Obecná rozprava

Uživatelský avatar
Charles
Příspěvky: 3636
Registrován: 21. 7. 2009, 20:13

Re: Obecná rozprava

Příspěvek od Charles »

Vůbec to není drsné, moc díky za reakci. Nejrychlejší by to bylo osobně, ale to nejde, takže díky, že se Ti chce se všemi argumenty vypisovat. Jsem skoro přesvědčen, ještě to nechám uzrát... :wink:
Uživatelský avatar
Maugir
Příspěvky: 978
Registrován: 13. 8. 2011, 02:20

Re: Obecná rozprava

Příspěvek od Maugir »

To víš, konec lhůty se kvapem blíží, tak mě to nějak nutí ještě všechno procházet a opravovat:) Případné setkání by bylo z mé strany možné kterýkoli večer od nedělního (teoreticky i zítra, kdybych sedl na vlak), kdybys měl čas a ještě by bylo třeba něco probrat.
Charles píše:ještě to nechám uzrát
To je dobrý nápad, já už se dostávám do stádia impulsivních rozhodnutí na poslední chvíli:)
Obrázek
Uživatelský avatar
Maugir
Příspěvky: 978
Registrován: 13. 8. 2011, 02:20

Re: Obecná rozprava

Příspěvek od Maugir »

Zkrátil jsem lidi, máš je v dropboxu k dispozici pod názvem Lide_v02a, a při té příležitosti bych se rád sám sebe zeptal:
Co z úkolů už máme a co schází?
:arrow? v zápletkách uvádět jména postav (nebylo u Zvířat a Lidí, zčásti u Nemrtvých)
Hotovo, doplňoval jsem při zkracování. (Ačkoli míra snahy vecpat tam jméno se lišila podle stupně únavy.)
:arrow? dvojtečky za nadpisy
Snad to je, snažil jsem se.
:arrow? ulehčit veleobrovi starosti s prastarostí uvedením, že je výjimka, a překontrolovat ostatní prastaré, že odpovídají konceptu
Prastaří přepsáni tak, že umožňují (doufám), aby mezi ně patřily tupé kolosy, které většinu života prospí bez zájmu o okolní svět.
:arrow? U názvu každé bytosti uvést zkratky ikonek prostředí. (Les, Plá, S, V, UK, LSd, R, Prs)
Hotovo. (Můžeš zkontrolit při procházení revizí.)
:arrow? Správná podoba ZS (závorky u Rozsévačů etc.)
Hotovo.
:arrow? Nezranitelnost proti jedům změnit na Lhostejnost k otravě
U bytostí snad provedeno (bylo doufám jen u Šerochodců), je ale potřeba udělat to v úvodní kapitole
- do „Jak bojuje“ přidat odrážku, jak se chová po vítězství – hlavně proč může ušetřit družinu
To by bylo dost dobré, ale mylím, že nemáme šanci:( Úplně jsem to zasklil, když jsem se snažil myslet na všechny ostatní věci a teď to nestihnem. (U řady bytostí jsem i tak krátil hodiny kousek po kousku, aby to vyšlo).
- epičtější zápletky u Prastarých – jejich vzájemné války, intriky, vojska, velkolepé scény
Taky nestihnem. A museli bychom mazat stávající. Holt budou "vesničtí Prastaří", alespoň si na nás kritici smlsnou:)
- dát psohlavům krocení primitivních netvorů a dotykové/kontaktní omamné látky
Krocení jsem dodal, dotykové omamné látky už tam byly.
:arrow? styl zápisu manévrů - zejména když jsou uvedeny dva a myšleno použití obou zároveň, příp. použití obrany + sjednotit zápis manévrů – tečku před nebo za závorku?
Tohle klidně projdu, ale udej styl, jakým se to má sjednotit. (S tečkou před nabo za závorkou je to asi složitější, nejsem si jist, zda správně česky dokonce nezávisí na tom, jestli se závorka týká jen poslední věty, nebo celého odstavce - rozhodně to tak je u některých citačních norem.)
:arrow? pořadí zvláštních schopností
To taky klidně udělám, ale při zkracování jsem na to zapomněl, takže společně se Sudbou (viz níže) a se stylem zápisu manévrů až po tom, co projdeš revize (abych neměnil zastaralé verze).
:arrow? uvést, pokud je varianta jiného typu než hlavní bytost (lidský služebník běsa apod.)
A já na to zapomněl. Tak buď to dodělej při kontrole revizí, nebo to udělám já potom.
- doplnit různá využití bytostí a jejich těl (inspirováno strunami z rusalčiných vlasů):
a) esence (nedává jizvu)
b) amulety a talismany (manévry zdarma na magii)
c) zbraň proti jiným bytostem (manévry zdarma na boj s nemrtvými, běsy, netvory)
d) suroviny – fungují jako kupované, např. na jedy (jedovaté bytosti), žíraviny (olgojův sliz), omamné látky (oči/hlasivky mámivých bytostí)
e) pověst (bonus k vyjednávání – např. tetování u olgoj chorchoje)
f) povinnost služby/laskavosti/přispěchání na pomoc, když je postavy porazí a ušetří
Bude v první kapitole.

Co dál?
:arrow? Číslo označující počet sudby je tučně. Celou dobu jsem to považoval za úmysl, ale v základních pravidlech to tak není. Takže projít a odtučnit Sudbu.
:arrow? Změnit v úvodní kapitole výskyt vampýra a mluvící netopýry podle jejich ikonek prostředí (když jsem je přiřazoval k prostředí, opomněl jsem některé aspekty jejich popisu, takže je přebila snaha nacpat něco tam, kde je málo bytostí).
:arrow? Napsat ZS Dav (to do soboty bude, už mám popis celkem rozmyšlený) a doplnit ji do úvodní kapitoly mezi obecné ZS (sice ji bude mít jen jedna bytost, ale 1) ta nemá prostor pro složité vysvětlování, které je nutné, 2) v mistrech už to bude, doufejme, opravdu obecná schopnost).
:arrow? Doplnit Bulíky na nos do úvodní kapitoly hned za Hrůzu a děs.
:arrow? U netvorů a běsů jsem ještě nerozhazoval "nové" obecné ZS, které by se k nim hodily (aspoň ne systematicky). Je však třeba kontrolovat, zda jejich přidáním nepřetáhnou 1,5 stránky. (Taky to klidně udělám, jakmile projdeš revize a odsouhlasíš přiřazení ZS [viz příspěvek výše].)
Obrázek
Uživatelský avatar
Charles
Příspěvky: 3636
Registrován: 21. 7. 2009, 20:13

Re: Obecná rozprava

Příspěvek od Charles »

Prošel jsem Netvory a Běsy, jsou na dropboxu. Mazal jsem vyřešené komentáře, doplňoval své vysvětlující, které zas můžeš mazat Ty. Tu a tam zůstává nějaký komentář ještě k řešení.

Dvojtečky za nadpisy - nebyl jsem rozhodnutý, jestli je doplnit nebo naopak zrušit. Pokud jsi to udělal dle Bestiáře v Pravidlech, tak OK, už to nebudem řešit.

Nezranitelnost proti jedům - z kapitoly o nástrahách jsem to vypouštěl, kde ještě to straší?

Epičtější Prastaří - úplně předělat vyznění zápletek nepůjde, ale zkusím vždy alespoň jednu nejkřiklavější zápletku vyměnit. Udělal jsem zatím u Pavoučice.

Zápis manévrů - na závorku a tečku se vykašli, to ať si pořeší korektor. Důležité je udělat spojky podle úvodní kapitoly. Do úvodní kapitoly je nutno přidět zmínku o manévru důvodu doporučení manévru obrana.

Pořadí ZS - občas jsem to udělal, když mě něco praštilo do očí. Základní schéma je:
1. Talenty
2. ZS Bytostí
3. ZS povolání
4. pasivní ZS (Nezranitelnost, Zranitelnost, Neschopnost)
Řešil bych až ve finálním dokumentu s hotovým seznamem ZS u každé bytosti.

Nové ZS u netvorů a běsů - občas jsem něco dodal, zejména Nezastavitelný a Triumfální odchod, ale ne nějak systematicky.

Jinak se vším souhlas. Na krácení textů jsi odvedl neuvěřitelně velký kus práce. A skvělé práce. Občas jsem něco změnil, ale většinou jen uznale kýval hlavou.
Uživatelský avatar
Charles
Příspěvky: 3636
Registrován: 21. 7. 2009, 20:13

Re: Obecná rozprava

Příspěvek od Charles »

Ještě jsem si vzpomněl k diskuzi o výši Sudby, že Prastaří mají taky utrácet Sudbu za "ukrutně lstivě". To má být ta akcelerace konfliktu s nimi - že zdroje letí oknem na jedné i druhé straně. Proto bych jim Sudbu 24+ asi spíš nechal. Přirozené zbraně asi budeme diskutovat případ od případu.

EDIT: Komentáře k úvodní kapitole od Piety na dropboxu.
Uživatelský avatar
Maugir
Příspěvky: 978
Registrován: 13. 8. 2011, 02:20

Re: Obecná rozprava

Příspěvek od Maugir »

Omlouvám se za pozdní reakci, dnes jsem bohužel něměl vůbec na nic čas, zítra snad budu pružnější.
Charles píše:Prošel jsem Netvory a Běsy, jsou na dropboxu. Mazal jsem vyřešené komentáře, doplňoval své vysvětlující, které zas můžeš mazat Ty. Tu a tam zůstává nějaký komentář ještě k řešení.
Mám přijmout i změny v textu (tam,kde není žádný problém), nebo to tam chceš ještě pro přehled mít? V případě reakcí na Tvé připomínky (budou tak dvě) bude asi lepší, když je napíšu sem na fórum, abychom si nedopisovali v tom dokmentu:)
Nezranitelnost proti jedům - z kapitoly o nástrahách jsem to vypouštěl, kde ještě to straší?
Mea culpa, nevšiml jsem si, že už jsi ten úkol stihl splnit, nestraší to tím pádem nikde.
spojky podle úvodní kapitoly.
Budu se řídit tím, co je v úvodní kapitole, zítra do večera to bude pro běsy a netvory hotovo. Pořadí tedy zatím neřeším, až to spojíme.
Triumfální odchod... Nezastavitelnost
Odchod viz vedlejší vlákno (nedaří se sjednoti diskusi). Nezastavitelných už tedy máme dost, další nedávej, neměla by to být obyčejná schopnost, kterou má každý.
Na krácení textů jsi odvedl neuvěřitelně velký kus práce. A skvělé práce. Občas jsem něco změnil, ale většinou jen uznale kýval hlavou.
Děkuji, to mě hrozně potěšilo:) Snad budeš mít podobný dojem i z dalších tří dokumentů.
Obrázek
Uživatelský avatar
Charles
Příspěvky: 3636
Registrován: 21. 7. 2009, 20:13

Re: Obecná rozprava

Příspěvek od Charles »

změny přijmi, odchody zruš. :wink:
Uživatelský avatar
Maugir
Příspěvky: 978
Registrován: 13. 8. 2011, 02:20

Re: Obecná rozprava

Příspěvek od Maugir »

Výborně, takže tam zůstane už jen pár komentářů typu "kdyby nás něco napadlo" nebo "kdyby tu bylo místo":)

K čemu se chci ještě vyjádřit:
:arrow? volitelné pravidlo u ztělesněné zkázy bych nechal tak, jak bylo, podle mě jsi ho vymyslel dobře. Nadání je problematické v jedné věci - volitelným pravidlem by se měly změnit podmínky pro všechny stejně. Ovšem ti, kdo nic nemají, by takto dostali nadání, ti, kdo mají třeba i zhoubu jako by volitelné pravidlo ignorovali. To se mi nezdá správné.

:arrow? U prašivce je, že z kůže se dělají halucinogeny. Smazal bych jen závorku s mechanickým vyjádřením a jinak nechal, protože na to navazuje zápletka, kdy špatně informovaný člověk chce kůži prašivce, aby opravdu létal.
U hada kůžkaře jsi neporozuměl části textu, měním na:
"Naštěstí kůžkař na lidi příliš neútočí, pokud však dojde na boj, každý nepřátelský dotek – zranění mečem stejně jako prach vržený do očí – způsobí, že jeho poškozená kůže odpadne a ihned z ní povstane hadův nový služebník."
Je to nyní jasnější?

:arrow? u pavoučice:
Charles píše:„Jim“ tam chybělo tak moc, že jsem za ně obětoval duši. :-)
Slovo „jim“ se teď opakuje (viz předchozí řádek) a mně tam nijak nechybělo. Ale protože jsi to tak vtipně okomentoval, tak Ti ho tam klidně nechám, chceš-li;)

Edit: v dropboxu už sice jsou soubory _comment_CH_MAU, ale zatím nejsou ve finální podobě, bhužel to dodělám až během zítřka, ale vynasnažím se o rychlost.
Obrázek
Uživatelský avatar
Maugir
Příspěvky: 978
Registrován: 13. 8. 2011, 02:20

Re: Obecná rozprava

Příspěvek od Maugir »

Maugir píše:pravidlo u ztělesněné zkázy bych nechal tak, jak bylo (...) ti, kdo nic nemají, by takto dostali nadání, ti, kdo mají třeba i zhoubu jako by volitelné pravidlo ignorovali. To se mi nezdá správné
Konkrétně 2 bytosti by dostali nadání nově (volitelně), 2 bytostem by se o nadání mohla zkrátit charakteristika (ovšem změnilo by se ve volitelné), 5 bytostí už má Zhoubu.
Maugir píše:Je to nyní jasnější?
Na tohle kdyby ses podíval, až budeš mít chvilku, nerad bych vypouštěl nesrozumitelný text, sory, že Tě tím zdržuju.
(Abys to nemusel hledat. Starý text kůžkaře:"Pokud vás uštkne had, jehož oči ve tmě modře září, zemřete velmi bolestivou smrtí – odpadne vám kůže. Ta se pak odplazí k netvorovi jako další z jeho kožených golemů. Naštěstí kůžkař na lidi příliš neútočí, pokud však dojde na boj, každý nepřátelský dotek – zranění mečem stejně jako prach vržený do očí – u něj vyvolá okamžité svlečení a vytvoření nového golema . Živí se tvory, kteří se chytnou do oživlých kůží nastražených kolem jeho doupěte."
Nový text kůžkaře: "Pokud vás uštkne had, jehož oči ve tmě modře září, zemřete velmi bolestivou smrtí – odpadne vám kůže. Ta se pak odplazí k netvorovi jako další z jeho kožených golemů. Naštěstí kůžkař na lidi příliš neútočí, pokud však dojde na boj, každý nepřátelský dotek – zranění mečem stejně jako prach vržený do očí – způsobí, že jeho poškozená kůže odpadne a ihned z ní povstane hadův nový služebník. Živí se tvory, kteří se chytnou do oživlých kůží nastražených kolem jeho doupěte.")


:arrow? Při předělávání "a" a "nebo" u oblíbených manévrů jsem získal několik postřehů:
1) "nebo" může generovat řádek, nahradil jsem jej spojkou "či". Protože jsme v úvodní kapitole odstranili text, který to vysvětloval (považoval jsem jej za nadbytečný), počítám, že tato změna nevadí:)
2) manévry nebyly psány kurzivou, což jsem začal systematicky napravovat, psát manévry vždy kurzivou je jednodušší než zavádět pravidla tady ano, tady ne. Při té příležitosti bych rád upozornil, že u ZS je také nemáme kurzivou (jsou součástí "odkurzivněných" závorek). Mohu to změnit? (v základních pravidlech jsou kurzivou i v závorkách.)
3) nejednotné používání singuláru a plurálu změním logicky podle toho, zda je za dvojtečkou jeden nebo více manévrů (jen abys to věděl).

:arrow? Celou dobu počítám s určitými odchylkami od DrDIIZ jako s úmyslnými, ale někdy to tak možná není. Proto se projistotu zpetám: prohození pořadí Lidí a Zvířat je úmyslné? Pokud ne, stejně bych to neprohazoval (lepší začít drsným bojarem než kontroverzním divočákem s hobitími otroky na vaření). Takže tuhle poznámku píšu jen pro pořádek.

:arrow? Jako odpůrce generického maskulina jsem při tvorbě bytostí přechyloval, a to i v ZS (Hadí muž Zlatka v ukázkových postavách mi prostě nesedl/a :wink: ). Někdy jsi to bojkotoval (např. húkalka - vůdce smečky), někde jsi to nechal (např. Pavoučice - vůdkyně smečky). Sjednocení zabere čas, ale rád to udělám (když už jsem ten "problém" vytvořil), jen chci od Tebe, jakožto od šéfa týmu, vyjádření: kde mohu nechat přechýlené ZS? Všude, nikde, alespoň u přídavných jmen (Nezastavitelný/á), u ZS, které má jen daná bytost (Ptačí královna)? Promiň, že Tě tím zdržuju, ale doufám, že Ti rozhodnutí zas tolik času nezabere, sjednocení provedu podle Tvých pokynů.
Obrázek
Uživatelský avatar
Charles
Příspěvky: 3636
Registrován: 21. 7. 2009, 20:13

Re: Obecná rozprava

Příspěvek od Charles »

Na všechno říkám OK, kromě maskulina - ženský rod prosím jen u těch ZS, co má jen daná bytost, jinak s tím pracovat jako s technickými pojmy, které musí být kvůli doheldatelnosti všude totožné jako v úvodní kapitole. Díky.

Pro info: od úterka mám nemocnou ženu, na krku 2 děti a domácnost + vyjednávání o stavbě domu, v práci nestíhám, proto jsem neudělal pro Bestiář od čtvrtka nic. Po malých kouskách píšu Trofeje. Zkusím s tím pohnout co nejdřív, ale spánkový deficit už mám taky slušný. :eyecrazy:
Uživatelský avatar
Charles
Příspěvky: 3636
Registrován: 21. 7. 2009, 20:13

Re: Obecná rozprava

Příspěvek od Charles »

Vkládám trofeje. Jirko, jestli můžeš, navrhni prosím v režimu změn řešení Pietových komentářů v úvodní kapitole, včetně vložení obou mých nových textů a případného komentáře k nim či jejich změn. Stále si myslím, že máme na úvodní kapitolu 25 stran, takže na ilustrace zůstává cca 2,5 strany.
Volitelné pravidlo u Zubří kůže asi zrušit, nebo předělat na to, když hráč prohraje hod (takhle to zvýhodňuje vyčerpání, což nechceme). Ale spíš zrušit kvůli rozsahu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Maugir
Příspěvky: 978
Registrován: 13. 8. 2011, 02:20

Re: Obecná rozprava

Příspěvek od Maugir »

Jirko, jestli můžeš, navrhni prosím v režimu změn řešení Pietových komentářů v úvodní kapitole
Určitě, počítám s tím, a zeptám se - protože teď nemáš stejně čas, tak jestliže nemáš rozdělanou kontrolu revizí některého z dalších dokumentů, spojil bych je do jednoho (zatím bez úvodní kapitoly, tu můžeme odevzdat později), kde bych provedl všechny ty technické opravy a Ty by ses na to mrknul až bude pro Tebe příznivější konstelace hvězd. Držím palce, ať to všechno dobře zvládáš.
Obrázek
Uživatelský avatar
Maugir
Příspěvky: 978
Registrován: 13. 8. 2011, 02:20

Re: Obecná rozprava

Příspěvek od Maugir »

Objevil jsem další problém: Bulíky na nos vs. Přirozený šarm, který jsi přihodil v revizích uctívačům. (oboje je nadání pro ovlivňování pocitů, oboje jsi zavedl Ty, tak nevím, čemu dáš přednost). Vyjádři se, až budeš mít čas, nespěchá to - sjednotím to kdykoli a během chvilky (mám u každé obecné ZS vypsané bytosti, které ji mají).
Obrázek
Uživatelský avatar
Charles
Příspěvky: 3636
Registrován: 21. 7. 2009, 20:13

Re: Obecná rozprava

Příspěvek od Charles »

Teď budu dělat Nemrtvé, tak ty nespojuj. Lidi a Zvířata s běsy a netvory klidně spoj, ale u lidí a zvířat zachovej revize.

Přirozený šarm - ten je širší (i umění) a použitelný i pro kejklíře jako ZS. Dík za odhalení.
Uživatelský avatar
Maugir
Příspěvky: 978
Registrován: 13. 8. 2011, 02:20

Re: Obecná rozprava

Příspěvek od Maugir »

Fajn, zařídím se podle toho:)
Obrázek

Zpět na „(soukromé) Bestiář DrD2“