Je možno motlidby a uřknutí seslat na sebe?

Oficiální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Uživatelský avatar
langic
Příspěvky: 9
Registrován: 11. 1. 2012, 15:58
Bydliště: Jihlava

Re: Je možno motlidby a uřknutí seslat na sebe?

Příspěvek od langic »

Roubíček píše:
Maugir píše:Pomodlit se samozřejmě lze, a určitě Ti to i pomůže, jen se to neprojeví mechanicky:)
To tak úplně není pravda. My jsme to třeba hráli tak, že hráč, který nebojoval (už nevím, proč nemohl) si klekl do rohu místnosti a ponořil se do modliteb. Bylo to sice trochu zvláštní, ale snižovalo se mu tím ohrožení. Což se dá odůvodnit tím, že mu to "dodávalo sílu". Takže bych to viděl tak, že to určitě jde. ;)

Jestli si dobře pamatuju, tak jsem stál za všema ostatnima a nic jinyho jsem ani dělat nemohl,páč jsem se okolo nich neprotáh
Mravenec

Re: Je možno motlidby a uřknutí seslat na sebe?

Příspěvek od Mravenec »

Lorwyn píše:
Maugir píše:Pomodlit se samozřejmě lze, a určitě Ti to i pomůže, jen se to neprojeví mechanicky:)
Já mám spíš dotaz: co schizofrenní postavy? Pro ně je druhá část jejich osobnosti "jiná bytost", ale berou to tak i pravidla?
Já bych řekla že by to šlo, ale pokud je cílem duše, tělo je jen jedno a cítí to obě mysli...A je to hustej nápad... :clap:
(taky mi to připomnělo, jak se kdysi mí dva hráči dělili o schyzofrenika... $lol$ )
No ona schizofrenie není tak docela o rozdvojení osobnosti. Doporučuji se pro představu podívat třeba sem:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Schizofrenie
Uživatelský avatar
Maugir
Příspěvky: 978
Registrován: 13. 8. 2011, 02:20

Re: Je možno motlidby a uřknutí seslat na sebe?

Příspěvek od Maugir »

Děkuji za upřesnění a měním zadání otázky na "Může zaříkávač s rozdvojenou osobností proklínat svoji druhou osobnost?"
Lorwyn: Přesně tak jsme to jednou taky měli - jeden hráč dlouhodobě přicházel pozdě, druhý odcházel brzy, takže se to nabízelo:)
Obrázek
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Je možno motlidby a uřknutí seslat na sebe?

Příspěvek od Korhul »

No ale požehnání působí jen na tělo, ne? Tudíž si myslím, že tato otázka je irelevantní.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
langic
Příspěvky: 9
Registrován: 11. 1. 2012, 15:58
Bydliště: Jihlava

Re: Je možno motlidby a uřknutí seslat na sebe?

Příspěvek od langic »

Korhul píše:No ale požehnání působí jen na tělo, ne? Tudíž si myslím, že tato otázka je irelevantní.
Myslim,ze pozehnani nemusi byt jen na telo, myslim ze uz sem jednou videl zehnani na dusi
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Je možno motlidby a uřknutí seslat na sebe?

Příspěvek od Korhul »

Aha trošku v tom mám gluáš. Str. 178 V oddíle u požehnání a prokletí: "Zaříkávač dokáže svou mocí působit na lidské a zvířecí tělo. ..." Dále však v oddíle Modlitby a uřknutí: "... Vyjímečně může zaříkání ovlivnit i dovednost spadající pod Duši nebo Vliv, musí to však být logický důsledek znění prokletí či požehnání." Takže to jde pouze jako vedlejší efekt toho, že kletba účinkuje na tělo.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Anonymouz

Re: Je možno motlidby a uřknutí seslat na sebe?

Příspěvek od Anonymouz »

Z toho jak to chápu tak duši a vliv může zaříkávač ovlivnit pouze tehdy, pokud má ZS "modlitby a uřknutí" a pokud je toto logický důsledek znění prokletí nebo požehnání. Jinak řečeno záleží na hráči, jaká slova zvolí. Nikde se nepíše, že musí jít o vedlejší efekt účinku na tělo, celá schopnost působit se odvíjí od samotného znění zaříkání. Samozřejmě vždycky to jde pozichrovat slovy "Nechť tvůj mozek pracuje na plné obrátky a náramně se ti daří v <doplň duševní nebo společenskou dovednost>", ale spíš se kloním k názoru, že při správném znění zaříkání může být podpořena libovolná dovednost, kterou cíl může provádět.

Příklady které si myslím že jsou korektní:

"Nechť je tvůj jazyk obratný jak jazyk hada, a každá lež kterou proneseš se tvárí jako pravda posvátná."

"Nechť tvůj hlas (z tvého chřtánu) zní jako hrom a tví nepřátelé se klepou strachy!"

tohle je zcela bez tělesné složky:
"Nechť mysl tvá je klidná jako hladina jezera v bezvětří, a každé požehnání či prokletí proneseš s jistotou a vírou v jeho naplnění."
logický důsledek: jistota zaříkávajícího a jeho víra pozitivně ovlivní jeho schopnost dosáhnout úspěchu, a tedy si může házet manévry, třeba "přesně"
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15029
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Je možno motlidby a uřknutí seslat na sebe?

Příspěvek od Pieta »

Korhul píše:Takže to jde pouze jako vedlejší efekt toho, že kletba účinkuje na tělo.
Přestože prokletí a požehnání působí na tělo cíle, jejich působení se může projevit, i když cíl právě vykonává duševní nebo společenskou činnost, například třas rukou může zloději ztížit otevírání zámku.
(str. 178)
Anonymouz píše:Nikde se nepíše, že musí jít o vedlejší efekt účinku na tělo, celá schopnost působit se odvíjí od samotného znění zaříkání.
Není pravda, viz výše.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Insolitus
Příspěvky: 620
Registrován: 17. 8. 2007, 12:50

Re: Je možno motlidby a uřknutí seslat na sebe?

Příspěvek od Insolitus »

to Anonymouz: Pozor. Je potřeba si uvědomit, že požehnání a prokletí přímo na duši či vliv (pod co spadá např: "Nechť mysl tvá je klidná jako hladina jezera v bezvětří, a každé požehnání či prokletí proneseš s jistotou a vírou v jeho naplnění.") je doménou mága a jeho myšlenkové magie.

Zaříkávač je schopen působit přímo jen a pouze na tělo. Následkem toho může ovlivnit odemykání zámků třasem rukou, ale ne jinak.
Mág pak dokáže tyhle schopnosti ovlivňovat napřímo, zastřít či projasnit mysl, rozostřit zrak, pomást vzpomínky ...atd...
RPG Kuchyně 2014 Opportunity - Právě vyšlo nejnovější číslo Parlamentního plátku, časopisu o politice a pro politiky. Takže rychle do poslaneckých lavic a za řečnický pult. Letenky na Seychely nerostou na stromech!!!
RPG Kuchyně 2010 Astra non mentiuntur - RPG Kuchyně 2011 Na kraji - RPG Kuchyně 2012 Poslední soud
Anonymouz

Re: Je možno motlidby a uřknutí seslat na sebe?

Příspěvek od Anonymouz »

Takže pro zaříkání s využitím ZS "motlidby a uřknutí" platí stejná pravidla jako pro požehnání a prokletí? Já to pochopil tak že pouze požehnání a prokletí působí na tělo, ale motliba u uřknutí může působit i na duši. Pokud je tomu, potom samozřejmě je třeba změnit znění zaříkadel tak, aby to šlo uznat, záleží ale nakonec jak si to domluvíme, osobně ale preferuji maximální držení se pravidel, aby se plně projevily vlastnosti hry, zvláště když jde o test.

Jinak nejsem proti tomu, aby pravidla obsahovala nejasné nebo volitelné součásti, ale zastávám názor, že by to tam mělo být explicitně napsáno. Klidně mohou být napsána pravidla RPG jako meta-pravidla, ze kterých si každý poskládá hru která mu bude vyhovovat, jakási šablona pro tvorbu konkrétní implementace pravidel.

Vzkaz autorům DrDII: propříště zkuste definovat hru více "matematicky", tedy někde dát čtvereček "definice pojmu" kde bude napsáno co to je a případně co to určitě není. Ony také ty názvy ZS svádí k tomu, že jde o jinou činnost a ne jen bonus k existující. Nebo dopište někde PDFko kde budou nejasnosti vysvětleny, to ale asi až se nastřádá více dotazů a jasných odpovědí. Prozatím by bylo dobré napsat pro jednotlivá povolání příklady, co postavy podle pravidel NEmůžou dělat, byť se to tak může tvářit.

BTW právě vidím takovou větu v knize: "Zvláštní schopnosti k prokletím a požehnáním", to vysvětluje hodně, už to chápu jsem vůl ;) motlitba=požehnání, uřknutí=prokletí, oky, vyřešeno.
Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2384
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: Je možno motlidby a uřknutí seslat na sebe?

Příspěvek od Fafrin »

No jo, pravidla magie pravda vysvětlují hodně z tho, co se magie týče. Čistě z popisu dovedností a schopností ve tvorbě postavy to člověk nepochopí.
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Je možno motlidby a uřknutí seslat na sebe?

Příspěvek od Korhul »

IMHO je to tak, že ZS (modlitby a uřknutí) jen rozšiřuje působení Dovednosti (Prokletí a požehnání). Podobně je tomu i u dalších povolání.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
Lorwyn
Příspěvky: 783
Registrován: 30. 8. 2011, 13:17
Bydliště: Krajina snů

Re: Je možno motlidby a uřknutí seslat na sebe?

Příspěvek od Lorwyn »

Mravenec píše: No ona schizofrenie není tak docela o rozdvojení osobnosti. Doporučuji se pro představu podívat třeba sem:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Schizofrenie
Já vím, slyšela jsme o tom celkem hodně, ale hráči měli zájem o tohle využití a já jim to nechtěla kazit... $D
Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá,
a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů