[03] Zvířata

Charles

[03] Zvířata

Příspěvek od Charles » 8. 2. 2012, 22:52

Úvod o zvířatech - MAU
- divočák - MAU
- jelen - MAU
- kočka - MAU
- krysa - MAU
- kůň (několik variant se zápletkami) - MAU
- liška - MAU
- netopýři - MAU
- rys, příp. želva – MAU
- štika - MAU
- vrána - MAU
- zmije (bílý had/had se zlatou korunkou) - MAU
- zubr (tur domácí) - MAU
- kos - MAU
- ropucha - MAU

Charles

Re: [03] Zvířata

Příspěvek od Charles » 13. 2. 2012, 08:15

Jirko, až budeš psát obecnou kapitolu o zvířatech, věnuj prosím zvláštní pozornost tomu, jak u nich stavět záměry. Je to pro mě důležitý poznatek z testování.

Skutečný záměr samotného zvířete v drtivé většině případů bude ukončit konflikt - utéct, zabít apod. Zvíře jen těžko bude cíleně taktizovat a zvyšovat soupeři ohrožení. Podsouvat mu takové záměry, jako by byly jeho, snižuje věrohodnost scény. Doporučil bych proto stavět akce zvířat jako instinktivní reakce na nebezepečí a záměry pak spíše jako jejich nevědomé důsledky. Tedy spíš chápat záměry u zvířat trochu režisérsky, nikoliv za to zvíře osobně, ale spíš z pohledu PH.

Pár příkladů:
Zvíře prudce změnilo směr, takže ti hrozí, že zakopneš a upadneš.
Vrazilo mezi vás tak divoce, že to možná vyvolá ve vašich řadách zmatek.
Ve strachu z tvé zbraně po ní zkouší chňapnout a mohlo by ti ji dokonce vytrhnout z ruky.
Zmizelo v houští a těžko odhadnout, kde přesně vyběhne. Zaskočí-li tě, získá výhodu.
Zvíře výhružně zaryčelo. Hrozí ti, že zaváháš a ztratíš drahocenné vteřiny.

Vysloveně bych to vypíchl jako zvláštnost neinteligentních protivníků, k nimž krom zvířat vlastně patří už jen pár netvorů, proto bych to řešil u zvířat.

Maugir

Příspěvek od Maugir » 13. 2. 2012, 13:01

Díky za upozornění, určitě to tam zakomponuju. Co už mám poznamenáno (můj poznatek z testování), že bojové akce zvířete mohou být zajímavější, pokud vyhlašují zajímavé akce hráči + je vhodné prostředí: ve chvíli, kdy se Štěpánek (Wakko) vydrápal(a) na zubrův hřbet, se zvířeti náhle znásobily možnosti - mohl se začít válet, různě vzpínat, odírat o skálu, proběhnout pod nízkou větví, aby ji sundal. Ve chvíli, kdys Ty uskočil(a) před kancem na stan, jsem mohl nahlásit, že Tě může vystrašit tak, že se zamotáš do plachty, když jsi odběhl(a) k vozu, mohl Tě o něj divočák rozdrtit:) atd. Tím se zodpovědnost za zajímavost souboje přesouvá více směrem k hráčům.
Obrázek

Charles

Příspěvek od Charles » 14. 2. 2012, 14:01

viewtopic.php?p=338045#p338045
To "něco o utíkání" by stálo za to rozvést a přidat ke zvířatům do obecné části - dost často by střety se zvířaty měly být spíš hon. My jsme ještě při testování klasický lov, kdy zvíře se vlastně jen snaží uniknout, ještě nezkoušeli. O tom, jak to udělat zábavné, by stálo za to ztratit slovo. Ale chce to vyzkoušet.

Maugir

Příspěvek od Maugir » 15. 2. 2012, 09:00

Po dlouhém a nerozhodném boji vede želva o tři hlasy, takže jestli lze uzavřít anketu tak, aby do ní nepřibývaly další hlasy, a umíte-li to někdo, učiňte tak, prosím.

edit: Ještě jednou díky za příklady "režisérských" záměrů, použil jsem je v obecném textu ke zvěři. Jen jsem je trochu upravil, aby čtenáře nemátly - tou dobou už by měli mít zafixováno z úvodu, že se při vyhlašování akcí nepopisuje děj, ale oznamuje záměr, takže jsem se to snažil změnit na "zvíře chce to a to, což může způsobit to a to", případně na budoucí čas, který je méně definitivní než minulý:)
Obrázek

Maugir

Příspěvek od Maugir » 17. 2. 2012, 00:08

Díky za poznámky k zubrovi, zapracoval jsem je a vymazal příslušné komentáře, zítra můžeš dát další kolo :lol:
Druhý odstavec jsem částečně předělal - něco vypustil, něco přidal, provázal s dalšími bytostmi, snad bude plynulejší (dík za odhalení té roztříštěnosti - četlo to několik lidí a nikdo na to neupozornil a já si pořád říkal, že se mi tam něco nezdá:)). Polemizuju jen s jediným novým komentářem, viz dropbox.
Obrázek

Maugir

Příspěvek od Maugir » 18. 2. 2012, 00:35

Netopýři vloženi v dropbox. Ještě ale nejsou zkontrolovaní, takže komentovat je můžete, ale lepší bude, když dáte přednost jinému zvířeti. Želvu zkusím dodat jak rychle to jen půjde. (Potřebuju dostat nápad na tu mluvící... to bude něco :D)
Obrázek

Charles

Příspěvek od Charles » 27. 2. 2012, 20:44

Jedna taková obecnější. Jak to čtu, už mi začíná splývat jedna idea: toto zvíře je spojováno s magickými silami, běsy, démony, zlem, osudem blablabla...

Rozumím tomu, že to zvířatům jako je kočka, vrána, krysa atd. dodává náznak tajemna a že v reálu většina z nich byla spojována s nějakým neurčitým zlem nebo obecně s magií, případně s celým souborem tajemných motivů. Ale takhle je to nezapamatovatelné, protože u všech těchto zvířat je to skoro stejné. Asi by to chtělo trochu uměle vybrat pro každé zvíře jen jeden konkrétní motiv a ostatní potlačit, aby to ve čtenáři zanechalo nějaký jednoznačný dojem, např.

Kočka je spojována s magií. O kočkách se říká, že samy umí kouzlit, a snad proto je kočičí tlapka oblíbeným základem amuletů, kočičí chlup přísadou do elixírů a na zápraží každé správné čarodějnice posedává rovnou celá tlupa koček. apod.

Vrána je spojencem démonů, běsů a zlých sil. Objevuje lenochy pro kosířku, paktuje se s vlky a jejich pány atd.

Krysa je symbolem osudu a nečistého vědění. Z jejích vnitřností se často věští a její oči zatavené do skla si prý nechávají jako ochranu vsazovat do svých šperků ti, kdo se obávají útoku najatého vraha. apod.

Toto je jen příklad, klidně to lze rozhodit úplně jinak. Jde mi jen o tu zapamatovatelnost ...

Maugir

Příspěvek od Maugir » 27. 2. 2012, 20:50

Díky za odhalení, vskutku je to tak. Alespoň bude o co zkracovat :D
Obrázek

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 27. 2. 2012, 21:48

Charles píše:Vrána je spojencem démonů, běsů a zlých sil. Objevuje lenochy pro kosířku, paktuje se s vlky a jejich pány atd.
Vrána přece vodí duše mrtvých na onen svět. (-;
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Charles

Příspěvek od Charles » 27. 2. 2012, 23:14

Zbývá mi už jen obecný úvod, ale dnes už nemám sílu, musím spáááát.

Až to budeme mít hotovo (bez komentářů a se schválenými změnami), tak do spojíš, Jirko, do jednoho dokumentu, kde budou po obecném úvodu zvířata podle abecedy. S touto celou kapitolou pak budeme ppřípadně racovat dál po jejím odeslání Bouchimu a Rimbovi.

Maugir

Příspěvek od Maugir » 28. 2. 2012, 00:01

Charles píše:Zbývá mi už jen obecný úvod, ale dnes už nemám sílu, musím spáááát.
To je asi dobře, ještě jsem ho po sobě totiž nestihl přečíst a třeba to ještě stihnu:) A rovnou vykradu Pietův nápad s vraní průvodkyní duší a zařadím ho do toho úvodu:) (Takže díky).
Obrázek

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 28. 2. 2012, 00:08

Maugir píše:A rovnou vykradu Pietův nápad s vraní průvodkyní duší a zařadím ho do toho úvodu:) (Takže díky).
People once believed that when someone dies, a crow carries their soul to the land of the dead. But sometimes, something so bad happens that a terrible sadness is carried with it and the soul can't rest. Then sometimes, just sometimes, the crow can bring that soul back to put the wrong things right.

(Jen abys věděl, co přesně vykrádáš. (-; )

Maugir

Příspěvek od Maugir » 29. 2. 2012, 20:05

Pročítám ty Charlesovy změny/opravy v obecném textu a říkám si, že je vážně škoda, že je to tak na poslední chvíli a není trochu času to probrat.
Úvod je i po zavedení (či občasném odmítnutí) oprav stále třístránkový, přičemž by měl mít stránku jen jednu. Co s tím? Vypustit některou část? Kterou? Respektive, kterou nevypustit? (víc jak jedna se na stránku asi nevejde) Hejna? Boj se zvířaty? Zajímavý útěk? Či první část, kdy se snažím čtenářům vysvětlit, že zvířata nemusí být nudní tvorové, ale tajemné bytosti opředené legendami?
Zatím to nechávám tak, jak to je, a dořešíme to kdyžtak později, ale zas bych nerad, aby se Bouchi zbatečně sázel se dvěma stránkama navíc...
Obrázek

Charles

Příspěvek od Charles » 29. 2. 2012, 21:53

Probereme zítra před testováním. Asi bych zatím nechal rozsah tak, zkracovat můžeme později. Kdybys měl do té doby čas, tak to vše spoj do jednoho souboru.

Zamčeno

Zpět na „(soukromé) Bestiář DrD2“