[RPG Kuchyně 2013] Protektor

RPG Kuchyně proběhla od 15.2.--3.3.2013
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: [RPG Kuchyně 2013] Protektor

Příspěvek od Bifi »

Belden píše:Nevím, proč by hra nemohla být o morálních dilematech. Tato strana věci je jen na hráčích, nevím jak by se jim to mělo předkládat pravidlově.
1) Už tam máte Nenávisť a Sebazaprenie. Prečo by tam trebárs nemohla byť (možno namiesto jedného z nich) Nedôvera? Resp. by možno stačilo pri popise Nenávisti spomenúť aj podozrenie z napomáhania narušiteľovi v úteku, zneužívania dreziny, podozrivých výletov osamote, podozrivých listov od rodiny, zneužívania kľúčov a podobne. Proste tam vniesť viac rovinu, kto je možný kolaborant s narušiteľmi či zradca piatich zásad.

2) Ďalšia možnosť je pri tvorbe postavy vyrobiť nejaké ďalšie postavy, na ktorých postavám záleží. Vzťahy k týmto postavám by mohli byť aj vyjadrené nejakým súhrnným číslom (pomenovaným trebárs Vzťahy) a vytvoriť voľbu, ktorá povedie spoločne osudy vzťahov a postavy jedným alebo druhým smerom:

a) Postava vzťahy stráca (napríklad ich unáša tajná služba, zahynú pri pokuse o prechod, sú zastrelení pri demonštrácii, zradia atď.), pričom sa stáva čoraz lojálnejším a podozrievavejším fanatikom a zároveň získava väčšiu moc voči ostatným postavám (trebárs povýšením, ale možno aj mechanikou, napr. Nenávisťou). Jedno z možných prepojení je, že za každé (potvrdené) podozrenie svojho spoluprotektora, ktoré vyústi v otvorený verbálny alebo fyzický konflikt, postava ohrozí alebo stratí jeden vzťah a zároveň získa šancu na povýšenie. Možné extrémne vyvrcholenie je, že postave umrú všetci jej blízki, pričom ona sama odsúdi a popraví aj posledného spoluprotektora a ostáva sama stáť na opevnení. Oficiálne hráč vyhral hru, postava ukázala svoju nezlomnú lojalitu, získala najvyššiu hodnosť (trebárs kapitán pevnosti), možno dokonca očakáva prichádzajúci transport s novou posádkou, ktorý ju má odviezť do Hlavného mesta a zabezpečiť jej teplé miesto na Hlavnom veliteľstve (naozaj? alebo ju čaká poprava?).

b) Postava stráca ideály a schopnosť slúžiť Impériu a komplikuje sa jej pozícia medzi protektormi. Možno za každého narušiteľa, ktorému pomôže (vrátane toho, že ho/ju nezastrelí), získa dodatočný vzťah a zároveň sa zvýši (mechanická) možnosť ju odhaliť. Možno za každého protektora, ktorého prehovorí na "stranu ľudskosti", tiež získa dodatočný vzťah alebo dva a zároveň sa zvýši (mechanická) možnosť ju odhaliť. Možné extrémne vyvrcholenie je, že postava (resp. spolu s protektormi na jej strane) natoľko podporuje siete spiklencov a narušiteľov (získa takú veľkú hodnotu Vzťahov), že prispeje k spusteniu Revolúcie. Všetci protektori, ktorí stáli na opačnej strane, budú popravení - lenže nová vláda dlho utláčanej lúzy sa chce s režimom poriadne porátať a jeho hlavným symbolom sú neľutostní pohraničníci. Len ťažko je možné ich presvedčiť, že konkrétny protektor podvracal režim - a že si nezaslúži popravu...

3) Ďalšia možnosť zaviesť do hry cudzie postavy, na ktoré postavám záleží, by bola cez tie listy - niekomu sú predsa adresované. Proste na konci každej "kapitoly" dať možnosť každej postave poslať list jednému zo svojich blízkych, opísať svoje pocity (čosi ako "confession booth" v Inspectres, pozri tiež komunikačnú miestnosť v Sunshine) a možno dostať odpoveď (s nejakou komplikáciou či morálnou voľbou a pod.).

4) Ďalšia možnosť je tieto témy voviesť do zápletiek.

Určite by som však nezavádzal žiadnu vlastnosť typu Ľudskosť, Zrada alebo Lojalita - to majú byť práve veci, okolo ktorých sa majú točiť voľby postáv a hra ich musí produkovať cez tzv. "fruitful void" (podobne, ako Mountain Witch je o samurajskej cti - a pritom mechaniku cti vôbec neobsahuje, ale iné mechaniky, predovšetkým mechanika Dôvery, k nej vedú; rovnako Dogs in the Vineyard je o viere a pritom mechaniku Viery neobsahujú: http://lumpley.com/comment.php?entry=119).
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Belden
Příspěvky: 214
Registrován: 28. 2. 2012, 17:21
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyně 2013] Protektor

Příspěvek od Belden »

Některé nápady se mi dosti líbí, zkusím je probrat s ostatními…
Z věku uniformity, z věku osamocení, z věku Velkého bratra, z věku doublethinku – zdravím vás!
George Orwell – 1984
Pepa

Re: [RPG Kuchyně 2013] Protektor

Příspěvek od Pepa »

Ač je hra poněkud delší, čte se svižně. Je dobře napsaná ("odkazy do budoucna" mi nijak nevadily, navíc mi přijde, že téměř v každé RPG hře nějaké takové jsou), chválím atmosferické texty, obrázky a mapky. Trochu mi chybí nějaký popis možných zápletek pro Protektory. (Vážně jenom sedí na Zdi a nedělají nic jiného, než střílí uprchlíky?) Vyhodnocovací mechanika je jednoduchá, přesto poměrně zajímavá. I tak ale nejspíš půjdu proti proudu, když řeknu, že bych tuto hru nedokázal hrát...

Hra je totiž postavena především na konfliktech mezi hráčskými postavami. Hráči jsou vybízeni k tomu, aby si jejich postavy dělaly naschvály, aby mezi sebou měly spory, hádky, pěstní potyčky, nedůvěřovaly si navzájem a také, aby vytvářely situace/záminky, po kterých by se někdo mohl "navézt" do nich. Samozřejmě, že jde pouze o herní konflikty, ale velmi (!) bych se bál toho, aby se z nich nestaly i konflikty mimoherní.

Čili jako hráč bych na tuto hru asi "neměl žaludek" a mástrovat bych tuto hru nechtěl už vůbec. Neustále bych totiž musel kontrolovat to, jestli schválnosti, které si budou hráči skrze postavy provádět, jsou ještě v rozumných mezích, nebo jestli už jsou za hranicí a někdo se při hře cítí opravdu dotčen. A poslední, co bych u herního stolu chtěl, je hasit hráčské emoce.

Proto bych tuto hru nedoporučil. Začátečníkům určitě ne. Zkušeným hráčům asi také ne. Protože ani ti si do hlav nevidí a to, co jeden považuje za ryze herní úmysl, si druhý už může vyložit všelijak...
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: [RPG Kuchyně 2013] Protektor

Příspěvek od morech11 »

na margo tohoto by som asi este do hry pridal safeword
Je jasne, ze ta hra nebude fungovat kazdemu, ale tym, co si na nu trufnu to moze pomoct pri hre :)
(ja si teda myslim, ze ista forma safewordu by mala byt v kazdom rpgcku, aby si mohli hraci veci vysvetlit mimoherne a mali cas vychladnut)
Uživatelský avatar
Belden
Příspěvky: 214
Registrován: 28. 2. 2012, 17:21
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyně 2013] Protektor

Příspěvek od Belden »

Děkuji i Pepovi za komentář, teď pár odpovědí:
Trochu mi chybí nějaký popis možných zápletek pro Protektory.
Ještě jednou: zápletky byly a jsou v plánu! Jen na ně nezbyl čas. (Asi tuto informaci hodím do prvního příspěvku)
Hra je totiž postavena především na konfliktech mezi hráčskými postavami. Hráči jsou vybízeni k tomu, aby si jejich postavy dělaly naschvály, aby mezi sebou měly spory, hádky, pěstní potyčky, nedůvěřovaly si navzájem a také, aby vytvářely situace/záminky, po kterých by se někdo mohl "navézt" do nich. Samozřejmě, že jde pouze o herní konflikty, ale velmi (!) bych se bál toho, aby se z nich nestaly i konflikty mimoherní.

Čili jako hráč bych na tuto hru asi "neměl žaludek" a mástrovat bych tuto hru nechtěl už vůbec. Neustále bych totiž musel kontrolovat to, jestli schválnosti, které si budou hráči skrze postavy provádět, jsou ještě v rozumných mezích, nebo jestli už jsou za hranicí a někdo se při hře cítí opravdu dotčen. A poslední, co bych u herního stolu chtěl, je hasit hráčské emoce.
Uznávám, možná jsme zašli přes čáru a Protektor určitě není hra pro každého. Ale řekl bych, že když se hráči znají a vědí, že co se ve hře stane, zůstane jen ve hře, tak by to fungovat mohlo.
na margo tohoto by som asi este do hry pridal safeword
Je jasne, ze ta hra nebude fungovat kazdemu, ale tym, co si na nu trufnu to moze pomoct pri hre :)
To není špatný nápad
Z věku uniformity, z věku osamocení, z věku Velkého bratra, z věku doublethinku – zdravím vás!
George Orwell – 1984
Uživatelský avatar
johnjarik
Příspěvky: 533
Registrován: 4. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Ceske budejovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyně 2013] Protektor

Příspěvek od johnjarik »

Vyd jsou pravidla popsána jasně a zřetelně, tak má hr jednu slabinku.
Nějak jsem od začátku do konce přemýšlel o čem má byt hra. O psychice, o napětí, o chytání prebehliku a trápení se nad pocity tech, kteri už nedokáži žit za zdi?

Systém mi připomenul emulaci fate. Ale to mu nemam za zle.

Hra mne neurazila:-) , ale ani neusadila do křesla.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyně 2013] Protektor

Příspěvek od Jerson »

Být Imperiální protektor u Ocelové stráže ... nezní to až tak špatně. Ocelový plot kolem třetiny známého světa si sice nedovedu moc dobře představit, ač jsem na vlastní oči viděl ploty na hranicích Československa a Čínskou zeď znám alespoň z obrázků, ale to by nemuselo vadit.

Ve hře jde o spory mezi jednotlivými protektory. Hrál jsem jenjedinou podobnou hru, tedy Paranoiu, takže postrádám zkušenosti abych si mohl představit, jak to má fungovat.

Tvorba postavy je trochu složitější než by musela být, jednotlivá povolání mají trochu podivně přiřazené vlastnosti (rolník má jako první Přežití, zatímco cestoval Mysl a Tělo?) Stejně tak mít rozsah 1-5 s tím že jednička je nepoužitelná tvorbu poněkud omezuje.
Zvěrokuh je v tomto případě navíc, seznam špatných rysů je poměrně omezený kvůli šesti znamením, zvlášť když by se neměly opakovat.
V menším počtu hráčů by určitě nebylo na škodu mít vztah ke všem, nebo alespoň více než jednomu. Zároveň vztah "sourozenec" a "závist" mi přijdou značně nesrovnatelné, zejména když se určují už před hrou.

Vyhodnocování je docela jednoduché - mohlo by být ještě jednodušší kdyby se jednoduše podhazovala výše dovednosti, matematicky by to vyšlo nastejno a nebylo by třeba počítání, leda v případě zvýšené náročnosti by hráč dostal postih.

Újmy jsou na můj vkus trochu komplikované, trochu mi připomínají Shadowrun. Sázky to trochu oživují, jen nevím jestli nejsou hodně smrtící, zejména pokud se počítá s tím že hráčské postavy budou stát proti sobě. Jejich použití bych si musel vyzkoušet ve hře, jen na základě přečtení nejsem schopen posoudit, jak můžou fungovat. Za vážnější nedostatek ale (podobně jako u jiných her) považuju nemožnost řešit konflikt více než dvou účastníků. Kdybych chtěl někomu v konfliktu pomoct, i kdyby pro své vlastní cíle, nevím jak bych to mechanicky vyřešil.

Zbraně - na jednu stranu ve hře existuje elektřina a drezína, na druhou stranu jen jednoranné zadovky ... neumím si takový svět moc dobře představit. A ani si neumím představit, jak někdo nabíjí takovou zbraň pod útokem. Pokud sedí v krytu a snaží se nabít, zatímco na něj někdo střílí, tak to chápu, ale v případě útoků zblízka ne. Stejně tak vynechání kola nabíjení při čistě střeleckém boji - když se zbraň tak dlouho nabíjí, může mít postava s nabitou zbraní (nebo dvěma zbraněmi) značnou výhodu. To že při kontaktním boji má bonus člověk s palnou zbraní nechápu už vůbec - to že může omezeně použít pistoli beru, ale že by měl výhodu, nebo dokonce mohl dvakrát vystřelit (z jednoranné zbraně!) ... tomu nerozumím.

Granáty mají zvláštní použití, přesněji vedlejší účinky - kdy jsou zraněni cílové postavy a kdy spolubojovníci a proč nezkušená postava je tak nebezpečná všem okolo?
Zbroj vypadá jako zbytečnost - sice vyžere dvě malé újmy, ale dává postih, jako by je postava už měla.

Dál je popsáno získání a vybíjení nenávisti a u toho bych se chtěl zastavit. Hodně připomínek už bylo napsáno, takže je nebudu opakovat, ale není mi jasné jak se vlastně budou spory mezi postavami vyvolávat a řešit (teď nemyslím mechanicky, ale příběhově), protože to moc popsané není. Spory mezi postavami by měly mít nějaký solidní základ a možnost je postupně rozvíjet, zatímco takto mi připadá, že se do nich hráči musí tlačit, ať už sami nebo Vypravěčem.

Krátce k zapojení ingrediencí - Druhá strana celkem ujde, hrát za "záporáky" není tak časté, ale chtělo by to rozpracovat víc. Předem určený negativní osud je taky v pohodě, ale není zajištěno že přijde v rozumném čase - tedy ne moc brzy, když už to vyřazuje hráče ze hry. Umřít v polovině času je asi nejhorší co se hráči může přihodit, protože už nebude mít čas na zapojení a zbytek hry bude jen koukat. Zvěrokruh, Zombie a Zrcadlo jsou jen takové kosmetické nátěry.

Poslední věc - nákres zdi, strážnice i okolní oblasti mě příliš neoslnil. To že není promyšlené jak daleko jsou vlastně strážnice od sebe, kdo se může dostávat přes zeď nebo naopak z druhé strany, zvláštní popis civilizace za zdí, fakt že samotná zeď by asi nikoho odhodlaného nezastavila, nevyřešené použití drezíny hře zbytečně škodí.

Možná by nebylo na škodu zasadit herní prostředí do blíže neurčené země reálného světa, zeď zkrátit z obvodu třetiny kontinentu na pár stovek nebo tisíc kilometrů, její podobu převzít z fungujících hraničních pásem (klidně více zanedbávaných), rozpracovat podobu strážnice i blízké okolí, nejlépe alespoň ve třech verzích (zejména okolí - zeď na poušti, v horách, blízko řeky, skrz opuštěné město ...) a hlavně přidat více prvků, které by vnášely rozpory mezi protektory. Zde je vlastně jen jedna charakterová vlastnost každého protektora a možná jeden či dva vztahy, to mi přijde dost málo.
Celkově dávám dva body, nicméně v případě dalšího vývoje to vidím až na čtyři (možná i pět, ale to by vyžadovalo větší změny) a takového Protektory bych si i rád zahrál.
Uživatelský avatar
Belden
Příspěvky: 214
Registrován: 28. 2. 2012, 17:21
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyně 2013] Protektor

Příspěvek od Belden »

Děkuji johnjarikovi i Jersonovi za komentář. Pár reakcí:
Ocelový plot kolem třetiny známého světa si sice nedovedu moc dobře představit
Pokud vím, tak Impérium zabírá třetinu známého světa… zeď je mnohem kratší, přepažuje jen užší pevninskou šíji
Vyhodnocování je docela jednoduché - mohlo by být ještě jednodušší kdyby se jednoduše podhazovala výše dovednosti, matematicky by to vyšlo nastejno a nebylo by třeba počítání, leda v případě zvýšené náročnosti by hráč dostal postih.
Mě příjde, že podhazování zase značně komplikuje porovnání mezi dvěma postavami (nebo jsem alespoň nenarazil na systém, který by to elegantně řešil). Takhle se může oboje vyhodnocovat podle stejného postupu.
Sázky to trochu oživují, jen nevím jestli nejsou hodně smrtící, zejména pokud se počítá s tím že hráčské postavy budou stát proti sobě. Jejich použití bych si musel vyzkoušet ve hře, jen na základě přečtení nejsem schopen posoudit, jak můžou fungovat.
V této fázi jsou uspořádány prakticky od oka, takže by se určitě musely doladit.
Za vážnější nedostatek ale (podobně jako u jiných her) považuju nemožnost řešit konflikt více než dvou účastníků.

Řešení mě napadlo, ale (bohužel) až po uzávěrce, takže tam také není
Zbraně - na jednu stranu ve hře existuje elektřina a drezína, na druhou stranu jen jednoranné zadovky
Alespoň podle wiki je rozdíl mezi nimi menší než půlstoletí. Nevím tedy proč ne (ve fiktivním světě)
Granáty mají zvláštní použití, přesněji vedlejší účinky - kdy jsou zraněni cílové postavy a kdy spolubojovníci a proč nezkušená postava je tak nebezpečná všem okolo?
Cíl je podle pravidel zraněn vždy, spolubojovníci pokud nemají štěstí při hodu (teď jak to píšu, tak vidím, že to nedává moc smysl :>:o/ )
Z věku uniformity, z věku osamocení, z věku Velkého bratra, z věku doublethinku – zdravím vás!
George Orwell – 1984
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyně 2013] Protektor

Příspěvek od Jerson »

Belden píše:Pokud vím, tak Impérium zabírá třetinu známého světa… zeď je mnohem kratší, přepažuje jen užší pevninskou šíji
Může být, ale i tak jestli je to obří země nebo malý stát typu Severní korea je celkem jedno.
Mě příjde, že podhazování zase značně komplikuje porovnání mezi dvěma postavami (nebo jsem alespoň nenarazil na systém, který by to elegantně řešil). Takhle se může oboje vyhodnocovat podle stejného postupu.
náhodou jsem na takový způsob narazil - podhazuješ svou schopnost, a když soupeří dva proti sobě, tak musí zároveň podhodit vsou schopnost a přitom hodit víc než soupeř. Jednoduché, elegantní a vůbec nic nepočítáš. Případné postihy odečteč rovnou od základu.
Sázky to trochu oživují, jen nevím jestli nejsou hodně smrtící, zejména pokud se počítá s tím že hráčské postavy budou stát proti sobě. Jejich použití bych si musel vyzkoušet ve hře, jen na základě přečtení nejsem schopen posoudit, jak můžou fungovat.
V této fázi jsou uspořádány prakticky od oka, takže by se určitě musely doladit.
Alespoň podle wiki je rozdíl mezi nimi menší než půlstoletí. Nevím tedy proč ne (ve fiktivním světě)
No, protože mít jednorannou pistoli a vedle toho rotační kulomet je přinejmenším podivné.
Cíl je podle pravidel zraněn vždy, spolubojovníci pokud nemají štěstí při hodu (teď jak to píšu, tak vidím, že to nedává moc smysl :>:o/ )
To jsem rád že to nedává smysl jen mě 8) Chtělo by to spíše nějaký okruh účinku.
Uživatelský avatar
Belden
Příspěvky: 214
Registrován: 28. 2. 2012, 17:21
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyně 2013] Protektor

Příspěvek od Belden »

náhodou jsem na takový způsob narazil - podhazuješ svou schopnost, a když soupeří dva proti sobě, tak musí zároveň podhodit vsou schopnost a přitom hodit víc než soupeř. Jednoduché, elegantní a vůbec nic nepočítáš. Případné postihy odečteč rovnou od základu.
Na to jsem také narazil, avšak zádrhel nastnává ve chvíli, kdy oba nepodhodí… opakování hodů i odčítání (kdo přehodil o méně) ruší výhodu rychlosti a elegantnosti. A neúspěch na obou stranách nelze vždy rozumně provést (jeden otvírá dveře, druhý je drží zavřené… a oba by neuspěli?)
Z věku uniformity, z věku osamocení, z věku Velkého bratra, z věku doublethinku – zdravím vás!
George Orwell – 1984
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyně 2013] Protektor

Příspěvek od Jerson »

Remízu máš v pravidlech taky, v tom není žádný rozdíl.
Uživatelský avatar
Belden
Příspěvky: 214
Registrován: 28. 2. 2012, 17:21
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyně 2013] Protektor

Příspěvek od Belden »

No jo, ale ta nastane jen relativně málokdy... když se při podhazování vlastnosti v rozsahu 1-5 sejdou dva co mají dovednost na 2. stupni, pak remíza nastane ve čtyřech z devíti případů. Pokud mají na 1. stupni, pak nastane remíza ve dvaceti pěti z třiceti šesti případů. Na třetím (což je průměr) pak v jedné čtvrtině. A to je docela hodně (snad jsem to takhle z hlavy spočítal správně)

(EDIT: nezapočítávaje do toho možnost, že oba uspějí a hodí stejně. Jen tu, kdy oba nepodhodí)
Naposledy upravil(a) Belden dne 25. 3. 2013, 14:54, celkem upraveno 1 x.
Z věku uniformity, z věku osamocení, z věku Velkého bratra, z věku doublethinku – zdravím vás!
George Orwell – 1984
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyně 2013] Protektor

Příspěvek od Jerson »

ani ve své verzi přeci nebereš jako remízu, když mají oba různé výsledky a přitom menší, než by jim stačilo na překonání cílového čísla. Kde mi o vyřešení situace, kdy střelec má menší šanci trefit stacionární cíl než málo obratného nepřítele, který se snaží krýt. Když slabá postava drží dveře a jiná slabá postava je vyráží, může to dopadnout taky tak že prvního dveře praští do nosu a druhý si o ně pochroumá rameno. Oba neuspějí, situace se nezmění ale oba neúspěchy měly vliv.
Uživatelský avatar
Belden
Příspěvky: 214
Registrován: 28. 2. 2012, 17:21
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyně 2013] Protektor

Příspěvek od Belden »

ani ve své verzi přeci nebereš jako remízu, když mají oba různé výsledky a přitom menší, než by jim stačilo na překonání cílového čísla
Když stojí dva proti sobě, pak nepřekonávají žádné cílové číslo. Prostě se vyplní záměr toho, komu vyjde nejvíc.
Když slabá postava drží dveře a jiná slabá postava je vyráží, může to dopadnout taky tak že prvního dveře praští do nosu a druhý si o ně pochroumá rameno. Oba neuspějí, situace se nezmění ale oba neúspěchy měly vliv.
Ale příběh se také nikam neposune… a buď se jeden vzdá svého záměru nebo bude další porovnání a tím se opět vytrácí ta rychlost s elegancí
Kde mi o vyřešení situace, kdy střelec má menší šanci trefit stacionární cíl než málo obratného nepřítele, který se snaží krýt
Tohle smysl nedává, to je pravda. Ale není to záležitost mechaniky hodu, spíše nastavení potřebných čísel, což je spíše maličkost
Z věku uniformity, z věku osamocení, z věku Velkého bratra, z věku doublethinku – zdravím vás!
George Orwell – 1984
Uživatelský avatar
scolex
Příspěvky: 57
Registrován: 13. 8. 2009, 17:09

Re: [RPG Kuchyně 2013] Protektor

Příspěvek od scolex »

zdravim,
vkladam sve hodnoceni RPG kuchyne. Je zalozene na verzi poslane do souteze a neodrazi aktualni zmeny. Rovnez jsem necetl toto vlakno, abych si zachoval objektivitu. Je mozne, ze rada vytek v mem hodnoceni uz byla vyresena nebo osvetlena. Muze se stat, ze hodnoceni vychazi z toho, ze jsem neco spatne pochopil. Bohuzel nebudu mit moc casu procitat reakce na toto hodnoceni a pokud bude nekde mit potrebuju neco vyresit at mi radeji posle PM.

Protektor
Nápad, atmosféra a celkový dojem
Ač se nás hra snaží svým tématem a prostředím přesvědčit, že pojednává o strážcích hranice diktátorského režimu, obsahově jde ve skutečnosti docela o něco jiného.
Kdyby hra byla doopravdy o protektorech, spíše bych očekával, že se postavy budou muset vypořádávat s pocitem viny, svým svědomím, řešit morální dilemata a přemýšlet o osobním podílu na tom, co páchá impérium. Zatýkání nebo dokonce zabíjení lidí, kteří se snaží přivést sebe nebo svou rodinu za lepším životem, není nic, co by někomu přineslo svatozář. Dokonce se ani nedozvíme, co všechno špatného se v impériu děje.
Ve skutečnosti je hra o ponorkové nemoci, která přeroste do vzájemného vyvražďování postav. Ano, je zde popis strojovny, plotu a vybavení protektorů, ale to je jen omáčka. I mechanismy jsou napsané tak obecně, že budou fungovat i v naprosto odlišném prostředí. Možná i lépe než na strážnici. Příklady mohou být: ponorka, věznice, reality show, opuštěný ostrov.
Neměl bych problém si hru zahrát, kdyby mě někdo pozval.
3
Hratelnost a provedení
Herní systém a tvorba postavy jsou velmi propracované, možná až příliš na hru tohoto formátu a rozsahu. Systém přidělování hodnot vlastností podle volby specializace a původu je docela zábavný, ale asi bych se jej pokusil zkrátit. Napadlo mě připravit dopředu několik sad hodnot vlastností, které by si hráč rovnou rozdělil mezi vlastnosti.
Systém licitací ve vyhodnocovacím mechanismu vede k vyhrocování situací a konfliktů, což je v případě hry, která staví na ponorkové nemoci velké plus. S hlídáním hranic však tolik nesouvisí. Systém újem a šrámů je pro potřeby hry zbytečně komplexní, a rozhodně bych přemýšlel o jeho zeštíhlení. Po prvním přečtení na mě mechanismy Nenávist a sebezapření působí dobře, ale potřeboval bych si je osahat v hře.
3
Ucelenost, srozumitelnost a podání
Hra je dle mého mínění naprosto výborně napsána. I když je přes třicet stran dlouhá, přečetl jsem ji jedním dechem. Svěží styl a způsob jakým je čtenář provázen hrou, je asi nejsilnější devízou hry. Doprovodné texty i ilustrace vhodně navozují atmosféru a dávají hráči dobrou představu o herním prostředí. Zkrátka velmi dobře zpracovaná hra.
4
Zapojení ingrediencí
Mám trošku pocit, že hra vznikla ještě před zadáním ingrediencí, ale nejspíš to bude jen zdání. Zombie a Zrcadlo jsou zapojeny přes oslí můstek, negativní osud postavy nemusí být vždy pevně určen.
2
Odpovědět

Zpět na „RPG Kuchyně 2013“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů