[RPG Kuchyně 2011] Cizinec

RPG Kuchyně proběhla 18.2.–6.3.2011
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

[RPG Kuchyně 2011] Cizinec

Příspěvek od Ecthelion »

Cizinec: Romance cizích planet

Obrázek

Tato hra vám umožní s přáteli odehrát hru žánru planetary romance. Využívá prvků pulpu a je asi nejblíže některému ze šestákových románů, které dříve vycházely. Základní schema hry je v podstatě velice jednoduché – na cizí planetě (většinou na nižším stupni vývoje než Země), kterou utlačují zlí okupanti, havaruje Cizinec (pozemšťan, který je cizincem v tomto cizím světě), do kterého se zamiluje místní princezna, která mu pomůže sjednotit místní kmeny nebo rasy utlačované okupanty… a společně vyrazí do boje proti nepříteli. Ať již je povede k vítězství nebo porážce, hra je příběhem odvahy a udatnosti v boji za svobodu, stejně jako osobním příběhem o výjimečném hrdinovi a jeho romanci s místní princeznou.

Příběh tak obsahuje cizí světy, neznámé rasy, odvážného hrdinu, krásnou princeznu a zlotřilé nepřátele - výsledkem může být „pulpová“ hra, která bude přímo dýchat atmosférou a bude plynout jedním dechem (podobně jako kdysi šestákové romány pod lavicí).


Odkaz na stažení (PDF, 120 kb), soutěžní verze

Děkujeme za inspiraci ke hře Conlaiovi, se kterým jsme hráli kampaň na podobné téma.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Tindo
Příspěvky: 287
Registrován: 23. 8. 2007, 23:55
Bydliště: Nový Bydžov

Re: [RPG Kuchyně 2011] Cizinec

Příspěvek od Tindo »

Na první pohled (na první stránku) mě hra velmi zaujala, hlavně rozdělení rolí. Moc se těším, až budu mít čas si hru podrobněji projít.
Zahrajte si Královské kostky - strategické fantasy rpg, inspirované hrou Crusader Kings.

Za mořem na vás čekají neznámé končiny. Kudy povede tentokrát cesta do Indie? - Terra incognita
Kelton
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 10. 2007, 19:06
Bydliště: Praha

Re: [RPG Kuchyně 2011] Cizinec

Příspěvek od Kelton »

Krátké, stručné, stylové. Povrchní a plné klišé, přesně tak jak má správný brak vypadat :) Přesně na zabití dlouhého večera v čajovně.

Trochu mě zklamalo, že i když hra ostentativně žije i dýchá klišé, spousta z nich je jen tak zmíněna na okraj a počítá se, že hráči si je zařídí sami. Zejména slíbená marťanská princezna - víme o ní, že tam je a že se do Cizince zamiluje. Čekal jsem něco víc. Moc se mi líbilo jak jste zpracovali tradiční závěrečnou bitvu, a mám pocit, že princezna by si zasloužila alespoň stejnou pozornost.

Mám dojem, že by stálo za to zmínit, že hrdina má tendenci nabírat společníky od každého druhu. Jedna je to žánrové, jednak to dává ostatním hráčům záminku aby byli ve scéně a nemuseli šeptat.

Něco ve hře nebo v očekáváních které vyvolává úvod mi vnukává myšlenku seriálu ... na způsob "MARK STONE and planet of {insert schtick}". Tak jak text je tak k tomu úplně nevybízí, ale myslím že by to nebyla těžká úprava.

Abych to shrnul, hra se mi líbí, i když zatím asi není na víc než jedno zahrání. Navíc nepředpokládám, že bych se jí chtěl v současné podobě účastnit, pokud nebude hrát i patřičně pěkná slečna jako marťanská princezna. :P

Howgh.

------------------------
:think: Vtipné je, že kdyby se podle Cizince odehrával Avatar, tak vědci jsou podle pravidel jedním z druhů místní fauny. Což sedí, jen mě nikdy nenapadlo nad tím přemýšlet takhle.
"You are already playing WTF," Coriander, quite seriously, explained.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyně 2011] Cizinec

Příspěvek od Ecthelion »

Kelton píše:Povrchní a plné klišé, přesně tak jak má správný brak vypadat :)
Děkujeme, byl to záměr. $D Snažili jsme se to letos udržet co nejvíc KISS a jsme rádi, že jsme byli pochopeni.
Trochu mě zklamalo, že i když hra ostentativně žije i dýchá klišé, spousta z nich je jen tak zmíněna na okraj a počítá se, že hráči si je zařídí sami. Zejména slíbená marťanská princezna - víme o ní, že tam je a že se do Cizince zamiluje. Čekal jsem něco víc. Moc se mi líbilo jak jste zpracovali tradiční závěrečnou bitvu, a mám pocit, že princezna by si zasloužila alespoň stejnou pozornost.
Rozhodně máš pravdu - zasloužila by si určitě větší důraz. Ono to souvisí s tou další připomínkou o společnících/průvodcích z jednotlivých ras. Celkově by si asi zasloužilo i rozepsání, jakým způsobem s tímto prvkem pracovat při hraní (aby byl zábavný a nevzbuzoval obavy ze ztrapnění u stolu v čajovně mezi hromadou chlapů, kteří si vyznávají lásku).
Mám dojem, že by stálo za to zmínit, že hrdina má tendenci nabírat společníky od každého druhu. Jedna je to žánrové, jednak to dává ostatním hráčům záminku aby byli ve scéně a nemuseli šeptat.
Souhlas, ono je to tak myšleno, ale zapomněli jsme to tam napsat explicitně.
Něco ve hře nebo v očekáváních které vyvolává úvod mi vnukává myšlenku seriálu ... na způsob "MARK STONE and planet of {insert schtick}". Tak jak text je tak k tomu úplně nevybízí, ale myslím že by to nebyla těžká úprava.
My jsme to tam podvědomě směřovali (viz to představování záběry roztřesenou kamerou), ale máš pravdu, že udělat ten krok a udělat z toho pulpový film/seriál, kde by si hráči na začátku museli zvolit chlapácké (nebo drsňácké, v případě, že by byla Cizinka (pak by se asi musel dát mimozemský princ... i když možná ani ne $D)) jméno a určit název filmu/dílu... by tomu určitě dodalo další rozměr.

Opravdu moc díky za reakci. :clap:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: [RPG Kuchyně 2011] Cizinec

Příspěvek od ilgir »

Cože, ta romantická část je odfláknutá? Tak to nevím, jestli si to přečtu... :>:o/
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyně 2011] Cizinec

Příspěvek od boubaque »

ilgire, má to čtyři stránky :) To myslím nebude taková oběť si to přečíst.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: [RPG Kuchyně 2011] Cizinec

Příspěvek od ilgir »

To byl vtip, už jsem to přečetl.

Přístup velmi sympatický, přímočarý, na nic si nehrající. Nicméně po dočtení se mi chtělo říct: hoši, máte na víc. Je vidět, že Kuchyně tentokrát nebyla středem vašeho zájmu. Každopádně díky i za to.
(Teď mám rozečtený Albion a získávám dojem, že vhodně použitá klišé se stávají ústředním paradigmatem mladých tvůrců. A neříkám, že je to špatně.)
Uživatelský avatar
Tindo
Příspěvky: 287
Registrován: 23. 8. 2007, 23:55
Bydliště: Nový Bydžov

[RPG Kuchyně 2011] Cizinec - Komentář

Příspěvek od Tindo »

Hra se mi celkově, jen je podle mne moc velká škoda, jak je v mnoha a věcech až přehnaně moc stručná, hlavně ve vztahu k méně zkušenějším hráčům, kteří by si chtěli tuto hru zahrát. Krátkost popisu hry nutí si mnoho věcí domýšlet.
V úvodu se píše:
„výsledkem může být „pulpová“ hra, která bude přímo dýchat atmosférou a bude plynout jedním dechem“

Pro mě, který se nikdy žádnou „pulpovou“ hru nehrál a chtěl bych si jí zahrát*, tam není dost rad a indicií, jak to udělat, aby hra byla doopravdy prosycena pulpovou atmosférou, která je slibována, hlavně když se k tomu v textu několikrát odkazuje.
Například při neúspěchu v konfliktu, jak může ten neúspěch vypadat, aby to podpořilo pulpovou atmosféru?

Mechanika řešení konfliktů se mi líbí. Působí hezkým dojmem, že by měla hra odsýpat a rychle běžet v dobrém tempu dopředu. Z tohoto hlediska bych jako potencionální hráč této hry uvítal nějaké rady, jak v tomto tempu docílit toho všeho, co je napsáno v kapitole průběh hry.
Z RPG mám velmi moc rád takové, které obsahují strategické prvky, nebo jsou to přímo strategie hrané jako RPG. V tomto ohledu mě tato hra potěšila. Možná bych do hry zapojil i podporu hašteření mezi rasami, které má cizinec za úkol ukončit. Toto hašteření by pak mohlo dodat přidanou hodnotu do našeptávání.

*Pulp mě zatím hodně míjel a nezajímal, ale zajímavost této hry mě určitě navnadila k tomu, že by se to mělo změnit.
Zahrajte si Královské kostky - strategické fantasy rpg, inspirované hrou Crusader Kings.

Za mořem na vás čekají neznámé končiny. Kudy povede tentokrát cesta do Indie? - Terra incognita
Uživatelský avatar
zyt
Příspěvky: 221
Registrován: 8. 8. 2009, 15:39

Re: [RPG Kuchyně 2011] Cizinec

Příspěvek od zyt »

Škoda jen že tam není moc z té tolik očekávané romantiky. To mě docela zklamalo. Ale jinak pěkné a docela atmosferické, jen by to chtělo víc textu pro nás, ne docela znalce žánru.
Uživatelský avatar
skew
Příspěvky: 2519
Registrován: 30. 1. 2008, 18:25
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyně 2011] Cizinec

Příspěvek od skew »

Asi jsem moc nerd aby mě zklamala absence romantiky $D .
Ale naopak mi přišlo, že vypravěči ras by neměli moc co dělat. Asi opravdu chtělo rozvést, jak si hrdina postupně získává sidekicky, kteří mu kryjí jeho svalnatá záda (případně mu umírají v náruči a utvrzují ho v rozhodnutí svrhnout okupanty... a tak).
Where thou'rt cut off upon thy neck, kind brother, the falling of one head lifts up another.

I know this, which I never learnt in schools, the world's divided into knaves and fools.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyně 2011] Cizinec

Příspěvek od Ecthelion »

Uf, omlouváme se za zpoždění odpovědi.

Moc díky za všechny reakce - letos jsme se snažili být velmi struční a psát skutečně jen to nutné (aby nám Peekay zase nenadával za rozsah $D). Hra by tím pádem, aby byla lépe hratelná, zřejmě stála za to doplnit o následující části (které jste nám pomohli identifikovat):

:arrow? Pulp - Pracujeme s tímhle termínem, ale není tam vysvětlený. Chtělo by to doplnit o část, kde se budeme věnovat tomu, co to je pulp, jak s ním pracovat a jak ho hrát... že stojí na hrdinech, kteří dělají hrdinské věci i navzdory všem rizikům a nebezpečí (a narozdíl od jiným žánrů mají šanci uspět, protože odvaha se počítá) - a způsob hry je v podstatě "jízda", kdy hráči plynule projíždějí z jedné bláznivé scény do druhé, pronásledováni hordami nepřátel, zatímco laserové výstřely kolem nich sviští a vše kolem nich vybuchuje. Není to reálné ani z rychlíku, ale je to zatraceně zábavné.

:arrow? Představitelé cizích ras - Pro mě je to natolik součástí žánru, že jsem to zapomněl zmínit, ale je to důležitá součást hry. Cizinec na povrchu planety potkává postupně všechny rasy, přičemž od každé může získat svého "průvodce" - jak píše skew, jsou to jeho "plucky sidekickové", kteří dávají možnost Vypravěčum ras, aby se zapojovali do scén a mohou vytvářet vlastní příběhy, které doplňují Cizincův. Rasy na planetě jsou samozřejmě znepřátelené (toho využívají okupanti, aby nad nimi vládli) a hašteří se a bojují spolu pro drobné neshody, které jsou nicotné ve srovnání s hrozbou Okupantů. Jen Cizinec (jako člověk nezapletený do těchto půtek) jim může pomoci je překonat a sjednotit proti hlavnímu nebezpečí... a jako hrdina i pomoci je porazit.

:arrow? Romantika a princezna - Tohle téma jsme jen naťukli a souvisí s předchozím (jeden z "průvodců" by mohla být princezna). Rád bych ještě doplnil informace, jak s takovou věcí pracovat, jaké možnosti do hry přináší a jak ji ve hře využít, aniž by to bylo "ztrapňující" nebo "příliš divné na hraní" (aneb "Proč mám vždycky hrát španělskou princeznu já?") - pokud bude hrát nějaké děvče, pak by zřejmě mělo hrát princeznu (ale nemusí - Cizinec jako dívky by byla velice zajímavá hra)... ale nemusí hrát jen roli uslzené princezny, která mrkná očima - naopak může jít o drsnější bojovnici než Cizinec sám, kterého bude muset tahat z problémů a dávat mu kapky celou hru, jen aby se po konci hry uzavřelo, že nakonec skončili spolu (důležitá je ta vazba nebo spojení mezi nimi, nemusí jít o lásku jako z červené knihovny - dokonce ji může třeba její otec za Cizince provdat jako přátelské gesto, ale princezna z toho není nadšená a dává mu to pořádně sežrat). Pokud nemáte nikoho, kdo by se princezny zhostil, pak samozřejmě existuje varianta, že průvodce dané rasy nebude princezna, která bude čekat na Cizincovy návraty z výprav, aby mu padla k nohám (a je samozřejmě ideálním kandidátem na únos a damsel in distress).

Tenhle motiv má podle mě velice silné možnosti zábavného využití ve hře, proto, jak možná vyznívá teď nešikovně (protože se přeci jen trochu obáváme "milostných" scén při hraní), myslím, že určitě stojí za to ho rozvést a dovysvětlit.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyně 2011] Cizinec

Příspěvek od Ecthelion »

Moc děkujeme jonkovi a Peekayovi za jejich hodnocení a nápady k dopracování. :clap:

Letos jsme na Kuchyni měli opravdu málo času (napsaná byla po dvou týdnech rozmýšlení za jeden den $D), ale snažili jsme se hru udělat poctivě. Z ingrediencí nám vyšlo moje oblíbené téma (planetary romance, space opera) a tak výsledek je taková vymazlená věc a vlastně splnění fanouškovského snu. Opravdu nás velice potěšilo, že přestože jsme neměli letos ambice dosáhnout na medaile (na to bylo letos opravdu příliš málo času), tak naše hra dostala velmi pěkné hodnocení, za které jsme velice rádi.

Hodnocení porotců potvrdilo slabé stránky, na které kluci upozorňovali nahoře (vysvětlení pulpu, nevyužitý potenciál princezny (která má na to být opravdu významný a hlavně zábavný prvek)) a odhalila nějaké další, na které stojí za to se podívat. Cizince chci určitě dopsat a dodělat (diskuze o pulpu, která proběhla v O hraní obecně přinesla dost zajímavých poznatků, které se tu dají využít), bojím se jen, že to bude až po Gameconu (kdy bude Dračí doupě konečně hotové)... ale jeho čas určitě přijde. :wink:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „RPG Kuchyně 2011“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti