Soutěž ve tvorbě (mini)dungeonů

(Skoro) pravidelná výzva ve tvorbě RPG her a produktů podle zadaných ingrediencí.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Soutěž ve tvorbě (mini)dungeonů

Příspěvek od York »

Asi je na čase pomalu začít spřádat plány veřejně. Můžete se děsit ;-)

A samozřejmě komentovat a navrhovat, tohle je jen nástřel.

Soutěžní příspěvky
Moje prozatímní představa o soutěžním příspěvku je: Kompletní minidungeon v celkovém rozsahu do 4 stran A4 včetně map.

Systém a mechaniky
Dungeon může být napsaný pro libovolný systém, nebo klidně i bez systému. Já po uzavření soutěže všechny přiměřeně dotažené příspěvky převedu do jednotného herního systému. Jasnější to bude po zveřejnění zadání a rámce soutěže.

Čas na tvorbu
Jaká je rozumná doba? Tři týdny?

Termín
Asi někdy v průběhu září, pokud bude volno. Možná dřív, pokud by se deskovková kuchyně nekonala nebo neměla moc velký ohlas.

Rámec soutěže
Rámec soutěže dodám já. Bude to backstory spojující jednotlivé dungeony, takže bude možné je všechny projít s jednou družinou, přestože budou moci být z různých herních světů (a díky tomu, že to všechno systémově sjednotím, to půjde odehrát v jednotném systému).

Hodnocení
Porotcem bude každý, kdo bude mít chuť hodnotit, včetně přispěvatelů. Jediné pravidlo je, že nikdo nesmí hodnotit příspěvek, na jehož tvorbě se výraznou měrou podílel.

Bodování
Nebudu určovat, za co se mají body dávat, ani v jakém rozsahu se mají dávat. Každý, kdo bude hodnotit, si tedy může vymyslet bodové hodnocení podle svého. Při zpracování výsledků všechna bodová hodnocení převedu do rozsahu 0-10 s tím, že desítka bude odpovídat vašemu nejlépe hodnocenému dungeonu a zbytek bude poměrná část k tomuto počtu bodů.

Jinými slovy: Nejméně jednomu dungeonu dáte plný počet bodů, zbylé budou hodnocené právě vůči tomu, který se vám nejvíc líbil.

Nemusíte hodnotit všechny soutěžní příspěvky, ale aby se vaše hodnocení započítalo, tak musíte ohodnotit minimálně dva (pokud dáte hodnocení jen jednomu, tak nebude žádné srovnání).

Zpracování po soutěži
Něco málo jsem už naznačil, k tomu přidám:
:arrow? Všichni autoři ode mě dostanou podrobný feedback.
:arrow? Přiměřeně dotaženým dungeonům dodám jazykové korektury, případně to se souhlasem autora komplet přepíšu a učešu - bude na autorovi, co z toho si vybere a co s tím potom udělá.
:arrow? Pokud se nenajde někdo v tomhle ohledu schopnější, tak všem dotaženým příspěvkům dám jednotnou sazbu. Otázka je, co s grafikou (hlavně mapy dungeonů), tam se na to moc necítím. Ale na to je asi zatím čas.
Naposledy upravil(a) York dne 24. 7. 2014, 17:00, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Soutěž ve tvorbě (mini)dungeonů

Příspěvek od York »

Tohle si tu oquotuju, ať to nezapadne:
Sparkle píše:Jestli to má mít smysl, bude potřeba zajistit, aby ty dungeony neskončily v šuplíku. Ani by nebylo dobrý mít je jen tu na rpgf jako sborník nebo jako články pro Drakkar, protože to stejně čtou vesměs lidi, kteří si umí vyrobit dungeony sami.

Tj než se to vyhlásí, mělo by se domluvit, kde se to vyvěsí nebo kdo to využije. A do podmínek soutěže dát, že autor zasláním příspěvku souhlasí k použití svého doplňku k daném účelu bez nároku na honorář. Protože když tam tohle nedáme, a někomu se pak ty dungeony zalíbí a bude je chtít využít, bude pracně obepisovat autory a škemrat o povolení dílo použít...
Quentin píše:V One Page Dungeon Contestu se to řeší tak, že každý příspěvek musí být pod http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Sparkle píše:Pro ČR platí pouze tyto CC licence: http://www.creativecommons.cz/zakladni- ... c-licence/ ale myslím že jsou v zásadě stejné jako ty americké. Tohle by skutečně ten problém asi dobře vyřešilo.
Uživatelský avatar
Nekra
Nadšený blázen
Příspěvky: 959
Registrován: 15. 7. 2008, 16:45
Bydliště: Praha

Re: Soutěž ve tvorbě (mini)dungeonů

Příspěvek od Nekra »

Ahoj

Na první pohled to vypadá zajímavě. Mám k tomu několik dotazů a poznámek:

1) Řešilo se už, jaká by byla použitá ta CC licence? Nebo by to mohli mít autoři různé?
Pokud se plánuje pro všechny stejná, přimlouvám se za přinejmenším "Neužívej komerčně, Zachovej licenci" (s ohledem na to, že "Neupravuj dílo" by mohlo být překážkou pro sjednocení systému).

2) Když minidungeon jsou až 4 A4 (1 mapa a 3 popis?), kolik stran až zabírá "velký" dungeon?

3) K tomu hodnocení - vím, že jsem hnidopich, ale co je to to podílení se "výraznou měrou"? Jak výrazně přispívající (spolu)autor se podílí "významně"? Co aktivní či mnohonásobný betatestr - podílí se "výraznou měrou"?
Neočekávám, že sem dáš nějakou přímou a dokonalou definici ;) ale stejně mi to tak, jak je to napsané, připadá moc obecné (i když se asi spoléhá na "zdravý rozum" a "úsudek" potenciálních hodnotitelů).
Stejně si lidi nemusí být jisti, jestli je ta míra "významná". Jo, třeba "zavedení", že míra je významná, pokud si dotčný není jist, že významná není, by to také ujasňoval.
Pro slušný lidi: Do uvolnění schránky mi nepište SZ!
(130829092016)

Herní preference:
Fyzický crossgender <3.(hráč-postava)
--Akceptovatelné styly hraní (dle systému):
Hack and Slash-Plnění cílů, boje. Kostky. Málo RP, možná simulace.
(Imerzivně) Simulační hra okořeněná dramatem- Ztvárňování charakterů. Gamismus ruší. Občas drama.
Dramatická hra s případnou imerzí/simulací-Dramatické akce. Občas hlubší prožitky.
-Mám problém s kombinací gamismu A dramatu. (Vyjma Wushu)
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Soutěž ve tvorbě (mini)dungeonů

Příspěvek od York »

Ha, dostal jsi mě. Už jsem si myslel, že to budu moci pro nezájem pustit z hlavy ;-)
Nekra píše:1) Řešilo se už, jaká by byla použitá ta CC licence? Nebo by to mohli mít autoři různé?
Pokud se plánuje pro všechny stejná, přimlouvám se za přinejmenším "Neužívej komerčně, Zachovej licenci" (s ohledem na to, že "Neupravuj dílo" by mohlo být překážkou pro sjednocení systému).
Asi tak. "Komerční" vydání bez kontaktování autorů si stejně nedokážu moc představit.
Nekra píše:2) Když minidungeon jsou až 4 A4 (1 mapa a 3 popis?), kolik stran až zabírá "velký" dungeon?
Tisíce? Stačí si dát do googlu "megadungeon". Viz například:

Obrázek
Nekra píše:3) K tomu hodnocení - vím, že jsem hnidopich, ale co je to to podílení se "výraznou měrou"?
V podstatě to, že jsi v té hře podepsaný jako (spolu)autor. Prostě bys neměl hodnotit svůj vlastní dungeon.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Soutěž ve tvorbě (mini)dungeonů

Příspěvek od Jerson »

Mám otázku - když jsi převzal nápad na soutěž ve vytváření minidungeonů, do jakého systému je budeš převádět, když je chceš spojit do jednoho provázaného dobrodružství?
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Soutěž ve tvorbě (mini)dungeonů

Příspěvek od York »

Jerson: Do svého, pochopitelně. Čekal jsi snad něco jiného?

Půjde o nová, zestručněná pravidla šitá na míru tomuto projektu.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Soutěž ve tvorbě (mini)dungeonů

Příspěvek od Jerson »

Nečekal, ale doufal. Neměla by se ta "soutěž" pak jmenovat "Tvoření dungeonu pro Yorka/Dakaru"?
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Soutěž ve tvorbě (mini)dungeonů

Příspěvek od York »

Dungeon je dungeon. Jeho aplikace pro nějaká pravidla nijak nebrání použití v libovolných jiných. V zadání nikde není "musí to být pro tahle konkrétní pravidla", dokonce ani "musí to být v tomhle konkrétním světě".
Uživatelský avatar
Nekra
Nadšený blázen
Příspěvky: 959
Registrován: 15. 7. 2008, 16:45
Bydliště: Praha

Re: Soutěž ve tvorbě (mini)dungeonů

Příspěvek od Nekra »

Díky za odpovědi. Ten megadungeon vypadá fakt hodně velký!! To ani hráči snad nemohou projít celé! Hlavně že obvykle (teda co znám) jsou dungeony na krátké a relativně jednoduché dobrodružství.

Tak když to bude CC "Neužívej komerčně, Zachovej licenci", tak se i zúčastním. Osobně by mne jako autora neskutečně štvalo, kdybych něco vymyslel, někdo na tom vydělal a já z toho neměl ani korunu. I když to moc nehrozí, protože nepatřím mezi ty kvalitnější autory.

Jo a ohledně toho spojování pod Dakarou - je její znalost nějak vhodná pro tvorbu toho minidungeonu (dále md) ?
Zatím jsem to nečet. Takže mne zajímá, zda je vhodné si přečíst:
1) Něco o ní, přinejmenším žánr
2) Její stručná pravidla
3) Její kompletní pravidla
4) Pokud ji neznám, nečíst ji vůbec, protože to ovlivnění by mohlo být kontraproduktivní

Mezi moji (ne možná nejhranější, ale nejznámější) RPG patří Dračí Doupě ;), tj fantasy. Což pokud cílový "zastřešovač" bude něco jiného (sci-fi, kovbojský divoký západ atd.), tak by to mohlo dělat při slučování problémy?
Pro slušný lidi: Do uvolnění schránky mi nepište SZ!
(130829092016)

Herní preference:
Fyzický crossgender <3.(hráč-postava)
--Akceptovatelné styly hraní (dle systému):
Hack and Slash-Plnění cílů, boje. Kostky. Málo RP, možná simulace.
(Imerzivně) Simulační hra okořeněná dramatem- Ztvárňování charakterů. Gamismus ruší. Občas drama.
Dramatická hra s případnou imerzí/simulací-Dramatické akce. Občas hlubší prožitky.
-Mám problém s kombinací gamismu A dramatu. (Vyjma Wushu)
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12357
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Soutěž ve tvorbě (mini)dungeonů

Příspěvek od Ecthelion »

York píše:Dungeon je dungeon. Jeho aplikace pro nějaká pravidla nijak nebrání použití v libovolných jiných. V zadání nikde není "musí to být pro tahle konkrétní pravidla", dokonce ani "musí to být v tomhle konkrétním světě".
No, ale ten dodatek, že tomu musíte nalepit CC, abych to mohl zreckylovat a použít k propagaci svého projektu, který ještě nikdo neviděl, a mluvím o něm dost mlhavě, takže vůbec nemůžete tušit, kde vaše projety skončí, působí dost divně.
No offnese meant, jen píšu jak to "vypadá zvenku" :wink: .
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Soutěž ve tvorbě (mini)dungeonů

Příspěvek od York »

Nekra píše:Ten megadungeon vypadá fakt hodně velký!!
Tak něco takového prosím ne ;-)
Nekra píše:Tak když to bude CC "Neužívej komerčně, Zachovej licenci", tak se i zúčastním.
Nemám problém ani s nezasahováním do díla bez schválení autorem. Respektive spíš naopak, považuju to za samozřejmé.
Nekra píše:Jo a ohledně toho spojování pod Dakarou - je její znalost nějak vhodná pro tvorbu toho minidungeonu (dále md) ?
Nutná určitě ne, vhodná asi taky ne, není tam žádná velká souvislost. Ještě jednou pro jistotu zopakuju: Není to soutěž ve tvorbě modulů pro Dakaru. Je to soutěž ve tvorbě minidungeonů na základě něčeho, jako jsou ingredience v RPG kuchyni (ne úplně přesně tak, ale smysl je dost podobný).
Nekra píše:Mezi moji (ne možná nejhranější, ale nejznámější) RPG patří Dračí Doupě ;), tj fantasy. Což pokud cílový "zastřešovač" bude něco jiného (sci-fi, kovbojský divoký západ atd.), tak by to mohlo dělat při slučování problémy?
Fantasy ve stylu DrD je ideální. Měl by to být primárně dungeon, takže pokud se ti podaří vymyslet něco takového v prostředí divokého západu, tak proč ne, ale fantasy se k tomu hodí určitě víc.
Ecthelion píše:No, ale ten dodatek, že tomu musíte nalepit CC, abych to mohl zreckylovat a použít k propagaci svého projektu, který ještě nikdo neviděl, a mluvím o něm dost mlhavě, takže vůbec nemůžete tušit, kde vaše projety skončí, působí dost divně.
No offnese meant, jen píšu jak to "vypadá zvenku" :wink: .
Rýpnutí si nepochybně zasloužím ;-)

edit:
Ha, už vidím, kde nastala chyba. Ty úvahy nad licencí jsem nepsal já, vykopíroval jsem je z vedlejšího tématu právě proto, že mi přišlo fajn se nad tím zamyslet a nenechat to v šedých vodách.

edit2:
Ještě to pro jistotu shrnu:
:arrow? Proběhne soutěž. Ode mě dostanete jen "ingredience" ve stylu RPG kuchyně (jen v trochu jiné podobě). Výsledkem bude dungeon buď zcela systémově nezávislý, nebo napsaný pro libovolný vámi zvolený systém. Tento výstup budou čtenáři hodnotit.

:arrow? Po soutěži ode mě dostanete podrobný feedback a bude na vás, jak s ním naložíte.
:arrow? Nezávisle na tom se pokusím ostatovat vaše potvory/itemy/cokoliv dalšího tak, aby se to dalo odehrát v enginu Dakary (respektive podle upravených zestručněných pravidel právě pro tento dungeoncrawl). Opět bude na vás, jak s tím naložíte. Když řeknete "ne, je to blbost", bude zveřejněna jen ta vaše originální podoba dungeonu. V opačném případě budu samozřejmě rád za možnost trochu Dakaru touto cestou zpropagovat.

To hlavní, co tím sleduju, není propagace, ale vyzkoušení si, jak by asi vypadala spolupráce.
Naposledy upravil(a) York dne 22. 8. 2014, 17:46, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Nekra
Nadšený blázen
Příspěvky: 959
Registrován: 15. 7. 2008, 16:45
Bydliště: Praha

Re: Soutěž ve tvorbě (mini)dungeonů

Příspěvek od Nekra »

To "dungeon je dungeon" toho moc nevysvětluje. Zasazení fantasy dungeonu do fantasy světa bude jednodušší než zasazení fantasy dungeonu do sci-fi světa.

Taky pokud to nebude psáno přímo pro Dakaru, tak se nabízí otázka, jak moc podrobně to má být popsáno (jestli uvádění číselných charakteristik pro jiný systém je spíše vhodné či nikoliv).

Ecthelion: Jaký je podle tebe (/vás) vhodnější řešení než CC licence? (Nebo je to pouze narážka na požadavek více informací o projektu vzniklém složením těch tvoreb?)

Svůj názor jsem na to psal výš. I když uznávám, že názory kvalitnějších autorů mají větší váhu.

Myslím si, že tahle věc s těma licencema může významně ovlivnit účast či neúčast soutěžících.

Ještě technická - v RPGK se nic jako licence neřeší. Tam nehrozí problémy? (I když tam snad ani nikoho nenapadlo z toho vytvářet dohromady jedno souhrnné dílo.)
Pro slušný lidi: Do uvolnění schránky mi nepište SZ!
(130829092016)

Herní preference:
Fyzický crossgender <3.(hráč-postava)
--Akceptovatelné styly hraní (dle systému):
Hack and Slash-Plnění cílů, boje. Kostky. Málo RP, možná simulace.
(Imerzivně) Simulační hra okořeněná dramatem- Ztvárňování charakterů. Gamismus ruší. Občas drama.
Dramatická hra s případnou imerzí/simulací-Dramatické akce. Občas hlubší prožitky.
-Mám problém s kombinací gamismu A dramatu. (Vyjma Wushu)
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Soutěž ve tvorbě (mini)dungeonů

Příspěvek od York »

Nekra píše:To "dungeon je dungeon" toho moc nevysvětluje. Zasazení fantasy dungeonu do fantasy světa bude jednodušší než zasazení fantasy dungeonu do sci-fi světa.
Nástin světa by měl být součástí modulu. Backstory řeší pouze to, jak se stane, že hráči budou v každém modulu hrát za postavy ze světa v daném modulu popsaném.
Nekra píše:Taky pokud to nebude psáno přímo pro Dakaru, tak se nabízí otázka, jak moc podrobně to má být popsáno (jestli uvádění číselných charakteristik pro jiný systém je spíše vhodné či nikoliv).
Tohle nechám na tvůrcích, ale osobně bych to spíš neostatovával. "Je tam obří dvouhlavý pes, má zhruba dva metry v kohoutku a umí chrlit oheň" je ideální popis potvory. Klidně tam může být i "Umí vychrlit oheň, ale jen těsně po té, co se do někoho zakousne", nebo něco v tom smyslu.
Nekra píše:Myslím si, že tahle věc s těma licencema může významně ovlivnit účast či neúčast soutěžících.
Mrkni, prosím, ještě na můj předchozí příspěvek. Doplnil jsem to tam podrobně v editu.
Uživatelský avatar
Nekra
Nadšený blázen
Příspěvky: 959
Registrován: 15. 7. 2008, 16:45
Bydliště: Praha

Re: Soutěž ve tvorbě (mini)dungeonů

Příspěvek od Nekra »

Tak po tom editu tomu rozumím možná ještě méně :( - takže předpokladem pro účast v soutěži NENÍ souhlas s modifikací výtvoru (a zveřejnění oné modifikace) pro Dakaru?

Jak to chápu (teda spíš nechápu) - pokud autorům ponecháš právo zakázat ti zveřejnění onoho pozDakarnění (nebo jak to jednoduše nazvat - té modifikace) - a to bez ohledu, jestli před jeho tvorbou či až po ní, tak tam licence CC nejsou vůbec potřeba (když autor účastí v soutěži nepřistupuje na určité omezení svých autorských práv).

Co na tom teda chápu úplně špatně?
Naposledy upravil(a) Nekra dne 22. 8. 2014, 19:17, celkem upraveno 1 x.
Pro slušný lidi: Do uvolnění schránky mi nepište SZ!
(130829092016)

Herní preference:
Fyzický crossgender <3.(hráč-postava)
--Akceptovatelné styly hraní (dle systému):
Hack and Slash-Plnění cílů, boje. Kostky. Málo RP, možná simulace.
(Imerzivně) Simulační hra okořeněná dramatem- Ztvárňování charakterů. Gamismus ruší. Občas drama.
Dramatická hra s případnou imerzí/simulací-Dramatické akce. Občas hlubší prožitky.
-Mám problém s kombinací gamismu A dramatu. (Vyjma Wushu)
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4135
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Soutěž ve tvorbě (mini)dungeonů

Příspěvek od Sparkle »

Za sebe říkám, že pokud to bude CC jen nekomerční, ztrácím o to zájem. Nejde o to, že bych chtěla cizí dungeony prodávat za peníze, ale hranice mezi nekomerčností a komerčností může být různými soudy vykládána různě - já ten dungeon upravím do pravidel Fate, vyvěsím zadarmo na webu, a pak si nějaký soud usmyslí, že jelikož je to vyvěšené na doméně spravované komerčním subjektem, se jedná o promo knihy Fate: Rozcestí vydané komerčním subjektem, tudíž je to komerční využití, a musím něco platit. Nebo nějaká podobná haluz. Nestojí mi to za tyhle osery. To už pak radši budu přepisovat a předělávat do češtiny dungeony z One Page Dungeon Contestu, který jsou CC i komerční.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Odpovědět

Zpět na „RPG Kuchyně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti