[RPG Kuchyně 2013] Prokletí zrcadla

RPG Kuchyně proběhla od 15.2.--3.3.2013
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: [RPG Kuchyně 2013] Prokletí zrcadla

Příspěvek od morech11 »

lenž podstatný rozdiel, ktorý ti podľa všetkého uniká je, že bežne hráči (nie je potreba v tomto momente rozlišovať rozprávača zvlášť) vytvoria akciami postáv nejakú situáciu, ktorá sa vyhodnotí nejakým hodom/losom/whatever. ak by hráči odohrali situáciu inak, nemuselo by k tomu hodu dôsjť. presne o tom je roleplay. hráč hrá svoju postavu a hody sú len spôsob vyhodnotenia jeho akcií.
v tvojej hre naproti tomu existuje nejaký hod, ktorý ti určí výsledok situácie a ty ju len opíšeš. to sa (podľa mňa) nedá nazvať celkom plnohodnotným roleplayom. je to vytváranie príbehu, ale rozhodne nie hranie role.
hranie role vytvára situácie, ktoré sa nejak vyhodnocujú. ty vuhodnocuješ jednu defaultnú situáciu a pridávaš k nej popis.

nehovorím, že to nemôže fungovať, alebo že to žiadna hra nemôže používať a už vonkoncom nehovorím, že je to nutne zlý postup, len si myslím, že to nie je plnohodnotný roleplay ako ho prezentuješ. aby to bol plnohodnotnýy roleplay, musel by vytvárať nejaké situácie, ktoré nie sú dopredu dané. takto to celé inklinuje práve k tým doskovkám a hráčovi teoreticky stačí si odhádzať svoje bez opisov (čo by bola nuda + nenechaj sa pomýliť, ja doskovky rád, len sa mi nepáči tá zavádzajúca zámena pojmov :)). v dračáku nemôžeš len odhádzať, pretože ti budú chýbať popisy, ktoré k hodom vedú.
Uživatelský avatar
Tindo
Příspěvky: 287
Registrován: 23. 8. 2007, 23:55
Bydliště: Nový Bydžov

Re: [RPG Kuchyně 2013] Prokletí zrcadla

Příspěvek od Tindo »

morech11 píše:vytvoria akciami postáv nejakú situáciu, ktorá sa vyhodnotí nejakým hodom/losom/whatever.
Ale to tam podle mne je, jak chápu pravidla já. Před hodem, musí postava vymyslet způsob, jak by kousek zrcadla získala od protivníka, kdy hráč hrající protivníka stanovuje, jak by to šlo a jak ne, a dokud ten způsob nevymyslí, tak se neháže. Hra je v přátelská v tom, že se hráče může i nasměrovat, aby nakonec nějaký způsob získání vymyslel, hra se pak neprotahuje a tak to vždy směřuje k hodu, jestli se ta snaha povedla. A hod závisí na tom, jakou jsou hvězdy nakloněny.
Zahrajte si Královské kostky - strategické fantasy rpg, inspirované hrou Crusader Kings.

Za mořem na vás čekají neznámé končiny. Kudy povede tentokrát cesta do Indie? - Terra incognita
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyně 2013] Prokletí zrcadla

Příspěvek od OnGe »

Snad proto, že vše co jsem z astrologie věděl, jsem už zapoměl, je pro mě ta záležitost se zvěrokruhem poněkud nepochopitelná a neumím si moc představit, jak podle charakteristik jednotlivých znamení postavit charakter postavy. Taky jsem dlouho (do poloviny strany 6) tápal, co by se vlastně mělo hrát na sbírání střepů? To se o ně budou postavy tahat?

Co jsem se ale nedozvěděl, jak se vlastně postavy dozvědí, že jsou prokleté, co mají dělat a jak se lidé, co usebe mají střípky dozvědí, že plní přání a že je nechtějí nikomu dát?

Co se týká samotného vyhodnocování, tak když vyjdu z toho, že hledající hráč střípek chce, hráč hrající osobu ho ale dát nechce (protože by tím snížil své šance zůstat jako poslední) a současně hledající hráč může vymyslet způsob, jak střípek získat a osoba držitele s tím nemůže vůbec nic udělat, tak mi z toho vychází, že scény budou bezvýchodné dohadování, zakončené kapesní krádéží nebo podobným činem. Nebo se pletu?

Nakonec, co mě moc nesedí, je ona ultimátnost, že přežít může jen jeden. Já přece nechci, aby se kamarádům něco stalo. A taky nechci, aby se něco stalo mě. Ale buď skončim v zrcadle, nebo budu muset žít s tím, že jsem tam ostatní nechal - to přeci ani jedno není výhra.

Stejně jako ostatní kuchyňské hry, i tuto čtu na první pokus a když něčemu nerozumím, jdu dál a doufám, že to časem vyplyne. V tomto případě se mi to nepoštěstilo a v podstatě moc nevím, jak se ta hra má hrát. Možná je to porucha na našem přijímači, možná by to na další pokus dopadlo lépe, ale teď z toho mám akorát zmatek. V podstatě ani moc nevím, co navrhnout jako možné zlepšení. A vlastně ani moc nevím, co si o tom myslet. Pravda je, nejspíš, někde ve hvězdách :)
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2104
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: [RPG Kuchyně 2013] Prokletí zrcadla

Příspěvek od PardGalen »

morech11 píše:že to nie je plnohodnotný roleplay ako ho prezentuješ.
Tady bude problém. Já si pod tím představím něco jiného než ty.
morech11 píše: v dračáku nemôžeš len odhádzať, pretože ti budú chýbať popisy, ktoré k hodom vedú.
Já to zažil. Moc mě to neoslovilo.
Always bring a gun to a puppet fight
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyně 2013] Prokletí zrcadla

Příspěvek od Jerson »

RPG bez Vypravěče - asi první pravidla tohoto typu, se kterými se setkávám.

Námět s rozbitým zrcadlem hru na jednu stranu pevně ukotvuje, na stranu druhou je dostatečně volný na zakomponování do jakéhokoliv oblíbeného settingu. Vyžaduje to jen trochu nadpřirozena a uvěřitelné vysvětlení, jak se střípky zrcadla ocitly u jiných lidí v okolí. Tady bych ocenil nějaký návod, ukázku takového vysvětlení, po prvním přečtení jsem si představil, že postavy (nebo jedna z nich) rozbijou zrcadlo, střepy zmizí, přemístí se k dalším midem, kteří hned vytuší že jim tyto střepy přináší štěstí.
Druhá ne úplně jasná věc - postavy mají složit zrcadlo, aby nezůstaly uvězněné v lesklém pekle. Ale z dalšího průběhu hry to spíše vypadá, jako že právě složení zrcadla způsobí uvěznění postav, zatímco v rozloženém stavu zrcadlo nijak neškodí.
(Po předchozí zkušenosti budu psát nápady rovnou)
- nebylo by lepší, aby postavy při rozbití zrcadla zůstaly opravdu uvězněné "uvnitř", pročemž by se pomocí náhodných CP snažily sestavit zrcadlo dohromady, tedy nasbírat co nejvíc střípků, přičemž pokaždé když by byly všechny střípky získány, ale různými hráči, jeden či více z nich by z dalího získávání byly vyřazeni, až by nakonec mohl zrcadlo složit jen jeden, který nakonec unikne ven do reálného světa? Ne že by to pro hru samotnou byl velký rozdíl, píšu tohlavně proto, že mi původní myšlenka přijde zajímavá, ale těžko představitelná. Ještě se k tomu vrátím v dalším textu.

Tvorba postavy je příjemně jednoduchá a dobře zapojuje zvěrokruh. (nemám problém s tím, že raci jsou na jednu stranu citliví a starostliví a na druhou citově vydírající - pár takových lidí znám osobně, byť ne všichni se v Raku narodili.) Chování CP určené podle vztahů ve zvířetníku je už logicky plynoucí a ve výsledku skvěle doplňující pravidlo. Obrázky u jednotlivých znamení jsou pěkné, lepší než na zvířetníku vzadu, klidně bych je na něj použil, nejlépe i se stručně vypsanými vlastnostmi každého znamení, aby je měli všichni hráči pěkně na očích během hry a nepotřebovali žádný další seznam.

Žetony rozdělené mezi znamení pro získání vlivu jsou taky dobrý nápad, i když souhlasím s tím, že si hráči velmi pravděpodobně "pojistí" každé znamení jedním žetonem, obzvlášť pokud nebudou vědět, jaké znamení mají ostatní hráči. Není moc jasné, zda hráči pře hrou svá znamení navzájem znají nebo ne, podle toho se taktika s přidělováním žetonů na znamení může lišit.

Začátek hry - rozbití zrcadla. Určení počtu střepů (a tedy minimálního množství potřebných scén) je šikovné, jen pro více hráčů to může dost prodloužit nebo naopak hodně zkrátit hru. Asi bych zvolil menší rozptyl než poměr 1:6 mezi minimálním a maximálním počtem, možná 2-4 scény na hráče (a tedy minimální a maximální počet scén jen 1:2). Nicméně předpokládám, že vhodný počet svén a z toho plynoucí určování jejich počtu by se dalo odladit testováním s různým počtem hráčů, stanovit ho zpatra může být dost náročné.

Postup hry - na první čtení mi přišlo trochu nevýhodné, že jeden hráč začíná a jak se hráči střílají v kruhu, poslední má nejmenší šanci získat větší množství střepů, i když šanci získat alespoň jeden má asi vždy (pokud mu hráči hrající před ním nebudou škodit, viz dále). Zřejmě by po vystřídání všech hráčů chtělo znovu určit pořadí, nebo ještě lépe přesadit hráče,kromě jiné i proto, aby jim CPčka hrál někdo jiný.
(Odstavec s tím jak aktér určuje znamení CPčka je tam zřejmě dvakrát - druhý odstavec na šesté straně mi přijde nadbytečný, protože to samé říká pátý odstavec.)

Vzhledem k absenci Vypravěče je hraní CPček a jejich popis svěřen hráči po levici. Rozsazení hráčů tedy může být docela důležité (a dovedu si představit, že by při této hře polovina lidí nechtěla sedět vpravo odemně :-), možná by bylo lepší vybírat hráče CPčka náhodně s tím, že by se vynechávali hráči, kteří už v dané fázi CP hráli. Možná by šlo náhodu ve výběru aktéra i "sekundanta" (hráče cizí postavy mající střep) zakomponovat do směrové růžice, když už tam je. Nevím jak funguje kooperativní odehrávání scén, ve které charaktery postav jednají proti sobě, ale vzhledem k tomu že o výsledku rozhoduje kostka by to nemusel být problém. Každopádně bych natvrdo omezil délku scén, se vzrůstajícím počtem hráčů určitě.
Není příliš jasné, zda může sekundant ztěžovat i nástup situace, kdy se aktér pokusí střep získat, ale podle popisu to stejně nemůže moc ovlivnit.

Při získání se projeví vliv znamení, opět je to docela jednoduché a přitom zajímavé pravidlo vycházející z už použitých prvků. Z toho samého hlediska by bylo lepší použít d12 místo d6, na hru to nebude mít vliv a omezil by se počet potřebných kostek za cenu mírného zvýšení počtu čísel (ale vznikl by prostor pro menší příležitostné bonusy).

Bonusová kostka za "pojištěné" znamení je dobrá, nicméně jak jsem uvedl výše, logické je pojistit si všechny znamení. Na druhou stranu mít možnost pojistit si jen pár znamení a pak smůlu, že žádné takové znamení nepadne hráče docela znevýhodňuje. V tuto chvíli nevím, jak by se to dalo řešit lépe. Každopádně při použití d12 místo d6 by hráč mohl získat určitý konstatntní bonus místo další kostky, pokud by se ukázalo že přidaná kostka je příliš velký bonus.
Následuje opět nastavování růžice na znamení, které měla osoba se střepem - nebylo to už uděláno předtím? Moc nechápu k čemu je to teď třeba. Asi to nějak souvisí s bonusovou kostkou pro hráče, ale nejsem si jistý jak - ani zda hráč tuto kostku získá trvale, nebo jen tehdy, když je hrot ++ nastaven na "jeho" znamení.

Po vysbírání všech kousků následuje (pravděpodobně) další roztříštění - to znamená další kolo hry. Pokud dobře počítám, při dvou hráčích tak může být 2 - 12 scén v jedné výměně (nejčastěji 7), při třech hráčích už 3 - 18 scén v první výměně a 2 - 12 scén ve druhé výměně, celkem 5 - 30 scén - a to ještě může být střep získán jen zhruba ve 2/3 případů, takže spíše 7 - 45 scén, nejčastěji 17 potřebných, tedy asi 25 scén průměrně, při pěti minutách na scénu to jsou dvě hodiny čistého hraní ... no, to ještě jde, i když pět minut je relativně málo. Pro čtyři hráče to ani nechci počítat, ale hra se s rostoucím počtem hráčů geometricky prodlužuje, přičemž díky možnosti zasahovat do scény jiného hráče jsou zajímavější spíše čtyři a více hráčů (při třech hráčích je aktér, sekundat a jediný kdo ještě může zasáhnout a ukrást střep je zbývající hráč). Je výhoda že v menším počtu hráčů se budou zapojovat všichni, ale zase trochu postrádám variabilitu.

Možnost škození aktérovi je docela zajímavá, na první pohled vypadá ultimátně, ale třeba ve skutečnosti není - zaplatit žeton jen za pokus o získání střípku zrcadla se může nevyplatit. Na druhou stranu se může stát, že pokud hráč na začátku dobře odhadne znamení ostatních hráčů, může jim překazit získání střípků pokaždé a vybrat jich většinu během prvního kola, nebo klidně všechny během několika kol.

Zapojení hráči bez postav je taky dobrý nápad, mnohem lepší než když vyřazená postava může jen sledovat hru a už nic neudělá. Možnost škodit nebo pomáhat i po vyřazení z možnosti uspět se mi hodně líbí, protože to může ovlivnit i chování hráčů během aktivní hry - čím víc postav okrade, tím víc nepřátel si nejspíše nadělá. A dále hraje za CP ...
Konec se splněním přání je zajímavé přenesení herního výsledku do reálného světa, taky se mi líbí.

Celkově - ačkoliv je to RPG podobné třeba deskovkám Zrada v domě na kopci nebo Arhkam Horror, pořád vidím hodně protosru pro roleplaying, i přesto (nebo právě proto) že je konec, začátek i rozřešení situací dané. Možností zasáhnout v průběhu scén do hry je docela dost (při více hráčích, ve dvou hráčích je jeden vždycky sekundat a nemůže střípek ukrást - nebo může?) Prokletí zrcadla podle mě hodně dobře naplňuje přestavu jednorázové zábavné hry, velmi dobře zapojuje ingredience a je plná dobrých nápadů. Při prvním čtení jsem hru ohodntil čtyřmi body. Napodruhé jsem si všiml řady nejasností a míst, které by asi bylo třeba vyladit během testování, takže dávám jisté tři, přičemž po zahrání, ověření funkčnosti mechanik a případném doladění bych určitě mohl dát i pět.
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2104
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: [RPG Kuchyně 2013] Prokletí zrcadla

Příspěvek od PardGalen »

Jerson: Moc díky za přečtení a komentář. Více vysvětlování to rozhodně chce. To jak se střepy dostanou k různým lidem a co se stane když je postavy neposbírají mě napadá pro různé hry různě, ale rozhodně to chce aspoň trochu nastínit. Třeba při hraní na superhrdiny to může být past zákeřného Mirrormana. :lol: Nápad na zrcadlový svět je skvělý. Na začátku jsem nad tím uvažoval, ale v průběhu tvorby se to kamsi vytratilo a ani nevím proč.

Měnit spoluhráče pro aktéra je skvělý nápad. Nevím zda to zakomponovat do růžice, možná bych nechal ať si hráč sám určí s kým chce hrát, asi tedy s podmínkou, že každého jednou než vyčerpá všechny a pak zase nanovo. Ještě uvidím.

Pokusím se na tom zapracovat, dal jsi mi dost podnětů nad kterými mohu uvažovat.
Always bring a gun to a puppet fight
Uživatelský avatar
johnjarik
Příspěvky: 533
Registrován: 4. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Ceske budejovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyně 2013] Prokletí zrcadla

Příspěvek od johnjarik »

Tato hra má své silne i slabe stránky.

Mezi ty silnejsi patří zpracování. Pravidla jsou přehledná.

Mezi slabší patří vyrazovani hráčů ze hry. To mi jde proste proti srsti-promin. Když jde o eliminaci hrace, tak jde o soutěž a ne o hru.
Popis znamení horoskopu je fajn, ale chybí mi mechanika, která by podporovala hraní dle charakteru.
A trochu jsem nepochopil, proc má kompas rozložení + a -, tak jak je má. Je v tom nejka logika?prosím.
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: [RPG Kuchyně 2013] Prokletí zrcadla

Příspěvek od morech11 »

kompas som myslel, že je robený podľa toho, ako sa ktoré znamenia k sbe astrologicky hodia ("za manželov sa im najlepšie hodia kreatívne ryby alebo vodcovskí škorpióni bla bla bla, neznášajú sa s blížencami"), alebo podobné drísty - nie, žeby som tomu nejak veril, ale vravel som si "ako dobre, že to niekde konečne vidím graficky"
nikdy som to ale neoveroval, tak netuším
čo by inak trošku vysvetľovalo aj to tvoje hranie podľa charakteru :)
Uživatelský avatar
johnjarik
Příspěvky: 533
Registrován: 4. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Ceske budejovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyně 2013] Prokletí zrcadla

Příspěvek od johnjarik »

Děkuji za odpověď.
Jsem si myslel, ze je to protichůdné a ne takto uhozeno na stranu.
Také to poprvé vidim vizualne:-)
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2104
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: [RPG Kuchyně 2013] Prokletí zrcadla

Příspěvek od PardGalen »

johnjarik píše:tak jde o soutěž a ne o hru.
Soutěžní hru. :wink:
johnjarik píše:Je v tom nejka logika?
Jak psal morech. Je to dělané podle toho jak se k sobě znamení vzájemně hodí. Aspoň trochu.
Always bring a gun to a puppet fight
Uživatelský avatar
scolex
Příspěvky: 57
Registrován: 13. 8. 2009, 17:09

Re: [RPG Kuchyně 2013] Prokletí zrcadla

Příspěvek od scolex »

zdravim,
vkladam sve hodnoceni RPG kuchyne. Je zalozene na verzi poslane do souteze a neodrazi aktualni zmeny. Rovnez jsem necetl toto vlakno, abych si zachoval objektivitu. Je mozne, ze rada vytek v mem hodnoceni uz byla vyresena nebo osvetlena. Muze se stat, ze hodnoceni vychazi z toho, ze jsem neco spatne pochopil. Bohuzel nebudu mit moc casu procitat reakce na toto hodnoceni a pokud bude nekde mit potrebuju neco vyresit at mi radeji posle PM.

Prokletí zrcadla
Nápad, atmosféra a celkový dojem
Předně musím přiznat, že nechápu o čem hra je. Nejspíš mi něco uniklo, ale netuším proč by postavy měli ty kusy vůbec sbírat. Zbortí se svět? Všichni umřou? Proč se na to nevykašlou, a co se může stát hrozného? Dokonce naopak, pokud začnou postavy kousky sbírat, budou postupně umírat.
Důvod, aby bylo splněno zadání kuchyně o neblahém osudu, je slabý.
Hra ani nemá jasné téma, které by chtěla vyprávět. Není jasné čím by si postavy měli projít, co by hra měla ve hráčích vyvolat, co by jim měla přinést. Ani jaké by mělo být vyznění hry.
Podle mě s v jádru nejedná o RPG ale party hru, které z premisi rozbitého zrcadla generuje společenskou zábavu.
2
Hratelnost a provedení
Jelikož hra sama o sobě nemá žádné silné téma, tak ho mechanismy neposilují ani k němu nevedou. Ústředním bodem takové hry by měla být interakce mezi postavami pří získávání střepů. Tato část je však pravidlově ošetřena nejméně. Nebylo by špatné, kdyby hra vztah mezi hráčem a cílem nějak lépe kvalifikovala. To znamená, že to může být člověk, kterého na škole šikanoval, přítelkyně, kterou podvedl, nebo člověk, kterému zachránil život -- tyhle možnosti by mohly připravit mechanismy. Hra místo toho jen říká, jak moc je onen vztah dobrý nebo špatný.
Využití znamení pro charakterizaci postav je sice dobré, ale v rozvinutějších částech hry může spíše omezovat.
Přijde mi, že mechanismy se zabývají především generováním prostředí pro konflikt a scénu. Na to, že je popis scény především číselný, jsou mechanismy až příliš komplexní.
3
Ucelenost, srozumitelnost a podání
Pokud se jedná o párty hru, pak je hra dobře vysvětlena a podána a nemám problém ji po přečtení odehrát. V případě, že je hra myšlena jinak než naznačuji v předchozích dvou oddílech, pak je hra vysvětlena velmi špatně.
3
Zapojení ingrediencí
Zrcadlo jako jedna z ingrediencí je využita velmi důkladně. Oceňuji i využití růžice pro popis vztahu mezi hráči a zapojení atrologických znamení.
4
Odpovědět

Zpět na „RPG Kuchyně 2013“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti