Dračák podle staré školy

Dakara: diskuse ke hře v duchu Shadowrunu bez technologie ve středověce laděném fantasy prostředí

Moderátor: York

Odpovědět
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Dračák podle staré školy

Příspěvek od York »

Pravidla (pdf).
Souhrn pravidel (pdf).
Bestiář (pdf).
Discord
Webové stránky

Přednáška na Gameconu 2022: Jak vzniká Dračák.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračák podle staré školy

Příspěvek od York »

Ještě k tomu léčení:

Pokud bys řekl, že lektvar můžeš vypít na každé nové zranění, tak nastane problém, když dostaneš ránu třeba za 5 životů, lektvar ti pak vyléčí 3, pak dostaneš další ránu za 2 životy a vychlastáš díky tomu další lektvar, který by ti vyléčil 4 životy - ten druhej lektvar ti totiž vyléčí dva životy z té první rány, na kterou by měl účinkovat jen jednou.

:idea: Šlo by to ale možná udělat různě pro různé druhy léčby.

U lektvaru asi není až tak divné, že nemůžeš chlastat jeden za druhým. To samé u kouzla. Ošetření zranění a aplikace hojivých mastí by ale mohla být "na každé zranění jednou". U mastí beztak potřebuješ vědět, na jaké zranění ji používáš, protože účinkují jen na některé druhy (třeba na popáleniny).

:!: Pokud ale budeš moci ošetřit každou jednotlivou ránu, tak ošetřování zranění bude mnohem účinnější - když dotaneš v boji zásahy za 2, 2, 1, 2 a 1, tak jsi polomrtvej, ale každou jednotlivou ránu ti bude moci někdo ošetřit (což s dovedností vrátí 2 životy) a rázem budeš zcela zdravej.

Tzn. by to asi muselo být "zranění z každého boje se dají ošetřit jen jednou".


:?: Nebo možná všechno navázat na "zranění z jednoho boje můžeš každou metodou léčit jen jednou"?


PS: Pořád ale zůstává, že vážných zranění (to jsou ta, která tě fikčně omezují a máš za ně případně nevýhody) se zbavíš tím, že se doléčíš do plných životů.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračák podle staré školy

Příspěvek od Pieta »

York píše: 5. 9. 2019, 12:18Zkusím to ještě přeformulovat:

Boj poslepu
Když zavřeš oči a spoléháš se na svůj vnitřní hlas, dokážeš vytušit protivníkův útok těsně před tím, než přijde. Nepočítáš si postihy za zavázané oči, tmu, neviditelného protivníka a podobně, ale se zavřenýma očima samozřejmě nic nevidíš.
Já ti nevím, to mi pořád přijde takové... Jak to říct...
Asi takhle: Je to mistrovská schopnost, která, když se poblíž vyskytuje neviditelný nepřítel, a ten se rozhodne na tebe zaútočit, a ty to správně odhadneš a včas zavřeš oči, a neděláš nic, u čeho by slepota sama o sobě byla na obtíž, tak ti to dá nějaký mechanický bonus, konkrétně tuším ignoruješ jednu nevýhodu za to, že nevidíš protivníka. To je schopnost, která se snadno nemusí za celou kariéru projevit, a když se projeví, dá ti mizivý bonus, a tohle celé že je mistrovská schopnost?
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračák podle staré školy

Příspěvek od York »

Pieta píše: 5. 9. 2019, 15:32 Asi takhle: Je to mistrovská schopnost, která, když se poblíž vyskytuje neviditelný nepřítel, a ten se rozhodne na tebe zaútočit, a ty to správně odhadneš a včas zavřeš oči, a neděláš nic, u čeho by slepota sama o sobě byla na obtíž, tak ti to dá nějaký mechanický bonus, konkrétně tuším ignoruješ jednu nevýhodu za to, že nevidíš protivníka. To je schopnost, která se snadno nemusí za celou kariéru projevit, a když se projeví, dá ti mizivý bonus, a tohle celé že je mistrovská schopnost?
Na jednu stranu máš pravdu, že to je v podstatě jen mechanický bonus. Zrovna v tomhle případě to tak ale hráči nevnímají. Nejspíš je to proto, že to má silnej filmovej předobraz - je to naprosto klasická schopnost, kterou trénují martial artisti.

Použitelné to je celkem dobře - neguje to všechny modifikátory za viditelnost, tedy ať už bojuješ po tmě, v mlze, nebo tě třeba někdo oslepil kouzlem nebo ti hodil písek do očí. Navíc standardně když máš třeba lucernu nebo jiné mizerné osvětlení, tak si nevýhodu nepočítáš, protože ty i tvůj protivník vidíte stejně blbě. S touhle schopností ale "vidíš" líp než on, takže on bude mít nevýhodu.

+1 k hodu ve spoustě situací je velmi silná schopnost. Nedávno jsme to samé řešili u útoku z obrany.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračák podle staré školy

Příspěvek od York »

Ad hraničář: Chtěl jsem vlastně ještě jednou projít rozhození schopností mezi základní/pokročilé/mistrovské. Asi opravdu přehodím mimosmyslovky na 9. úroveň (budou tedy mistrovské).
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračák podle staré školy

Příspěvek od Pieta »

York píše: 5. 9. 2019, 15:43Na jednu stranu máš pravdu, že to je v podstatě jen mechanický bonus. Zrovna v tomhle případě to tak ale hráči nevnímají. Nejspíš je to proto, že to má silnej filmovej předobraz - je to naprosto klasická schopnost, kterou trénují martial artisti.

Použitelné to je celkem dobře - neguje to všechny modifikátory za viditelnost, tedy ať už bojuješ po tmě, v mlze, nebo tě třeba někdo oslepil kouzlem nebo ti hodil písek do očí. Navíc standardně když máš třeba lucernu nebo jiné mizerné osvětlení, tak si nevýhodu nepočítáš, protože ty i tvůj protivník vidíte stejně blbě. S touhle schopností ale "vidíš" líp než on, takže on bude mít nevýhodu.

+1 k hodu ve spoustě situací je velmi silná schopnost. Nedávno jsme to samé řešili u útoku z obrany.
Já jsem právě postihy za viditelnost za svou herní kariéru prakticky nepotkal, protože se s tím obvykle nikomu nechce otravovat, takže pro mě by to nebyla "spousta situací". A ve skupině, kde se takové detaily řeší, bych zase čekal, že to může skončit jako "on má nevýhodu, protože je to tam špatně osvětlené, a ty máš nevýhodu, protože vůbec nevíš, kam šlapeš/je tam spousta harampádí, co ti překáží v boji".
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračák podle staré školy

Příspěvek od York »

Pieta píše: 6. 9. 2019, 11:06 Já jsem právě postihy za viditelnost za svou herní kariéru prakticky nepotkal, protože se s tím obvykle nikomu nechce otravovat.
Z tohohle důvodu jsem taky přestal používat Shadowrunový přístup, kde bys za temné podzemí osvětlené mihotavým plamenem svíčky měl postih, a počítám výhody, pouze když na tom nejsou všichni bojující stejně.

Což je přesně místo, kde do toho vstupují schopnosti. Jakmile má postava na něco schopnost, tak to hráče nutí, dostat tuhle věc do hry, a to jak fikčně, tak mechanicky. Nedávno jsme na to narazili, nevím už přesně u čeho, když jsem říkal, že se mi nějaká schopnost nelíbí, protože by to vedlo k tomu, že by to hráči začali ve hře řešit.

Pieta píše: 6. 9. 2019, 11:06A ve skupině, kde se takové detaily řeší, bych zase čekal, že to může skončit jako "on má nevýhodu, protože je to tam špatně osvětlené, a ty máš nevýhodu, protože vůbec nevíš, kam šlapeš/je tam spousta harampádí, co ti překáží v boji".
Takhle bys to sice interpretovat mohl, ale bylo by to poněkud proti duchu pravidel - postava má nějakou schopnost a je v situaci, na kterou se aplikuje, takže je fér za ni hráči přiznat bonus. Navíc i kdybys to takhle hrál, tak je to pořád nějaká situace, se kterou postava může něco dělat - třeba se stáhnout někam, kde harampádí není.


edit: Ještě k tomu jedna obecná věc: Ne všechny schopnosti musí být nutně mechanicky stejně výhodné. Zrovna boj poslepu je zajímavý hlavně z pohledu stylizace postavy. Hráči, kteří si ho vezmou, protože jim sedí k postavě a občas ho fikčně dostanou do hry, z něj téměř určitě budou mít dobrý pocit, i když za něj nikdy mechanický bonus nedostanou.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračák podle staré školy

Příspěvek od York »

Ok, takže co s bojem poslepu.

:arrow? Imho to je zajímavá schopnost. Jako hráč bych ji asi chtěl, pro některé koncepty postavy určitě.

:arrow? To, jak je fikčně popsaná (zavřeš oči a vytušíš protivníkovy útoky), je imho ok a kdyby to bylo jinak, nesplňovalo by to předchozí bod.

Tj. něco se dá dělat buď s mechanickou interpretací, nebo se zařazením do základních/pokročilých/mistrovských schopností.

:arrow? Mechanická interpretace mi taky přijde ok, je to vcelku intuitivní a jednoduché.

Takže to vidím tak, že tu schopnost přeřadím z mistrovských do pokročilých. Dává to asi i celkem smysl, protože v iniciačních příbězích martial artistů to je jedna z věcí, které se určí relativně brzo (ale zvládnutí téhle techniky je zase většinou znamení, že už se adept někam posunul, takže by to asi neměla být základní schopnost).

Stalo se.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračák podle staré školy

Příspěvek od York »

Revize připomínek k hraničáři:

Falešné stopy
Dokážeš za chůze měnit stopy kolem sebe, aby ukazovaly jiný počet tvorů, jiný živočišný druh a podobně. Můžeš také vytvořit stopy po nějaké události, třeba po přepadení, nebo je zcela vymazat. Nezměníš ale pachovou stopu, na to potřebuješ schopnost matení pachů. Zamaskovat dokážeš libovolně velkou plochu, ale musíš ji celou postupně projít, takže to může zabrat hodně času.

:arrow? odstranění únavy je přeformulované.

:arrow? předpovídání počasí je přeformulované, zmínka o zadumaném pozorování oblohy je v příkladu.

:arrow? zamyšlení nad hraničářskými schopnostmi, zejména které jsou dostatečně zajímavé a které by šly sloučit: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 70#p567477
K tomuhle bych ocenil komentář.

:arrow? zvažuju přehození mimosmyslových schopností do mistrovských schopností. Celkově je třeba udělat revizi, které schopnosti by měly být základní, které pokročilé a které mistrovské.



Revize připomínek k válečníkovi:

:arrow? boj poslepu je pokročilá schopnost místo mistrovské



Revize připomínek k alchymistovi:

:arrow? v popisu uspávací tinktury zmíním i kozlík.

:arrow? výbušniny a hořlaviny asi přece jen udělám jako recepty na konkrétní výrobky. Uvidíme, jak to bude působit.



Připomínky k léčení:

:arrow? ocenil bych komentář k nápadu, že by se léčivé prostředky daly vždy aplikovat jednou na zranění z každého boje (https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 85#p567495).


:arrow? je třeba rozdělit druh zranění co do původu (drtivou zbraní, ohněm...) a co do výsledku (popálenina, otevřená rána...). Říkat obojímu druh zranění je matoucí.



Připomínky k soubojáku zatím odkládám na později.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračák podle staré školy

Příspěvek od Pieta »

Re: Boj poslepu - Já nepochybuju o tom, že tobě to funguje. Spíš ale řeším, jestli a jak to bude fungovat někomu jinému, protože mám dojem, že ta tvoje interpretace vychází z dost hlubokého vhledu do pravidel ("ve špatném osvětlení se nikomu nepočítá postih, ale když bojovník bojuje poslepu, tak je jeho protivník v nevýhodě, takže dostane postih" atd) a když k tomu přijde někdo nezkušený, asi mu tyhle všechny souvislosti nedojdou.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračák podle staré školy

Příspěvek od York »

Pieta píše: 6. 9. 2019, 13:42Spíš ale řeším, jestli a jak to bude fungovat někomu jinému, protože mám dojem, že ta tvoje interpretace vychází z dost hlubokého vhledu do pravidel ("ve špatném osvětlení se nikomu nepočítá postih, ale když bojovník bojuje poslepu, tak je jeho protivník v nevýhodě, takže dostane postih" atd) a když k tomu přijde někdo nezkušený, asi mu tyhle všechny souvislosti nedojdou.
Jo, toho se taky trochu bojím. To jsme ale zpátky u toho, jestli dát hráčům do rukou jen pružnou kostru s obecným návodem k použití a nechat na nich, ať si ji interpretují po svém, nebo k tomu přidat desítky stránek vysvětlování a příkladů konkrétních použití...
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračák podle staré školy

Příspěvek od Pieta »

York píše: 6. 9. 2019, 13:51Jo, toho se taky trochu bojím. To jsme ale zpátky u toho, jestli dát hráčům do rukou jen pružnou kostru s obecným návodem k použití a nechat na nich, ať si ji interpretují po svém, nebo k tomu přidat desítky stránek vysvětlování a příkladů konkrétních použití...
Tak pořád je možný, že ta jedna konkrétní schopnost potřebuje nějaké jiné nebo lepší vysvětlení. (:
Jako třeba tam napsat, že ti umožní zbavit se nevýhody plynoucí z oslepení, nebo získat výhodu tam, kde oba soupeři mají problémy vidět (šero, vánice), ale že platí jen pro boj zblízka a v jiných situacích, například pronásledování nepřítele nebo obrana proti střelbě, že jsi normálně slepý. Samozřejmě řečeno trochu líp. (:
York píše: 6. 9. 2019, 13:17 :arrow? zamyšlení nad hraničářskými schopnostmi, zejména které jsou dostatečně zajímavé a které by šly sloučit: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 70#p567477
K tomuhle bych ocenil komentář.
Když to musí bejt... d-:
York píše: 5. 9. 2019, 12:49Základní hraničářské schopnosti
1. Lehký spánek
- unikátní schopnost
Jasné, srozumitelné, jedinečné. Palec nahoru.
York píše: 5. 9. 2019, 12:49 2. Přivolání zvířat
- přivoláš zvíře tím, že voláš jeho hlasem. Tohle se trochu překrývá s mluvením se zvířaty. Používá se to ale v jiných situacích.
Trochu mi přijde, že to samo o sobě nic zajímavého nedělá, pokud nemáš další schopnost, kterou bys na to navázal: "přivolám si zvíře A udělám si z něj společníka", "přivolám medvěda A na něco se ho zeptám".
Pokud má být v zamýšlených použitích i "přivolám zvíře A upeču si ho na smetaně", tak to by se samo o sobě hodilo zahrnout do schopností přežít v nějakém prostředí.
York píše: 5. 9. 2019, 12:49 3. Mluvení se zvířaty
- můžeš zvířeti klást jednoduché otázky a vyčíst jednoduché odpovědi, třeba "byli tu dneska nějací dvojnožci?"
OK, zjišťování informací prostřednictvím zvířat. Ale stejně tak by přivolání zvířete mohlo být zahrnuté do mluvení se zvířatama.
York píše: 5. 9. 2019, 12:49 4. Zvířecí společník
- signature ability. Inteligentní hraničářský pes (nebo jiné zvíře).
Jasně, hraničář potřebuje psa.
York píše: 5. 9. 2019, 12:49 5. Lehký krok
- chůze po terénu, který tě jinak neunese. S ničím se imho neduplikuje. (Možná by se to mělo jmenovat návodněji.)
OK, pohyb v náročném terénu. Když to uměl Legolas...
York píše: 5. 9. 2019, 12:49 6. Hojivý dotyk
- léčení. S ničím se neduplikuje.
Jasně.
York píše: 5. 9. 2019, 12:49 7. Orientační smysl
- S ničím se neduplikuje.
Neduplikuje, ale je to celkem suché. Já bych tam přihodil něco souvisejícího, třeba schopnost najít cestu do místa, které znáš nebo u kterého víš polohu, nebo rychlejší cestování pro celou družinu, nebo něco takového. Což se pak zase bude duplikovat s "hledáním cesty".
York píše: 5. 9. 2019, 12:49Pokročilé hraničářské schopnosti
1. Cit pro nadpřirozeno
- poznáš magické tvory a bytosti pod vlivem kouzla či jiné magie. S ničím se neduplikuje.
OK, unikátní a celkem užitečné. Možná až moc, protože hraničář ti potom snadno pozná třeba převlečeného magického tvora. Což v závislosti na klasifikaci může rozbít spoustu scénářů s tajemstvím, třeba vlkodlaka mezi vesničany.
York píše: 5. 9. 2019, 12:49 2. Ochrana před deštěm
- Ochrany před nepříznivými podmínkami by se asi daly sloučit...

3. Ochrana před vedrem a zimou
- Ochrany před nepříznivými podmínkami by se asi daly sloučit...
Jo.
York píše: 5. 9. 2019, 12:49 4. Odstranění únavy
- S ničím se neduplikuje.
Jo, a navíc je to pro celou partu, to je taky fajn.
York píše: 5. 9. 2019, 12:49 5. Přivolání zvířecího společníka
Neduplikuje, a zvířecí společník by měl mít možnost nějakých vylepšení, ale nepřijde mi to jako až tak lákavá schopnost. Pokud nemáš ve zvyku posílat svého společníka pryč na tak dlouhou dobu, že se nevrátí dřív, než ho potřebuješ, nebo ho často někde ztrácet...
York píše: 5. 9. 2019, 12:49 6. Falešné stopy
- S ničím se neduplikuje.
Neduplikuje, ale je to rozseknutá schopnost matení stop, druhá půlka je matení pachů. Nevím, jak zásadní bývá stopování někým jiným než družinou u vás, mně to přijde hodně vzácné, takže mít jen na to dvě schopnosti...
York píše: 5. 9. 2019, 12:49 7. Zapůjčení
- Hodně zásadní info-gathering schopnost. S ničím se neduplikuje.
Trochu mě překvapuje, že tohle je obecná schopnost a je dřív, než něco podobného se společníkem. Bych spíš čekal, že se společníkem se hraničář sžije o dost líp, než s náhodným lesním kolemjdoucím.
York píše: 5. 9. 2019, 12:49 8. Předpovídání počasí
- S ničím se neduplikuje.
OK.
York píše: 5. 9. 2019, 12:49 9. Zpomalení jedu
- S ničím se neduplikuje.
OK, ale je otázka, jak často se to projeví.
York píše: 5. 9. 2019, 12:49 10. Průzkumný projektil
- Podobný efekt jako zapůjčení, ale jiný přístup k tomu, jak toho dosáhnout. Imho je to v pohodě, protože hráč si vybírá omezený počet schopností, takže to podporuje volbu, jakým způsobem bude zrovna tvůj hraničář přistupovat k určitým úkolům.
Mno, je to dost videoherní. A jak sám píšeš, je to zapůjčení s jiným zvláštním efektem.
York píše: 5. 9. 2019, 12:49 11. Telekineze
- Unikátka. S ničím se neduplikuje.
12. Pyrokineze
- Unikátka. S ničím se neduplikuje.
13. Telepatie
- Unikátka. S ničím se neduplikuje.
Tohle asi být musí, už jen z historických důvodů.
York píše: 5. 9. 2019, 12:49Mistrovské hraničářské schopnosti
1. Očistná meditace
- S ničím se neduplikuje.
OK.
York píše: 5. 9. 2019, 12:49 2. Uklidňující zvuky
- Tohle je původem chodcovské psychické kouzlo. Možná by se dalo sloučit s dráždivými zvuky do jedné schopnosti.

3. Dráždivé zvuky
- viz uklidňující zvuky.
Možná. A taky se to překrývá s ochranou před divou zvěří.
York píše: 5. 9. 2019, 12:49 4. Hledání cesty
- Rychlý průchod komplikovaným terénem. Co do použití se trochu se překrývá s orientačním smyslem, ale ten bych rád nechal zvlášť, aby mohl fungovat jako volitelná raciálka pro humany.
Viz orientační smysl.
York píše: 5. 9. 2019, 12:49 5. Uhrančivý pohled
- Silná unikátní psychická schopnost. S ničím se neduplikuje.
Hodně silné, což je fajn. Možná bych přidal, že to přestane působit, když se k cíli chováš agresivně.
York píše: 5. 9. 2019, 12:49 6. Ochrana před bouří
- Ochrany před nepříznivými podmínkami by se asi daly sloučit...
Jo.
York píše: 5. 9. 2019, 12:49 7. Ochrana před divou zvěří
- Taky ochrana, ale nesouvisí s počasím.
Viz uklidňující zvuky.
York píše: 5. 9. 2019, 12:49 8. Zapůjčení zvířecího společníka
- Tohle rozšiřuje signature abilitu zvířecí společník. Trochu se to překrývá se zapůjčením, možná by se to dalo sloučit (připsat k zapůjčení poznámku, že když si zapůjčíš svého zvířecího společníka, tak k němu můžeš promlouvat).
Viz zapůjčení.
York píše: 5. 9. 2019, 12:49 9. Zmámení zvířete
- S ničím se neduplikuje.
Mno, až na zapůjčení, trochu přivolání, trochu ochranu před divokou zvěří, trochu uklidňujícíma zvukama.
York píše: 5. 9. 2019, 12:49 10. Vějířový výstřel
- S ničím se neduplikuje.
OK.
York píše: 5. 9. 2019, 12:49 11. Matení pachů
- Tohle by asi šlo sloučit s falešnými stopami, pak by to ale nemohlo být jedno pokročilá schopnost a druhé mistrovské.
Jak jsem psal, působí to dost rozpůleně.
York píše: 5. 9. 2019, 12:49 12. Zmírnění jedu
- pracuje to s jedem stejně jako zpomalení jedu, ale má to jinej účinek (snížení účinku místo odložení plného účinku na později).
Jo, ale zase, jak často se při hře řeší otravy?
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
skaven
Příspěvky: 1133
Registrován: 30. 11. 2004, 16:53
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračák podle staré školy

Příspěvek od skaven »

York píše: 6. 9. 2019, 13:17 :arrow? zamyšlení nad hraničářskými schopnostmi, zejména které jsou dostatečně zajímavé a které by šly sloučit: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 70#p567477
K tomuhle bych ocenil komentář.
Já bych měl takovou obecnou přípomínku, resp. otázku, spěřující trochu mimo tvá konkrétní pravidla. Jak se díváš na použitelnost dílčích schopností ve hře? Mám teď na mysli to, jestli jako autor řešíš, jak velký vliv na hru může mít znalost / absence té které schopnosti a jestli ty dílčí schopnosti mezi sebou srovnáváš.

Mi se na jednu stranu líbí, jak schopnosti dělají z dobrodruhů nějakévyjímečné postavy, které umí něco, co ostatní neumí - tedy ještě než se pustíš do samotné hry, můžeš si představit, co všechno by tvá postava se schopnostmi, které má, mohla zvládnout. Na druhou stranu pak často příjde zklamání, když si vdobrodružství tvůj pes ani neškrtne (případně o něj příjdeš), když nepoužiješ šplhání po zdi ani předpovídání počasí, protože ve hře k tomu nebyla příležitost.

Mají tohle řešit pravidla hry? Má tohle řešit vypravěč (tj. má mít dobrodružství připravené tak, aby se v něm každé povolání mohlo uplatnit svými schopnostmi a proaktivně hráče zatahovat do situací, kde se jim schopnosti mohou hodit)? A nebo je to na hráčích - aby si kreativně hledali příležitosti, jak své schopnosti využít?

Zajímala by mě i míra, kterou se schopnosti zapojují do hry. Je to třeba jen lehký bonus k hodu nebo předpoklad, bez kterého se situace nedá zvládnout?

Já osobně koketuju s myšlenkou archetypu - tedy např. hraničář - umí se dorozumívat se zvířaty, přežije v přírodě, bývá dobrý s lukem. To všechno postava hraničáře automaticky obsáhne a zvládá to prostřednictvím svých vlastností (které mohou eventuelně lehce růst). Případně pokud bych chtěl nějakou možnost specializace, udělal bych třeba jen tři volby (zvířata, přežití, boj) a v těch by se postava mohla specializovat. Příjde mi, že takové řešení podpoří hráčskou kreativitu a zároveň díky obecností těch specializací omezí efekt "mám schopnost, ale ve hře ji reálně nevyužiju". Co si o tom myslíš?
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračák podle staré školy

Příspěvek od York »

skaven píše: 7. 9. 2019, 15:29Mám teď na mysli to, jestli jako autor řešíš, jak velký vliv na hru může mít znalost / absence té které schopnosti a jestli ty dílčí schopnosti mezi sebou srovnáváš.
Srovnávám mechanický efekt a šířku fikčního využití.

:arrow? Mechanickej efekt je jasnej, žádná schopnost by neměla být mechanicky overpowered. Je ale ok, když jsou různé schopnosti různě mechanicky efektivní, dává to pak hráčům pocit z dobré volby (když by byly všechny volby stejné, tak budou všechny připadat nezajímavé) a schopnosti navíc mohou být zajímavé i bez mechanických výhod - třeba tím, že rozšiřují fikční možnosti postavy, nebo že ji pomáhají charakterizovat.

:arrow? Srovnání šířky fikčního využití v postatě znamená, že žádná schopnost by neměla kompletně zastiňovat ostatní. Dost jsme to tu řešili třeba u hyperprostoru nebo pavoučího lektvaru - tyhle schopnosti potenciálně zcela zastiňují šplhání, skákání a další spoustu způsobů překonávání překážek.

skaven píše: 7. 9. 2019, 15:29Na druhou stranu pak často příjde zklamání, když si vdobrodružství tvůj pes ani neškrtne (případně o něj příjdeš), když nepoužiješ šplhání po zdi ani předpovídání počasí, protože ve hře k tomu nebyla příležitost.

Mají tohle řešit pravidla hry? Má tohle řešit vypravěč (tj. má mít dobrodružství připravené tak, aby se v něm každé povolání mohlo uplatnit svými schopnostmi a proaktivně hráče zatahovat do situací, kde se jim schopnosti mohou hodit)? A nebo je to na hráčích - aby si kreativně hledali příležitosti, jak své schopnosti využít?
Od všeho trochu.

:arrow? Pravidla by se pokud možno měla vyhýbat schopnostem, které jsou v dané hře obtížně využitelné.

:arrow? Hráči by měli spolupracovat s PJem na tom, aby se schopnosti jejich postav dostaly do hry.

skaven píše: 7. 9. 2019, 15:29Zajímala by mě i míra, kterou se schopnosti zapojují do hry. Je to třeba jen lehký bonus k hodu nebo předpoklad, bez kterého se situace nedá zvládnout?
Ani jedno z toho. Drtivá většina situací ve hře jde vyřešit úplně bez schopností. He stěně můžeš například postavit žebřík a vylézt po něm - problem solved. Můžeš se tam ale taky teleportovat, nebo vypít pavoučí lektvar a vyšplhat tam - výsledek je stejný, liší se pocit ze hry. Použít nějakou schopnost je prostě víc cool.

skaven píše: 7. 9. 2019, 15:29Já osobně koketuju s myšlenkou archetypu - tedy např. hraničář - umí se dorozumívat se zvířaty, přežije v přírodě, bývá dobrý s lukem. To všechno postava hraničáře automaticky obsáhne a zvládá to prostřednictvím svých vlastností (které mohou eventuelně lehce růst). Případně pokud bych chtěl nějakou možnost specializace, udělal bych třeba jen tři volby (zvířata, přežití, boj) a v těch by se postava mohla specializovat. Příjde mi, že takové řešení podpoří hráčskou kreativitu a zároveň díky obecností těch specializací omezí efekt "mám schopnost, ale ve hře ji reálně nevyužiju". Co si o tom myslíš?
Tohle už je otázka designu hry. Učit se při levelování nové schopnosti má oproti zvyšování hodnocení dovedností výhodu v tom, že se můžeš těšit na něco konkrétního, hmatalteného. "Na příští úrovni se budu umět proměnit v medvěda!"


Mimochodem uvědomil jsem si, že přestože předpovídání počasí je striktně vzato mizerná schopnost pro Dračák, protože neumožňuje překonávat překážky (což je primární role schopností), je to docela šikovnej nástroj, jak může hráč hraničáře uplatnit své další schopnosti. Ať už to použije rovnou jako příběhovou pravomoc: "Za hodinu přijde bouře, musíme najít úkryt", nebo jako hint pro PJe: "Zadívám se na oblohu, jestli se náhodou neblíží bouře", výsledkem bude situace, kde uplatníš své další schopnosti.

Kromě toho mají schopnosti ještě jednu důležitou roli - pomáhají vytvářet hráčovu fantasii o postavě (tohle je anglicismus, ale nevím, jak to vyjádřit česky). I kdybys to schopnost nikdy ve hře nepoužil, pořád ti pomáhá s představou, že hraješ zálesáka, který takové věci umí.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Dračák podle staré školy

Příspěvek od Log 1=0 »

York píše: 7. 9. 2019, 17:44
Kromě toho mají schopnosti ještě jednu důležitou roli - pomáhají vytvářet hráčovu fantasii o postavě (tohle je anglicismus, ale nevím, jak to vyjádřit česky). I kdybys to schopnost nikdy ve hře nepoužil, pořád ti pomáhá s představou, že hraješ zálesáka, který takové věci umí.
Eh...
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
skaven
Příspěvky: 1133
Registrován: 30. 11. 2004, 16:53
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračák podle staré školy

Příspěvek od skaven »

York píše: 7. 9. 2019, 17:44 Tohle už je otázka designu hry. Učit se při levelování nové schopnosti má oproti zvyšování hodnocení dovedností výhodu v tom, že se můžeš těšit na něco konkrétního, hmatalteného. "Na příští úrovni se budu umět proměnit v medvěda!"
Nese to ale s sebou i tu nevýhodu, že hráč hraničáře ve hře má třeba skvělou příležitost posunout děj tím, že vystopuje nepřítele, ale ejhle, dovednost stopování získá až za dvě úrovně...
York píše: 7. 9. 2019, 17:44 Kromě toho mají schopnosti ještě jednu důležitou roli - pomáhají vytvářet hráčovu fantasii o postavě (tohle je anglicismus, ale nevím, jak to vyjádřit česky). I kdybys to schopnost nikdy ve hře nepoužil, pořád ti pomáhá s představou, že hraješ zálesáka, který takové věci umí.
Mi právě příjde, že v konečném důsledku je ta role *představy* o postavě vlastně důležitější, než pak samotné mechanické využité ve hře (na které v klasicky pojatých systémech nemusí vůbec dojít nebo k nim dochází zřídka).
Odpovědět

Zpět na „Dakara“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů