[RPG Kuchyna 2012] Brany severu

RPG Kuchyně proběhla 11.–26. 2. 2012
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

[RPG Kuchyna 2012] Brany severu

Příspěvek od crowen »

Obrázek
Hráči predstavujú rytiera Oswyna a jeho kumpánov potulujúcich sa vo Vysočine severne od Aedelricovho valu a Brán Severu. Rytier Oswyn urobil chybu, že sa zaplietol s úžerníkmi kvôli peniazom, ktoré potreboval na zaplatenie liečby svojej ťažko chorej ženy. Šarlatán s peniazmi zmizol a Oswynovi ostal na krku dlh, ktorý by nepokryl ani predaj rodovej tvrze. Oswyn zveril spravovanie tvrze do rúk miestneho duchovného, na ktorého si úžerníci netrúfnu. Vydal sa so svojou družinou najvernejších kumpánov za Brány Severu loviť škretov a zločincov, za ktorých kráľovskí správcovia vyplácajú odmeny, aby splatil svoj dlh a neprišiel o majetok rodu.
Brany Severu si mozete >> stiahnut tu <<.
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: [RPG Kuchyna 2012] Brany severu

Příspěvek od morech11 »

fuu... 40 strán za mnou, recenzia pred vami :) (tldream - too long, didn´t read even after myself = sry za preklepy)

:arrow? first feeling
V prvom rade som precenil dĺžku, pdfko obsahuje množstvo prídavných materiálov, ktoré sa používajú v hre, ale pri čítaní sa dajú preskočiť úplne, alebo aspoň obmedziť na preletenie očami. Ak odrátam takéto pasáže a obrázky, dostanem zhruba 15-17 strán, ak by som ich ešte napchal do bloku a zbavil sa pekného formátovania, verím, že by som to skresal na 10 (čím pri podobnom postupe pri ostatných účastníkovh cenu za najdlhšiu hru oficiálne vyhráva Sága)
Ku kladným prvým dojmom určite patrí mnoho obrázkov, množstvo inšpirácie a vôbec je vidno, že crowen už má nejakú tú hru za sebou.

:arrow? Nápad, atmosféra a celkový dojem
TOTO je podľa mňa najväčší problém hry. Popravde, táto kategoria by mala mať desať bodov, kým ostatné po päť, pretože pokiaľ hra nezaujme, môže mať nejdokonalejší systém, nádhernú úpravu a dokonale použité ingrediencie a podľa mňa je aj tak na nič.
Hre je v ostatných bodoch problém niečo vytknúť, ale... jednoducho neponúka žiadny nový koncept a pre mňa nie je ničím zaujímavá. Nie som strašný gamer, aby som mal potrebu testovať každý jeden nový systém, radšej si vyberiem hru, ktorá je možno založená na doske od Človeče, ale ponúkne mi nejakú zábavu a odreagovanie, niečo kreatívne.
To, čo sa snažím povedať sa dá výborne demonštrovať na počítačových hrách. Za posledných pár rokov vzniklo skutočne veľa fps akcií, množstvo závodných hier, tisícky mmo, kopa klonov GTA... všetko otrepané, na to isté kopto, nič, čo by vynikalo. Zrazu príde nejaký indenpendent vývojár a ponúkne niečo nové. Strašná grafika, ovládanie dvoma tlačítkami ale človek pri tom presedí dni, pretože je to INOVATÍVNE.
Netvrdím, že tvoja hra je zlá, ale jednoducho nepriniesla nič nové. To isté fantasy pohraničie, tie isté archetypy, tá istá nuda. A RPG kuchyňa je podľa mňa o niečom inom. RPG kuchyňa je práve o tom, aby sme tvorili hry, ktoré prinesú niečo nové aj keď nebudú mať dokonaý systém...
2/5

:arrow? Hratelnost a provedení
Ako som písal vyššie, čo sa týka hrateľnosti, podľa mňa sme tu už takýchto hier mali množstvo. Je napísaná podľa osvedčeného návodu, ktorý zaručuje dlhé ťaženia aj pri tak krátkom návode (btw. vlaňajšia hra bola úplne rovnaká ;)). AK sa k tomu človek dostane ;). Ja by som určite nebol človekom, ktorý družine povie "viete čo, poďme si zahrať ďalšiu fantasy hru"
Určite sa ale nájde mnoho ľudí, ktorým to vyhovuje.
Po mechanickej stránke vyzerá byť ten pool v poriadku (i keď je náročný na matroš), je to jednoduchý spôsob, ako rýchlo vybaviť komplexné konflikty. Trochu ma zaskočila vec ohľadom rizika, nemalo by to náhodou byť tak, že riziko zväčší šancu neúspechu, ale úpech bude veľkolepejší? (a ako to chceš zabezpečiť, ak [+]/[-]/[ ] majú vždy 1/3 podiel na kockách?) /+ malý rejp, strana 16, svetlé a tmavé kocky sa správajú rovnako a majú rodielny popis, môže to byť mätúce/. Taktiež ma pri (vynútenom) riziku mätie to, ako mi môže zrananie zväčšiť šance (ak navyše prebralo biele kocky)
z môjho subjektívneho pohľadu o jeden bod menej, z objektívneho tomu ale v zásade nemám čo vytknúť (to riziko som nemusel pochopiť správne, kým to nie je odohraté...). Do extázy ma to však rozhodne neprivádza.
4/5

:arrow? Ucelenost, srozumitelnost a podání
5/5, čo viac k tomu dodať? crowen jdnoducho vie o robí. Pár preklepov ešte nikoho nezabilo a prístup vysvetlenia pravidiel na prológu k ťaženiu je mi veľmi sympatický (+ časté /viacnásobné/ zhrnutia iež nie sú na škodu).

:arrow? Zapojení ingrediencí
platí presne to, čo v prípade Nekry
Ingrediencie... nuž, všetci ste to zvládli lešie než ja, takže nevim, či som vhodný človek, aby som to hodnotil :P
asi by sa v inom nápade dali zapracovať lepšie, ale takto je to tiež fajn
4/5

:arrow? na záver
pridám ešte pár nezatriedených postrehov
páčila sa mi práca s atribútmi
oceňujem použitie vybraných mier/váh
tvorenie postavy je šité na mieru rozprávačovi, veľmi mu to zjednodušuje prácu. Ako rozprávač rozhodne +
páči sa mi aj poňatie mágie /rejp prezri si stranu 30 ;)/

hre v zásade skutočne nie je čo vytknúť, určite sa nájde dosť hráčov, ktorí si ju radi zahrajú, ja však medzi nich nepatrím. Je mi ľúto crowene, hra je zvládnutá skutočne skvelo, mechanicky tiež výborná, na mňa je to však príliš tuctové. Prepáč :)

teším sa na tvoju pomstu $D
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: [RPG Kuchyna 2012] Brany severu

Příspěvek od PetrH »

dodam sve pohledy:
+ ukazkove deniky
+ moznost hrat hru dlouhodobe diky rozvoji postavy a budovani hrdiny
+ silne tema plne cti, odkazu rytirskosti, moznost dostat se do romantickych dob, kdy jmeno, dobra povest byla zaruka ziti a nebyti...
+ atmoska
+ graficke a fontove zpracovani
+ kompletni hra plnohodnotne urovne tj. vezmi odehraj playtesty a tiskni
+ dokazu si tuto hru predstavit jako knizni verzi.
+ mistama jsem neumel slovensky, coz je muj problem :) takze me to nutilo cist vice podrobne
+ idealni volba na vikendovy oneshot
- bestiar: malo, malo :) ale zase si clovek dodo
- bank kostek pro rychlou hru nekde cestou ne
Uživatelský avatar
Tadeas
Příspěvky: 586
Registrován: 10. 7. 2009, 15:58
Bydliště: Holic

Re: [RPG Kuchyna 2012] Brany severu

Příspěvek od Tadeas »

prostredi Bran severu si zada pribehy;)

Delwyn utahoval provaz poutajici dobiteho skreta ke skale, porad jeste oddychoval z proziteho boje. Byl pln adrenalinu ale snazil se zachovat si chladnou hlavu.
"Zajimalo by me jak asi chutnaji skreti oci," nadhodil. Nebohe stvoreni s nekolika osklivyma ranama zaskrehotalo hranym smichem.
"Chces me vystrasit blazne? Oci jako oci, ja uz jedl ty lidske. Vis jak chutnaji? Jako cervy! Jako cervy vytazene z tepleho lejna!" - na pokrivene tvari se mu ale obevil stin cireho strachu. Bude mucen, tim si byl jist, nevedel proc a jak, ale vedel kdy. Bude to nyni. S hruzou sledoval Delwyna jak se hrabe v sedlove brasne a marne zkusil zalomcovat s lanem ktere ho stahovalo.
"Vy stvury vsechno zerete za syrova, zkusil jsi si je nekdy hodit na rost?" - pronesl zbrojnos kdyz konecne nasel lahev oleje kterou hledal a ihned otevrel. Jeji obsah zacal lit na skreta, ten pochopil co ho ceka jakmile ai Delwyn chystal pochoden.
"Co chces mrtvolo?! Co po me chces?" - skrehotal.
"Hned ti to reknu seredo," rozzehl ohen. "Nekde tady v kraji je vas tabor. Musi byt, tim jsem si jist. Za nekolik dnu tam ma probihat porada kmenu... Chci vedet kde to je! Kde presne?"
"Haha blazne! Bude se volit novy kral! Skreti kral a ty tomu nezabranis. Kmeny se sjednoti a ty chcipnes, vsichni chcipnete."
"Mluv a necham te nazivu," - prilozil mu pochoden dost blizko k tvari aby citil jeji zar.
"Lzes! Utnes mi ruku, vim to. Ja to vim!"
"Mluv a tve ruky se ani nedotku. Neskrivim ti ani vlasek. Kdyz nezradis, jsi pro me zbytecny!" - prisadil si zbrojnos a stoupl skretovy na hrudnik. Plameny pochodne vyhruzne laskovali a carovali na jeho tvari hruzostrasnou hru stinu.
"Dobre tedy! Dobre. Jen dej tu vec pryc! Je to u jezera, u Lorazsskeho jezera, na sever od nej. Primo na sever, jdi tam a nemuzes to minout, hlavne me uz pusti!"
Delwyn se usmal. Mel co chtel a pochoden bezdecne odhodil do travy opodal. Ze srdce mu spadl balvan, stihnou to. Stihnou a prerusi volbu. Hrdel a rukou k sekani tam bude jiste take dostatek... Upravil si svou prosivanou vestu a uhnul nohou ze sveho zajatce. Odchazel pryc.
"Pockej! Rozvaz me! Rekl jsem ti co jsi chtel. Nelzu, je to pravda, pusti me!"
"Prece ti nemuzu dovolit aby jsi upozornil sve nohsledy. Povedel jsem ti ze se tve ruky ani nedotku a ze ti neskrivim vlasek. To take vyplnim. Schnij si tu a pamatuj: vrany maji rady cervy. I takove ktere si musi vytahnout z tepleho lejna".


Na pravidlech me predne upoutaly vhodne volene ilustrace, remeslne hezky udelane osobni denniky a napadite charaktery ze kterych se da opravdu vybrat nejeden ktery by jsem byl ochoten ihned hrat. Vsechno jsem to precetl a nechal si tyden ulezet v hlave. Nyni muzu napsat par postrehu, i kdyz na nejake soudy se opravdu necitim. Hra je dostatecne komplexni na to aby si zaslouzila testovaci hrani na ktere bohuzel v dohledne dobe nebudu mit cas. Muzu alespon schrnout sve postrehy po prvnim precteni:

1) na prvni pohled me zarazila veta "Šarlatán s peniazmi zmizol a Oswynovi ostal na krku dlh, ktorý by nepokryl ani predaj rodovej tvrze", v kontrastu s tim ze onen rytir se pote vydal na sever hledat psance za odmenu aby mohl svuj dluh splatit. Hrac tak hned na uvod muze snadno ziskat dojem ze odmeny jsou vskutku hodnotne, ba takove ze si casem muzou vystavet panstvi hned nekolik. Nastesti je tohle hloubeji v textu vysvetlene tim ze Oswyn ve skutecnosti nechce prijit o rodinny majetek. Beztak bych tu veticku radeji editnul. Vim, jsem stoural :)

2) nasledujici text je velmi ctivy, da se vylozene preletet jednim dechem a ihned se vrhnout do hry. Hodne tomu take napomaha prostredi, ktere nepotrebuje sahodlouhe vysvetlovani a mistopis. Do zacatku o nem hraci stejne jako postavy moc nevi, coz vdim jako vyhodu protoze muzou obevovat a pritom se nestava ze by museli rozlisovat vedomosti postav od vedomosti hracu.

3) system. Priznam se: ten me prilis neoslovil. Nekde v me hloubi drima odpor k poolovym hram, proto tento odstavec ber jako odraz osobnich referenci. Mozna je to tim ze sam doma nemam dost kostek [a to mnozstvi potrebne ke hre, tak aby mel kazdy hrac sve vlastni kostky je impozantni], nebo nutnost barevnych variaci . Nehlede k tomu ze moji hraci jsou tak trochu roztrziti, vecne si s kostkama hraji a co chvili jim nejaka pada ze stolu, hledaji ji po podlaze, nejaka jim chybi a obecne tim rusi hru [a to hravame DrD2]. Take skladani poolu mi pripadalo zdlouhavejsi nez by mi bylo prijemne. Mozna to chce jen cvik a po nejake te hre se z toho stane zalezitost okamziku, ale na me to pri prvnim cteni pusobilo jako primy kontrast vuci vecem schrnutym v druhem bodu. tedy rozhodne ne system ktery by byl ihned k dispozici k hrani.

4) malinko me zamrzelo ze nebyla dokoncena uvodni bojova scena. Jako novacek bych uvital alespon soupis veci co meli porazeni skreti u sebe nebo rady jak pokracovat pro ruzne varianty vysledku stretu. Chapu ale ze na to behem tvorby nemusel byt cas, urcite bych ale rozsireni vstupu do hry uvital.

5) konecne jsem se dostal k tvorbe postavy, celou dobu jsem premyslel zda bude zahrnuta nebo bude mozno hrat pouze za predtvorene charaktery. Nakonec jsem se dockal a jsem za to rad:) Perfektne zvladnuty system urovni musim pochvalit. Chybeli mi pouze nejake prikladova postava kneze ci nejake cirkevni kasty, ty se ale daji dotvorit po vzoru stavajicich. Magie je taktez vyresena sikovne, ale chybi mi jeji uplatneni v prikladech nebo pribehu. Poradne si nedovedu predstavit co vsechno s ni jde nebo nejde dosahnout.

6) to ze mi chybi vic polozek v bestiari ja jako autor hry ve ktere se na bestiar vubec nedostalo nebudu radeji spominat ;) zato se muzu zastavit u mir a vah ktere bohuzel modernimu hraci moc nepovi a ti jsou tak nuceni hromadu veci prepocitavat.

7) hru jsem dal precit jedne me kamaradce [od ktere cerpam nazory naprosteho laika v oblasti rpg her], a te docela chybela celkova suma kterou Oswyn dluzi. Samozrejme zkusenejsi vypravec by strelil nejakou sumu od oka hned v uvodu hry, ale pro zacatecnika by to mohla byt zajimava informace, ba celkem urcujici. Dale vyzvedla zpracovani, obrazky, zakladni pribeh i mechanismy... ovsem na prvni pohled usoudila a nasledne hodne krat opakovala ze hra stoji a pada na kvalitach a zkusenostech vypravece.

8) aby to nevyznelo jinak, pokousel jsem se byt kriticky, ale celkovy dojem hry hodnotim znacne kladne. Vyborne napsane, priklady prikladne, zapletka pribehotvorna, mechanismy pochopitelne a opravdu bych Branam dal minimalne 4/5. Vidim v tom kus dobre odvedene prace. To co mi chybelo by se dalo rozclenit na osobni antipatie k poolu a veci ktere nebyli zahrnuty pro nedostatek casu. Takze rozhodne zvedam palec vzhuru a pokud se Brany umistni v pomyslnem rebricku porotcu nad mou Sagou, tak to bude zaslouzene a nebudu nic namitat :)

edit: omlouvam se za gramatiku, je to prvopis :)
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyna 2012] Brany severu

Příspěvek od crowen »

Vdaka za dlhe odpovede a zhodnotenia, par odpovedi:
morech11 píše:pretože je to INOVATÍVNE
Myslim, ze tam trocha inovacie je, a to v pouziti rizika. Vo vacsine RPG co poznam a maju poolovy system viac kociek = vacsia sanca na uspech. U mna plati zhruba to iste, ale aj to, ze viac kociek = vacsie riziko negativneho vysledku akcie. A toto som este v ziadnej hre nevidel - pocet kociek zalezi od lubovole hraca, nie od toho, ako velmi sa mi podari vykombit schopnosti.
morech11 píše:To isté fantasy pohraničie, tie isté archetypy, tá istá nuda.
Mne praveze v RPGK chybala fantasy hra, nieco klasickejsie, ale inac spracovane. Aj preto som sa rozhodol pre Brany severu, aj ked som mal rozpracovany este jeden koncept, ku ktoremu sa snad vratim.
morech11 píše:nemalo by to náhodou byť tak, že riziko zväčší šancu neúspechu, ale úpech bude veľkolepejší? (a ako to chceš zabezpečiť, ak [+]/[-]/[ ] majú vždy 1/3 podiel na kockách?) /+ malý rejp, strana 16, svetlé a tmavé kocky sa správajú rovnako a majú rodielny popis, môže to byť mätúce/.
Riziko ti zvacsi pool kociek, mas vacsiu sancu ziskat viac uspechov. Cim viac uspechov na kocke, tym "velkolepejsi" je tvoj uspech.

Svetle a tmave kocky sa spravaju rozdielne. Tmave okrem uspechov a neuspechov prinasaju aj zvysene riziko negativnych nasledkov (jeden za kazde [-]), na rozdiel od bielych, pri ktorych sa negativny nasledok dostavi len v pripade, ze na VSETKYCH kockach padne neuspech.
morech11 píše:Taktiež ma pri (vynútenom) riziku mätie to, ako mi môže zrananie zväčšiť šance (ak navyše prebralo biele kocky)
morech11 píše:to riziko som nemusel pochopiť správne


Skusim to lepsie vysvetlit na priklade. Pri pokuse o vysplhanie sa na hradby mas povedzme pool 5 bielych kociek.

Vynutene riziko - si zraneny a unaveny, 2 biele kocky si vymenis za cierne. Tvoj pool je 3 biele, 2 cierne. Vynutene riziko ti sancu na uspech nezvysilo, ale stupla sanca na negativny nasledok - posmyknutie a pad napriklad.

Dobrovolne riziko - chces sa po hradbach vysplhat velmi rychlo, aby si vyuzil medzeru medzi dvomi pochodujucimi strazcami. Nebudes is tak dosledne vyberat uchyty, dolezita je rychlost, aby ta nezbadali. Povies si, ze si do poolu pridas 3 cierne kocky. Mas teda 5 bielych + 3 cierne. Pocet kociek vzrastol, a aj moznost, ze dosiahnes viac uspechov. Zaroven vsak 3 cierne kocky predstavuju zvysene riziko negativneho nasledku - ponahlas sa, mozes lahsie prehliadnut uvolneny kamen a spadnut na zem.
morech11 píše:rejp prezri si stranu 30
Pozrel som si ju asi 3x a neviem, na co narazas. Je tam nejaka zjavna chyba?
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: [RPG Kuchyna 2012] Brany severu

Příspěvek od morech11 »

Obrázek
v tej verzii čo mám ja to vyzerá takto :)
ale ja nič, to sa môže stať každému :)

inak dik za objasnenie poolu, sám som to zle pochopil :) stále ale platí, že technicky je hra na výbornú, ale nehral by som ju (alebo by som si ju aspoň sám na hranie nevybral) prepáč :)
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyna 2012] Brany severu

Příspěvek od crowen »

Tadeas - super kratky pribeh, velmi sa mi paci!

1 - dobry postreh, do buducej verzie upravim.

3 - mne sa naopak poolove systemy pacia $D roznofarebnost kociek sa da vyriesit lahko - ak budes mat pouzit len biele kocky, tak roznofarebnost nevadi. Ak budes mat pouzit aj biele aj cierne, tak si zober kocky a najprv hod jednu cast poolu, potom druhu, alebo hod na dvoch koncoch stola.

4 - dobra poznamka. Ona cela hra trpi prudkym nedostatkom prikladov ;-)

5 - k prikladom vid moj komentar vyssie. Knaz / cirkevny hodnostar - ta postava sa mi do druziny rytiera velmi nehodila, skusim porozmyslat, ako by sa tam dala zakomponovat, a mozno tam nieco dorobim.

6 - Bestiar je v kategorii prikladov, nebol cas, ale snad sa rozsiri, plan a kostra bola. Co sa tyka mier a vah, tak do fantasy hier sa mi moderny metricky system vobec nehodi, aj ked uznavam, ze to moze trochu komplikovat hracom hru. Ale ked si predstavia, ze yard je viac menej meter, 3 stopy su yard a podobne, tak si to snad po case zaziju pod kozu, ak budu hravat castejsie.

7 - napad s tou sumou, ktoru dlzi, je dobry, dalo by to nejaky ciel postave.
Tadeas píše:hra stoji a pada na kvalitach a zkusenostech vypravece

Toto plati uplne o kazdom RPG :-)= Ale ma dobry postreh, celkovo hry z Kuchyne vela textu rozpravacom nevenuju, nie je na to priestor. Vsak ako autor to sam poznas.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyna 2012] Brany severu

Příspěvek od crowen »

Morech11, nefrfli, opakovanie je matka mudrosti! :-)= (alebo priznak sklerozy)
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: [RPG Kuchyna 2012] Brany severu

Příspěvek od PetrH »

a nebo nakaza sirena z drd2 :)
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: [RPG Kuchyna 2012] Brany severu

Příspěvek od Bifi »

crowen píše:Vo vacsine RPG co poznam a maju poolovy system viac kociek = vacsia sanca na uspech. U mna plati zhruba to iste, ale aj to, ze viac kociek = vacsie riziko negativneho vysledku akcie. A toto som este v ziadnej hre nevidel - pocet kociek zalezi od lubovole hraca, nie od toho, ako velmi sa mi podari vykombit schopnosti.
Ahoj Crowen, v inej podobe sa to objavuje vo viacerých poolových hrách, napr. starý White Wolf alebo Čarodej (tam si ale hráč nevolí počet kociek). V skoro tej istej podobe sa to ale objavuje vo WFRP 3e, ktorá zavádza rôznofarebné kocky s rôznymi symbolmi a rozložením úspechu. Myslím, že tam hráč môže riskovať viac a priberať špeciálne kocky rizika.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: [RPG Kuchyna 2012] Brany severu

Příspěvek od crowen »

Bifi: Asi som mal ten citovany odstavec rozdelit na dva, aby bolo jasnejsie, co som chcel povedat.

Vyrok 1: Vo vacsine RPG co poznam a maju poolovy system viac kociek = vacsia sanca na uspech. U mna plati zhruba to iste, ale aj to, ze viac kociek = vacsie riziko negativneho vysledku akcie.

Vyrok 2: Este v ziadnej hre (co som cital alebo o ktorej som pocul) som nevidel, ze pocet kociek zalezi od lubovole hraca, nie od toho, ako velmi sa mi podari vykombit schopnosti.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: [RPG Kuchyna 2012] Brany severu

Příspěvek od Bifi »

Pochopil som. Asi som mal môj odsek rozdeliť na dva. :D
Vyrok 1: Vo vacsine RPG co poznam a maju poolovy system viac kociek = vacsia sanca na uspech. U mna plati zhruba to iste, ale aj to, ze viac kociek = vacsie riziko negativneho vysledku akcie.
Ahoj Crowen, v inej podobe sa to objavuje vo viacerých poolových hrách, napr. starý White Wolf alebo Čarodej (tam si ale hráč nevolí počet kociek).
Vyrok 2: Este v ziadnej hre (co som cital alebo o ktorej som pocul) som nevidel, ze pocet kociek zalezi od lubovole hraca, nie od toho, ako velmi sa mi podari vykombit schopnosti.
V skoro tej istej podobe sa to ale objavuje vo WFRP 3e, ktorá zavádza rôznofarebné kocky s rôznymi symbolmi a rozložením úspechu. Myslím, že tam hráč môže riskovať viac a priberať špeciálne kocky rizika.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „RPG Kuchyně 2012“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti