Testování - TESTEŘI

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Re: Testování

Příspěvek od Pieta » 3. 2. 2012, 11:22

K externímu testování se začínají nabízet lidé, že "my to nějak zapojíme do naší hry," chtělo by to vymyslet, jak moc nám takové testy pomůžou, nebo jestli bude lepší držet se hesla "testing is not fun" a doufat v menší počet testerů, kteří budou ochotní jít do toho i s tím, že budeme chtít, aby si na různé potvory brali třeba konkrétní navržené postavy a skupinky.
Oba postupy mají něco do sebe, samozřejmě.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Maugir

Příspěvek od Maugir » 3. 2. 2012, 12:56

Nerad bych nadšence zklamal, ale viděl bych to za sebe takto:
Koncept píše:Chce to otestovat několik profilových bytostí pro 3-4 člennou družinu začátečníků (3. úroveň), ukázkových postav z krabicové verze (9. úroveň) a hodně pokročilých postav se zvýšenými vlastnostmi (24. úroveň). Bytosti by měly bojovat buď samy nebo naopak v přesile vůči družině (dle své legendy). Každá by se měla testovat v několika základních scénářích, např.:
1. Náhodný střet
2. Bytost připravila na družinu léčku
3. Družina má možnost se na střet připravit (nachystat léčku, opevnit se)
S tím, že bych samozřejmě nelpěl na tom, aby devítkové postavy byly z krabicové verze, ale přesto bych dal přednost takovým, které již mají pokročilé povolání. Jestli to tak testeři zvládnou vmanipulovat do své hry, to nevím. Ideální je, aby každá družinka otestovala všechny tři situace. A ještě lepší všechny tři situace na všech typech postav (3., 9., 24. úr.), ale to už by bylo hodně drsné...

V nejhorším bych se nebránil ani možnosti - obzvláště pokud se ukáže, že všichni chtějí testing jako fun - ať si to udělají po svém, s tím, že nám budou muset napsat mnohem víc informací o svých postavách - o tom, v jakém stavu souboj začaly, zda jsou nějak "ohauseruleované" (obzvlášť ZS), etc. a my z toho pak něco zkusíme vytáhnout. S tím, že přednost bych dal družinkám na 3. až 4. úr. a 8. až 10. úr. Ale to vážně v nejhorším - pokud by nebyly alespoň 2 až 3 družinky ochotné pro první způsob.

:arrow? Ještě by bylo dobré si sepsat, co po nich budem všechno chtít (nějaký kompromis mezi tím, neodradit je a získat informace).
Návrh:
-komplet pravidlový popis družinky (včetně ZS, které dělají hodně)
-stručné nastínění počátečních podmínek
-stručné nastínění taktiky
-kolik postav v souboji vyčerpalo všechny zdroje z některé vlastnosti
-kolik postav si muselo udělit jizvu a jaké úrovně
-kolik postav zemřelo
-míra zábavnosti souboje: příliš zdlouhavý? nedostatek námětů v "Jak bojuje" (opakování akcí)? vhodnost x nevhodnost nestvůry pro častější užití z hlediska nudy?
-připomínky, návrhy

Edit: co všechno budeme testerům z profilových bytostí posílat? Všechno? Mechaniky + Jak bojuje? Za zvířata je myslím dobrá volba k testu zubr + divočák + kůň (ten kvůli častému používání), takže se pokusím dát tyhle tři přednostně do pořádku. Nebo ještě nějakou obří variantu?
Obrázek

Charles

Příspěvek od Charles » 3. 2. 2012, 13:14

Jirko, díky. :clap:

Jsem pro kompromis. Stejně jsem si říkal, že musíme dělat zápisy z testů, abychom si výsledky pamatovali. Udělám tedy jeden takový vzorový zápis z posledního testování s doplňujícími poznámkami pro testery (např. že pokud nebudou odkazovat na postavy z krabice jako já, musí připojit jejich deníky apod.).

Pokud budou držet formu zápisů, pak bych byl pro to, nechat jim volnost v tom, v jakých situacích budou nestvůry využívat (musí ale situaci, vstupní kondici postav a pod. popsat, jak navrhuje Maugir) a omezil je pouze úrovněmi použitých postav (opět jak navrhuje Maugir).

Maugir

Testování - TESTEŘI

Příspěvek od Maugir » 8. 2. 2012, 22:31

Takže se nám přihlásilo 6 testerů:
Korhul, Fafrin, Roubíček, Narnas, Papague, Kremik

Domluvili jsme se s Charlesem, že jim nejdříve pošleme sadu otázek k bytostem ze základních pravidel. Najdete ji v dropboxu ve složce Obecné, kde ji můžete případně upravit. Mimoto jsem tam přihodil deníky postav na 3. úrovni, se kterými testujeme, bohužel se mi je nepodařilo vytvořit nějak rozumně, takže je to změť textových polí na obrázku překopírovaném z pdf pravidel :roll:

Edit: aktualizován seznam testerů
Obrázek

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 8. 2. 2012, 23:23

Maugir píše:Domluvili jsme se s Charlesem, že jim nejdříve pošleme sadu otázek k bytostem ze základních pravidel. Najdete ji v dropboxu ve složce Obecné, kde ji můžete případně upravit. Mimoto jsem tam přihodil deníky postav na 3. úrovni, se kterými testujeme, bohužel se mi je nepodařilo vytvořit nějak rozumně, takže je to změť textových polí na obrázku překopírovaném z pdf pravidel :roll:
Mám to taky skouknout? (-:

Charles

Příspěvek od Charles » 8. 2. 2012, 23:33

Ju. :wink: Už jsem za sebe upravil. Ještě by to pak chtělo dát tomu nějakou štábní kulturu (nadpis, např. Vstupní dotazník pro testery Bestiáře pro DrDII" nebo tak), lehkou grafickou úpravu (minimálně vynechta řádek na odpověď, aby se dala vepisovat rovnou do toho dokumentu apod.).

Skvělá práce, Jirko, díky i za trojkové postavy atd. :clap:
Přílohy
Dotazník pro testery1.docx
(12.91 KiB) Staženo 8 x

Maugir

Příspěvek od Maugir » 9. 2. 2012, 09:27

Díky. Kulturní vzhled není má silná stránka, tak trochu jsem počítal s tím, že to nebudu posílat jako přílohu, ale jako text mailu, čímž bych se tomu vyhnul:) Ale dobře, zkusím to. Chce se ještě nikdo jiný vyjádřit? Pokud ano, zkuste to prosím během dneška, zítra odesílám "Vstupní dotazník pro testery Bestiáře pro DrDII" testerům, ať se to pohne:)
Přílohy
Dotazník pro testery1.doc
(25.5 KiB) Staženo 5 x
Obrázek

Ecthelion
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ecthelion » 9. 2. 2012, 09:56

Prošel jsem to a vypadá to pěkně. Navrhl jsem jen dvě úpravy - nějaký úvodní textík (asi to bude v mailu, ale vypadalo to bez něj divně, je to čistě estetická věc) a místo odrážek čísla, ať se skupinám lépe reaguje na jednotlivé body.
Přílohy
Dotazník pro testery1_cE2.doc
Komentáře od E2
(27 KiB) Staženo 5 x
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek

Maugir

Příspěvek od Maugir » 9. 2. 2012, 10:00

Super, díky moc.
Obrázek

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 9. 2. 2012, 11:14

Druhá otázka je už tak dost rozkecaná, ale daly by se k ní ještě přidat doplňující. Něco jako "Čím se hlavně řídíte, když odhadujete, jak silná je bytost, kterou jste ještě nepoužili? (např. sudbou, hranicemi, zvl. schopnostmi, popisem toho, jak bojuje, něčím jiným)"

Maugir

Příspěvek od Maugir » 9. 2. 2012, 14:49

Pieta: Díky, ostatně se to může dát jako samostatná otázka.
Charles: Děkuji za všechny připomínky:)
Charles píše:znamená to tedy, že jsi zavrhl divočáka drsnosti 2?
Nezavrhl (zatím), ale volil bych jej teprve ve chvíli, kdy bude testery označen jako příliš slabý. S tím, jak si v úterý poradil s Nerií jsem byl velmi spokojen a je třeba si uvědomit, že byť byla na začátku zjizvená a vyčerpaná, měla i tak více tělesných zdrojů než třeba naprosto zdravý Modlen. Vzhledem k tomu, že souboj 3. úr. postava vs. megadivočák skončil smrtí postavy, nevidím zatím nutnost navyšování charakteristiky:)

Přemýšlel jsem, že to položím jako další otázku testerům (ale asi bych to nezapojoval do prvního dotazníku, spíše později, až si sami vyzkoušejí divočáka a zubra): Co soudíte o rozvrstvení drsnosti mezi zvířaty? Uvítali byste zvýšení charakteristiky u bojově využitelných zvířat?
Pokud už v odpovědích na první dotazník napíšou, že vždycky používají vlka char 3, a že podle nich měl mít 2 až 4, potom je jasné, že divočákovi charakteristiku zvedneme a přidáme nějaké dodatky (třeba na stránky DrD2?), kde opravíme vlka s medvědem.
Charles píše:Vysvětlit, co je "správným hraním" míněno.
Text změněn na: Šetří sudbu při hraní divočáka jako zuřivého soupeře, jehož útoky nejsou extra promyšlené, ale je v nich velká síla. Schopnost má podpořit RP ze strany PH.
Charles píše:Toto je nešťastné. Jestliže bude existovat nějaká obecná ZS této náplně, nespojoval bych ji s jinými. Dal bych to jako samostatnou ZS, např. "Sama smrt" nebo "Nezastavitelný" nebo "Monstrum"
[Poznámka se týká neomezeného počtu manévrů] Ok, oddělím to a změním na "Smrtící zhoubu", jak jsem to nazval u Divokého honu:) Do těch talentů jsem to dal proto, aby se to aktivovalo za stejných podmínek, jako mistrovství, ale jak nad tím tak přemýšlím, pokud to bude mít za každých okolností, nebude to žádná tragická změna.
Jinak, pokud bys upřednostňoval některý z Tebou navržených názvů před "smrtící zhoubou", tak to zdůrazni:)
Charles píše:Zní to divně, minimálně zmínit, že kůň bude bojovat pouze v zoufalé sebeobraně nebo jako pomocník cizí postavy
text změněn na: "Kůň nemá boj proti lidem a zvířatům ve své charakteristice, protože.jeho primární zbraní je útěk."
Zmínit poznatky o hraní hejna z posledního testování s vránami - není nutno vyčerpávat se proti tělesným akcím apod.
Vlastně si nejsem jistý, jestli u velepotkanů nenechat zatím testovat boj s několika jednotlivci (aby se dali porovnat třeba s vlky, u kterých přepokládám, hráli podle pravidel).
Je otázka, jestli tím namateme – já třeba bych při útoku ze zálohy na iniciativu vůbec neházel a řešil bych to jako Překvapení.
[poznámka se týká ZS Postranní čára, viz štika] Jo, to je pravda. Ona ta schopnost je myšlena hlavně jako vyjádření rychlé reakce, a je fakt, že v takovém případě se na iniciativu moc házet nebude... Ještě zapřemýšlím,co s ní udělám.
Obrázek

Charles

Příspěvek od Charles » 9. 2. 2012, 15:10

Maugir: Se vším souhlas.
Smrtící zhouba mi vadí akorát v tom, že se mi plete s těma již existujícíma názvama typu "Ztělesněná zkáza" či "Oživlá hora". Proto bych rád něco odlišně znějícího, cokoliv.

Dal jsem na dropbox vzorový zápis z testu. Až ho zkomentujete, co vám tam chybí nebo přebývá, upravím to a dám sem ještě ke zkouknutí Pietovi.

Maugir

Příspěvek od Maugir » 9. 2. 2012, 15:36

Charles píše:Smrtící zhouba mi vadí akorát v tom, že se mi plete s těma již existujícíma názvama typu "Ztělesněná zkáza" či "Oživlá hora". Proto bych rád něco odlišně znějícího, cokoliv.
Takže buď jednoslovný, nebo trojslovný název :D
Charles píše:Dal jsem na dropbox vzorový zápis z testu.
Skvělé :clap: Připomínky zapsány, nejsou skoro žádné, je to udělané velmi pěkně.
Obrázek

Maugir

Příspěvek od Maugir » 11. 2. 2012, 22:31

V dropboxu je první reakce na dotazník. Při té příležitoati se Vás zeptám: Chcete:
1) přeposílat maily od testerů na vaše adresy,
2) skladovat to podstatné z nich v dropboxu,
3) vypisovat to nejdůležitější z nich sem na fórum,
4) něco jiného?
Obrázek

Ecthelion
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ecthelion » 12. 2. 2012, 10:08

Charles píše:Smrtící zhouba mi vadí akorát v tom, že se mi plete s těma již existujícíma názvama typu "Ztělesněná zkáza" či "Oživlá hora". Proto bych rád něco odlišně znějícího, cokoliv.
A co jen "Zhouba"? Neplete se to a to "smrtící" je tam stejně nadbytečné.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek

Zamčeno

Zpět na „(soukromé) Bestiář DrD2“