Freeform PBF

Hraní Primetime Adventures přes fórum s Joem jako producentem.

Moderátor: Joe

Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Freeform PBF

Příspěvek od Joe »

Táto diskusia sa venuje príprave freeformovej hry formou Play-by-forum.
Mali by sme sa dohodnúť, o čom vlastne hra bude, aké budú postavy, prostredie, svet, tón hry atď.

Aké pravidlá budeme v hre mať (teda okrem toho, že je to freeform)?
A čo presne bude ten freeform znamenať?

---------------------------------------------------------------------------
Z vedľajšej témy dávam:

Moje představa DMa taková, že je to spíš takový moderátor ostatních hráčů. Tohle je věc, kterou mi nedovoluje každý systém a pokud bych hrál systém, který to dovoluje, chci hrát takhle, protože ostatní hry mi to neumožní nebo neulehčí. Nejde o dogma, je to můj přístup k věci. Pro mě je možnost mít narační pravomoce ve hře tak silná, že pokud mi to hra umožní, tak bez toho nedokážu být A čím víc, tím líp.

Když si chceš vzít vlastní postavu tak si ji vemeš, ale klidně místo toho můžeš řešit něco co se ti líbí s jinou postavu, protože tam třeba víc sedne. Aspoň mě by se to takhle líbilo. Právě bych chtěl využít toho formátu play by post, protože mám čas přemýšlet a můžu tak vymýšlet zajímavé věci. Na začátku bych to bral i jako malý brainstorming live, protože čím zajímavější to na začátku uděláme, tím líp se nám pak bude tvořit později.

Hráči se střídají v tvorbě části scén a až nastane konflikt tak se vyhodnotí podle pravidel PtA. K tomu, aby to fungovalo nechá vždycky hráč tomu druhému ve scéně dostatek "materiálu" se kterým může pracovat a nakonci mu nechá nějaký "vykopávanec" na který může přímo navázat a je nějak zajímavý. Další hráč udělá to samé. Hraješ za jakou postavu chceš - respektive ve scéně si bereš jaké postavy chceš - s tím, že vlastnictví postavy beru tak, že primárně daný hráč má právo prohlubovat charakter když na to přijde, ale jinak jsou postavy relativně sdílené. Nejde tady o to, že ti někdo dělá opozici vůči postavě, ale ty děláš opozici jinému hráči, respektive děláš mu něco jako "vodu na mlýn" s tím, že to co řekne může být opozitní. Jinak si ale věci utváříš sám s tím, že stavíš na nápadech ostatních. Proto jsem chtěl abychom si postavy udělali všichni s tím, že bude sdílená úloha producenta - formálně, tedy pokud se hra někde zadrhne, bude to producent kdo bude mít za úkol scénu rozhýbat. Ano, v této variantě hráč =/= postava, protože všichni hráči dělají prakticky GM, ale zároveň mají všichni možnost kdykoliv budou chtít "vejít" do postavy a zahrát si ji, pokud to příběh nabídne.



Teda otázka znie: budeme vychádzať z koncepcie PtA v tom, že scéna väčšinou smeruje k nejakému konfliktu, ktorý sa potom vyhodnotí? Alebo zavedieme iný mechanizmus?
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
jonka
Příspěvky: 1976
Registrován: 13. 12. 2006, 23:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Freeform PBF

Příspěvek od jonka »

Udělal bych to podobně jako v PtA.

základem PbP freeformu bych udělal následující memorandum:

- rozvíjej svou myšlenku, představ si jak vyslovuješ větu "zajímalo by mě, co se stane když..."
- stavěj na nápadech ostatních
- nahrávej ostatním
- veď scénu ke konfliktu


A v rychlosti mě napadly lehké pravidla založené na odměňování podobně jako je to v PtA

X
Kdykoliv tvá postava pomůže někomu jinému z problémů dostaneš X.
Kdykoliv tvá postava dostane někoho do problémů dostaneš X.
Když se někomu bude líbit tvůj nápad, nebo příspěvek zahlásí to a dostaneš X.

X můžeš utrácet za vliv ve scénách, nebo někomu předávat.

Postava má následující charakteristiky
motivace 1-2
rysy 1-2
zkušenost 0

Tyto vlastnosti jsou slovní popisy motivací, rysů, to ce ja na postavě zajímavého nebo to v čem je dobrá. Na počátku si hráč určí alespoň jeden rys, alespoň jednu motivaci a může si určit zkušenost do celkouvého součtu 3.

Vyhodnocování konfliktu
vyhodnocování konfliktu probíhá podobně jako v PtA, táhnou se karty, více červených vahrává, vypráví ten, kdo má nejvyšší červenou kartu.

- Za použitý rys, si postava přidá 1 kartu.
- za využitou zkušenost v konfliktu si postava přidá 1 kartu, ta se pak "spálí" tzn odšktrne si ji.
- Pokud bude v konfliktu zahrnutá nebo bude v ohrožení motivace postavy získá postava 2 karty
- Za X, který se rozhodneš utratit si také můžeš přidat 1 kartu.

Zkušenosti
Po vyhodnocení ta postava, která utrpěla největší šrám v konfliktu získá jednu zkušenost, kterou si zapíše k sobě a může ji později využít. Postava, která naopak nejvíce získala v konfliktu si také přidá jednu zkušenost, ostatní nezískávají nic.

Průběh hry
Kdykoliv se může do vyprávění kdokoliv přidat. Můžeš popisovat akce kolika postav chceš, ale charakter by měl rozvíjet jen "vlastník" postavy. Každý hráč by měl vlastnit jen jednu psotavu, ostatní jsou vedlejší, ale klidně se může vlastnictví postav mezi scénama měnit. Co se týče postav, když uvádíš postavu do hry máš právo na jednu scénu, kde nějakým způsobem postavu ukážeš ve světle jakém chceš a uvedeš jestli to je tvoje postava nebo je to vedlejší postava. V takové scéně má postava 2 karty navíc.

A jinak..
Dělej co chceš, veď příběh jak chceš, tvoř konflikty ať je příběh zajímavý. Cílem je vyprávění a představování si. Co se stane a jak to pujde nikdo neví, hrejeme abychom viděli jak věci dopadnou. Na řadě je ten, kdo má zrovna nápad.


Je to ok? pravidla klidně můžeme osekat pokud někomu budou vadit a nechat jenom vyprávěcí části. (tzn části: memorandum, průběh hry, a jinak..)
..a jestli si myslíte že jsem vás přišel jenom prudit tak vězte, že vaše sklenice je jen z poloviny plná
jonka
Příspěvky: 1976
Registrován: 13. 12. 2006, 23:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Freeform PBF

Příspěvek od jonka »

Jinak poslední dobou si spíš snažím užívat detaily světa a nemyslet moc na system, takže proto mě to celkem láká, zahrát si něco "rules-light".
..a jestli si myslíte že jsem vás přišel jenom prudit tak vězte, že vaše sklenice je jen z poloviny plná
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: Freeform PBF

Příspěvek od Joe »

Nemám námietky k systému - a ani neviem, čo by sa v ňom vlastne malo osekať ;)
Tá troška dobre sedí na typ a spôsob hry.

Takže, čo, ako, kde, kto?

Nápady:
Mesto na pláži... nie nie nie, inak :)

Cestovanie časom by nemuselo byť zlé... otázka je, či sa nezamotáme :)
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6872
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Freeform PBF

Příspěvek od Antharon »

čo tak niečo exotické - téma upírov v San Franciscu vo vrcholnom období hnutia hippies? :)
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: Freeform PBF

Příspěvek od Joe »

Antharon píše:čo tak niečo exotické - téma upírov v San Franciscu vo vrcholnom období hnutia hippies? :)
Hehe, nie zlý nápad :)
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
jonka
Příspěvky: 1976
Registrován: 13. 12. 2006, 23:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Freeform PBF

Příspěvek od jonka »

Tak to mě budete muset trochu poučit, protože s hippies v San Franciscu mám spojené hlavně drogy.. ;-) nebo to stačí? :D
Nejsem zatím ani pro ani proti, ale proč zrovna upíři v období hippies? :p (Vampýry nějaké bych si zahrál určitě)

Můj tip je Z-Com. To je X-com, ale mezi zombíky :-)
..a jestli si myslíte že jsem vás přišel jenom prudit tak vězte, že vaše sklenice je jen z poloviny plná
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: Freeform PBF

Příspěvek od Joe »

Hmmmmm, Z-Com, základňa, vrtuľníky, pušky a sekery...

Čo keby sa zombíci v podstate schovávali medzi ľuďmi a snažili sa "zapadnúť" a pritom prekonvertovať ľudstvo na svoju stranu? Teda nie klasické filmy typu "200 nemŕtvych ýpkov si to šinie ulicou", ale trošku inteligentnejšie tvory...

A môže to byť kľudne zasadené aj do toho hipisáckeho San Francisca, drogy medzi ľuďmi tomu zámeru zombíkov len pomôžu :)
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6872
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Freeform PBF

Příspěvek od Antharon »

a nenahráva pomalé corruptovanie skôr upírom než zombiám? napríklad kľudne niečo podobné ako upíri v ultraviolet - choroba, ktorá núti ľudí piť ľudskú krv a šíri sa uhryznutím. Je to skoro zombie - ale trochu inteligentnejšie, pokiaľ nie sú hladní...

inak hippies sú úžasné prostredie. Okrem drog sú tu totiž veľmi výrazné aj prvky promiskuity, anonymity, umenia a v neposlednej rade pochybné komunity počnúc podivnými polygamnými rodinami končiac masonovou rodinou, ktorá sa nechvalne preslávila ako prototyp sekty...
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: Freeform PBF

Příspěvek od Joe »

Kludne aj upiri, ako hovoris...
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
jonka
Příspěvky: 1976
Registrován: 13. 12. 2006, 23:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Freeform PBF

Příspěvek od jonka »

Zombíci by byli asi mimo a spíš by to byla lehce akčňárna. Někdy třeba zorganizuju Z-Com: Carnage among the hungry brains :-)
Antharon píše:Okrem drog sú tu totiž veľmi výrazné aj prvky promiskuity, anonymity, umenia a v neposlednej rade pochybné komunity počnúc podivnými polygamnými rodinami končiac masonovou rodinou, ktorá sa nechvalne preslávila ako prototyp sekty...
se mi líbí..

Co kdyby...
Píše se rok 1972. Právě propukla aféra Watergate a USA jsou ve na vrcholu války s Vietnamem, kde se schyluje k vyvrcholení a možnému ukončení. Celou zemi ovládají nepokoje proti vládě i proti vedené válce. Nikdo však neví, že to nejsou lidé, kteří v této hře tahají za delší nitky...

Náš příběh začína ve slunném San Franciscu na jednom protestním happeningu. Osud svedl dohromady tři mladé osoby. Hippie aktivistu, upíra, který je v nemilosti klanu a investigativního novináře známého plátku. Po silných protestech ze strany aktivistů došlo k násilí a zásahu policie, která dav rozehnala a pozatýkala vlivné osoby až na jednoho - našeho aktivistu. Postavy se zatím stihly ukrýt ve staré továrně, ale jsou obklíčeny policií. Vypadá to, že střet je nevyhnutelný a naše podivná trojice bude muset začít spolupracovat.

(změňte cokoliv, přidejte cokoliv. ta politika může být jen v pozadí, jde mi jen o to mělo nějaký nákop, co se bude ve skutečnosti řešit je free, nemusí to být politika.. Udělal bych to jakoby ne seriál, ale film)
..a jestli si myslíte že jsem vás přišel jenom prudit tak vězte, že vaše sklenice je jen z poloviny plná
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12357
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Freeform PBF

Příspěvek od Ecthelion »

Nezapomeňte na badass bikera (veterána z Namu). :-)=

Obrázek

Obrázek
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: Freeform PBF

Příspěvek od Joe »

jonka,

meniť? Nič :)
Resp. úpravy nejaké môžu byť in-play, ale tento námet je výborný...


Ecthelion,

ooo bikeri, určite budú!
Tú políciu musí predsa niekto rozohnať $D
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
jonka
Příspěvky: 1976
Registrován: 13. 12. 2006, 23:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Freeform PBF

Příspěvek od jonka »

Ok, takže kterou postavu byste si chtěli vzít? Vemu si co zbyde a pak vykopnu.
Nezapomeňte postavě dát nějaký rys, motivaci případně zkušenost. To bude stačit na začátek. Každý máme jeden X do začátku.
..a jestli si myslíte že jsem vás přišel jenom prudit tak vězte, že vaše sklenice je jen z poloviny plná
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: Freeform PBF

Příspěvek od Joe »

Beriem si upíra :)
Viď nižšie, môže byť?

Bertram
upír z povolania

Motivácia: dokázať svojmu klanu, že nie je len tak nejaký vyciciavač z ulice, ktorého môžete nahradiť pri prvej príležitosti...
Rys: splýva s prostredím okolo seba
Skúsenosť: rozbili mu držku páčidlom
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Zamčeno

Zpět na „Play-by-post PtA“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host