nebo ti nesedí grafickej styl?

• Máš výhrady k sazbě? Pokud ano, můžeš říct, co konkrétně ti nesedí, a ideálně jak by sis to představoval?

• Nesedí ti grafická podoba stránky (třeba takový, na který nejsou žádný na ilustrace)? Pokud ano, vadí ti zvolená textura na pozadí, nebo celkovej grafickej koncept?

Je mi jasný, že ne každej dokáže na tyhle věci odpovědět, ale odpovědi by mi hodně pomohly.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračák podle staré školy - preview pravidel

Příspěvek od Markus »

Šmahem všechny obrázky jsou hnusný a vypadají jako CGI efekty z béčkových seriálů v 90. letech nebo fandovské modely začínajícího 3D grafika. Barevná paleta obrázků je nevkusná, obsah obrázků je jalově neinspirativní a často nevkusný atd...

Promiň, neříkám to, abych tě hanil. Pro fandovský projekt zdarma na internetu je to naprosto v pohodě. Jen si prostě myslím, že ti za to nikdo nedá ani korunu, a fakt bych se předtím měl na pozoru, ať se ti nestane, že do toho vrazíš milion (částku plácám) z vlastní kapsy a pak ti zůstanou oči pro pláč. To mi vážně přijde vhodnější nesnažit se mít každou blbost ilustrovanou, drasticky snížit počet obrázků, ale pohlídat si, aby byly pěkné.

Problém mám hlavně s obrázky. Sazba mi přijde... v zásadě neutrální. Výhrady olhedně sazby bych měl k velikosti a plýtvání místem, ale tu už jsem říkal.

EDIT: V tomhle se bohužel musím přiznat, že jsem naprosto povrchní. Otevřeně řeknu, že to, co tady vidím, bych si nekoupil – aniž bych to četl. Obsah vůbec neznám. Prostě ta nevkusnost grafiky je pro mě dostatečně odstrašující, nepřekonatelný problém.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Dračák podle staré školy - preview pravidel

Příspěvek od eerieBaatezu »

Hele, je to "podle staré školy". Bych tam dal jednu A7 (max A6) černobílou kresbu ke každýmu povolání, jednu/dvě k soubojáku, jednu/dvě k ostatním pravidlům, jednu/dvě někam k úvodu. Kolik měl Dračák kreseb v bestiáři? Jednu na 40 potvor?

Čili art rozpočet na old school příručku, bez obálky, mi vychází tak na 15 tisíc korun, a ne nějakých 350 tisíc!!!
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračák podle staré školy - preview pravidel

Příspěvek od York »

Markus píše: 19. 7. 2021, 16:45Promiň, neříkám to, abych tě hanil.
Nemusíš to pokaždý opakovat, je mi to jasný a nemám s tím problém. Naopak o tuhle formu feedbacku stojím a čím podrobnější bude, tím lepší. Dělal jsem to z více důvodů a jedním z hlavních je, že jsou to věci, který neumím a potřebuju se je buď naučit, nebo aspoň zjistit, kde jsou moje limity, tj. co dokážu v Ačkový kvalitě udělat sám a s čím budu naopak potřebovat pomoc.

Markus píše: 19. 7. 2021, 16:45obsah obrázků je jalově neinspirativní a často nevkusný atd...
Tohle je zrovna důležitý. Jednou z funkcí týhle "beta" grafiky je právě předvýběr obsahu a tématiky ilustrací. Pokud to bude ilustrovat profesionál, tak to samozřejmě bude z velký části na něm, ale chtěl bych mít představu, co vlastně vůbec chci a co naopak nechci. Výběr obrázků nebo aspoň specifikace, co na nich má bejt, je taky skill, kterej se potřebuju naučit. A je to jedna z věcí, se kterou mi může pomoct i laik, protože každej dokáže říct, co mu přijde hustý a co ho naopak nezaujalo. Potřebuju to ale konkrétně k jednotlivejm obrázkům, z feedbacku "je to celý slabý" se toho moc nenaučim.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračák podle staré školy - preview pravidel

Příspěvek od York »

eerieBaatezu píše: 19. 7. 2021, 16:46 Hele, je to "podle staré školy".
"Dračák podle staré školy" se to skoro určitě jmenovat nebude. Pokud to vydá Altar, bude se to jmenovat Dračí doupě (nejspíš s nějakým podtitulem nebo jinou formou rozlišení od ostatních Dračích doupat), pokud to budu vydávat já, budu hledat jinej název. "Dračák podle staré školy" je sice relativně výstižnej, ale jednak to má naprosto debilní zkratku (DrPStŠt? Good luck pronouncing that!) a navíc je to zavádějící. S oldschoolem to má sice společnejch hodně konceptů, ale není to oldschool ve smyslu OSR compatible. A je to sice technicky vzato Dračák, ale hodně hráčů ten pojem chápe jako obecný pojmenování rpgček a říkat tak jedný konkrétní hře by je mátlo.

Tj. na stávající název se určitě nevaž a na oldschool taky ne. Je to fantasy DnD-like rpgčko, takže to bude chtě nechtě konkurovat titulům jako JaD, DrD II, DrD+, Dračí hlídka nebo Forbidden Lands. DrD 1.6 si možná vystačilo s jednou kresbou na 40 potvor, ale DrD 1.6 nebude vycházet příští nebo přespříští rok.


edit: Abych úplně neminul pointu tvojí poznámky: Je samozřejmě možný, že černobílý ilustrace a celkový grafický zpracování od profesionálního výtvarníka bude vypadat mnohem líp než plnobarevný ilustrace z netu. Rozhodně se nebráním to vyzkoušet. Jít cestou jednobarevnejch ilustrací v prvním vydání a pak třeba přejít na plnobarevný v tom dalším je určitě fajn možnost.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Dračák podle staré školy - preview pravidel

Příspěvek od eerieBaatezu »

Dost souhlasím s Markusem. Ty obrázky mi připomínaj nějakou fan grafiku z devadesátých let. Jak říkám, pár věcí od Kučerovského za 15k Kč je lepší, než knížka plná free netovejch věcí. DrD PPE má jenom pár jeho kreseb, ale každá je tak boží, že patří k mým nejoblíbenějším vůbec. Kvalita > kvantita.

Nechci Ti nějak blbnout hlavu potenciálně nefunkčním business modelem, nevím na co dneska lidi, co kupujou rpgéčka, letí, ale já naposled koupil Knave a Maze Rats a v těch nebyla ani jedna ilustrace... naopak tam byl takovej obsah, kterej sem chtěl pro hraní vlastnit.

Ono někdy stačí super fonty, rozložení textu a hezky graficky zpracovaný okraje a udělá to skvělou atmošku, když už nemáš rozpočet jako DnD nebo Warhammer.
Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračák podle staré školy - preview pravidel

Příspěvek od Markus »

York píše: 19. 7. 2021, 16:59 Tohle je zrovna důležitý. Jednou z funkcí týhle "beta" grafiky je právě předvýběr obsahu a tématiky ilustrací. Pokud to bude ilustrovat profesionál, tak to samozřejmě bude z velký části na něm, ale chtěl bych mít představu, co vlastně vůbec chci a co naopak nechci.
V tom případě dovol, abych obrátil otázku: Jaký chceš, aby ty obrázky (a vůbec layout) měly feeling? K čemu mají inspirovat? Co mají vzbuzovat?

Je mi jasné, že teď se výběr řídil tím, co bylo po ruce. Ale pokud si budeš někdy obrázky objednávat, tak tohle musí být jasné.

Ty současné obrázky mají feeling takový... no asi jako když si nadšený páťák představuje fantasy (taky jsem takový byl). Je to takové barevné a vlastně nijaké, všechno jsou to spíš voskové figuríny v divných hadrech. Prostředí je neinspirativní "na první dobrou". Od něčeho, co je "podle staré školy", bych čekal něco drsnějšího, no-nonsense, s důrazem na uvěřitelné vzezření, připomínající Tolkiena nebo původní Dračák... nebo ne?

Ale to už hodně předbíháme.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračák podle staré školy - preview pravidel

Příspěvek od York »

Markus píše: 19. 7. 2021, 17:38Ale to už hodně předbíháme.
Nepředbíháme. Všechny připomínky si zapisuju, případně si schovávám odkazy do týhle debaty (viz první příspěvek), takže až to bude potřeba, jako když to najdu.

Markus píše: 19. 7. 2021, 17:38Jaký chceš, aby ty obrázky (a vůbec layout) měly feeling?
Všechny co tam jsou, jsem vybíral tak, aby mi tam aspoň zhruba sedly. Nemyslím tím konkrétně přesně tyhle obrázky, ale obecně tématika a stylizace. Řešil jsem ale spíš to, co určitě nechci, nejsem grafik, abych dokázal vytvořit vlastní grafickou stylizaci.

Zhruba pár bodů:

• Snažil jsem se vyhýbat všemu, co vypadá jako vrcholnej středověk. Obrázek v kapitole Válečník je dost na hraně, spíš už za ní.

• Současně jsem se ale vyhýbal i příliš profláknutý antice, tj. žádní Sparťani z filmu 300 ani Římští legionáři. Míň profláknutej starověk je ok.

• Vyhýbám se taky přepíčený fantasy. Zbraně by měly vypadat jako zbraně a ne jako utržený traverzy.

• Postavy by neměly dělat věci, na který v pravidlech nejsou schopnosti. Obálka DrD II je například v tomhle za hranou.

• Scény by měly pokud možno odpovídat tomu, co budou postavy ve hře dělat. To teď moc neplatí, je to daný omezenou možností výběru.

Možná mě ještě napadnou další body, zatím takhle.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Dračák podle staré školy - preview pravidel

Příspěvek od MarkyParky »

Obálka DrD II je například v tomhle za hranou.
WTF?
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračák podle staré školy - preview pravidel

Příspěvek od ShadoWWW »

York to myslí tak, že obálka DrD II v tobě vyvolá dojem, že je to high-fantasy s draky, a není.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Dračák podle staré školy - preview pravidel

Příspěvek od MarkyParky »

ShadoWWW píše: 19. 7. 2021, 20:54 York to myslí tak, že obálka DrD II v tobě vyvolá dojem, že je to high-fantasy s draky, a není.
Jenže ona je.

To jen v tyhle komunitě se rozšířila fáma, že je to venkovská fantasy, zejména mezi lidma, co to spíš nehrajou.

Celkem chápu důvody, proč tohle zařazení vzniklo (low-magic prvních pár levelů + některé příklady a texty z vanilly), ale po těch letech už by se to mohlo konečně přestat omílat furt dokola, když to není pravda.

Ilustrace DrDII (zejména pak ty u povolání) mají mnohem blíž k tomu, co v DrDII zažiješ, než některé texty z vanilly. Proto se taky v revizi měnily texty, ale nezměnily ilustrace.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračák podle staré školy - preview pravidel

Příspěvek od York »

Myslel jsem to tak, že by to nebyla vhodná obálka pro tuhle hru.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Dračák podle staré školy - preview pravidel

Příspěvek od MarkyParky »

Aha, tak to jo.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračák podle staré školy - preview pravidel

Příspěvek od York »

Po zkušenostech z Gameconu taky zvažuju, že dlouhá vzdálenost bude trojnásobek krátký místo čtyřnásobku.

Dřívější změna, že uběhnout krátkou vzdálenost trvá jedno kolo a střední dvě, je dobrá, příjemně se s tím hraje. Dvě kola na přeběhnutí z dlouhé do střední vzdálenosti (třeba když běžím ke střelci) ale vedou k tomu, že postava je jedno kolo někde "uprostřed mezi střední a dlouhou vzdáleností", což už tak elegantní není.

Downside je, že to nejspíš nebude moc realistický, ale čert to vem.
Tronar
Příspěvky: 224
Registrován: 15. 12. 2014, 04:05

Re: Dračák podle staré školy - preview pravidel

Příspěvek od Tronar »

Bohuzel nepratele diky tomu budou casove bliz k streleckym/kouzlicim postavam. Long range postavy budou oslabeny.
Odpovědět

Zpět na „Dakara“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů