[RPG Kuchyně 2013] Liehy triezvych

RPG Kuchyně proběhla od 15.2.--3.3.2013
Robert Novotny

[RPG Kuchyně 2013] Liehy triezvych

Příspěvek od Robert Novotny »

Abstrakt: Prezentujeme hru na pomedzí rolovej hry a štruktúrovanej freeformy, ktorá zobrazuje život profesionálneho hráča rolových hier, v ktorého srdci čoraz viac driemä túžba po adekvátnom sociálnom živote, v dvoch úzko súvisiach módoch akcentujúcich tento kontrast. Príspevok do tela existujúcich hier spočíva v inovatívnom uvedení techniky „prekrvácania“ (bleed) za účelom ironizujúcej sebareflexie samotných hráčov tohto typu hier.

http://leteckaposta.cz/490186938
Uživatelský avatar
zsolko
Příspěvky: 15
Registrován: 20. 12. 2010, 10:33
Bydliště: Košice, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyně 2013] Liehy triezvych

Příspěvek od zsolko »

Tak som si prečítal liehy triezvych .... HROZNÉ !! :s_grin: ... dúfam len, že ste to mysleli ako recessiu ... 8)
neprehľadné .... nečitateľné ... horšie ako google preklad návodu na použitie z kórejčiny ...

na druhej strane perfektná myšlienka :clap:
... možno menej zje..vania sa a viac satirického zrkadla pre nespárovaných fanatikov

chýba mechanika konfrontácie so Ženou, je to len okrajovo podchytené ... a žiaden professionálny hráč RPG nedokáže zahrať úlohy Ženy s veľkým Ž :>:o/
Prídte na prvú RPG dovolenku na Slovensku
http://rpgpositive.dobrofanth.eu/
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: [RPG Kuchyně 2013] Liehy triezvych

Příspěvek od morech11 »

nečítalo sa to tak zle, už som bol nútený sa prekúsať aj väčšími odbornými makulátmi, ale je fakt, že som pri hre celý čas rozmýšľal, či by sa na takom niečom nedala postaviť diplomka :D
nápad sa mi veľmi páčil, zúfalé existencie ho ocenia a hra sa dá prakticky hrať aj popri normálnom ťažení (asi. nepochopil som tú repetitívnosť scény, ani načo tam vlastne tak bola postavená)
nevidím dôvod, aby hru hrali len muži, na pohlaví mechanicky nezáleží - žena Nerd bude mať tie isté problémy (a herne konkrétne vyhrať tú šachovú partiu)
v zásade to nie je zlý nápad so zlým spracovaním. veľmi dúfam, že je to len recesia, lebo ak by to niekto chcel brať vážne, také vtipné to už nebude. mimochodom, len tak na okraj (a je to škoda), nemyslím si, že hra spĺňa pravidlá kuchyne:
• Hra musí být samostatně hratelná a bude hodnocena na základě toho, co odevzdáte, nemůžete se odkazovat na jakoukoliv jinou publikaci nebo text.
od tohoto osudu by vás nezachránilo, ani keby ste nezabudli na TODO v stati 4.2 :)
za mňa nápad skvelý, zvyšok rozpačitý, ingrediencie biedne
takči onak som veľmi rád, že sa RPGK zúčastnil aj niekto "zvonku" (alebo aspoň niekto, kto sa tu nešpacíroval pod svojím nickom :))
Nápad, atmosféra a celkový dojem 4/5
Hratelnost a provedení 3/5
Ucelenost, srozumitelnost a podání 3/5
Zapojení ingrediencí 2/5
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyně 2013] Liehy triezvych

Příspěvek od Ecthelion »

Prošel jsem a musím říct... chlapi, vy jste se u toho hrozně dobře bavili. $D

Já v tom vidím úžasnou ironii, když je celá příručka sepsána jako skripta (i s tou literaturou a propojenými odkazy) a využívá výrazivo úsmylně složité. :clap: Forma má u mě sto bodů, za sebe ji totiž vidím jako záměr (hra o RPG nerdech je napsaná nerdy), který uspěl. Sice to ztěžuje čtení (především díky hutné slovenštině), ale stojí za to se tím prokousat.

Hra samotná je založena na skvělém nápadu, který si umím představit jako perfektní Slezinovku (lehce ironická a oddechová hra na sobotní večer). Mechanické zapojení šachové hry je zajímavé, musel bych to vyzkoušet, ale podle mě to má solidní potenciál (samozřejmě jen pro lidi, kteří hrají šachy... to je nevýhoda).

Ingredience "jádro" je použita docela volně, ale myslím, že to nevadí. Jakkoli se mi forma líbí (a chápu její podobu), tak bych ji do další verze zjednodušil, aby byla hra snadněji čitelná a pochopitelná (musel bych teď poprosit o ukázku, protože si nejsem úplně jistý, jestli jsem vše pochopil správně). Jinak ty vzájemné odkazy v PDFku jsou moc hezké, jste první, kdo to ve větší míře využili a je to pro čtení velmi pohodlné.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: [RPG Kuchyně 2013] Liehy triezvych

Příspěvek od morech11 »

OT: keď už sme si ujasnili, že ide o perfektnú recesiu, čo má spoločné autor s autorom Astrálního doupěte (šiesta odkazovaná literatúra)?
[a keď vezmeme v potaz AD, bojím sa, či nakoniec fakt išlo o tak veľkú recesiu :D]
Pepa

Re: [RPG Kuchyně 2013] Liehy triezvych

Příspěvek od Pepa »

Tohle je, hoši, velká síla :D Podobně jako ostatní považuji tuto hru za recesi, nad kterou se pobaví lidé se smyslem pro tento druh humoru. Pro ostatní to bude něco absolutně "mimo". (A také se může stát, že to pár lidí třeba i urazí, nebo nějak rozesmutní...)

Za sebe mám pár otázek k pravidlům:

1) Proč musí být vnořená hra "class & level" systém? Klidně by mohlo jít přece o jakoukoliv jinou RPG hru. (I když chápu, že takhle ta ironie vyzní možná líp.) Také si říkám, že je škoda, že "Liehy triezvych" nejsou class & level, protože pak by hráči mohli hrát hráče Lieh triezvych, kteří hrajou hráče Lieh triezvych, kteří hrajou hráče Lieh triezvych, kteří hrajou hráče Lieh triezvych... :-)=

2) V sekci 7 se píše, že hra je ukončena, pokud třetí postava Ženy vyhodí kámen Nerda. Když se nad tím zamyslím, vychází mi, že Nerd musí dát Ženě mat aniž by ztratil 3 kameny (první dvě vyhození vedou ke třetí Ženě a vyhozením u ní je konec), což je v podstatě nemožné... Nicméně podle sekce 8 to vypadá, že i Žena hraje až do matu. Takže zde prostě nevím...

Můj názor je, že to asi není moc hratelné, ale při čtení jsem se neskutečně moc pobavil :D
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyně 2013] Liehy triezvych

Příspěvek od boubaque »

Musím říct, že Lihy střízlivých (mimochodem, pěkný odkaz na knížku Léky smutných, dokonce se i věnuje trochu podobnému tématu) se mi velmi líbí, ale velkou šanci jim v RPG Kuchyni nedávám. Zaprvé proto, že některé ingredience jsou sice podstatné pro téma jako takové (nastavení zrcadla nerdům, hledání směru v životě), ale do samotné hry jsou zapojeny docela málo. Zadruhé proto, že to dost lidí nebude vnímat jako úplně RPG - což i píšete, že je to na hraně se strukturovanou freeformou. A zatřetí proto, že kvůli zvolenému stylu textu to nemusí být jednoduše čitelné (já s tím ale neměl problém).

Hrozně se mi líbí střídání scén toho "bezpečného" světa rolových her, který se ale neustálým opakováním stává nudným nebo naopak zaháněným do extrémů, aby působil nově; a scén ve světě "tam venku", kde jsou věci nejisté a namlouvání si Ženy připomíná šachovou partii. A nakonec tedy využití šachů k jakémusi vyhodnocení toho jediného "konfliktu", o který ve hře vlastně jde, a zároveň k rámování scén a přechodům mezi nimi. Co se hraje ve vnořené hře, vlastně není důležité, proto není ani tolik důležité, podle jakých se to hraje pravidel. A když se bude scéna opakovat, tak si dokážu představit, že Nerd ukončí scénu odebráním své figury ještě dlouho před tím, než se pořádně vyvine.

Ovšem tím, že je to freeforma (tzn. vyhodnocení jednotlivých dílčích situací záleží vpodstatě jen na úvaze hráčů) a je dáno jen téma hry, tak mi docela chybí nápady na konkrétní scény se Ženami. Nespoléhal bych se fantazii hráčů, zvlášť pokud v rámci bleedngu budou nerdové čerpat z vlastních zkušeností, tj. malých či žádných $P

Ohledně slohu, šroubovaný akademický styl je k témat určitě vhodný (vzhledem k tomu, že cílovou skupinou jsou vysokoškoláci matematicko-fyzikálního či technického zaměření by to pak nemusel být ani problém na straně příjemců) a sazba v LaTeXu a pojetí jako odborný článek to pěkně podtrhuje, ale celosvětový trh s rolovými hrami s tím nepenetrujete :D Chápu, že bez toho by to asi nebyla taková zábava psát, stejně jako bez vší té ironie. Na druhou stranu, přijde mi, že téma je samo o sobě docela vážné, takže právě ta ironie se k tomu úplně dobře nehodí (opět odkazuju na vámi zmíněný bleeding), ale třeba se pletu a hra má být ironická a veselá - ale k tomu by byly potřeba zase další příklady scén...

Každopádně při čtení jsem se velmi bavil, zvlášť na prvních stranách (odstavec "Notácia" je geniální), a hra mi připadá funkční, pokud se Nerd příliš nepoloží do šachové partie ;)

Jediné, co ještě stojí za zmínku, je chyba v odd. 7, kde píšete, že hra končí, když třetí Žena sebere Nerdovi figuru, přičemž shrnutí pak (z ostatního textu vyvozuju, že správně) říká, že hra končí jedině matem na jedné či druhé straně. Otázkou pak zůstává, co by znamenal pat - že by facebookový stav "it's complicated"? :D
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
johnjarik
Příspěvky: 533
Registrován: 4. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Ceske budejovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyně 2013] Liehy triezvych

Příspěvek od johnjarik »

Tak tahle hra je fakt dilo.
Pominu to, ze prisla s mirnym zpozdenim. Prisla driv nez jsem precetl prvni jinou hru, takze mne to nevadilo.

Tema super,... ale jinak je to smesne.

Take si myslim, ze u teto hry nezalezi na pohlavi hracu. Pochopil jsem i ze konec hry nastava, kdyz padne kral Nerda ci Zeny.
Ale jinak ta hra musi byt velmi smutna pro vedlejsi postavy (tedy hrace, kteri nejsou Nerd, Vypravec, Zena).

A ted jeden JOKE na zaver. Liehy se u mne neumistily na chvostu hodnoceni - mozna protoze to ma fakt Napad :D
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyně 2013] Liehy triezvych

Příspěvek od OnGe »

Dávám bod za zmínku o, tou dobou čerstvě objeveném, Astrálním doupěti v Literatuře. To je ale asi tak vše.

Vůbec nechápu, jak by se ta hra měla hrát a taky mi asi dost nenastavuje zrcadlo (a to se poznávám ve všech postavách Big Bang Theory - včetně Penny). Myslím, že bych si to nezahrál ani v případě, že by se jednalo o hratelnou hru.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: [RPG Kuchyně 2013] Liehy triezvych

Příspěvek od Bifi »

Super, chlapi! (A možno najkontroverznejšia hra tohto ročníka.)

:: Forma extrémne good (teda štýl, zalomenie, štruktúra, citácie atď. - ale nemáte číslované strany a možno by som to celé urobil ako článok uverejnený vo fiktívnom časopise typu Higher Mathematics and Social Life a pod.).
:: Ako postmoderné zrkadlo nastavené nerdovským stereotypom využívajúce samotné kritizované médium je to geniálne (vrátane šachu).
:: Najprv mi nesedel názov, ale potom mi to doplo.
:: Odporučil by som na hranie Ženy v sedukčných scénach zaviesť nejakú randomizáciu potrieb, požiadaviek alebo vyhlásení (čo by odrážalo pre nerda nepredvídateľnosť ženského správania, napr. aj "náhle objavenej fatálnej osobnostnej chybe alebo aj doslova náhodnej okolnosti", s. 6), napríklad ako kartičky v Shab-al-Hiri Roach. Tebárs "Ako vyzerám?", "Pôjdeš so mnou tento víkend na Laurinu oslavu narodenín?" či "Čo si myslíš o 4. sérii Sex and the City?".
:: Odporúčam pozrieť aj iné metahry, napríklad Power Kill od Johna Tynesa.
:: Viac použitej literatúry! Aj fiktívnych článkov o sociálnom živote matfyzákov! (Ináč určite existujú aj reálne sociologické a psychologické štúdie o nerdoch, takže...)
:: Viac subtílneho humoru typu: "Na hre sa podielajú štyria hráci: Jozef, Norbert, Milan a Ján, ktorí sa chopia rol štyroch profesionálnych Hrácov: Jozefa, Petra, Milana a Jána."
:: Som rád, že nie som porotca. :-)=
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
scolex
Příspěvky: 57
Registrován: 13. 8. 2009, 17:09

Re: [RPG Kuchyně 2013] Liehy triezvych

Příspěvek od scolex »

zdravim,
vkladam sve hodnoceni RPG kuchyne. Je zalozene na verzi poslane do souteze a neodrazi aktualni zmeny. Rovnez jsem necetl toto vlakno, abych si zachoval objektivitu. Je mozne, ze rada vytek v mem hodnoceni uz byla vyresena nebo osvetlena. Muze se stat, ze hodnoceni vychazi z toho, ze jsem neco spatne pochopil. Bohuzel nebudu mit moc casu procitat reakce na toto hodnoceni a pokud bude nekde mit potrebuju neco vyresit at mi radeji posle PM.

Liehy Triezvych
Nápad, atmosféra a celkový dojem
Využití formy vědeckého článku pro prezentaci hry považuji za brilantní nápad. Stejně tak obsah hry, který je vlastně sociologickou studií z prostředí hráčů her na hrdiny. Velmi vtipné a zajímavé je i využití vnořené C&L hry.
Nejsem si jist, zda jsem vhodný kandidát na hráče Liehy Triezvych, ale svou originalitou mě nadchla.
5
Hratelnost a provedení
Mechanismy velmi dobře slouží myšlence hry. Asi nejvíce mě zaujalo využití vnořené hry. Konkrétně opakující se scény pro otrávení hráčů a uvědomění si repetetivnosti C&L.
Využíti šachu (obecně taktických her) ve hrách na hrdiny bývá velmi problematické a vede k řadě rozporuplných situací. Podle toho, co jsem z pravidel pochopil se podařilo většině úskalí vyhnout a hra využívá šach ke svým potřebám nenásilným způsobem. Z použití stavu šachovnice k zaznamenání postupného sociálního vývojek k ženám mám dobrý pocit.
Zkusil bych věnovat větší prostor sedukčním scénám. Nemusí to být rovnou po stránce mechanismů. Rozhodně by si zasloužili více rozvést z hlediska výkladů a možná i příkladů. Jedná se o stěžejní a zároveň hráčsky nejtěžší část hry. Hlavně začínající hráči by s ní mohli mít problémy.
4
Ucelenost, srozumitelnost a podání
Ač se u vědeckých prací dává přednost formální a rigorózní stránce před čtivostí, hře se podařilo tomuto úskalí šikovně vyhnout a hra zůstává dobře stravitelná. Jak jsem již psal dříve, popis sedukční části je možná příliš stručný, ale jinak je hra po stránce srozumitelnosti a podání velmi dobře zvládnutá.
4
Zapojení ingrediencí
Zapojení požadovaných mechanik do hry dopadlo velmi dobře, obzvláště se mě líbilo využití šachu. Ovšem zapojení dalších ingrediencí je podle mě slabé. Zrcadlo, jádro a růžice se ve hře vyskytují pouze přeneseně.
2
Odpovědět

Zpět na „RPG Kuchyně 2013“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti