[dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn)

Oficální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Odpovědět
werksoltan

[dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn)

Příspěvek od werksoltan » 12. 10. 2011, 14:05

Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí

Obrázek
MarkyParky píše:Může zaříkávač na někoho dát lstivou modlidbu/lstivé uřknutí? A jak se projeví? Zesílený bonus/postih? Více bonusů/postihů? Prodloužení doby trvání?
Pieta píše:Totéž, co normální lstivost - hne to ohrožením o dvě místo o jedna.
Tumáš píše:Takže když se zaříkávač u snídaně trochu snaží, tak má pak skupina na celý den ohrožení -2 a když by šlo do tuhého tak jim ho bude v klídku někde v týlu zadarmo díky zs divoký talent o 2 snížovat? A když si vezmou ještě zbroje jsou pak vůbec nějak napadnutelný $P ?

A nebo když chtějí porazit ultramocného bosse, tak stačí ukrást mu před bojem pár vlasů nebo chlupů nebo osobní věc a zaříkávač mu dá na čtvrt roku +2 k ohroženi a při boji si sedí za bukem a dává mu neustálých +2 k ohrožení (nebo chabě, hloupě, pomalu)? Nebo pak sedí zaklínač na vzdáleném kopci a přerušuje protiakcí jakoukoliv akci, kterou chudák boss dělá? :eyecrazy:
Dileptor píše:Pokud nebyla akce modlitby/uřknutí provedena přímo v konfliktu, tak bych řekl, že vliv na počáteční ohrožení nemá.(kdyžtak mě někdo opravte). Jelikož se píše, že "změní vždy okamžité ohrožení". Jinak stát v týlu a snižovat družince ohrožení může, ovšem požehnání by mělo mít nějaký fikční obsah, který také nejde vymýšlet donekonečna a samozřejmě někdo z nepřátel může jít po zaříkávači.

Když je boss úplně sám a družinka je na něj dobře připravena, tak to s ním v DrD2 většinou dopadá blbě. I velmi silné CP bossy mi přesila 4 hráčů rozsekala na cucky. Když může být bonus k hodu max 5 (popř. 6 u draka...) a manévrů je pouze tolik a tolik o takové síle, tak ani ten nejsilnější boss bez velmi silných zvláštních schopností neobstojí. Když není boss magické povolání či nedokáže nijak reagovat na magii, tak se jí brání jen velmi těžko. To je právě jedna z výhod magie, což ji činí srovnatelně silnou s fyzickým bojem.

Když to družince nechceš udělat snadný, tak by boss měl mít nejaký kumpány, popř. mu dej odolnosti na magii a různé zbraně (třeba z kouzelných amuletů).
Tumáš píše:Ale někdo tu psal, že lstivě zařídíš uřknutí +2 k ohrožení. A uřknutí platí až do večera nebo i čtvrt roku. Takže asi i motlidba, ne? a zaříkávač může sedět daleko na kopci, tam ho ovlivní leda čaroděj nebo jiný zaříkávač. Stačí když dohlédne na bojiště a vlastně ani to není nutný. Taková paralyzující zaříkávačská artilerie a posila v jednom.

A Boss může mít kumpány. Družina se bude starat o kumpány a zaříkávač bude reagovat na bosse aby nic neudělal nebo mu bude dávat neustále +2 ohrožení k tomu ohrožení co má do večera nebo k tomu slabě chabě pomalu. Chudák boss potkal imba zaříkávače.
werksoltan píše:No tohle se tu řešilo a i když mi to nepříjde logické, tak zaříkávač skutečně může zadarmo přerušovat v protiakci akce jiných i pouhým zaříkáním a ještě jim tím zvyšovat ohrožení třeba i o dva (lstivě zdarma za ZS, jak tu bylo psáno).

To že je to podmíněno symbolickým dotekem je slabá útěcha (stačí najít místo, kde druhá skupina naposledy nocovala nebo jejích oběti atd.atd., a pak může zaříkávač působit na nepřítele z tepla svého domova nebo z bezpečné vzdálenosti mimo bitevní pole a to tak silně, že se nedokáže ani najíst, natož bojovat a pokud to dělá zadarmo přesně a je na vyšší úrovni, tak mu tím přeruší většinu akci o které se pokusí.

Sám mám jedno z povolání zaříkávače, ale z takového pojetí moc radost nemám.
Dileptor píše:Modlitba může platit pouze do soumraku/úsvitu, pouze uřknutí může být so slunovratu/rovnodennosti. Když uděláš prokletí/požehnání či modlitbu/uřknutí lstivě, tak se ohrožení pohne o 2, to ano. Ale u modlitby/uřknutí se píše, že mění okamžité ohrožení, takže jak jsem již psal, pokud to není sesláno při střetu, tak se to neprojeví. Tedy situace, kdy zaříkávač ráno u snídaně všem požehná a oni pak budou mít -2 k počátečnímu ohrožení v jakémkoliv střetu, který ten den podstoupí, je nemožná.

(Kdybych byl opravdu pedant, tak bych tě jako PH nechal vymyslet "jak" uděláš to, aby to bylo lstivě ;) )
Pieta píše:Ohrožení se nastavuje znova na začátku každého konfliktu, a požehnání/prokletí mění jen aktuální ohrožení. Takže pokud se od té snídaně celý den bez přestávky s někým bijou, tak ano, na celý ten jeden boj budou mít snížené ohrožení. (:

Pochybuju o tom, že by zaklínač, který nezná situaci, nějak zázračně poznal, co vlastně postavy potřebují. Když mě právě někdo škrtí, tak mi nepomůže, že mě kolega právě požehnal, abych měl jistý krok...

Ten záporák, který si nechal ukrást vlasy, je na tom ovšem i tak dost špatně, ano. Sice žádné ohrožení na čtvrt roku neexistuje, a sotva dokáže zaříkávač přerušit akci, když neví, co za akci to je, ale proklínat ho jistě může.
Pepa píše:Zaříkávač určitě může provádět požehnání a prokletí s manévry mocně (soupeř se bude muset víc vyčerpat) a lstivě (soupeři se změní Ohrožení o víc). K tomu, aby byly tyto manévry zadarmo, je tu také zvláštní schopnost Divoký talent, pro pokročilá povolání pak mistrovství pro posílené manévry. Bohužel chybí zvláštní schopnosti, které by dávaly nadání pro kouzlení :(
Pepa píše:A ještě otázka/rada/návrh k zaříkávači. Podle pravidel sesílá požehnání a prokletí dotykem nebo symbolickým dotykem, což je vážně úplně strašný... Prostě to, jak k někomu musí přijít, poplácat ho po rameni a seslat kouzlo je (u nás) už dost ohrané a získat nějaký jeho předmět je téměř nemožné. Tomu by totiž musela předcházet nějaká záškodnická akce a na tu většinou není čas (družina totiž svého soupeře vidí poprvé) a ani pořádná motivace. (Má smysl se vloupat do domu úhlavního nepřítele a riskovat kvůli tomu já nevím co, aby si jeden zaříkávač v družině konečně zakouzlil?) Doufám, že toto bude prostě změněno tak, že zaříkávač bude smět kouzlit pohledem nebo na doslech (myšleno symbolicky - kouzlo bude působit i na hluché cíle).
Sarsaparillos píše:V tomto souhlas, hraje-li se zaříkávač tím kontaktně-povídacím způsobem (vidím chlapa, jak bije dítě, řeknu si něco pod vousy a jemu ztuhnou ruce...). Už pravidlová podmínka, že zaříkávač musí doslova popsat, co se s cílem stane, tomu napovídá. Na druhou stranu - zaříkání by šlo provozovat i jako woo-doo (panenky - symbolický dotyk jako vyšitý...) a pak zas proč ne. Záleží, co dovolí družina a jak by rád zaříkávač provozoval svoje kejkle.

Btw: humorná historka ze včerejška, kdy zaříkávač/lovec v boji chytal útočícího vlka za tlapku, aby na něj mohl seslat prokletí - no mazec :)
Aljen píše:Podla mna by bolo preklinanie len tak na pohlad MEGAsilne
to ze je obmedzene len na dotyk/symdotyk je len dobre. Nemyslim si ze by zariekavac mal byt main controlerom v lubovolnom boji. Proste potrebuje aj urcitu pripravu a akcie na ziskanie symdotyku. Zato vsak ma sirsie a dialkove posobenie na rozdiel od niekoho kto sa ohana sekerou. Aj s obranou voci prekliatiu to maju obvykle superi komplikovanejsie ako len "Nastavim stit...".
Sarsaparillos píše:Aljen: Tady IMHO hodně záleží, jak moc gamisticky chce zaříkávač hrát. Pochopitelně, sedět v boji na stromě, koukat kolem sebe a proklínat jednoho nepřítele za druhým je možné, ovšem nezábavné. Bez ohledu na to, že takový zaříkávač se stane okamžite cílem č. jedna.
Je-li ovšem zaříkání obecná dovednost, může ji provozovat každý (i CP) a je vlastně často provozováno (matka mimoděk požehná Karkulce jdoucí přes les, Krakonoš zakleje a tím zaříkává Trautenberka, vesnický pastor žehná svatebčanům,...) - to všechno jsou podle mne akce, kde jsou důležitější slova, než libovolná forma dotyku. Z těchto neúmyslných zaříkání se málokteré ujme nějak silně a nebo na dlouho.
Zaříkání na dálku v plné polní a bitevní vřavě by mělo pro mocného zaříkávače být myslím o něčem jiném, než že běhá po bojišti a osahává aktéry... A proč neříct, že v bitvě, kde je spousta hluku, teče krev a postavám hrozí vážné újmy, může být náročná činnost. Třeba.

"Slovo je silnější meče", říká se. A mělo by být i silnější omakávání :)
Pieta píše:Zaříkání funguje jen na blízko taky proto, aby měli kouzelníci kam postupovat. Když od začátku dokáží komukoliv přivodit kdejaké neštěstí jen tím, že se na něj podívají, různé pokročilé magie už pak nejsou zas tak pokročilé...
Sarsaparillos píše: Pokročil magie zvládnou příběhově mnohem, mnohem více. Kde je zaříkání zbožným přáním, jsou duševní kouzla mága velmi praktickou aplikací. V pravidlovém podání, kdy krátkodobé zaříkání odezní po malé chvíli a dlouhodobé není kdovíjak silné, se jeví zejména duševní magie (která má IMHO k zaříkači nejblíže) jako sekera proti mucholapce.
Pokud je ale opravdu hlavním (jediným) důvodem podmínky kontaktu možnost rozvoje zaříkávače a kouzelníků obecně, nebál bych se. Kouzla rozšiřují možnosti postavy úplně jinými směry, už tím, že jsou oproti zaříkání vyhrazené.
Pieta píše: Kdepak zbožné přání - už se tu řešilo, že prokletí dokáže někomu přivodit takový třas rukou, že tě nedokáže trefit - podobně by zaříkávač dokázal z dálky a tudíž poměrného bezpečí negovat skoro všechny akce, které mají aspoň nějakou fyzickou složku, což jsou víceméně všechny.
Jasně, neprorazíš tím zeď, ale rozhodně to není slabé.
Aljen píše:V boji fakt staci ked super docasne oslepne, zamocu sa nohy a spadne alebo sa trebars poblije.
Jasne Ohrozenie je len +1 ale ... tazko sa proti tomu brani a spriateleny bojovnik to dokaze vyuzit vo svoj prospech.
Fikcna cast prekliatia je podla mna velmi silna a tak by preklinanie/bless nemal byt "free"
Sarsaparillos píše:Pieta, Aljen: Zbožné přání byla metafora a nechtěl jsem říct, že je zaříkání vyloženě slabé, ale že s pokročilou magií se nedá rovnat. A pokud dá, tak težko :)
Koketuju teď nejvíce s tím původním Popovým nápadem "na doschlech". Co uši neslyší, tělo nebolí. Je mi jasné, jak zmatené a nepřehledné to bude. Ale půjde se proti tomu zajímavě vykupovat. Zaříkávači budou muset skutečně pregnantně formulovat zvá zaříkání. Nebudou moci zaříkat z velké dálky nebo schovaní bez rizika odhalení. Zaříkání by šla možná zajímavě lámat. Bude dost WTF momentů a dohadování. Bude sranda :)
Pokud o tom přesvědčím skupinu, otestujeme a dám vědět.

Pepa píše:
Aljen píše:Podla mna by bolo preklinanie len tak na pohlad MEGAsilne.
Megasilné? Vždyť ta magie bez ZS Motlitby a uřknutí mění jen Ohrožení... Až s touto ZS umí zaříkávač způsobit nepříteli postihy, ale zase se za to platí jedním zdrojem a nepřítel se proti tomu může vždycky vyčerpat...
Aljen píše:Aj s obranou voci prekliatiu to maju obvykle superi komplikovanejsie ako len "Nastavim stit...".
To záleží... Obvykle to proběhne takto:

Zaříkávačova akce: "Sesílám na něj prokletí."
Bojovníkova protiakce: "Snažím se tomu vyhnout a sekám zaříkávače mečem."
Oba dva hodí, bojovník má víc => prokletí je neúspěšné a navíc se zaříkávač musí vyčerpat. Tomu říkám docela adekvátní obrana proti magii.

a) Souhlasím s tím, co píše Sarsaparillos. Pokročilá magie toho příběhově zvládne více a dokáže mnohem pestřejší, zajímavější věci.

b) Aby kouzelníci měli kam postupovat? V současné situaci zaříkávač nepostupuje vůbec. Důvod je totiž ten, že hráč si vezme 5 úrovní bojovníka, 1 úroveň zaříkávače a dále si začne brát úrovně čaroděje. Ten má totiž lepší kouzla, nesesílá je dotykem a další úroveň zaříkávače si už hráč nikdy nevezme. (Stejný příklad s kejklířem na 5. úrovni a 1. úrovní zaříkávače. Tím se hráči zpřístupní úrovně mága a úrovně zaříkávače si zase nikdy nevezme, atd.)

Takže kdyby zaříkávač mohl sesílat kouzla na pohled, stal by se použitelnějším, vyhledávanějším povoláním a mělo by smysl do něj investovat i více úrovní než jednu.
Aljen píše:
jen Ohrožení
To iste plati pre akcie bojovnika ... Ohrozenie je reprezentacia zmeny fikcie a situacie protivnika.
Nie je to len cislo.

1v1 chlapik s mecom vs zariekavac ktory ho do oci preklina ... nuz blba situacia pre zariekavaca :)
Staci ze je na strome, streche, clne alebo za chrbtom svojich spolubojovnikov a je to uplne inak.

Osobne by som sa hodne cudoval ze moj bojovnik zrazu zacne ignorovat ozbrojenca pred sebou a zo vsetkych sil sa snazi dostat k ucencovi kdesi mimo. A ak by to predsa skusil tak by to nestihol rovnako rychlo ako zariekavac, alebo by to mal fakt narocne.

Aspon v mnou chapanom low-magic svete kde taketo stretnutie tiez nie je bezne.
Samozrejme houserulom sa medze nekladu. V tomto pripade vsak curse-for-free houserule ide podla mna proti default duchu pravidiel - magia je unique a vzacnost.
Aljen píše:
jen Ohrožení
To iste plati pre akcie bojovnika ... Ohrozenie je reprezentacia zmeny fikcie a situacie protivnika.
Nie je to len cislo.

1v1 chlapik s mecom vs zariekavac ktory ho do oci preklina ... nuz blba situacia pre zariekavaca :)
Staci ze je na strome, streche, clne alebo za chrbtom svojich spolubojovnikov a je to uplne inak.

Osobne by som sa hodne cudoval ze moj bojovnik zrazu zacne ignorovat ozbrojenca pred sebou a zo vsetkych sil sa snazi dostat k ucencovi kdesi mimo. A ak by to predsa skusil tak by to nestihol rovnako rychlo ako zariekavac, alebo by to mal fakt narocne.

Aspon v mnou chapanom low-magic svete kde taketo stretnutie tiez nie je bezne.
Samozrejme houserulom sa medze nekladu. V tomto pripade vsak curse-for-free houserule ide podla mna proti default duchu pravidiel - magia je unique a vzacnost.
Pepa píše:
Aljen píše:Staci ze je na strome, streche, clne alebo za chrbtom svojich spolubojovnikov a je to uplne inak.
Čili jako lukostřelec. Takže vážně nevím, proč by zaříkávač nemohl sesílat kletby (které stejně mění pouze Ohrožení a nedávají postihy) stejně jako střílí šípy skrytý lovec, nebo kejklíř...
Aljen píše:V tomto pripade vsak curse-for-free houserule ide podla mna proti default duchu pravidiel - magia je unique a vzacnost.
Však lepší kletby nejsou for free. Zaříkávač musí mít ZS Motlitby a uřknutí a musí zaplatit jeden zdroj (+ třeba ještě náročnost).

BTW Vlastně nevím, jestli je magie vzácnost. Jednu úroveň zaříkávače si může vzít totiž každý. Tím si třeba navíc ihned zpřístupní povolání jako čaroděj nebo mág, jak jsem psal výše...
Fafrin píše:Co se zaříkávání na dálku týče, povolili zavedli jsme ho jako Vyhrazenou dovednost skrze ZS, vyžaduje to hlasité zaříkání a a gestikulaci. (a myslím že i za aktivaci.)
Výbušnina se hází úrovní alchymisty, pokud jde o správné použití, pokud jde o to se do něčeho/někam prostě trefit, je to spíš kejklíř.
Přesvědčování a vyvolávání jsou jistě rozdílné dovednosti. Povolávač se nicméně vztahuje na obě.
Obrázek

Pepa

Re: [dotaz] Zaříkávání, prokletí, modlitby, uřknutí (+souhrn

Příspěvek od Pepa » 14. 10. 2011, 23:06

Zajímalo by mě, jak sesílají vaši zaříkávači v družině prokletí na své soupeře. Opravdu ke každému přijdou a musí se ho dotknout? Nebo mu předtím něco ukradnou? Nebo tím pověří kejklíře? Jiné způsoby totiž nevidím (a tyhle mi připadají opravdu hrozné) a tak mě zajímají vaše zkušenosti...

Insolitus

Příspěvek od Insolitus » 15. 10. 2011, 14:12

to Pepa: to záleží na situaci. Například můj zaříkávač/kejklíř v posledním souboji s ohnivým běsem v podobě červeného kohouta, nejprve vyskočil na krovové trámy a odtamtud odstřeloval běsa dýkami. Když posléze zjistil, že mu tím neublíží, seskočil ze trámu, do míst, kde se hotout před několika koly nalézal. Jelikož v drd2 mají i hráči možnost ovlivňovat scénu, tak jsem prohlásil, že by tam mohl ležet několik jeho per, které z něj vypadli, když do něj družina bušila. Gm s tím souhlasil. Moje postava sebral peří a s výřikem "Vychladi!" strčila ruku do džberu s vodou (čím navíc sesíla prokletí přesne, mocně a lstivě).

Ano, proklínaní nefunguje tak, že si zaříkávač stoupne na kraj bojiště a od prvního kola zasypává nepřátele kledbami. Chce to trochu přemýšlet, trochu si s tím hrát a pak to funguje krásně.
RPG Kuchyně 2014 Opportunity - Právě vyšlo nejnovější číslo Parlamentního plátku, časopisu o politice a pro politiky. Takže rychle do poslaneckých lavic a za řečnický pult. Letenky na Seychely nerostou na stromech!!!
RPG Kuchyně 2010 Astra non mentiuntur - RPG Kuchyně 2011 Na kraji - RPG Kuchyně 2012 Poslední soud

biliskner

Příspěvek od biliskner » 15. 10. 2011, 20:02

jinými slovy: snaž se a možná zvýšíš soupeři dokonce i ohrožení o jedna

Aljen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aljen » 17. 10. 2011, 10:02

možná zvýšíš soupeři dokonce i ohrožení o jedna
a sucasne ho mozno docasne oslepis, potknes alebo vystrasis

s cim mozu (a mali by) pracovat ostatni ucastnici konfliktu
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!

Maugir

Příspěvek od Maugir » 17. 10. 2011, 21:28

Pepa píše:Zajímalo by mě, jak sesílají vaši zaříkávači v družině prokletí na své soupeře.
Já jsem se naší skupině o nutnosti symbolického doteku "zapomněl" zmínit (vzhledem k tomu, že ani náš PH si pořádně nepamatuje pravidla, tak mi to prošlo). Udělal jsem to z toho důvodu, že hráčka zaříkávačky hrála poprvé, a kdyby měla čarovat podle pravidel, tak by se vůbec nezapojila. Symbolický dotek se mi sice líbí, ale považuji jej za vhodný pro zkušenější (nebo aktivnější) osoby, které dokážou využít svou představivost. Takže houserule: individuální přístup - tomu, kdo si neví rady, dovolte víc, aby si vůbec zahrál, toho, kdo má dobré nápady, omezte, aby ho to motivovalo k jejich vymýšlení.
Obrázek

biliskner

Příspěvek od biliskner » 20. 10. 2011, 09:29

Když použiju prokletí - to základní krátkodobé, zvýším tím ohrožení o 1 na jedno kolo (a pak se vrátí zpět na původní hodnotu) nebo tak vydrží po celý střet (a můžu tím pádem např. proklínat každé kolo a postupně zvyšovat až bude cíl neschopen cokoliv dělat)?

vzteklina

Příspěvek od vzteklina » 20. 10. 2011, 10:44

biliskner píše:Když použiju prokletí - to základní krátkodobé, zvýším tím ohrožení o 1 na jedno kolo a tak vydrží po celý střet (a můžu tím pádem např. proklínat každé kolo a postupně zvyšovat až bude cíl neschopen cokoliv dělat)?
(upraveno)
přesně takhle to je
Sem chlap! (pro ty co sou zmateni mym nickem)

biliskner

Příspěvek od biliskner » 20. 10. 2011, 11:20

Takže není jen na jedno kolo :-) fajn díky

Fingalen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fingalen » 20. 10. 2011, 11:36

Žiadna zmena ohrozenia nie je len na jedno kolo. Ohrozenie sa týka situácie v strete a oboma smermi ho môžu meniť len akcie zúčastených.
Hrajeme si a víme, že si hrajeme, tedy jsme něčím víc než jen rozumnými bytostmi, neboť hra je nerozumná..

I've joined the resistance.

Tyruss

Příspěvek od Tyruss » 21. 10. 2011, 16:29

Tak třeba můj zaříkáváč se napřed snaží kopím zasáhnout protivníka (stačí škrábanec) a potom proklíná pomocí jeho krve ... je to podle mě takovej univerzální způsob, když nemáš čas mu nic krást.

Martin Greywolf

Příspěvek od Martin Greywolf » 3. 11. 2011, 17:51

Hm, prečo by zariekavač mal bojovať iba preklínaním? Na bojovom poli vie byť neoceniteľný so ZS Knihomoľ.
Tak napríklad, počas výpravy v džungli prepadnú zo zálohy zariekavača Ignáca a jeho družinu domorodci s fúkačkami naplnenými jedom. Ignác sa rozhodne hodiť si na učenosť, a zistiť, aké majú domorodci povery. Svoju akciu vyuźije na to, aby zakričal na barbara Hruna, aby vytiahol bojové kladivo a zakričal isté slovo. Hrun poslúchne a použije zastrašenie.

Domorodcom teda zvýši ohrozenie o jedna Ignác (povedal Hrunovi ako na to) aj Hrun (zastrašil). Keď Hrun neuspeje, stále platí Ignácove zvýšenie (domorodci sú poverčiví, aj keď Hrun nepovedal dobré slovo, boja sa), keď neuspel Ignác ale Hrun áno, nuž vrieskajúca hora svalov s bojovým kladivom zastraší tak či tak. Ak neuspeje ani jeden, Hrun miesto toho aby v jazyku domorodcov zakričal "Traste sa smrteľníci!" zakričí "Za môjho poníka!"

Navyše, zariekavača ja osobne nechápem ako bojové povolanie. Podľa toho v akej hre sa vyskytne sa môže zísť jeho schopnosť jednanie s nadprirodzenom - napokon, kostlivec strážiaci poklad môže postavy nechať prejsť, alebo si ich "nevšimnúť" ak preňho spravia spravnu službičku. Stačí ak je družina ochotná vyjednávať a nie hneď len s maximálnou efektivitou povraždiť prítomných.

MarkyParky

Příspěvek od MarkyParky » 4. 11. 2011, 17:27

Jako "gamista" se ozvu, myslím, že z pohledu mechaniky tenhle příklad není úplně správně.

Ignác svou akcí nepůsobí na domorodce, ale na Hruna. To například znamená, že na něj nemohou domorodci reagovat manévrem obrana a taky, že Ignác si nemusí platit svými zdroji rozsáhle. Současně to ale znamená, že mechanický důsledek může také být pouze na Hruna - a to dvojí:

a) Může Hrunovi snížit ohrožení (tím, že mu prozradí nějakou slabinu o domorodcích a Hrun bude ve svých akcích jistější)
b) Může Hrunovi získat výhodu (tím, že mu prozradí nějakou slabinu o domorodcích a Hrun ji ve svých akcích využije proti domorodcům)

Potom může Hrun samozřejmě rozsáhle zastrašovat a případně při svém zastrašování použít onu výhodu či využít sníženého ohrožení.

Samozřejmě si dovedu představit i situaci, kdy se Ignác bude rozsáhle snažit zvýšit ohrožení domorodcům tím, že vyštrachá ze své moudré hlavy něco, co zapůsobí. To už ale bude asi velmi příběhově podmíněná akce, rozhodně ne nic obecného a pravděpodobně nebude kombinovaná s Hrunovým zastrašováním tímhle způsobem.

Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 4. 12. 2011, 13:12

MarkyParky píše: a) Může Hrunovi snížit ohrožení (tím, že mu prozradí nějakou slabinu o domorodcích a Hrun bude ve svých akcích jistější)
b) Může Hrunovi získat výhodu (tím, že mu prozradí nějakou slabinu o domorodcích a Hrun ji ve svých akcích využije proti domorodcům)
c) Změní se situace v příběhu: Hrun má informaci, kterou může použít při zastrašování. Na ohrožení kohokoliv v konfliktu to nemá vliv.

MarkyParky

Příspěvek od MarkyParky » 4. 12. 2011, 14:33

Samozřejmě. Ale to není mechanický důsledek, to je příběhový důsledek.

Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“