[02] Lidé

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Re: [02] Lidé

Příspěvek od Pieta » 6. 4. 2012, 18:24

Maugir píše:Snažíme se čtenáři otevřít nějaký svět, kde se běžně "drví skřeti".
Skřeti se drví přesně na jednom místě, totiž v názvu toho Tolkienova meče. (:
Podle mě obzvlášť tohle slovo téměř nikomu nic neřekne, natož mezi mladšíma čtenářema.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

boubaque
bubák; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od boubaque » 6. 4. 2012, 18:29

Maugir: Neomlouvej se za to, že nedokážeš používat moje termíny - já je taky nepoužívám úplně dokonale právě kvůli srozumitelnosti, i když mám pocit, že jsem se v nich možná zahrabal i tak :) V podstatě jde o ten cit, o kterém píšeš, moje termíny jsou pak jen nějakým "vědeckým" označením průměru nebo typického použití všech výskytů v textech.

Pokud píšeš, že byl Jiljí tak statečný, jak o viděl jeho pes, pak je v pořádku napsat, že byl ovíněný - obojí je proneseno v jakési nadsázce, snaze situaci zlehčit, a má to lehce parodický účinek. Já neznám kontext toho, kde byla ovíněnost použita, proto nemůžu ani říct, jestli jsi to použil správně, nebo špatně. Ale pokud to Ectheliona nebo Charlese prásklo do očí, zřejmě okolní text nebyl dostatečně nadsazený, aby tam ovíněnost svou (jazykovou, stylovou) charakteristikou sedla. Bohužel jedno slovo na vytvoření patřičného vyznění nestačí, naopak bez podpory okolních slov (vět...) může působit nevhodně. Je prostě potřeba uplatňovat ten "cit" na celý odstavec, nebo spíš na celou pasáž, která má zamýšlený efekt vyvolat.

Co se týče těch archaismů, ty jsou opravdu mnohdy nepotřebné. A zvlášť když jsou neobvyklé, upozorňují na sebe, a málokdy v pozitivním smyslu. Pokud kladeš vedle sebe jen Skřetomasakr a případný Skřetodrvič, pak vytváříš falešné dilema, protože možností je mnohem víc. Navíc zrovna "drvit" zdá se ani není archaismus, ale nějaká zvláštní přejímka ze slovenského drviť (= drtit). Archaismům doporučuju se vyhnout, protože to většinou působí strojeně a zamýšlený efekt to nemá skoro nikdy (alespoň dokud je myšlen vážně). Dvéře nebo markrabí budou možná působit jako úsměvná libůstka, turnejník nebo oslovení kněže! už ale budou působit nepatřičně a rámě nebo dějeprava, snad i berně, boudou působit spíš strojeně než cokoli jiného.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)last.fm
Hraju/vedu: FATE / Příběhy Impéria, DnD5e; Další, oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch

Maugir

Příspěvek od Maugir » 6. 4. 2012, 20:36

Pieta píše:Skřeti se drví přesně na jednom místě, totiž v názvu toho Tolkienova meče. (:
V Hobitovi je to i mimo název meče, byť možná v souvislosti s ním. Pro mě je vysoce atmosférotvorné, ale v tom je asi ten problém - jen pro mě:)
Pieta píše:Podle mě obzvlášť tohle slovo téměř nikomu nic neřekne, natož mezi mladšíma čtenářema.
Záleží na tom, co čtou:) (Ale to už je z mé strany jen taková posmrtná křeč, to místo, kde to je, se stejně bude přepisovat;)).
boubaque píše:Skřetodrvič
Kapituluji. (Skřetodrv - Orkrist - meč Thorina Pavézy z Hobita)
boubaque píše:Já neznám kontext toho, kde byla ovíněnost použita, proto nemůžu ani říct, jestli jsi to použil správně
[/quote]Právě že podle uvedených kritérií nikoli:) Ale nebyl jsem si toho vědom. Díky za vysvětlení:)
Obrázek

Charles

Příspěvek od Charles » 11. 4. 2012, 22:21

Schovávám si sem poznámku, že pokud bude třeba permoníka prodloužit, lze tak učinit krátkou zápletkou-odkazem:
- Sedm permoníků vyhnaných ze svého podzemního království za čarodějnictví uneslo lidskou princeznu a žádá výkupné. Její milující macecha hledá osvoboditele. Kouzlo, kterým podlí skřítci princeznu omámili, lze prý zlomit jedině kousnutím do magického jablka. :wink:

Maugir

Příspěvek od Maugir » 13. 4. 2012, 11:25

Super zápletka, tu by bylo škoda tam nedat :clap:

:arrow? k Hladovým stínům doplnit Talenty číhajícího tvora
Obrázek

Charles

Příspěvek od Charles » 14. 4. 2012, 18:17

U Stínů zvažuju, jestli přece jen nedat Talenty záškodníka (mistr při využívání léček, nástrah všeho druhu a boji z dálky). Podle mě jim to dopovídá líp (když pronikají do boháčova sídla, asi si na něj nikde nepolíčí, spíš k němu proniknou. Číhající tvor sedí k usedlým tvorům jako je pavouk a permoníci. Celé IMHO.

Maugir

Příspěvek od Maugir » 15. 4. 2012, 10:35

Můžem to ještě změnit, Concobarovi a Roubíčkovi jsem to poslal s Talenty číhajícího tvora, ostatním to mohu poslat jinak, pokud to tedy budu vůbec ještě někomu posílat :think:
Obrázek

Maugir

Příspěvek od Maugir » 10. 5. 2012, 18:34

Rozhození drsnosti
Drsnost 1
- Dvorní skřeti
- Hostinský
- Lesník
- Nápravník
- Požírači
- Psohlav
- Rychtář
- Žebrák

Drsnost 2
- Bojar
- Lidožravý obr
- Ludek
- Mořská panna
- Okovaní
- Permoník
- Rybí muž
- Šerochodci
- Uctívači měsíce
- Vědma

Drsnost 3
- Polkan
- Hladové stíny

Drsnost 4
- Veleobr

Přemýšlím, zda někoho z dvojkových nepřesunout do trojkových. Fikčně mi to ale docela sedí...
Obrázek

Maugir

Příspěvek od Maugir » 14. 9. 2012, 00:37

Tak lidé zkráceni/prodlouženi. Jakmile někde projdeš revize, dej to na dropbox a oznam mi, prosím, do které verze můžu zase šťourat. :wink:
Obrázek

Zamčeno

Zpět na „(soukromé) Bestiář DrD2“