Představení Dakary - základní informace

Dakara: diskuse ke hře v duchu Shadowrunu bez technologie ve středověce laděném fantasy prostředí

Moderátor: York

Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 14995
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Představení Dakary - základní informace

Příspěvek od York » 28. 3. 2014, 15:04

Dakara je hra volně zasazená do výrazně magičtější verze pozemské historie na přelomu středověku a renesance. Je tudíž vhodná pro hru ve světě inspirovaném historickými reáliemi, ale stejně tak dobře si můžete stvořit svět vlastní. Pravidla podporují zejména hru v klasickém stylu - jsou tedy mnohem bližší například DnD, Dračímu doupěti či Shadowrunu, než novějším příběhovým hrám. Najdete v nich mechanicky robustní systém, tabulky s parametry konkrétních zbraní a zbrojí, konkrétní dovednosti, schopnosti a kouzla. V mnoha ohledech je ale modernější - hod kostkou se používá jen v případě skutečně obtížných akcí, systém zohledňuje jak pravidlové schopnosti postavy, tak hraní postavy a hráčskou invenci.

Vývoj stále není u konce. Mým cílem je vytvořit skutečně dobrou hru a k tomu potřebuju vaši pomoc - jen nezávislí hráči mají dostatečný nadhled a mohou přijít na chyby a nedostatky, kterých si coby autor textu nevšimnu. Pokud vám téma tvorby her přijde zajímavé, najděte si, prosím, chvilku a napište mi, co si o Dakaře myslíte. Každá připomínka je pro mě nesmírně cenná, a to i v případě, že koncept hry nespadá do vašich preferencí.


:arrow? V záhlaví diskuse Dakara: Hra bez přípravy najdete odkaz ke stažení verze, která se hodí zejména pro první seznámení se se systémem, ale také ke hře na conech či otevřených hraních. Podprobně a s mnoha radami a příklady popisuje, jak vytvořit zajímavý příběh, aniž by hráči museli předem připravovat postavy a Vypravěč hru. Stačí se sejít a rovnou začít hrát.


:arrow? Odkazy ke stažení aktuální plné a zkrácené verze pravidel Dakary najdete v záhlaví diskuse o vývoji.

Ve vlákně Dakara v Janově najdete zápisy ze hry Dakary v prostředí podobném renesančnímu Janovu. Není to jediný možný styl hry Dakary a jediné možné prostředí, ale o celkovém rázu hry vypovídá poměrně dobře.

Ve vlákně Dakara: inspirace naleznete obrazovou inspiraci - obrázky různě postahované z webu s přibližně relevantní atmosférou či tematikou.

V tématu Dakara: filosofická východiska magie a světa si můžete pročíst úvahy o magii a fungování světa, které v pravidlech nenajdete. Hra z nich sice vychází, jejich znalost a používání však není nezbytné.


:arrow? S Dakarou souvisí také prozatím pozastavený projekt přepracování Dračího doupěte 1.X postavený na stejném herním systému. Podrobnosti, odkaz ke stažení a diskusi k vývoji najdete zde: Neoficiální DrD 1.9 PPZ PH (alfa2).

Ve vlákně [DrD 1.9 alfa] The Lost City play by post naleznete příklad z krátké hry přímo zde na fóru (tedy nikoliv zápis ze hry, ale přímo hra formou přispívání do diskuse). Jde o klasické dobrodružství pro první edici DnD upravené do pravidel předělávky Dračího doupěte.


:arrow? Podobným projektem je Hra na přání, což je fantasy hra postavená na klasickém systému atributů a povolání, nijak se však neváže na pravidla ani reálie Dračího doupěte. Díky tomu může být systém jednodušší a kompaktnější a vývoj je otevřený pro kohokoliv, kdo by chtěl přispět vlastními nápady. Stávající příručka je sice stále rozpracovaná (hra má stále pracovní název), ale plně hratelná zhruba v rozsahu pravidel DrD pro začátečníky.


:arrow? Nejnovější iterací je Dračák podle staré školy. Původně to s Dakarou mělo společného jen volnou inspiraci soubojovým systémem, ale pak se ukázalo, že většina schopností ve starém DrD jen suše dává bonusy a nic zajímavého nedělá, takže jsem vykradl spoustu nápadů z dřívější verze Dakary a stává se z toho tedy něco ve stylu nové "edice".

Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 14995
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Představení Dakary - základní informace

Příspěvek od York » 10. 10. 2015, 17:03

Just for the record: Tento projekt je stále živý, v jistém smyslu dokonce i více než dříve. Snížená četnost příspěvků je důsledkem jiné politiky komunikace s veřejností, nikoliv toho, že by nebylo o čem debatovat.

Zamčeno

Zpět na „Dakara“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host