[Dotaz] Zaříkáváč + bojovej systém

Oficiální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Uživatelský avatar
Sinohet
Příspěvky: 7
Registrován: 31. 8. 2010, 12:13
Bydliště: Turnov

[Dotaz] Zaříkáváč + bojovej systém

Příspěvek od Sinohet »

Ahoj, v pravidlech mám bohužel pár nedostatků, nepochopil jsem moc bojovej systém, proto by bylo fajn kdyby mi sem někdo napsal nějakej příklad boje, kde by bylo použitý co nejvíc povolání a schopností, to by se pak dalo řešit.

A moje druhá otázka se týká zaříkávače, napište mi jak ho používáte a co s ním? My jsme skupina dobrodruhů hrající dlouhou dobu 1.6, takže jsme zvyklý na soupis kouzel a tabulky, takže asi chápete že nám to bude dělat malinko problémy :)

Děkuji za kreativní komentáře a nápady.¨

PS: omlouvám se že to nepíšu do pomoc s pravidly, ale to téma se dostalo do takovejch rozměrů že je nepřehledný :)
proto raďte radši sem :)

Sinohet
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Zaříkáváč + bojovej systém

Příspěvek od Pieta »

Sinohet píše:Ahoj, v pravidlech mám bohužel pár nedostatků, nepochopil jsem moc bojovej systém, proto by bylo fajn kdyby mi sem někdo napsal nějakej příklad boje, kde by bylo použitý co nejvíc povolání a schopností, to by se pak dalo řešit.
Napsat složitý příklad boje je složité - určitě to nebude na počkání, ale v plánu to máme. Lepší je ptát se na konkrétní detaily, které ti nejsou jasné, na to se odpovídá mnohem snáz.
Sinohet píše:A moje druhá otázka se týká zaříkávače, napište mi jak ho používáte a co s ním? My jsme skupina dobrodruhů hrající dlouhou dobu 1.6, takže jsme zvyklý na soupis kouzel a tabulky, takže asi chápete že nám to bude dělat malinko problémy :)
Zaříkávač má asi čtyři hlavní směry, ve kterých se umí projevit - první je všeobecná vzdělanost, znalost písem a jazyků, náboženství, zvyků a pověstí - to se projeví, třeba pokud je potřeba luštit staré nápisy, poznat, kterému bohu patří rozpadlý chrám, domluvit se s cizincem zdaleka nebo poznat, že ve městě působí temný kult.
Druhý směr je léčení duše, které se hodí, pokud má někdo jizvy na duši, ale také při "obyčejných" psychických problémech nebo při setkání s někým, kdo to nemá v hlavě v pořádku.
Třetí směr je jednání a domlouvání se s nadpřirozenými bytostmi - zaříkávač pozná, s jak silnou bytostí mají hrdinové co do činění, ale také dokáže mnohem lépe řešit problémy s nimi jinak, než silou, a také je snáz získá za své pomocníky
Čtvrtý směr je základní magie - zde v podobě prokletí a požehnání, které nejsou z nejsilnějších, ale dokáží pomáhat spolubojovníkům a škodit nepřátelům, a obzvlášť posílené zvláštními schopnostmi nejsou vůbec slabé.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Rauksul
Příspěvky: 300
Registrován: 11. 8. 2009, 15:53

Re: Zaříkáváč + bojovej systém

Příspěvek od Rauksul »

pátý směr - pasiv : doplnění zdrojů zdarma v rit. předmětu + magické obrazce (např pro vytváření pastí, ochran tábořišť).

směru z DrD 1.6 bude asi nejblíž ZS divoký talent + modlidby a uřknutí (+ moc amuletu + čarovné stráže) třeba. Zaříkávaš bude schopen podporovat vlastní družinu silným požehnáním, na nepřítele "útočit" prokletími (pro klasickou představu je nejblíž asi vitální magie : třes rukou, nepřesnost, bolest hlavy, nenotornost)...

pokud máš starost o symbolický dotek - prostě jej kombinuj s bojovníkem/kejklířem _ dostaň se k nepříteli a zakouzli mezi údery zbraně dotykem, nebo i při boji proklouzni k jeho batohu... (plus "obvyklé" způsoby jak k symb. dotek získat)
Družina Mrtvoly Na Mrtině
[zde býval obrázek testera DrDII :o)]
Mravenec

Re: Zaříkáváč + bojovej systém

Příspěvek od Mravenec »

Sinohet píše:Ahoj, v pravidlech mám bohužel pár nedostatků, nepochopil jsem moc bojovej systém, proto by bylo fajn kdyby mi sem někdo napsal nějakej příklad boje, kde by bylo použitý co nejvíc povolání a schopností, to by se pak dalo řešit.
Přidám jeden zápis souboje z naší hry. Není to možná úplně to co bys rád, ale aspoň něco.

Situace:
Hospoda, skupina bojovník, kejklíř, zaříkávač, mastičkář a lovec, sedí za dlouhým stolem zády ke zdi, (jak je to zvykem v malých hospůdkách – kdo byl v Nepálu zná – krom toho to tak udělali schválně) a hodují. Vědí, že zdejší kraj tyranizují lapkové, kteří přepadají na cestách a odvažují se i k útokům na vesnice. Taky je na ně už vypsaná pěkná odměna. Zaříkávač proto preventivně předem nakreslí kolem místnosti obrazec.

Dveře se rozletí a dovnitř vtrhne početná skupina (5) ozbrojenců s šátky přes tváře.
přepadení, všechno stát a cennosti sem!“.

Válečník nerušeně pokračuje v jídle a po očku pozoruje kapitána lapků a všimne si, že šilhá na pravé oko. (ZS přečtení soupeře). Ostatní družiníci se trochu nervózně pokouší také zachovat klid (zaříkávači to jde dobře – dovednost síla vůle), přičemž zaříkávač pod stolem sevře dlani amulet spletený z vlasů všech družiníků a pohladí prsten s insigniemi jeho církve a zamumlá „Nechť vám Parvátí vede ruce a ty jsou v boji rychlejší než blesk!“ (rozsáhle, ZS modlitby a uřknutí).

Před družinu předstoupí kapitán lapků a dva jeho pochopové. Další dva z dálky míří lukem a kuší. „Na vás to platí taky, holoto!

Iniciativa.
Všichni družiníci mají díky na vlivu vyčerpanému zaříkávači rychle zdarma.

1. kolo

Bojovník prudce vstane a přitom vrhne dlouhý stůl, který stojí před ním kejklířem a zaříkávače na lapky před sebou. (dovednost síla, ZS silák, rozsáhle) a chápe se meče a štítu opřených o zeď.

Lapka Lučištník a lapka Kušník střílejí a zaříkávač křičí: „Nechť ti Šíva zatemní zrak a tvé oči se pokryjí mlhou!“ a sesílá přes obrazec na Lučištníka prokletí cílené přesně na jho oči (dovednost kletby a požehnání, ZS divoký talent).

Na Kušníka reaguje kejklíř, který po něm vrhne dýku ze zápěstního pouzdra a zasáhne kušníka přesně do ruky a ten svou kuši s bolestným výkřikem upustí.

Lovec a mastičkář se kryjí za svým stolem a lovec chystá luk, zatímco mastičkář vykukuje a odhaduje útočníky.

2. kolo


Kapitán a oba lapkové odvalí stůl a při zvedání ze země se snaží (postupně) útočit na bojovníka, kejklíře a zaříkávače, které sekají po nohou.

Bojovník odrazí útok palcátem od kapitána za cenu škrábnutí na noze a pak štítem odrazí útok meče Druhého lapky, který směřuje na zaříkávače, zatímco zaříkávač uskakuje (spíš padá) stranou. (ZS osobní strážce).

Kejklíř se vyhne seku po nohou od Prvního lapky saltem vpřed, při kterém přeskočí vstávajícího Prvního lapku a dostane se mu přesně za záda (dovednost akrobacie, ZS akrobat).

Kušník sbírá kuši, natahuje tětivu, zakládá nový šíp a mastičkář ho mezitím přemlouvá, aby mu podlomil morálku („Vyprdou se na to, tady jde o kejhák, za to ti to nestojí, víš kdo je ten masomlejnek s mečem? Chcípneš pro pár měďáků..“) (dovednost jednání s lidmi, ZS vyjednávač).

Lučištník založí nový šíp a cílí lovce, který mu oplácí stejnou mincí. Lovec mine a jen díky tomu, že sebou švihne za stůl (přičemž si dá do zubů) se vyhne šípu od Lučištníka.

3. kolo


Kejklíř tasí dýku a pokusí se vrazit jí přeskočenému Prvnímu lapkovi do ledvin. To se mu ale nepodaří a První lapka ho div nezabije úderem z otočky, při kterém kejklíři zachránila život jenom zničená dýka, kterou vychýlil ránu (zdroj z předmětu) a škrábnutí na hrudi.

Bojovník útočí na Druhého lapku, s úmyslem udeřit ho hlavicí meče a vyvést ho z rovnováhy. Lapka se neubránil a dostal tak i druhou ránu štítem (lstivě) a teď se zmateně oklepává.

Kapitán lapků napadne bojovníka. Mocně se rozmáchne palcátem a pokusí se mu urazit hlavu. Bojovník kryje ránu štítem a ta mu ho roztříští na kusy a bojovníkem značně otřese. (zdroj z předmětu).

Zaříkávač šeptá a dotkne se spleteného amuletu a žehná bojovníkovi: „Nechť Višna zpevní tvé svaly na kámen a žádná zbraň jim neublíží!

Lovec střílí po Lučištníkovi, zamíří přesně na jeho pravý biceps a natáhne luk k silnější a mocnější ráně než jindy (ZS dobrá muška a ZS lučištník), Lučištník, který se snažil v odpověď opět střelit po lovci, vypustí šíp nazdařbůh do stropu a za cenu ošklivě poškrábané ruky se šípu skoro vyhne.

Mastičkář použije co nejsilnější argumenty ("Dostáváte na prdel a za chvilku je tu oddíl stráže, fakt chceš položit život za nějakého pablba?") a kušník, který se už chystal střílet, zaváhá a po anglicku se začne stahovat k východu.

4. kolo

Bojovník útočí na kapitána. Zasadí mu ránu zprava, kde má šilhající oko a dá do ní všechnu sílu. Podaří se mu prorazit kapitánovi i zbroj (ZS pádný úder) a zarazit meč hluboko do jeho těla.

Prvního lapku, to notně naštve, a zběsile se pustí do bojovníka. Ten ustupuje a nastaví do cesty jeho zbraně židli, kterou První lapka roztříská na kusy, ale jeho útok se tím zastaví (ZS hlava nehlava).

Druhý lapka se vzpamatovává z omráčení. Kušník zmizel ze dveří a Lučištník s poraněnou paží zahazuje luk, tasí tesák a obezřetně se blíží k lovci. Ten změní cíl a vystřelí po šíleném Prvním lapkovi. Z boku se mu snaží přesně trefit do ucha a díky tomu, že luk mocně natáhnul a že o něm lapka vůbec nevěděl, se mu povedlo prostřelit lapkovi hlavu.

Mastičkář pokračuje v odhadování protivníků a hlásí své postřehy ("Podívej na ně, vždyť to jsou hovada, zařvi na ně a po.erou se strachy!" (odhadnul nízký vliv.))

5. kolo

Bojovník zařve válečný pokřik („Roztrhnu vám kušny hákem a nadělám do krku!“), který cílí na oba zbývající bandity. Ti mají už tak dost podlomenou morálku a tak se jim rozklepou nohy a dají se na útěk. Bývalý Lučištník stačí vyběhnout ze dveří a za ním se pustil i kejklíř. Otřesený druhý lapka je ale dál a tak se na něj zezadu sesypou zaříkávač s mastičkářem a společně ho srazí k zemi.

Bojovník se vyhrne ze dveří, aby viděl jak Ex-Lučištník ujíždí na koni a jak kejklíř ve sprintu naskakuje na dalšího koně a pouští se za ním. (ZS akrobat).

Na zemi se pod vzpínajícím se koněm krčí a zděšeně řve Kušník. Zkusil v té rychlosti nasednout na lovcova koně a ten měl pokyn každého takového shodit a podupat. (ZS jedna duše).

Kejklíř pronásleduje Ex-Lučištníka a díky dobré orientaci na vesnici a díky svým jezdeckým dovednostem ho brzo dostihne. (ZS špeh, ZS akrobat). Když už je na úrovni unikajícího přeskočí na jeho koně a srazí ho k zemi. Než se otřesený lapka vzpamatuje, už je na místě na svém koni lovec a důrazně mu doporučí zůstat ležet a doprovodí to natažením luku, stejně jako kejklíř připravenou vrhací dýkou.

Bojovník mezitím svázal vyděšeného Kušníka a mastičkář se zaříkávačem zpracovali otřeseného Druhého lapku. Nejlépe bude svázaný ten od kejklíře (dovednsot Triky a kejkle) :-))
Mravenec

Re: Zaříkáváč + bojovej systém

Příspěvek od Mravenec »

A ještě jeden trochu OT dotaz.

Neznáte někdo knihu nebo jiný zdroj, z kterého by se člověk naučil něco jako "rytířské desatero aneb běžný život rytíře"?

Myslím tím takové věci jako, kdy si na sebe brát zbroj, aby ho nevyčerpávala rutinní činnost, ale měl jí na sobě v okamžik, kdy jí potřebuje? (například skupinku v předchozím příkladu zastihli lapkové u večeře beze zbroje)

Jak se starat o zbraň? Jak je možné při boji využít řemdih a neurazit si s ním hlavu? Vylezu na koně i bez panoše? atd. atd. :wink:

Ve filmech a fantazi knihách se toho člověk moc nedozví.
Uživatelský avatar
Merlkir
Příspěvky: 995
Registrován: 14. 4. 2009, 11:47
Bydliště: Bruntál
Kontaktovat uživatele:

Re: Zaříkáváč + bojovej systém

Příspěvek od Merlkir »

Mravenec píše:A ještě jeden trochu OT dotaz.

Neznáte někdo knihu nebo jiný zdroj, z kterého by se člověk naučil něco jako "rytířské desatero aneb běžný život rytíře"?

Myslím tím takové věci jako, kdy si na sebe brát zbroj, aby ho nevyčerpávala rutinní činnost, ale měl jí na sobě v okamžik, kdy jí potřebuje? (například skupinku v předchozím příkladu zastihli lapkové u večeře beze zbroje)

Jak se starat o zbraň? Jak je možné při boji využít řemdih a neurazit si s ním hlavu? Vylezu na koně i bez panoše? atd. atd. :wink:

Ve filmech a fantazi knihách se toho člověk moc nedozví.
někdo další ti určitě doporučí dobré knihy, já jich moc v češtině nemám (a k tématu jsem jen částečně)
Každopádně jestli rozumíš anglicky, tohle je výborná přednáška na téma zbrojí a mluví se tam i o nasedání na koně ;) :

http://www.youtube.com/watch?v=NqC_squo6X4
--------------------------------------------------
moje portfolio: https://www.janpospisilart.com/
můj DeviantArt: http://merlkir.deviantart.com/
e-mail: JanPospisil42 @ gmail.com
Mravenec

Re: Zaříkáváč + bojovej systém

Příspěvek od Mravenec »

Merlkir píše:
někdo další ti určitě doporučí dobré knihy, já jich moc v češtině nemám (a k tématu jsem jen částečně)
Každopádně jestli rozumíš anglicky, tohle je výborná přednáška na téma zbrojí a mluví se tam i o nasedání na koně ;) :

http://www.youtube.com/watch?v=NqC_squo6X4
Díky, přesně to jsem myslel. A anglicky není problém. Stejně jako neměcky, francouzsky, španělsky a rusky. :wink:
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Zaříkáváč + bojovej systém

Příspěvek od Pieta »

Moc pěkný zápis ze hry, díky. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Tawrik
Příspěvky: 68
Registrován: 27. 8. 2011, 18:12

Re: Zaříkáváč + bojovej systém

Příspěvek od Tawrik »

Ano, zapis ze hry moc pekný :clap: jen si myslím že úplně neplní požadovaný účel. K tomu tam chybí přinejmenším poznámky kdo kdy vyhrál jakou akci, kdy se vyčerpával a z jakého zdroje a které z akcí jsou řešeny střetem a které zkouškou. Taky by se hodilo doplnit ohrožení a to jak se během souboje měnilo.

PS: jak tak nad tím uvažuju ideélní by bylo jednotlivé akce popsat jinou barvičkou (aby se to nepletlo) i čistě mechanicky.
Mravenec

Re: Zaříkáváč + bojovej systém

Příspěvek od Mravenec »

Tawrik píše:Ano, zapis ze hry moc pekný :clap: jen si myslím že úplně neplní požadovaný účel. K tomu tam chybí přinejmenším poznámky kdo kdy vyhrál jakou akci, kdy se vyčerpával a z jakého zdroje a které z akcí jsou řešeny střetem a které zkouškou. Taky by se hodilo doplnit ohrožení a to jak se během souboje měnilo.

PS: jak tak nad tím uvažuju ideélní by bylo jednotlivé akce popsat jinou barvičkou (aby se to nepletlo) i čistě mechanicky.
Díky za pochvaly. :-)

Co se týče rozepsání barvičkama a s čísly - dobrovolnosti se meze nekladou. Myslím, že každému zkušenějšímu je zřejmé, kdy byl úspěch a kdy vykoupení, takže to už může dodělat kdokoliv :wink:
Uživatelský avatar
Tawrik
Příspěvky: 68
Registrován: 27. 8. 2011, 18:12

Re: Zaříkáváč + bojovej systém

Příspěvek od Tawrik »

Každému zkušenějšímu pravděpodobně ano, ale pro ty jsi to sem přeci nepsal. A i zkušenější budou muset někde hádat a mohly by vzniknout nepřesnosti a nejasnosti, což u příspěvku který má sloužit jako návod pro začínající hrače asi není žádoucí.. :D
Uživatelský avatar
Sinohet
Příspěvky: 7
Registrován: 31. 8. 2010, 12:13
Bydliště: Turnov

Re: Zaříkáváč + bojovej systém

Příspěvek od Sinohet »

Moc chci poděkovat za ukázku souboje, ale je pravda že pro mě byl hodnotnější jako inspirace než jako pochopení mechanizmů :) , Mám další možnost jak by se dal onen problém řešit, co vy na to kdyby mi někdo z vás věnoval nějaký čas "osobně" , že by jsme zvolili buďto hovor na skype, jenom tady zprávy PM a nebo icq? Já bych asi preferoval skype, ale jak je komu podle libosti, jinak jsem všude Sinohet :)
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zaříkáváč + bojovej systém

Příspěvek od Ecthelion »

Mravenec: Pěkné! :clap:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Zaříkáváč + bojovej systém

Příspěvek od crowen »

Mravenec píše:Neznáte někdo knihu nebo jiný zdroj, z kterého by se člověk naučil něco jako "rytířské desatero aneb běžný život rytíře"?
Nieco taketo?
http://inforum.artforum.sk/inforum/zlav ... -jeho-kral
http://www.equichannel.cz/daniela-dvora ... stredoveku

Poznate to niekto?
Arten_CZ
Příspěvky: 822
Registrován: 23. 7. 2009, 09:30

Re: Zaříkáváč + bojovej systém

Příspěvek od Arten_CZ »

Zajímalo by mě využití požehnání/prokletí ve zkoušce. Pokud se jedná o konflikt, zaříkávač mění okamžité ohrožení a změna se promítne pro celý konflikt. Jak je to ale při zkoušce?

Může zaříkávač požehnat na jednu nadcházející zkoušku dopředu? Kejklíř se chystá přesvědčit obchodníka, aby mu prodal mapu okolí se slevou. Hráči vyhodnotí, že se nebude jednat o nijak důležitý prvek ve hře a proto vyhodnotí situaci jako zkoušku. Pokud kejklíř neuspěje, koupí si mapu za obvyklou cenu, nic se neděje. Může přijít zaříkávač před obchodem ke kejklířovi a požehnat mu : "Nechť je tvůj jazyk rychlejší než meč nejlepšího z řádu Ynkarijských šermířů!" a dát mu manévr "přesně" zdarma pro nadcházející zkoušku pro dovednost smlouvání?

Vzhledem k tomu, že zaříkávač moc jiných aktivních schopností nemá, tak bych očekával, že ano. Na druhou stranu vzhledem k tomu, že požehnání je zdarma, potom by mohl požehnávat před každou zkouškou, kdy je na to dostatek času a pokud by neuspěl (a nechtěl se vykoupit), tak by byla situace jen úplně stejná, jako kdyby nepožehnával, pokud by uspěl, tak by byla výhodnější.
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host