Přehled taktik ve střetech a konfliktech

Oficiální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Uživatelský avatar
Maugir
Příspěvky: 978
Registrován: 13. 8. 2011, 02:20

Re: Přehled taktik ve střetech a konfliktech

Příspěvek od Maugir »

BJ píše:Když to tak zpětně analyzuji, tak řešení čistě ve fikční rovině se mi zdá takové čistější.
To je pravda. Fikce je to nejdůležitější a nesmí se na to zapomínat. Ale obecně je jedno zvíře proti pětičlenné družince bez kokretizace prostředí předem rychle mrtvé. Prostředí je silný prvek, jak už tu vícero lidí zmiňovalo. Něco jiného je, pokud:
- je noc/mlha a postavy se narozdíl od hada neorientují (nepřesně, možná i hloupě - to sice neřeší úbytek sudby za obrany, ale mění to poměr úspěšných a neúspěšných akcí),
- se had z ničeho nic vymrští z vody, kterou se postavy po pás brodí, a pokud nestáhne postavu pod hladinu, zas rychle zmizí, aby to vzápětí zkusil z druhé strany (reagovat na něco takového může být klidně náročné),
- zaútočí úplně celý pod zakalenou hladinou, takže ho nikdo nevidí a reagovat může jen postava, která útok pocítí na vlastní kůži,
- je had v takovém místě, na které mají přístup jen jedna/dvě postavy,
- had ve spánku neslyšně zardousí první postavu, popoleze a neslyšně zardousí druhou, popoleze... $D ,
- musí postavy vynakládat akce na odolání jeho jedu,
- bojují v řece, která silně proudí a postavy musejí každou chvíli podstoupit výzvu, aby se udržely na nohou/vyhýbaly se kládám, neseným proudem,
- atd.
Obrázek
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Přehled taktik ve střetech a konfliktech

Příspěvek od Korhul »

Trochu jsem to tušil už na začátku, že tohle téma nemusí být nakonec tak přínosné, jak jsem si myslel :-) No ale kašleme už na hada, ten příklad je ne úplně vhodný, alespoň na rozjezd téhle diskuse.

Co třeba tohle: docela univerzálně se jeví manévr přesně. Můžeme říct, že "použij přesně" je takové zlaté pravidlo manévrování? Jsou případy, kdy je použití přesně chyba?
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Concobara
Příspěvky: 45
Registrován: 26. 1. 2012, 08:38

Re: Přehled taktik ve střetech a konfliktech

Příspěvek od Concobara »

Korhul píše:Co třeba tohle: docela univerzálně se jeví manévr přesně. Můžeme říct, že "použij přesně" je takové zlaté pravidlo manévrování? Jsou případy, kdy je použití přesně chyba?
Myslím si, že tehdy, když si přičítáš alespoň o 2 větší bonus než protivník. Pak bych volil manévr jiný. Osobně mi příjdou nejzajímavější manévry Lstivě a Rozsáhle. Ale je to jen můj názor a můj styl...
BJ
Příspěvky: 62
Registrován: 4. 8. 2011, 12:00
Bydliště: Brno

Re: Přehled taktik ve střetech a konfliktech

Příspěvek od BJ »

Manévr přesně, zvláště když je zadarmo, je většinou dobrá volba, nicméně asi ne vždy. Záleží dost na tom, o kolik mi situaci skutečně ulehčuje. Pokud například snadno vyhraju i bez přesně, je možná lepší použít manévr jiný.

Pokud se nad tím zamýšlím z čistě mechanického hlediska a za předpokladu, že všechny manévry má dotyčný zdarma (nebo všechny musí platit), pak se často může hodit i mocně. Manévr mocně svádí protivníka přijímat následky mých akcí (pokud nejsou moc drsné). Navíc pokud mu už dochází sudba/zdroje (nebo se ohrožení blíží hranici), může někdy ten jeden bodík potřebný navíc na vykoupení znamenat konec konfliktu (soupeř má ohrožení 4 a hranici 4, když použiju mocně, nemůže se vykoupit, když ho nepoužiju, musím vyhrát ještě jednou).

Podobně by to mohlo být i s manévrem lstivě. Základní myšlenka je, dvě úspěšné akce s manévrem lstivě jsou z hlediska zvýšení ohrožení tři úspěšné akce s manévrem přesně. Na druhou stranu ale může být obránce v pokušení se raději vždy vykoupit (zvláště když má útočník lstivě zdarma třeba za zbraň), takže útočník nakonec žádný manévr nepoužije. Dalo by se říci, že manévr lstivě svádí protivníka se vykupovat, což se dá využít, pokud ho z nějakého důvodu potřebuji zbavit zdrojů/sudby. Například pokud je jedna strana v přesile, může se použití lstivě vyplatit, protože odčerpává zdroje na obrany a manévry (banda skřetů útočí na ostříleného hrdinu).

S manévrem rozsáhle je to složité. Jednu chvíli jsem si jeho výhodnost zkoušel nějak odhadnout pomocí pravděpodobnosti, ale nedotáhl jsem to do konce. Když vezmu jako základní předpoklad, že každý, na koho rozsáhlou akci směřuji, provede protiakci, je potřeba odhadnout, jestli třeba 2x rozsáhle bude mít větší efekt než 2x přesně na jeden cíl. Výhoda rozsáhle je ale navíc v tom, že se mi v jedné akci může podařit to, na co bych musel spálit akcí víc. Pro použití rozsáhle pak mluví hlavně situace, kdy vím, že na mě některý z cílů nemůže reagovat (nebo reagovat tak, aby akci zastavil úplně).
Uživatelský avatar
Ocho
Příspěvky: 906
Registrován: 19. 8. 2010, 09:10

Re: Přehled taktik ve střetech a konfliktech

Příspěvek od Ocho »

Maugir píše:Prostředí je silný prvek, jak už tu vícero lidí zmiňovalo.
+1: Nechal jsem bojovat družinu s obří pavoučicí alá Odula, která mohla vystřelovat pavučinová vlákna na dálku. Byla v jeskyni s vysokým stropem a lezla z dosahu mečů. Družina neměla moc střelných a vrhacích zbraní a tak i Troll hraničář byl velice rád za svou bojovnickou ZS Letící zbraň (název si nejsem jistý) a mohl vrhat svou obouruční zbraň a tím jí sundat na zem (i za cenu aktivace).

Stejně tak neustále poletující drak by mohl být problém (zkušenost z TESV-Skyrim :-D ).

Jinak oblíbená hospodská taktika: "Chrstnu mu pivo do obličeje s cílem dezorientovat a tím mu zvýšit ohrožení." Celkem nevinný útok pokud se nevykoupí pak doprovodit "a rozbiju mu půllitr o hlavu (velmi lstivě)". ZS - Hlava nehlava+Šermíř (válečník lvl 1).
Maugir píše:- musí postavy vynakládat akce na odolání jeho jedu,
Otázka: Jak postupujete při odolávání jedu? Je to aktivní přístup - podvázání a zaškrcení končetiny, vysátí jedu, vyplachování či použití zaručených "protijedů"? Nebo jen pasivní - tělo se s tím popere (imho hranice těla)?
Obrázek
Družina VOMPF
Ideální PH je neutrální.
Uživatelský avatar
vzteklina
Příspěvky: 1380
Registrován: 24. 10. 2007, 19:59

Re: Přehled taktik ve střetech a konfliktech

Příspěvek od vzteklina »

Ocho píše: Otázka: Jak postupujete při odolávání jedu? Je to aktivní přístup - podvázání a zaškrcení končetiny, vysátí jedu, vyplachování či použití zaručených "protijedů"? Nebo jen pasivní - tělo se s tím popere (imho hranice těla)?
Popíš fikčně akci, kdy se tvé tělo pere s jedem :-) Protože na to platíš akci - výzva na odolávání jedu - tak bych to popsal aktivně. jakmile máš ZS vědmáka, že odolávat můžeš bez akce, pak se s tím tělo popere.
Sem chlap! (pro ty co sou zmateni mym nickem)
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Přehled taktik ve střetech a konfliktech

Příspěvek od crowen »

vzteklina píše:Popíš fikčně akci, kdy se tvé tělo pere s jedem :-)
Po tom, ako si sa napil z bacovho crpaka cerstvej zincice, sa v tvojich crevach ozvalo zrevanie draka, krc ta skrutil ako sa zincica drala von opacnym koncom, ako prisla dnu a ledva si dobehol za nedaleke kriky. Hnede flaky na nohaviciach a cizmach budu ozdobou este par dni, kym ich neprekryje prach z ciest a krv z nepriatelov.
Concobara
Příspěvky: 45
Registrován: 26. 1. 2012, 08:38

Re: Přehled taktik ve střetech a konfliktech

Příspěvek od Concobara »

crowen píše: Po tom, ako si sa napil z bacovho crpaka cerstvej zincice, sa v tvojich crevach ozvalo zrevanie draka, krc ta skrutil ako sa zincica drala von opacnym koncom, ako prisla dnu a ledva si dobehol za nedaleke kriky. Hnede flaky na nohaviciach a cizmach budu ozdobou este par dni, kym ich neprekryje prach z ciest a krv z nepriatelov.
+1 :D
Ocho píše:Otázka: Jak postupujete při odolávání jedu? Je to aktivní přístup - podvázání a zaškrcení končetiny, vysátí jedu, vyplachování či použití zaručených "protijedů"? Nebo jen pasivní - tělo se s tím popere (imho hranice těla)?
S tímto máme zatím jen dvě zkušenosti:
1) jed v pivu = začalo působit až později => takže to bylo takové zčásti pasivní (organismus to možná odbourá), z části aktivní (zavodníme se...atd)

2)rychlý jed podaný přímo ve flakónku - tady, ale travič přesvědčil postavy, že je to lék a tak se cíleně nikdo nebránil :)



Ale tohle je už obávám se dosti mimo téma
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Přehled taktik ve střetech a konfliktech

Příspěvek od Korhul »

Já si furt připadám v těch manévrech jako amatér, když čtu ty erudované odpovědi. Je to tím, že hraju hlavně s děckama, kde je ještě nepoužíváme, tak v tom nemám praxi a ani nemám čas nad tím nějak hloubat doma :-)

Napadá mě, že manévr lstivě se vyplatí použít tehdy, když protivník netuší, že ho můžu použít. Tzn. hlavně při prvním překvapivém útoku. Pak jakmile zjistí, že ho mám, tak se bude snažit jednak fikčně zabránit tomu, abych ho mohl využít a/nebo se začne vykupovat.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
Maugir
Příspěvky: 978
Registrován: 13. 8. 2011, 02:20

Re: Přehled taktik ve střetech a konfliktech

Příspěvek od Maugir »

Základní situace, bez zběhlosti, mistrovství či nadání:
Přesně se hodí pro stranu s menší charakteristikou/použitou úrovní, nebo když jsou úrovně vyrovnané, jinak je lepší nechat si prostor pro jiný manévr. (Bez nadání si přesností uzavřete možnost použít zajímavější manévry.)
Mocně je vhodné použít tehdy, když je důsledkem vaší akce více, než jen zvednout ohrožení (tedy nějaký velmi zajímavý dopad ve fikci, nebo třeba udělení jizvy postavě). Protivníku tak potom dáváte na výběr: buď tahle nepříjemná věc, nebo drahé vykoupení. Eventuálně se mocně vyplatí proti protivníkům, kteří se řídí pravidlem "vždy a proti všemu se vykupuj".
Lstivě je dobrá volba kdykoli, kdy se soupeř rozhodne nevykoupit a zároveň ještě má smysl zvyšovat ohrožení.

Nic z toho však není zcela univerzální poučka.
Obrázek
Uživatelský avatar
vzteklina
Příspěvky: 1380
Registrován: 24. 10. 2007, 19:59

Re: Přehled taktik ve střetech a konfliktech

Příspěvek od vzteklina »

Takový malý poznatek pro boj s přesilou (viz třeba ten had na začátku).
Výhodné je dávat si za hada jako výsledek akce získání výhody. Každý bodík výhody pak můžu následně použít na obranu a tudíž vydržím déle a i když nikoho jiného přímo neohrožuju, fikční důsledky si mohu šikovně volit aby mi poskytovaly nějakou výhodu fikční. Pokud to navíc zkombinuju s manévrem lstivě zadarmo, mohou z jedné úspěšné akce vypadnout dva zdroje do sudby a s tím se dá už docela solidně machrovat. Samozřejmě celé to stojí na tom, že vyhráváš střety a že se ti protivníci nevyčerpávají. Každá taktika má ale někde slabinu :-)
Sem chlap! (pro ty co sou zmateni mym nickem)
Uživatelský avatar
Ocho
Příspěvky: 906
Registrován: 19. 8. 2010, 09:10

Re: Přehled taktik ve střetech a konfliktech

Příspěvek od Ocho »

vzteklina píše:Pokud to navíc zkombinuju s manévrem lstivě zadarmo, mohou z jedné úspěšné akce vypadnout dva zdroje do sudby a s tím se dá už docela solidně machrovat.
Tohle je v pravidlech vysloveně omezeno, že výhoda je vždy max. 1 (ať už to děláš lstivě nebo velmi lstivě).
Obrázek
Družina VOMPF
Ideální PH je neutrální.
Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2384
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: Přehled taktik ve střetech a konfliktech

Příspěvek od Fafrin »

Ocho píše:
vzteklina píše:Pokud to navíc zkombinuju s manévrem lstivě zadarmo, mohou z jedné úspěšné akce vypadnout dva zdroje do sudby a s tím se dá už docela solidně machrovat.
Tohle je v pravidlech vysloveně omezeno, že výhoda je vždy max. 1 (ať už to děláš lstivě nebo velmi lstivě).
Kde? IMHO tu byl k tomu dotaz a výsledek byl, že v obou způsobech to bude v systému fungovat. Já hraju tolik výhod, o kolik by se snížilo ohrožení.
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Uživatelský avatar
Ocho
Příspěvky: 906
Registrován: 19. 8. 2010, 09:10

Re: Přehled taktik ve střetech a konfliktech

Příspěvek od Ocho »

Fafrin píše:Kde? IMHO tu byl k tomu dotaz a výsledek byl, že v obou způsobech to bude v systému fungovat. Já hraju tolik výhod, o kolik by se snížilo ohrožení.
Str. 107 - Další možné následky akce:
Pokud je výsledkem akce snížení Ohrožení, může se postava namísto toho rozhodnout přidat cíli Výhodu. Ohrožení se nesníží a postava dostane (nezávisle na tom, o kolik by se Ohrožení snížilo) jeden bod Výhody. Toto rozhodnutí učiníte ještě před tím, než by se mělo Ohrožení snížit.
O přehlednosti a snadnosti dohledání tohoto pravidla raději pomlčím. Ale čekal bych ho v obecném popisu výhody.

EDIT: Imho získání 2-3 výhody díky manévrům je dost silná výhoda. Ale pokud to mohou používat obě strany, pak je to jako homerule použitelné.
Obrázek
Družina VOMPF
Ideální PH je neutrální.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15029
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Přehled taktik ve střetech a konfliktech

Příspěvek od Pieta »

Ocho píše:Imho získání 2-3 výhody díky manévrům je dost silná výhoda. Ale pokud to mohou používat obě strany, pak je to jako homerule použitelné.
Hlavní problém by mohl být v tom, že boje s nepřátelskou přesilou by mohly být potenciálně nekonečné, nebo aspoň o dost delší, pokud by si dokázali za jednu akci doplnit tři sudby.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů