Využití trofejí

Maugir

Využití trofejí

Příspěvek od Maugir » 6. 9. 2012, 23:21

Říkal jsem si, že si to zaslouží nové téma. Přemýšlel jsem nad tím ve vlaku a u zubaře, takže mám pár nápadů.
Pozn.: Nebudou to vždy trofeje, ale název tématu snad nemusí být zcela přesný:)

Už zapsáno: - pozn, je toho určitě víc, jen si teď asi nevzpomenu.

Baba Jaga - její předměty dovolují používat Znak můry či Dračí dech bez aktivace, pokud je člověk umí.
Prašivec - kůže jako placené suroviny pro halucinogeny.
Pták Noh - vololit -> zdarma Síla vichřice, možno změnit na zbraň pro magii větru
Rusalka - nástroj z vlasů dává přesně na vodní magii
Zrcadlovec - jeho srst dobíjí amulety jako středně silné magické zřídlo (zaživa, nejde o trofej)

Nápady
:arrow? Esence bez jizvy
- Magie zvířat: Říká se, že kdo sní maso hadího krále, porozumí řeči zvířat.
- Hadačství: Kdo pozře oko psohlava, získá do soumraku jeho zrak. NEBO Kdo spálí peruť mluvící vrány a vdechne kouř, uzří přízraky jiného světa.
- Vědmácká znamení: V nouzi nejvyšší vlož pod jazyk chlup z plivníkova štětce, on od tebe umrlce zažene (pouze na znamení proti nemrtvým). NEBO Rozemel žíně posla zásvětí a vysyp kolem sebe kruh, duchové se ti vyhnou (pouze na znamení proti nemrtvým). K TOMU Smoč svatý symbol ve vodě rozmíchané s rozdrcenou kůstkou darovanou od fexta. Jeho moc zažene falešné bohy (pouze na znamení proti běsům).

:arrow? magické zbraně
- voda je vyřešená, vzduch možná (předěláme ptáka Noha?)
- Magie mysli - zuby vampýra
- Magie dřeva - něco z lešije
- Magie země - něco z hora

:arrow? A ještě jsem navrhoval u jezinky hledání nemrtvých - vysušený jazyk zvlhne slinami, když jsou na blízku (i po smrti holt cítí jezinka pochoutku), případně se uťatý prst zkroutí, jsou-li opodál (ale to první se mi líbí víc).
Obrázek

Charles

Re: Využití trofejí

Příspěvek od Charles » 7. 9. 2012, 16:41

Vezu si to s sebou na chatu a zamyslím se.

Charles

Příspěvek od Charles » 9. 9. 2012, 20:24

Je to těžce rozpracované, ale dávám to sem takhle, aby bylo vidět, co se mi honí hlavou.
Zbraně
Proti tvorům ze starého bestiáře:
Pokud klekánice požehná tvé zbrani třemi tajnými slovy, bude její ostří až do nejbližšího slunovratu či rovnodennosti zraňovat duchy (nebo vlkodlaky?).
Těla golemů se mění v bláto, když je smočí mavčiny slzy.
Z pochodně připálené od ohnivého psa mají kostlivci a umrlci hrůzu, neboť je dokáže spálit na prach.
Hrot, jenž očarovala polibkem bledá paní, prochází tělem upíra jako máslem.
hejkal?
Údery šlahounem bludného kořene připraví polednici o všechnu sílu.
Jediná žíně mlžného oře zdusí žár ohnivce spolehlivěji než celodenní liják.
Dotek hřívy či kůže posla zásvětí způsobuje vílám strašlivé spáleniny.
Letky z per ptáka ohniváka dají šípům moc zahubit vodníka či rusalku.
Roh jednorožce (do budoucna) je strašlivou zbraní v boji proti vlkodlakům.
Hadí král se dokáže dorozumět s baziliškem a přesvědčit ho takřka k čemukoliv.
Hrotem z rohu mluvícího zubra lze rozpárat gryfovi břicho jediným máchnutím.
Drtivou zbraní z kopyta či lebky sněžného běžce jsou zranitelní zmeci a salamandři.
Magie mluvících netopýrů je mimořádně účinná proti obřím pavoukům.
Proti tvorům z nového bestiáře:
Pařátem volkuna máčeným v krvi sedmi netopýrů je zranitelná můra ve snovém světě.
Ržání nočního hřebce účinně zahání klekánici.
Parohy mluvícího jelena drásají těla jezinek hůř než nejostřejší čepel.
Kůstka z lebky ohnivého koně zajistí, že zbraň bude působit krakenovi nadpřirozenou bolest.
Mluvící liška dokáže lépe než kdo jiný najít čatežovo zranitelné místo.
Šupina z mluvící štiky (příp. z mořské panny?) navede vrženou zbraň spolehlivě na zranitelná místa ptáka ohniváka.
- Magie zvířat: Kdo sní maso hadího krále, bude rozumět zvířatům.
- Hadačství: Kdo pozře oko psohlava, může do soumraku nahlížet do snového světa.
- Vědmácká znamení: Pozn.: Esence (na rozdíl od pomůcky) nemůže být omezena na část magie, to by vyžadovalo účetnictví. Navrhoval bych pro vědmácká znamení vílí nehet či vlas (dá se dát do úvodu jako příklad).
magické zbraně – pomůcky (přesně)
- Prokletí a požehnání – (ideální by bylo baziliškovo oko či upíří zub – co takhle dát to do příkladu?).
- Magie vody – hotovo, rusalčiny vlasy
- Magie dřeva – Dřevěný hudební nástroj vyrobený z těla lešije poroučí všem rostlinám mocným hlasem.
- Magie země – Píšťaly a chřestidla vyrobené z kostí ducha hor pomáhají ovládnout zemi čarovnou mocí.
- Magie ohně – Ohnivákovo vejce zkropené krví samce i samice se změní v lávový kámen, jenž usnadňuje ohnivá kouzla. (případně srdce ohnivce – kdyby se to dalo do úvodního příkladu)
- Magie vzduchu – (Nohův vololit) ... Tento kámen lze použít k vyvolávání větrných kouzel.
- Magie mysli – Hlava vampýra spálená na popel a vsypaná do váčku pomáhá ovládnout lidskou vůli. Nebo něco z mluvící kočky?
- Magie iluzí – Hospodáříčkův vous, odříznutý mu jeho vlastním pánem, zvětší moc tvůrce iluzí.
- Magie zvířat – Zatroubením na roh mluvícího zubra lze posílit kouzelnou moc nad zvířaty.
- Hadačství – Střep z kouzelného zrcadla odemyká průchody do snového světa, musí však jít o to jediné, co z celého zrcadla zbylo.
- Vědmácká znamení – Vědmák, jenž má při sobě plivníkův štětec, sesílá znamení proti nemrtvým pevnou rukou. + Smočíš-li kůstku darovanou od fexta ve svěcené vodě, pomůže ti zahánět běsy.
Suroviny
Olgojův sliz je skvělým základem žíravin.
...

Maugir

Příspěvek od Maugir » 9. 9. 2012, 20:38

Moc pěkné, mám strach jen o jedno - abychom to naopak nepřeplácali;)
Obrázek

Charles

Příspěvek od Charles » 10. 9. 2012, 06:31

Je to určené k proškrtání. Rovnováhu chci zachovat v tom, že pro každé kouzelnické povolání tam bude stejný počet pomůcek/esencí/surovin, z každé skupiny nadpřirozených tvorů bude na (zhruba) stejný počet magická zbraň apod.

Charles

Příspěvek od Charles » 10. 9. 2012, 19:05

Čím dál víc zvažuju, že bychom to nezapracovávali do jednotlivých bytostí, ale dali jako jednu z kapitol úvodní části s příklady jednotlivých využití.

Důvody:
- nebude se muset každá vybraná bytost krátit o další 2-3 řádky
- nebudou se muset zavádět a vysvětlovat zkratky vysvětlující jasně, co konkrétně který poeticky popsaný způsob využití znamená pravidlově
- bude to pohromadě a přehledné, když by si někdo chtěl najít, co mu dá zbraň na jeho magii
- nebude to závazné a uzavřené, ale jen inspirace k doplnění

Napsat to ve stylu "Je zajímavé, když trofeje z bytostí mají nějaké využití. Nebo když bytosti samy mohou vytvářet zbraně a jiné nástroje (samozřejmě to nebudou dělat zadarmo, takže je tu příležitost k vyjednávání a zápletkám). Pokud byste se chtěli touto cestou vydat, tady je pár příkladů nejčastějšího využití trofejí. Může to být např. 12 dávek esence, co nezpůsobuje jizvu. Příklady: ....
Nebo zbraň, kterou je jiná bytost zranitelná. Příklady: ..."

Ovšem vyhodilo by se to od rusalky, a možná i od některých dalších, kde už to je. Což asi nevadí.

Co myslíš, Jirko?

Maugir

Příspěvek od Maugir » 10. 9. 2012, 20:44

Jsem popravdě dost nerozhodný. Láká mne, že by se mohlo využití dát i k bytostem, kam už se nenarve ani půl slova, na druhou stranu je mi dost líto mazat to tam, kde už jsme to zapracovali. Někde jsem už krátil s tím, aby se tam vešlo něco jiného.
Mimo to (a to je podle mne aspekt, který by bylo dobré vzít v úvahu) to tam bude vytržené z "kontextu", ta informace vyzní úplně jinak, když napíšeš "Legendy praví, že rusalčina síla tkví v jejích vlasech, které nesmí nikdy uschnout. I na břehu se prý stále vlní podle pohybu hladiny a jejich rozčesávání může způsobit povodeň. Struny z takových vlasů jsou ceněné mezi vodními kouzelníky, neboť s nimi snadněji živel ovládnou (kouzla vodní magie mohou být zdarma přesná)."
a jinak, když napíšeš na jednu stránku "Struny z vlasů rusalky umožňují použít zdarma manévr přesně na kouzla vodní magie." A o sedmdesát stran později, když už o tom čtenář nemá ani tušení, dodáš vysvětlení: "Legendy praví, že rusalčina síla tkví v jejích vlasech, které nesmí nikdy uschnout. I na břehu se prý stále vlní podle pohybu hladiny a jejich rozčesávání může způsobit povodeň."

Víš co - uděláme to tak, že až budeme mít vybráno, které trofeje by se nám líbilo tam mít, dáš mi chviličku, abych to zkusil zapojit do textu. Když se mi to rychle nepodaří, dáme to do úvodu (i tam se ale bude muset zkrátit jinde).

Edit.: A pokud už nebude čas zařadit to do textů bytostí, je to jasné, ušetřím si práci:)
A ještě mám jeden argument - v textu bytosti je to návodnější pro lidi, kteří budou časem (snad) házet na stránky vlastní bytosti. Uvidí, že jsme si neřekli "Tak mu plácnu třeba tohle, bude to dávat třeba čéška z levého kolena", ale že to vždycky vychází z jakési vnitřní logiky bytosti - mavka je tak prosáklá zoufalstvím, že ten pocit prosákne do rosy pod jejími chodidly a tato rosa se pak dá využít jako placená surovina pro výrobu omamných látek způsobujících zlé pocity. (zrovna upravuji mavku a zrovna jsem začleňoval mechanickou interpretaci)
Obrázek

Charles

Příspěvek od Charles » 11. 9. 2012, 11:50

Hm, hm. Příklady v úvodu mají ještě tu výhodu, že se dá něco přidat i bytostem z pravidel. Mazat by se podle mě moc nemuselo, vzhledem k času bude Rimbo rád, když zvládne dodat k úvodní kapitole tak 3-4 obrázky (na rozdíl od ilustrací k bytostem a ikonek nejsou ilustrace k úvodní kapitole nutné a dané co do množství).
Uvědom si, že kapitolka v úvodní části bude nutná i tak. Z popisu typu "Kdo sežere bílého hada, porozumí zvířatům" si nikdo pravidlově nic nevezme. Takže by se za to musela dát vysvětlující závorka "(esence na magii zvířat)" a v úvodu vysvětlit, že to znamená esenci na uvedený druh magie, která nezpůsobuje jizvu a které obvykle lze získat z bytosti X dávek (nebo by se v závorce vždy musel uvést počet dávek). I z tohoto pohledu mi přijde lepší dát to pohromadě na jedno místo, byť uznávám, že v popisu bytosti by to lépe navazovalo fikčně.
Každopádně zatím prosím nerozšiřuj počet bytostí, kterým zapracováváš do popisu využití trofejí - vytváříš tím uměle problém se zpětným mazáním, pokud se rozhodneme pro "moji variantu".

Maugir

Příspěvek od Maugir » 11. 9. 2012, 12:07

Ok, přistupuji na tvoji variantu.
Charles píše:Každopádně zatím prosím nerozšiřuj počet bytostí, kterým zapracováváš do popisu využití trofejí
Zatím jsem pouze tam, kde už využití bylo, dodával závorku s mechanickým vysvětlením.
Mohu Ti tedy nechat na starost tvorbu nějaké té "omáčky" okolo seznamu využití trofejí a také zařazení této kapitolky do úvodní kapitoly?
Obrázek

Charles

Příspěvek od Charles » 11. 9. 2012, 12:53

Jasně, zkusím dodat první návrh co nejdřív, společně s návrhem na doplnění obecného popisu ZS Přirozená zbraň o zbraně na magii a vyjednávání+ovlivňování.

Zamčeno

Zpět na „(soukromé) Bestiář DrD2“