Bestiar pre DrD II - ohlasy po vydani

Oficiální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Odpovědět
Uživatelský avatar
Charles
Příspěvky: 3636
Registrován: 21. 7. 2009, 20:13

Re: Bestiář pro DrDII - vánoce 2012

Příspěvek od Charles »

Moc dky Aljenovi i Pepovi za první kladné reakce. Protože výtvarníci rozhodně náš produkt pozdvihli o další úroveň výš, tak pro jistotu po dřívějších zmatcích upřesňuju, koho obdivovat. 8)

obálka: Jan "Merlkir" Pospíšil
ilustrace: Ondřej "Rimbo" Hanzlík
Uživatelský avatar
PotulnyDruid
Příspěvky: 313
Registrován: 28. 8. 2012, 13:51
Bydliště: Brno

Re: Bestiář pro DrDII - vánoce 2012

Příspěvek od PotulnyDruid »

Pravě jsem dočetl celí bestiář a musím říct, že jsem nadšený. Nádhérné ilustrace, skvělé sracování a veškeré popisy jsou užasné. Je to skvěle podmětná kniha plná nápadů a inspirace. Musím vyjádřít opravdu velký obdiv autorů.

Ale abych zas jen nechválil (a nepžechválil) mám i pár věcí které mě zarazili. Ikdyž nevím jestli to sem patří, ale co už.
Obr je kategorie Člověk, no to je věc kterou jsem ještě schopen pochopit, ikdyž jsem z původního bestiáře v DrD2 měl pocit, že se jedná spíš o netvora.
Ale například. Mořská pana (s variací Rybí muž) je v kategorii člověk. Ale vodník je Běs. Popravdě mi to nějak nedává smysl. Obecně jsem zjistil, že problematika rozdělení Lidé, Běsy a Netvoři je taková zvláštní (Další příklad třeba Psohlav). Byl bych moc rád, kdyby sem někdo s autorů napsal jakým způsobem postupovali při rozhodovaní co kam zařadit. Už jen pro to, že my se při hraní neomezujem jen na bestiář, ale tvoříme sami, a rád bych veděl nějaký klíč pro určovaní druhu bytosti tak aby to pokud možno korespodovalo s autory. A co třeba Medůza, Minoutaur, Jednorožec nebo Harpie? Vím, že to nejsou zrovna slovanské bytosti, ale chápe te ne?
under construction
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Bestiář pro DrDII - vánoce 2012

Příspěvek od Aljen »

Delenie mi prislo v poriadku

Morska panna a Rybi muz su proste ine vyvojove druhy "cloveka".
Vodnik je ale demon-bes ktory posadol mrtvolu. Poziera ludske duse.

Ja by som to delil tak ze pokial existuje narod a kultura jednorozcov ci minotaurov tak pojde o kategoriu Ludi
Netvor je nieco specificke a legendarne s cim sa ludia daneho sveta nemaju vela sance stretnut (preto s tym nevedia implicitne bojovat hocijaki mestski straznici)

Mne najviac doteraz vadili Dive prasce - gurmani
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Bestiář pro DrDII - vánoce 2012

Příspěvek od Pieta »

PotulnyDruid píše:Obr je kategorie Člověk, no to je věc kterou jsem ještě schopen pochopit, ikdyž jsem z původního bestiáře v DrD2 měl pocit, že se jedná spíš o netvora.
Ale například. Mořská pana (s variací Rybí muž) je v kategorii člověk. Ale vodník je Běs. Popravdě mi to nějak nedává smysl. Obecně jsem zjistil, že problematika rozdělení Lidé, Běsy a Netvoři je taková zvláštní (Další příklad třeba Psohlav). Byl bych moc rád, kdyby sem někdo s autorů napsal jakým způsobem postupovali při rozhodovaní co kam zařadit. Už jen pro to, že my se při hraní neomezujem jen na bestiář, ale tvoříme sami, a rád bych veděl nějaký klíč pro určovaní druhu bytosti tak aby to pokud možno korespodovalo s autory. A co třeba Medůza, Minoutaur, Jednorožec nebo Harpie? Vím, že to nejsou zrovna slovanské bytosti, ale chápe te ne?
Zkusím to tak od boku nastřelit.
Zvířata jsou jasná - to jsou opravdu existující zvířata nebo bytosti, které by v zásadě existovat mohly. Patří sem ale i varianty zvířat, např. mluvící zvířata, která nejsou tak úplně přirozená; ta potom mají vlastní pravidla.

Stvoření a nemrtví jsou taky docela jasní - jsou to mrtvé nebo nikdy nežijící bytosti, které byly nějakým způsobem oživené. Oživení může být úmyslné (alchymista, černokněžník), ale i samovolné (nějaká podstata mrtvého nedokáže odejít a tak zůstává v podobě ducha).

Lidé jsou složitější - jsou to bytosti v zásadě podobné lidem - inteligentní s podobným myšlením, s podobnou anatomií a vzhledem. Nemusejí být skuteční ani realističtí, ale pokud porušují nějaké přírodní zákony, dělají to celkem nenápadně a pasivně - např. obr má nerealistickou velikost, vodní havěť dobře dýchá ve vodě i nad vodou, atd.

Netvoři jsou divné, nějakým způsobem poznamenané a pozměněné obdoby zvířat, lidí a rostlin. Většinou dost porušují pravidla - létají bez křídel, hoří nehasnoucím planenem. V původních pravidlech bylo jejich pojetí užší (obří monstra), v bestiáři je širší a zahrnuje třeba i lidi pozměněné dlouhým pobytem na magických místech nebo oběti magických pokusů.

Běsi jsou k určení nejsložitější. Mají prvky společné s nemrtvými (rádi si půjčují těla), s lidmi (mívají zhruba lidský tvar těla), s netvory (bývají jasně nadpřirození). Běsi nejčastějš a nejvíc zanedbávají přírodní zákony - mění podle chuti vzhled, berou sílu z toho, že někomu poskytnou službu, čarují pomalu už jen svou existencí. Běsy je nejlépe určovat obráceně - není jasný způsob, jak od pohledu určit, že něco má být běs, ale spíš to, že je někdo běs, dost vypovídá o jeho podstatě. Běsi jsou vlastně vtělení či zjevení vyšších sil světa a přírody - zimy, ohně, světla nebo třeba vášně. Jejich podstata je naplňuje a je jejich hlavním zájmem - pokud jsou ohniví, tak chtějí, aby svět hořel, hořel, HOŘEL! Jsou inteligentní a zároveň v uvažování lidem vzdálení.
Dá se nich taky uvažovat třeba jako o démonech, kteří si našli tělo vhodné pro pobyt na našem světě.
Uživatelský avatar
vzteklina
Příspěvky: 1380
Registrován: 24. 10. 2007, 19:59

Re: Bestiář pro DrDII - vánoce 2012

Příspěvek od vzteklina »

PotulnyDruid píše: a rád bych veděl nějaký klíč pro určovaní druhu bytosti
V bestiáři to zhruba uvedené je, na straně 5.
Přesnou hranici si podle povahy svého světa musíte doladit sami. Může se stát, že některé oficiální potvory pak změní svou příslušnost. Ale to je taky v pořádku.
Sem chlap! (pro ty co sou zmateni mym nickem)
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Bestiář pro DrDII - vánoce 2012

Příspěvek od ShadoWWW »

Mám dotaz: Kdy bude Bestiář v e-podobě? Rád bych si ho nadělil pod stromek. :)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Jarilo
Příspěvky: 1101
Registrován: 5. 6. 2009, 00:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Bestiář pro DrDII - vánoce 2012

Příspěvek od Jarilo »

Tak jsem si pod stromkem rozbalil Bestiář a po prvních několika prolistováních jsem nadšen. Jde o profesionálně, kvalitně a vkusně zpracovanou rozšiřující příručku. Popisy bytostí a netvorů jsou natolik inspirativní, že je využije kterýkoliv vypravěč, nejen v rámci DrD II.

Za mě palec nahoru :clap: .
Hry hraju a ještě radši dělám - doma i v práci.
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: Bestiář pro DrDII - vánoce 2012

Příspěvek od Bouchi »

ShadoWWW píše:Mám dotaz: Kdy bude Bestiář v e-podobě? Rád bych si ho nadělil pod stromek. :)
Kdyz se budes chvili tvarit jako Anglican, tak to jeste zvladnes:
http://obchod.altar.cz/drd-ii-bestiar-e ... -1005.html
Obrázek
Uživatelský avatar
PotulnyDruid
Příspěvky: 313
Registrován: 28. 8. 2012, 13:51
Bydliště: Brno

Re: Bestiář pro DrDII - vánoce 2012

Příspěvek od PotulnyDruid »

Když E-verze stojí 120,- kč, a stejnou částku dostanu jako slevu když si pak zakoupím tištěnou. Co kdž jsem si už zakoupil tištěnou? Mám nárok na E-verzi zdarma?
under construction
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: Bestiář pro DrDII - vánoce 2012

Příspěvek od Bouchi »

Mas (tedy pokud sis tistenou zakoupil v altarim eshopu) a kod ke stazeni ti samozrejme posleme, behem tohoto tydne (prece jen odbavit tu hromadu lidi co si u nas tisteny Bestiar uz koupili, nejaky cas zabere).
Obrázek
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Bestiář pro DrDII - vánoce 2012

Příspěvek od Aljen »

super tesim sa na pdf verziu
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Bestiář pro DrDII - vánoce 2012

Příspěvek od ShadoWWW »

Díky. Zatím jsem na to jen mrkl a moc se mi líbí ilustrace. Z hlediska inspirace (DrD 2 nehraji) mi tento bestiář přijde lepší než oficiální Bestiář DrD+. Je trochu škoda, že PDF verze neobsahuje i "obálku" (tak, jak je tomu v PDFku základních pravidel DrD 2). Ale není to žádný závažný nedostatek.

P.S. Je to sice off-topic, ale slyšel jsem, že letos na Vánoce by měly být dostupné PDF verze i zbylých příruček DrD+. Je reálné, že vyjdou ještě letos?
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: Bestiář pro DrDII - vánoce 2012

Příspěvek od Bouchi »

ShadoWWW píše:Je trochu škoda, že PDF verze neobsahuje i "obálku" (tak, jak je tomu v PDFku základních pravidel DrD 2).
Bude upgrade i s obalkou a s par bonusy, dam sem pak avizo, a kody ke stazeni zaslane pred upgradem budou platne i pro nej.
ShadoWWW píše:slyšel jsem, že letos na Vánoce by měly být dostupné PDF verze i zbylých příruček DrD+. Je reálné, že vyjdou ještě letos?
Nezarucim vsechny, ale nektere urcite budou.
Obrázek
Uživatelský avatar
Číňan
Příspěvky: 103
Registrován: 13. 11. 2012, 16:26

Re: Bestiář pro DrDII - vánoce 2012

Příspěvek od Číňan »

Ok! Takže se nemusím o nic starat a přijde mi kód? Nemusím o něj nikterak žádat?
(Samozřejmě jsem nakupoval v Altařím e-shopu)
DaveN řečený Číňan
Uživatelský avatar
Roubíček
Příspěvky: 104
Registrován: 25. 8. 2011, 21:59
Bydliště: Jihlava

Re: Bestiář pro DrDII - vánoce 2012

Příspěvek od Roubíček »

Už jsem psal mail, ale musím poděkovat i touto cestou.
Bestiář je opravdu vydařený kousek, směřovaný trošku jinou cestou než ostatní. Krásně místo holých pravidel rozvíjí příběhy, dodává čtenáři obrovské množství inspirace. Obrázky jsou opět stejně jako u základních pravidel skvělé, čarovné. Některé mě opravdu strhly a několik minut mi zarazily četbu. Z hlediska chyb také velké zlepšení - zatím jsem viděl nějaké čtyři a to už jsem ha půlkou. No prostě a jednoduše- díky vám kluci!
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů