[dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn)

Oficiální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Odpovědět
Concobara
Příspěvky: 45
Registrován: 26. 1. 2012, 08:38

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od Concobara »

Oki :) ... vše jasné ... děkuji za odpovědi...takto mi dává ta ZS Modlitby a uřknutí mnohem větší smysl :)
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15068
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od Pieta »

Další debata odříznuta do [Dotaz] Snižování ohrožení
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od Aljen »

Mam dve otazky (ak sa to uz riesilo, sorry nenasiel som) :)

1. Su predmety pouzite pri symbolickom dotyku one-shot? Alebo moze zariekavac ked ziska pramen vlasov preklinat ciel stvrt roka? Je podla vas v tomto rozdiel medzi medailonom po milovanej matke, koselou ktoru nosil 3 roky (ale nema k nej citovy vztah :) ) a stitom ktory si pred 10 sekundami nahodne vybral v zbrojnici?

2. Ako poriesite situaciu suboj 1v1 zariekavac vs bojovnik (je to suboj PC vs PC alebo PC vs dolezite NPC takze je potrebna vyssia miera "ferovosti" ako pri PC vs Mook)
Bojovnik chce zariekavaca seknut mecom (zvysit ohrozenie) a zariekavac chce bojovnika prekliat aby mu zdreveneli ruky (zvysit ohrozenie) a netrafil ho.
ALE ... zariekavac nema ziadny predmet na symbolicky dotyk a tak hrac vyhlasi ze chce k bojovnikovi priskocit, "pacnúť" ho a pritom zoslat prekliatie.
Hadze si zariekavacom?
Hadze si zariekavacom ale je to pre neho narocna akcia (telo)?
Hadze si bojovnikom s tym ze ked uspeje moze si dat skusku na prekliatie?
Hadze si bojovnikom s tym ze v dalsom kole bude mat moznost preklinat v ramci noveho stretu?
------------------
Uvazujem pritom ze v tejto situacii by mal byt rozdiel oproti situacii kde je bojovnik bez zbrane vs bojovnik so zbranou a obaja sa snazia zvysit ohrozenie supera tym ze ho tresnu.

Fikcia ked rachiticky mudrc co nikdy nic netrenoval a s nikym nebojoval zrazu skace po bojisku a ma rovnaky bonus k hodu ako megatrenovany bojovnik mi nejde do hlavy a bytostne sa mi to nepaci.
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15068
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od Pieta »

Aljen píše:1. Su predmety pouzite pri symbolickom dotyku one-shot? Alebo moze zariekavac ked ziska pramen vlasov preklinat ciel stvrt roka? Je podla vas v tomto rozdiel medzi medailonom po milovanej matke, koselou ktoru nosil 3 roky (ale nema k nej citovy vztah :) ) a stitom ktory si pred 10 sekundami nahodne vybral v zbrojnici?
Pravidla v tom mají docela jasno: K seslání kouzla je třeba, aby se kouzelník dotýkal něčeho, co bylo součástí cíle (např. odstřihnuté vlasy člověka nebo tříska z desky stolu) nebo co patřilo do vlastnictví tvora, na něhož má kouzlo působit, a ten má k dané věci silný citový vztah (např. prsten po rodičích). Tento předmět pozbývá svého nadpřirozeného spojení s cílem při nejbližším slunovratu nebo rovnodennosti a poté již není možné takový předmět k vyvolání symbolického dotyku dále použít. (str. 165)
(bold je můj)
Aljen píše:Fikcia ked rachiticky mudrc co nikdy nic netrenoval a s nikym nebojoval zrazu skace po bojisku a ma rovnaky bonus k hodu ako megatrenovany bojovnik mi nejde do hlavy a bytostne sa mi to nepaci.
V tom případě bys mohl prokletí připraveného bojovníka, obzvlášť pokud ví, že protivníkovi stačí se dotknout, brát jako náročné.
Co se týče toho, čím si házet, to bych řešil čistě podle pravidla největšího účinku.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Ocho
Příspěvky: 906
Registrován: 19. 8. 2010, 09:10

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od Ocho »

Pieta píše:
Aljen píše:Fikcia ked rachiticky mudrc co nikdy nic netrenoval a s nikym nebojoval zrazu skace po bojisku a ma rovnaky bonus k hodu ako megatrenovany bojovnik mi nejde do hlavy a bytostne sa mi to nepaci.
V tom případě bys mohl prokletí připraveného bojovníka, obzvlášť pokud ví, že protivníkovi stačí se dotknout, brát jako náročné.
Co se týče toho, čím si házet, to bych řešil čistě podle pravidla největšího účinku.
A nebo druhá možnost - rozsekat boj na kratší kola a v prvním kole se nejprve zaříkávač musí dostat na tělo bojovníkovi s využitím bojovníka či kejklíře. Protože pokud se (jak řekl Aljen) skupině zdá nepravděpodobné "automatické přiskočení", pak by se mělo řešit hodem zvlášť a zaříkávač bez dotyku by měl ten dotyk nejdřívě získat a až pak by mu mělo být umožněno hlásit prokletí. Zrovna tak, pokud skupina usoudí, že přiskočení v dané situaci není problém, pak není třeba extra řešit dotek.
Obrázek
Družina VOMPF
Ideální PH je neutrální.
Metla

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od Metla »

Ocho píše: A nebo druhá možnost - rozsekat boj na kratší kola a v prvním kole se nejprve zaříkávač musí dostat na tělo bojovníkovi s využitím bojovníka či kejklíře.
A protivník bude mít mezitím dvakrát možnost zaříkávače sejmout a to jen za cenu jednoho dotyku, který mu pohne s ohrožením.. Ostatně nabíhat s holýma rukama na bojovníka a snažit se ho chytit a poté v dalším kole doufat, že ho nerozseká a proklínat ho (a i kdyby to vyšlo, tak mu POUZE zvýšit ohrožení) je taktika dobrá leda pro kamikadze zaříkávače.

Nicméně pokud ji budeme brát vážně, tak je třeba vzpomenout si, že původní otázky se týkaly toho jaké počítat povolání. Tady řešíme zda takhle může zaříkávač vůbec reagovat v rámci své protiakce.

Bojovník po něm seká a on ho chňapá a proklíná, aby mu překazil akci a zvýšil ohrožení. Při rozložení na dvě kola ho může zaříkávač leda zkusit chňapnout ("vyhýbám se jeho úderu mečem a snažím se ho chytit za ruku" - počítá si boj beze zbraně nebo akrobacii - pravidlo většího účinku). A v dalším kole se může pokusit o proklínání.

Teprve v této situaci (zaříkávač už drží bojovníka za ruku) se bude řešit jestli si má házet za zaříkávače, bojovníka nebo kejklíře (protivník se snaží vytrhnout nebo zaříkávače propíchnout..) a bude se nejspíš brát pravidlo největšího účinku.
Metla

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od Metla »

Ale jinak probírat sebevražedné taktiky a vymýšlet k nim pravidla je asi na stejné úrovni jako bavit se o tom jaké povolání si budu počítat k tomu, když budu chtít alá south park nasr.t draka tím, že mu strčím prst do prd.le.

Je to:
hraničář (boj beze zbraně proti netvorům, znalost zvláštních netvorů)?
zaříkávač (znalost netvorů, síla vůle)?
bojovník (hrubá síla)?
kejklíř (akrobacie, rychlé prsty)?
mastičkář (odolávání strastem, lazebnictví)?

...
$lol$ $lol$
werksoltan
Příspěvky: 290
Registrován: 10. 8. 2011, 09:32

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od werksoltan »

Metla píše:Ale jinak probírat sebevražedné taktiky a vymýšlet k nim pravidla je asi na stejné úrovni jako bavit se o tom jaké povolání si budu počítat k tomu, když budu chtít alá south park nasr.t draka tím, že mu strčím prst do prd.le.

Je to:
hraničář (boj beze zbraně proti netvorům, znalost zvláštních netvorů)?
zaříkávač (znalost netvorů, síla vůle)?
bojovník (hrubá síla)?
kejklíř (akrobacie, rychlé prsty)?
mastičkář (odolávání strastem, lazebnictví)?

...
$lol$ $lol$
A povede to ke zvýšení ohrožení? Tedy dokážu si představit, že taková nečekaná penetrace potvoře na sebejistotě nepřidá :D

Jinak já bych řekl, že se to bude posuzovat podle provedení a pokud to není zřejmé, tak taky pravidlo největšího účinku.

Taky by bylo zajímavé jaké na to lze napasovat manévry.. třeba ten bojovník to bude asi mocně.. a kejklíř přesně nebo lstivě :wink:
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od Korhul »

Nevím, jestli to už možná nepadlo, ale zrovna jsem se zamýšlel nad sesíláním modliteb a uřknutí a myslím, že v pravidlech není jedna věc. A to podmíněná kouzla. Teda jakýsi náznak je u kleteb, ale tam je jenom podmínka u jejich přerušení. Co ale podmínka, kdy teprve po jejím splnění se kletba / požehnání sešle?

Příklad: Nechť Starc tuto smlouvu svojí mocí ochraňuje. A zdaž-li jeden který dané slovo poruší, ať ho stihne nemoc horká, dokud nezačne znovu svůj slib plnit jak řádně má!
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2385
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od Fafrin »

To co tu popisuješ je přece kletba, která se spustí za nějaké podmínky - dlouhodobá (ZS) - do slunovratu
Imho se do dá včlenit do předchozích podmíněných kleteb. Pokud máš pocit, že ne, přidej si na to zvláštní ZS s aktivačním poplatkem.
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od Korhul »

No rozhodně jsem nechtěl poukazovat na to, že jsem snad objevil Ameriku, ale v pravidlech podle mě tato varianta nikde explicitně vyřčená není, tak jsem na to jen chtěl poukázat. Jediné, co jsem našel a co se tomu blíží, je příklad na straně 179 (tištěná verze).

Kéž by ti jazyk zdřevněl nemohl jsi lhát těmto dobrým lidem! Ale z toho jak je to napsané stejně vyplývá, že by se případný účinek kouzla vztahoval na jakoukoli činnost při které je potřeba jazyk (zpěv, mluvení). (EDIT, moje původní věta nedávala smysl :-))

Popis v pravidlech se zabývá jen situací, kdy podmínky způsobí vypršení kletby, ale nijak se neřeší podmínka, která způsobí, že kletba vejde teprve v efekt (a případně za jakých podmínek je ji možné zlomit).

Když se nad tím zamýšlím, tak chápu, proč to tam není, šlo by to dost lehce zneužívat. Například kletba: Jestli byla tvá slova lživá, ať okamžitě zčervenáš! bere vítr z plachet vyjednavačům. Kletba (třeba i dlouhodobá) Kdo z vás ruku na pokladnici vztáhne, toho bude bolet, jakoby mu ji utnuli! je myslím na seslání co se zdrojů týče výhodnější, než čarovat na pokladnici obrazec (suroviny vs. duše utracená za rozsáhle + případné vyčerpání). Obrazec má samozřejmě zase výhody, že o něm případní nenechavci nebudou nejspíš vědět, protože je seslaný skrytě. Ale při nějakých rozumně nastavených mantinelech a pravidlech pro konstrukce těch podmínek, by to fungovat mohlo. Pokud ovšem půjde taková obecná pravidla sestavit. Už je dnes pozdě, tak se mi to nechce s pravidly detailně rozebírat.

Nicméně v rovině fikce mě to přijde, že tam taková varianta chybí. Trvalé kouzlo, které, než se spustí, působí vůbec jako hrozba a prevence určitého chování. Mě to napadlo v souvislosti s tím, že mám boha (něco jako Perun), v jehož jménu se uzavírají smlouvy a dává perfektní smysl, aby jeho kněží zároveň takto postihovali prokletími ty, co smlouvy poruší.

EDIT: Jak tak čtu znovu Fafrinův příspěvek, tak řešení přidat podmínku za další vložený zdroj je dobrý nápad. Je ale fakt, že celou věc jde řešit nejlíp s již existujícím mechanismem čarovných stráží. V případě smluv by si mohli strany vyměňovat nějaké očarované tokeny. Pak je to jen otázka, jakou inteligenci těm strážcům nastavíme. Aby třeba byli schopni poznat, že smlouva byla porušena apod.
Naposledy upravil(a) Korhul dne 13. 5. 2012, 20:13, celkem upraveno 1 x.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
Maugir
Příspěvky: 978
Registrován: 13. 8. 2011, 02:20

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od Maugir »

Korhul píše:Například kletba: Jestli byla tvá slova lživá, ať okamžitě zčervenáš! bere vítr z plachet vyjednavačům.
Tohle ale funguje i bez podmínky aktivace. Kněžka z mojí družiny proklela vyslýchaného, ať se zakoktá, kdykoli bude lhát, a následně mu kladla zjišťovací otázky (ano/ne), takže neměl moc šancí něco tajit.
Obrázek
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od Korhul »

Orly? Tak to jsem netušil a nikde nevyčet! V tom případě je to víc super než jsem myslel. Ale v pravidlech o tom podle mě explicitně není ani slovo.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2385
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od Fafrin »

Jen k výhodnosti obrazec/spouštěná kletba za účelem hlídání pokladu.
U kletby musím předem označit ty, na něž se kletba vztahuje a mít s nimi dotek či symbolický dotek. Což dává smysl, pokud chci zabránit svým spoludružiníkům či jiným partnerům, aby mě nějak zradili.
Obrazec na druhou stranu se aktivuje na kohokoliv (přičemž u čarovných stráží mohu někoho vyjmout). A nepotřebuji předchozí dotek. čili se hodí na náhodné či očekávané zloděje.
Co se vědění či nevědění týče, proklít někoho, aniž by o tom věděl myslím možné v pohodě je (získat si symbolický dotek + překvapení).

Předpokládám, že Maugirovo řešení bylo provedeno jizvou s takovýmto fikčním popisem a postihem nepřesně na lhaní (kejklíř?)
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15068
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od Pieta »

Maugir píše:Kněžka z mojí družiny proklela vyslýchaného, ať se zakoktá, kdykoli bude lhát, a následně mu kladla zjišťovací otázky (ano/ne), takže neměl moc šancí něco tajit.
Oficiálně to takhle nefunguje - jednak proto, že kletby umí způsobovat jenom tělesné problémy nebo jiné problémy z nich přímo plynoucí, a "když lžu, koktám" je podle mě docela čistě vlivový problém, zatímco tělesný problém způsobující problémy s vlivem by byl "koktám a proto nedokážu přesvědčivě lhát."

A druhá věc, magie sama o sobě není nijak chytrá, takže nedokáže poznat, jestli se někdo chystá lhát, aby mu způsobovala konkrétní problémy.

Myslím si, že takovéhle efekty docela jednoznačně spadají do mágovské magie.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů