Seznam bytostí

Charles

Re: Seznam bytostí

Příspěvek od Charles » 22. 12. 2011, 12:20

Pieta: Ohledně možnosti honoráře za FAQ hodlám ještě s Bouchim vyjednávat, jakmile se přestane vymlouvat na práci s vánočními zásilkami (a dřív, než se začne vymlouvat na práci s daňovým přiznáním). :wink:

Ad seznam: Ještě jsem prošel PJ příručky k DrDold. Použitelné tam není skoro nic, jen mě při tom napadlo, jestli by zajímavější než čarovný hřebec nebyl jednorožec. Může plnit podobné funkce (nadpřirozené jízdní zvíře mocných bytostí) a ještě některé další. Není tak echt slovanský, ale je to dostatečně univerzální mytoloigický motivm, aby se nám do středné Evropy vešel. Napíšu ho tam alternatiovně a nechám na Maugirovi, jakou variantu zvolí.

Ohledně neviděných jsem zvažoval, zda bychom je nemohli nazvat Stíny a dát jim malinko hmotnější podstatu - třeba že to jsou temná stvoření, přízraky skrývající se ve stínech a z nich útočící. Nebo opravdu existují v našem světě jen v podobě stínu a někdy se prostě "přisají" na někoho a drží se ho jako klíště a vysávají z něj životní sílu. Odstřihnout se od takového falešného stínu by mohlo jít stříbrnou zbraní, nebo by se od něj dalo odpoutat rituálním tancem ... dovedu si představit docela zajímavé a netradiční konflikty. Jen je otázka, jestli tam něco takového chceme a jestli to nebude potvora, která starým harovníkům stejně Neviděné nenahradí a na nedotčené nováčky bude působit cizorodě... :think:

Ecthelion
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ecthelion » 25. 12. 2011, 11:06

Charles píše:Ad seznam: Ještě jsem prošel PJ příručky k DrDold. Použitelné tam není skoro nic, jen mě při tom napadlo, jestli by zajímavější než čarovný hřebec nebyl jednorožec. Může plnit podobné funkce (nadpřirozené jízdní zvíře mocných bytostí) a ještě některé další. Není tak echt slovanský, ale je to dostatečně univerzální mytoloigický motivm, aby se nám do středné Evropy vešel. Napíšu ho tam alternatiovně a nechám na Maugirovi, jakou variantu zvolí.
Jendorožec by byl asi lepší. Je to taková středověká tradiční potvora.
Charles píše:Ohledně neviděných jsem zvažoval, zda bychom je nemohli nazvat Stíny a dát jim malinko hmotnější podstatu - třeba že to jsou temná stvoření, přízraky skrývající se ve stínech a z nich útočící. Nebo opravdu existují v našem světě jen v podobě stínu a někdy se prostě "přisají" na někoho a drží se ho jako klíště a vysávají z něj životní sílu. Odstřihnout se od takového falešného stínu by mohlo jít stříbrnou zbraní, nebo by se od něj dalo odpoutat rituálním tancem ... dovedu si představit docela zajímavé a netradiční konflikty. Jen je otázka, jestli tam něco takového chceme a jestli to nebude potvora, která starým harovníkům stejně Neviděné nenahradí a na nedotčené nováčky bude působit cizorodě... :think:
Jako stín, kterého se neumíš zbavit... do toho bych asi nešel - bál bych se, že se z toho stane prudící potvora ("Já jsem ti zapomněl říct, že se cítíš slabě, protože už 14 dní je na tobě nalepený stín... bwahahaha!") spíš než zajímavá a zábavná. Bytost zhmotněná ze stínů (vědomí, které se "obleče" do temnoty kolem sebe), kterou rozpouští přímé sluneční světlo - to už si umím představit mnohem spíš.

Dívám se ještě zpětně na zvířata a přemýšlím, že tam (kromě zubra a kance, což jsou ale býložravci) není žádná velká potvora k boji. Přemýšlím (s křížkem po funuse - ve chvíli, kdy jsou už potvory napsané, já vím), jestli by nestálo za to kance a zubra sloučit (vybrat dobré zápletky a dát je k jedné z nich) a přidat tam ještě něco jako jeskynního lva nebo třeba lidožravého jeskynního medvěda. Nevím. Prostě něco velkého a zatraceně dravého, aby i u téhle kategorie byla nějaká "bitkovací" věc.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 25. 12. 2011, 15:07

Dočetl jsem ty šumavské pověsti, ale kromě divokého honu tam nic tak zásadního nebylo. Většina příběhu typu "šel, potkal strašidlo, jen tak tak utekl, došel domů a za tři dny umřel". Dost populární jsou různé zakopané poklady, obvykle končí tím, že se někdo propadne do země, nebo se na něj naopak všechno zhroutí. (:

EDIT: A pro hrdiny to není moc vhodné, protože nejlepší rada je potvory neprovokovat a rychle se vypařit.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Maugir

Příspěvek od Maugir » 25. 12. 2011, 15:14

Čarovný hřebec mi připadá lepší ze dvou důvodů: zaprvé lepší propojení se záporáky (představte si kostěje na jednorožci [zatímco kouzelný kůň je jeho - domnívám se - poměrně tradiční výbava]), zadruhé to není takový kýč. Doufám, že jsem nikoho neurazil:) (Možná, že by ještě ušla původní zrůdičkoidní podoba jednorožce s kozlí hlavou, ale to by nejspíš neuspokojilo ani jednu stranu)

Velké šelmy už jsou ze dvou třetin vypotřebovány knihou pravidel, takže nám zbývá jen rys. K boji je ale zvířat víc: hejna krys, vran a netopýrů, klubka zmijí, u krys ještě varianta velepotkan, u štiky a želvy bude také obří varianta (možná i u netopýrů, pokud mi obhájíte soužití s vampýrem v netvorech), bojově využít se dá i kůň. Velké potvory jsou pravda jen ti kopytníci, ale že jsou býložraví neznamená, že jsou méně nebezpeční (já osobně jsem si se setkání s divočákem odnesl pocit, že příště bych raději potkal smečku vlků;)). Lidožravý jeskynní medvěd je z principu stejný jako lidožravý zubr (v obou případech jsme vzali velkého býložravce a udělali z něj lidožravce), takže jestli je potřeba, udělám variantu lidožravého zubra, aniž by se musela přidávat celá bytost navíc:)
Jinak se mi ale myšlenka pravěkých zvířat docela zamlouvá :clap: ... kdyby časem vycházely další doplňky, docela by mě lákalo vytvořit si kolekci prehistorických zvířat pro DrD II: jeskynní medvěd, jeskynní lev, srstnatý nosorožec, mamuti, ještě hlouběji do minulosti pak draví pralesní a stepní ptáci, hyaenodonti... aneb Bestiář 2 - cesta do pravěku $D
Obrázek

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 25. 12. 2011, 15:21

Maugir píše:Čarovný hřebec mi připadá lepší ze dvou důvodů: zaprvé lepší propojení se záporáky (představte si kostěje na jednorožci [zatímco kouzelný kůň je jeho - domnívám se - poměrně tradiční výbava]), zadruhé to není takový kýč. Doufám, že jsem nikoho neurazil:) (Možná, že by ještě ušla původní zrůdičkoidní podoba jednorožce s kozlí hlavou, ale to by nejspíš neuspokojilo ani jednu stranu)
A čarovný hřebec je co vlastně?
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Maugir

Příspěvek od Maugir » 25. 12. 2011, 16:29

Z konceptu: čarovný hřebec (létající a mluvící kůň, těžko zranitelný) - netvor.
Předběžná vize: koně cválající vzduchem, sloužící obvykle mocným bytostem, vybavené dalšími schopnostmi či anatomickými zvláštnostmi, které se mohou lišit u toho kterého jedince (různé prvky ohně [z nosder, od kopyt za běhu, planoucí hříva], mlhy [dech, ze šlépějí], tmy, atd.) a zvláštním jídelníčkem (včetně koní lidožravých). Koně použitelné pro superhrdinu i superzáporáka (pro toho víc). Úplně hotovou představu ještě nemám, ale mám pocit, že by z toho mohla být dobrá, drsná potvora pro většinu družin více využitelná jako protivník (kdo by se chtěl prát s jednorožcem - symbolem krásy, čistoty a dobra?).

Edit: http://www.antikvariaty.cz/tmp/books/_c ... 168732.jpg
Obrázek

Ecthelion
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ecthelion » 26. 12. 2011, 12:56

Maugir píše:Čarovný hřebec mi připadá lepší ze dvou důvodů: zaprvé lepší propojení se záporáky (představte si kostěje na jednorožci [zatímco kouzelný kůň je jeho - domnívám se - poměrně tradiční výbava]), zadruhé to není takový kýč. Doufám, že jsem nikoho neurazil:) (Možná, že by ještě ušla původní zrůdičkoidní podoba jednorožce s kozlí hlavou, ale to by nejspíš neuspokojilo ani jednu stranu)
Když myslíš, že čarovný hřebec bude lepší, my jsme s tím srozuměni a nemáme problém. Charlesi?
Maugir píše:Velké potvory jsou pravda jen ti kopytníci, ale že jsou býložraví neznamená, že jsou méně nebezpeční (já osobně jsem si se setkání s divočákem odnesl pocit, že příště bych raději potkal smečku vlků;)).
Jo, z divočáků jsem s odnesl podobný pocit. To je strašná svině (zvlášť když na tebe kouká krví podlitýma očima pět kroků od tebe a za ním běží další dva). Ty kly jsou schopny tě potrhat tak, že vykrvácíš během chvíle... ale před týdnem jsme viděli běžet smečku vlků v závějích sněhu... a možná bych radši toho divočáka. $D
Maugir píše:Lidožravý jeskynní medvěd je z principu stejný jako lidožravý zubr (v obou případech jsme vzali velkého býložravce a udělali z něj lidožravce)...
Medvěd je všežravec. :wink: Lidožraví medvědi existují, lidožraví zubři ne... ale to je jen drobnost. Psal jsem, že přemýšlím s křížkem po funuse - v pohodě.
Maugir píše:Jinak se mi ale myšlenka pravěkých zvířat docela zamlouvá :clap: ... kdyby časem vycházely další doplňky, docela by mě lákalo vytvořit si kolekci prehistorických zvířat pro DrD II: jeskynní medvěd, jeskynní lev, srstnatý nosorožec, mamuti, ještě hlouběji do minulosti pak draví pralesní a stepní ptáci, hyaenodonti... aneb Bestiář 2 - cesta do pravěku $D
Ono by se mi líbil i jen takový dotek... prostě nějaké zvíře, co v horách přežilo (prostě pár jich tam někde ještě je). Podobně třeba satyrové jsou údajně inspirovaní komunitou pralidí, která přežila izolovaná na severu Řecka v horách.
Obrázek

Maugir

Příspěvek od Maugir » 26. 12. 2011, 16:53

Ecthelion píše:Když myslíš, že čarovný hřebec bude lepší, my jsme s tím srozuměni a nemáme problém. Charlesi?
Možná, že nakonec zjistím, že hřebec mi nejde a budu za jednořožce ještě rád, ale nepředpokládám to.
Maugir píše:... ale před týdnem jsme viděli běžet smečku vlků v závějích sněhu... a možná bych radši toho divočáka. $D
Vy se máte... Taky bych se chtěl nechat takhle přimět ke změně názoru.
Maugir píše:Medvěd je všežravec. :wink: Lidožraví medvědi existují, lidožraví zubři ne... ale to je jen drobnost.
Mé přesvědčení je takové, že lidožraví medvědi jeskynní neexistovali. Toto přesvědčení může být samozřejmě naprosto mylné a pokud mě vyvedete z omylu, budu Vám vděčný. Ostatně, částěčně jste to již učinili, protože jsem se domníval, že medvěd jeskynní byl výlučně býložravý, ale díky Vašemu příspěvku jsem získal pochybnosti a v relativně relevantním zdroji jsem si našel, že se vzácně živil i menšími živočichy. Takže za to dík. (Ovšem na lidožravost je tu a tam nějaký hlodavec stále málo. Dle mého. Na druhou stranu, jde hlavně o práci s předpoklady lidí, že? Kopytník => neškodný tvor, šelma => krvežíznivá bestie.)

EDIT: Ale taky se může ukázat, že Bouchi bude mít stejné připomínky k bojové využitelnosti zvířat a Vaše idea se zužitkuje... A vůbec, ten nápad je fakt dobrej. Já se mu tak bráním hlavně kvůli své lenosti - nechce se mi vytvářet další zvířata ve chvíli, kdy mám v pořadí ještě celou řadu nemrtvých, netvorů, lidí, běsů, ...
Obrázek

Charles

Příspěvek od Charles » 2. 1. 2012, 23:01

Já jsem s hřebcem srozumněn, ostatně v koncept dokumentu zůstal na prvním místě. Jako protivník je asi lepší než jednorožec - a na tuto roli bytostí z bestiáře bychom asi neměli zapomínat. $:)

E2: Kde jste viděli ty vlky?! $-o

Ecthelion
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ecthelion » 2. 1. 2012, 23:10

Charles píše:E2: Kde jste viděli ty vlky?! $-o
Německá strana Šumavy, přírodní rezervace v Ludwigsthalu. Běželi patnáct metrů od nás závějemi sněhu (naštěstí na nás nemohli... ale uznej, zní to dobře $D).
Obrázek

Charles

Příspěvek od Charles » 6. 1. 2012, 12:24

Mám jakousi předběžnou představu harmonogramu. Udělám na to pak samostatné téma, ale zatím předběžně (vždy do konce měsíce):

leden - každý z nás vytvoří jednu bytost z každé kategorie, kde nějakou má, a dá na dropbox, ostatní komentují (abychom na co nejširším vzorku typů bytostí definitně ustálili strukturu popisu)
únor - odesíláme Rimbovi k ilustracím a Bouchimu ke komentářům kapitolu "Zvířata", včetně obecného úvodu
březen - odesíláme kapitolu "Lidé"
duben - kapitola "Nemrtví"
květen - kapitola "Běsi"
červen - kapitoly "Netvoři" a "Rostliny"
srpen - Obecná (úvodní) kapitola

Co myslíte?

Maugir

Příspěvek od Maugir » 6. 1. 2012, 16:27

Neprotestuji. Pokusím se to stihnout.
Obrázek

Ecthelion
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ecthelion » 8. 1. 2012, 11:15

Charles píše:leden - každý z nás vytvoří jednu bytost z každé kategorie, kde nějakou má, a dá na dropbox, ostatní komentují (abychom na co nejširším vzorku typů bytostí definitně ustálili strukturu popisu)
únor - odesíláme Rimbovi k ilustracím a Bouchimu ke komentářům kapitolu "Zvířata", včetně obecného úvodu
březen - odesíláme kapitolu "Lidé"
duben - kapitola "Nemrtví"
květen - kapitola "Běsi"
červen - kapitoly "Netvoři" a "Rostliny"
srpen - Obecná (úvodní) kapitola
Uf. 4 potvory do konce ledna asi nedáme. Mám rozpracované skřety, ale musíme teď do konce ledna dát dohromady dvě seminárky... no, uvidíme. :roll:
Obrázek

Charles

Příspěvek od Charles » 8. 1. 2012, 14:08

Ok, to nevadí. V tom případě bude lepší, když budete spíš usilovně komentovat bytosti, které nahodíme my s Maugirem. Jde opravdu spíš o to, ujasnit si na několika konkrétních vzorcích strukturu, vhodný rozsah jednotlivých části atd. - na to by naše 1-2 vzorky ke každé části měly stačit.

Maugir

Příspěvek od Maugir » 8. 1. 2012, 22:47

Do dropboxu vložen Bludný kořen. Z netvorů mám rozdělaného ptáka ohniváka, z lidí přijde první asi polkan, u nemrtvých se rozmýšlím mezi černým jezdcem a divokou honitbou a z běsů ještě nevím. Zkusím to stihnout:)
(A u zvířat si můžete ke komentářům vybrat z deseti:))
Obrázek

Zamčeno

Zpět na „(soukromé) Bestiář DrD2“