Domácí pravidla (house rules)

Oficální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Odpovědět
Fafrin

Re: Domácí pravidla (house rules)

Příspěvek od Fafrin » 6. 4. 2012, 12:13

Pánové, já z vás vyrostu.
Tělo není ekvivalentem velikosti.
Jediné tělesné nástrahy nejsou jedy a další, v nichž má tělo svůj význam. Proti propadlu, smyčce z listí, vržené síti, jedu, žáru, ohni, proudu vody, ... se uplatní vždy jiný aspekt Těla - velikost, odolnost, reflexy, obratnost, ohebnost, síla.
Sokol strážného neuloví, ale přivést k vyřazení ho může v pohodě.
Přisuzovat tělu roli nosnosti je zcestné. (Větší tělo unese menší tělo.)
Máme pravidla zjednodušená, takže Tělo sdružuje mnoho aspektů těla. Pro jemnější rozlišení, v kterém aspektu je bytost dobrá - charakteristika (dovednosti) a ZS (zběhlosti, mistrovství, ale i vyhrazené dovednosti).
Ano, mám houserule pro nástrahy
- umožňuji a požaduji při výrobě/nastražování platit manévry - Přesně zvyšuje šanci na výrobu/nastražení, Rozsáhle vytváří nástrahy působící rozsáhle, Mocně zvyšuje cenu vyčerpání při odolávání nástraze, Lstivě zvyšuje efekt pasti (posun ohrožení - dobré zvláště pokud předpokládáš vyčerpání)
Obrázek
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Dlouholetý ORG, občasný LARPař. Teď DrDII.
Kahla o.s.

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 6. 4. 2012, 12:33

vzteklina píše:Několik věcí v pravidlech pracuje s Tělem jako by to byl ekvivalent velikosti. Odolávání jedům i parametry bytostí v bestiáři.
Nepracuje.
Až v pravidlech najdeš, že pod někým s větším Tělem se snáz proboří led nebo že někdo s velkým Tělem se nevejde do malé skrýše, potom se bude pracovat s Tělem jako s ekvivalentem velikosti.

Odolávání jedům že pracuje s Tělem jako s velikostí? Pochybuju, že tohle dokážeš podpořit nějakým citátem z pravidel. Tělesné nástrahy pracují s Tělem jako s tím, čím odoláváš tělesným nástrahám. Velikost do toho vnášíš, co vím, jedině ty.

Parametry bytostí v bestiáři nepracují s Tělem jako s ekvivalentem velikosti, a je velmi snadné najít protipříklady. Sokol stěhovavý má velikost těla 35-50 cm, váží 0.5-1.5 kg. Strážný měří a váží asi tolik, co dospělý člověk. Oba mají Tělo 2. Tím pádem Tělo s velikostí v bestiáři nijak blízce co? No přece nesouvisí!
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

vzteklina

Příspěvek od vzteklina » 6. 4. 2012, 16:43

No jasně strážný do toho nezapadá (jestli sis všiml, tak sem ho vypíchl já, právě proto, že do toho nezapadá :-)), ale sokol<vlk<medvěd v pravidlech je, a každej kdo to čet z toho musí cítit tu souvislost. Ale o tohle přesně mi nejde. Jsem rád že sme si ujasnili, že tělo není ekvivalent velikosti, jak sem psal už v prvnim postu.
O co mi ale jde je nesmyslnost toho, že se síla nástrahy porovnává s Tělem. U lovecké pasti je to proč? U jedu je to proč? U padajícího hořícího trámu je to proč?
Když vemu konkrétně ty jedy, tam je docela triviální závislost (reálná), že čím větší (hmotnější) je oběť, tím více jedu musí dostat. Proto se třeba říká "koňská dávka". Proto se 45kilové holky opijou mnohem snáze než 100 kiloví špekouni. V tomhle případě pak hranice těla funguje jako ekvivalent velikosti (hmotnosti) i když tu každej souhlasí s tím, že takto Tělo brát nemůžeme. To je případ, kdy je Tělo v pravidlech bráno jako ekvivalent velikosti a todle bych chtěl pomocí houserule odstranit.
A dík Fafrinovi. Manévry by do toho taky mohlo jít zakomponovat a budu na to myslet.
Sem chlap! (pro ty co sou zmateni mym nickem)

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 10. 4. 2012, 12:45

vzteklina píše:Jsem rád že sme si ujasnili, že tělo není ekvivalent velikosti, jak sem psal už v prvnim postu.
A když už jsme se teda shodli, že není ekvivalentem, tak doplňuju - je tam hodně blízká souvislost, protože větší velikost se obvykle pojí s větší silou, schopností vydržet ránu atd. Obzvlášť u velkých potvor je to jasné, protože o draka se většina útoků jednoduše rozplácne a on většinu protivníků v pohodě rozšlápne nebo rozsedne. Tohle se těžko překonává.
vzteklina píše:O co mi ale jde je nesmyslnost toho, že se síla nástrahy porovnává s Tělem. U lovecké pasti je to proč? U jedu je to proč? U padajícího hořícího trámu je to proč?
Když vemu konkrétně ty jedy, tam je docela triviální závislost (reálná), že čím větší (hmotnější) je oběť, tím více jedu musí dostat. Proto se třeba říká "koňská dávka". Proto se 45kilové holky opijou mnohem snáze než 100 kiloví špekouni. V tomhle případě pak hranice těla funguje jako ekvivalent velikosti (hmotnosti) i když tu každej souhlasí s tím, že takto Tělo brát nemůžeme. To je případ, kdy je Tělo v pravidlech bráno jako ekvivalent velikosti a todle bych chtěl pomocí houserule odstranit.
OK, tak tohle jsem nepochopil; buď jsem to přehlédl, nebo jsi nezmínil, že do toho zapojuješ vzorečky z reálného světa; ať už jsem si za to mohl sám nebo ne, tak teď už mi to dává smysl. (:
Proč se používá tělo - jak už zaznělo, je to univerzální abstraktní atribut proti fyzickému nebezpečí. Důvodem je víc než co jiného jednoduchost - aby nebylo třeba zavádět složitější vztahy pro různé varianty nástrah. U některých bytostí (čarodějnice) jejich hodnota Těla odráží i to, že to jsou vařiči svinstev a proto mají právo na vyšší odolnost.

Kdybych chtěl nástrahy řešit zvlášť podle toho, jestli jsou vhodné proti nějakému cíli, tak bych u nich určil, jestli jsou silnější proti malým (jedy), slabší proti malým (nastražené šipky a čepele) nebo na velikosti nezávislé; a pak bych Tělo opravoval o -2 až +2. Běžná lidská dávka jedu sokola zaručeně zabije a slonovi zvedne žaludek.
Ale dělat to nebudu. (-;

vzteklina

Příspěvek od vzteklina » 10. 4. 2012, 13:59

Pieta píše:Obzvlášť u velkých potvor je to jasné, protože o draka se většina útoků jednoduše rozplácne a on většinu protivníků v pohodě rozšlápne nebo rozsedne. Tohle se těžko překonává.
Ale tohle Tělo vůbec nijak neřeší. Tohle řeší fikce. Z mechanik vubec nevyplívá že by pro draka s vysokým tělem mělo být snadnější někoho rozsednout. A taky se mechanicky vubec neděje že by se o něj útoky rozplácávaly protože má vysoké Tělo. Ta souvislost tam prostě neni :wink:
Pieta píše:Proč se používá tělo - jak už zaznělo, je to univerzální abstraktní atribut proti fyzickému nebezpečí.
Tělo je do nástrah zapojeno tím, že se vyčerpáváš tělem. IMHO to samo o sobě stačí a není třeba to s tělem porovnávat ještě jednouc nějakým unikátním způsobem.
Pieta píše:Důvodem je víc než co jiného jednoduchost - aby nebylo třeba zavádět složitější vztahy pro různé varianty nástrah. U některých bytostí (čarodějnice) jejich hodnota Těla odráží i to, že to jsou vařiči svinstev a proto mají právo na vyšší odolnost.
Pokud se zruší porovnání s hranicí těla, neni to důvod zavádět složitější vztahy. Prostě se to zruší a hotovo, celá ta sranda bude jednodušší. A to že sou vařiči svinstev je u mastičkářů vyjádřeno možností počítat si úroveň na odolávání jedům.
Pieta píše:Kdybych chtěl nástrahy řešit zvlášť podle toho, jestli jsou vhodné proti nějakému cíli, tak bych u nich určil, jestli jsou silnější proti malým (jedy), slabší proti malým (nastražené šipky a čepele) nebo na velikosti nezávislé; a pak bych Tělo opravoval o -2 až +2. Běžná lidská dávka jedu sokola zaručeně zabije a slonovi zvedne žaludek.
Ale dělat to nebudu. (-;
Jo, to bych taky nedělal, je to blbost. Bohatě totiž stačí říct si na jak velkého tvora vyrábíš jed. Pak nepotřebuješ žádné modifikátory. Když dáš kryse sloní dávku jedu, tak to s ní rovnou zatřepe. Když dáš slonovy dávku jedu pro krysu, tak si toho ani nevšimne. Prostě to pořešíš zakládním pravidlem co je nemožné a co je samozřejmé. Házet se bude jen v případech kdy to dává smysl. Porovnávání Síly nástrahy s hranicí Těla se s tímhle pravidlem zbytečně duplikuje.

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 10. 4. 2012, 14:10

vzteklina píše:Ale tohle Tělo vůbec nijak neřeší. Tohle řeší fikce. Z mechanik vubec nevyplívá že by pro draka s vysokým tělem mělo být snadnější někoho rozsednout. A taky se mechanicky vubec neděje že by se o něj útoky rozplácávaly protože má vysoké Tělo. Ta souvislost tam prostě neni :wink:
To ano, ten směr je totiž obráceně - někdo, o koho se útoky rozplácávají, má proč mít vysoké Tělo - jeho schopnost přežít fyzické nebezpečí je evidentně hodně vysoká. Nebo, protože u bytostí to funguje trochu jinak: musíš ho dostat do hodně nepříjemné situace, abys ho spolehlivě dokázal zabít - jinak ti furt hrozí, že ho prostřelíš balistou a on se sebere a odletí. (:
vzteklina píše:Bohatě totiž stačí říct si na jak velkého tvora vyrábíš jed. Pak nepotřebuješ žádné modifikátory. Když dáš kryse sloní dávku jedu, tak to s ní rovnou zatřepe. Když dáš slonovy dávku jedu pro krysu, tak si toho ani nevšimne.
To je ovšem přesně to, co v současném systému řeší síla nástrahy. (: Jenom se porovnává Tělo místo velikosti, protože velikost systém nesleduje a tak by se musela přidat, aby se dalo dopočítat, kolik stojí koňská dávka jedu a kolik slavičí.

vzteklina

Příspěvek od vzteklina » 10. 4. 2012, 15:08

Pieta píše:někdo, o koho se útoky rozplácávají, má proč mít vysoké Tělo - jeho schopnost přežít fyzické nebezpečí je evidentně hodně vysoká. Nebo, protože u bytostí to funguje trochu jinak: musíš ho dostat do hodně nepříjemné situace, abys ho spolehlivě dokázal zabít - jinak ti furt hrozí, že ho prostřelíš balistou a on se sebere a odletí. (:
To že ho prostřelíš balistou a odletí je blbost. Pokud dokáže nějaký tvor takové zranění přežít, je uplně šumák jaké má ohrožení a jestli se proti útoku vyčerpal. Popravdě, nemá ani důvod se takovému útoku nějak bránit. Nesouvisí to s hranicí těla, ale s fikcí (tím co si řeknete jestli je možné). Jediné co to mechanicky může nějak reprezentovat jsou patričné ZS, které to ale zase jen okecají (tj. ZS bude mít text typu "nezranitelnost mechanickým působením"). No a pokud daný tvor prostřelení balistou nemůže jen tak ignorovat, tak je prostě ve chvíli kdy ho balistou prostřelíš nahranej. Za postavu se taky nevyčerpáváš stylem "usekls mi hlavu, ale já se vyčerpám a vydržím to". Prostě tyhle věci koriguje zdravý rozum, ne číslo co má bytost u Těla.
Pieta píše: Jenom se porovnává Tělo místo velikosti, protože velikost systém nesleduje a tak by se musela přidat, aby se dalo dopočítat, kolik stojí koňská dávka jedu a kolik slavičí.
Pozor. Velikost systém sleduje. Třeba při určování naložení. Pokud obr nese 50kg batoh, nebo ho nese nějaký zakrslík, systém tohle rozlyšuje. A vubec k tomu neslouží hranice Těla.
Dále, pokud systém neumí dopočítat kolik stojí koňská dávka, neumí dopočítat ani kolik stojí dávka na otravu jednoho, dvou, tří a více lidí. A to by byla docela zásadní díra v systému. Stačí říct, že defaultně se vyrábí dávka pro jednoho člověka. Dál je to už jen jednoduchá přímá úměra, klidně od oka. Jediné, co potřebuješ dále říct, je minimální dávka kterou má smysl vyrábět. Asi těžko ti mastičkář vyrobí 0,1 ml jedu potřebný na otravu slavíka. Prostě toho vyrobí standardní dávku (třeba 100 ml) a na slavíka si odlije jenom trochu a většina mu zbyde.
Mimochodem jaké tělo má podle tebe slavík? Už si někdy nějakého malého ptáka ulovil? Se vzduchovkou to celkem de, ale to se nesmí hýbat, v letu bys musel vzít brokovnici a i tak by to byla dost náhoda. Takže tělo 1 a nízká chrakteristika by byly dost mimo. To že ho rozseká diabolka, která třeba kanci vubec neublíží, to je zase věc uplně jiná. Napřed se totiž musíš trefit, až pak teprv řešíš jaké způsobuješ zranění. Člověk taky umře na jednu ránu ze 120mm kanónu a neni to důvod myslet si že má mít tělo 1. :>;o)

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 10. 4. 2012, 15:27

vzteklina píše:To že ho prostřelíš balistou a odletí je blbost. Pokud dokáže nějaký tvor takové zranění přežít, je uplně šumák jaké má ohrožení a jestli se proti útoku vyčerpal. Popravdě, nemá ani důvod se takovému útoku nějak bránit. Nesouvisí to s hranicí těla, ale s fikcí (tím co si řeknete jestli je možné). Jediné co to mechanicky může nějak reprezentovat jsou patričné ZS, které to ale zase jen okecají (tj. ZS bude mít text typu "nezranitelnost mechanickým působením"). No a pokud daný tvor prostřelení balistou nemůže jen tak ignorovat, tak je prostě ve chvíli kdy ho balistou prostřelíš nahranej. Za postavu se taky nevyčerpáváš stylem "usekls mi hlavu, ale já se vyčerpám a vydržím to". Prostě tyhle věci koriguje zdravý rozum, ne číslo co má bytost u Těla.
Není to binární stav - stejně jako neplatí, že bojovník se buď nemusí šípu bránit, nebo je po průstřelu vyřazenej/mrtvej.

Ostatně "usekls mi hlavu, ale já se vyčerpám a vydržím to" najdeš i přímo v knize v jednom motextu, takže to zas tak nepředstavitelný není.

vzteklina

Příspěvek od vzteklina » 10. 4. 2012, 15:43

Pieta píše: Není to binární stav - stejně jako neplatí, že bojovník se buď nemusí šípu bránit, nebo je po průstřelu vyřazenej/mrtvej.

Ostatně "usekls mi hlavu, ale já se vyčerpám a vydržím to" najdeš i přímo v knize v jednom motextu, takže to zas tak nepředstavitelný není.
Tomu nechápu $-o
Neplatí, že když se bojovník nechá zastřelit šípem, tak je mrtvej?
Na které straně je prosím ten příklad, kde někdo utrpí useknutou hlavu a přesto to rozchodí (pokud to zrovna není nějaký nemrtvý)? To si musim přečíst!

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 10. 4. 2012, 15:51

vzteklina píše:Neplatí, že když se bojovník nechá zastřelit šípem, tak je mrtvej?
Na které straně je prosím ten příklad, kde někdo utrpí useknutou hlavu a přesto to rozchodí (pokud to zrovna není nějaký nemrtvý)? To si musim přečíst!
Bojovník může mít v sobě šíp a pořád být aktivní, ať už proto, že ho protivník chtěl jenom poranit, nebo proto, že tak vypadá jeho vyčerpání.
Strana 157. Samozřejmě že je to nemrtvý. (: Ale právě proto je to dobrý příklad toho, že lidská měřítka tu jaksi nemusí vždycky fungovat.

vzteklina

Příspěvek od vzteklina » 10. 4. 2012, 20:01

Pieta píše:...lidská měřítka tu jaksi nemusí vždycky fungovat...
No to je prostě jen další důvod proč neporovnávat sílu nástrah s hranicí těla.
Jinak mi to pomalu připadá jako absurdní divadlo, tadleta diskuse :-). Jako protiargumenty tu neustále padají věci, které můj názor jen potvrzují :-)

vzteklina

Příspěvek od vzteklina » 13. 4. 2012, 12:23

Tak tu mám detailnější verzi úpravy nástrah. Základ zůstává jako je popsán na straně 142/143 v pravidlech. Uvedu jen co se mění.
Popis nástrahy
Rozsah: u rozsahu se uvede na jaké oběti je nástraha určena. Standardně se uvažuje jedna oběť lidských rozměrů. Na oběti větší než člověk musí být při výrobě vynaloženo úměrně vyšší množství zdrojů(tj. nástraha na dva lidi stojí na výrobu 2xtolik co nástraha na jednoho člověka). Pokud má nástraha plošný účinek, stačí když se při výrobě použije manévr Rozsáhle. Kdy použít manévr a kdy násobit platbu rozhodují hráči podle konkrétních okolností.
Síla: stanovuje jaké ohrožení bude mít výzva pro odolání nástraze. Zároveň také představuje ohrožení při zkoušce na výrobu této nástrahy. (síla se tedy již neporovnává s hranicí vlastnosti)
Účinek: je pouze jeden. Slabý účinek se ruší, zůstává pouze silný. Účinek se na oběť uplatňuje s přihlédnutím na rozsah nástrahy. Na oběti jiných vlastností než na které je nástraha určena může být podle okolností účinek uplatněn jinak: automaticky; nemusí na ni působit vůbec; nebo se uplatní v jiné, zmenšené nebo zvýšené podobě dle dohody hráčů.(při zmenšeném účinku dojde alespoň ke zvýšení ohrožení)
Slabina: kromě fikčního popisu je slabina také číslo, podobně jako Síla nástrahy. Stanovuje jaké ohrožení bude mít výzva pro odhalení nástrahy. Pokud je Slabina vyšší než Síla, nahrazuje tato hodnota ohrožení při hodu na výrobu této nástrahy.
Výroba nástrahy
Jako ohrožení při zkoušce na výrobu nástrahy se použije buď její Síla nebo Slabina, podle toho co je vyšší. Síla ani Slabina nemohou být vyšší než Duše jejího tvůrce. Za každý jeden stupeň Síly a za každý jeden stupeň Slabiny se platí jedna platba surovin. Jedna platba je 1 groš surovin plus poplatky za všechny k výrobě použité ZS.
Vyhýbání se nástrahám
Pokud má oběť možnost, hází si výzvu na odhalení nástrahy ještě před tím, než ji spustí. Hází se na Duši a ohrožení odpovídá Slabině nástrahy. Ve chvíli kdy je již nástraha spuštěna, hází si výzvu na odolání. Použije se cílová vlastnost nástrahy, ohrožení odpovídá Síle nástrahy. Pokud spuštění nástrahy probíhá v rámci konfliktu, nehází se výzva na odhalení a také se nevyužije slabina nástrahy. Dle okolností může totéž platit pro odolání (záleží na dohodě hráčů).
Dodatek: Možnost použití manévrů při výrobě nástrahy.
Mocně: dává náročnost 1 pro odhalení nástrahy nebo odolání nástraze; Velmi mocně: dává náročnost 2 (nebo náročnost 1 pro odhalení a zároveň pro odolání)
Lstivě: zvyšuje Sílu nebo Slabinu nástrahy o 1; Velmi lstivě: zvyšuje o 2 (nebo zvyšuje Sílu o 1 a zároveň Slabinu o 1)

Fafrin

Příspěvek od Fafrin » 13. 4. 2012, 12:39

Síla jako ohrožení při výrobě mi přijde jako hloupost. De facto to příšerně ztěžuje výrobu silných pastí.
Do manévrů bych přidal rozsáhle pro pasti co působí na více cílů.
Poněkud se mi zdá, že nástrahy vnímáš pouze jako pasti. Co s jednorázovými nástrahami, jako je padající lustr, nebo nástrahami, které se používají posléze, jako je jed do jídla či vrhaná výbušnina. Bude to také fungovat?
To že neexistují dva účinky znamená to, že slabá past mi prostě neublíží? Nebo naopak to, že pokud nemám k dispozici obranu, past mi vždy ublíží silně?
To, že při účinku na více tvorů je třeba dvojnásobného počtu surovin imho jde silně proti logice manévru rozsáhle. Samozřejmě, něco jiného je když vyrábím rozsáhlou nástrahu a když vyrábím více dávek jedné nástrahy. (U více dávek mám tu výhodu, že pokud je vyrábím naráz, stačí mi jeden hod.) - čili toto bych nemíchal ale oddělil lepším popisem.(už původní pravidla tam mají trochu problém.)

Chápu dobře, že totálně odstraňuješ význam Hranice jako takové ze hry? (S takovou bys ji měl odebrat i jako mechaniku u maximálního Pouta a pak už vskutku nic nezbude, kromě u bytostí-nestvůr.)
Obrázek
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Dlouholetý ORG, občasný LARPař. Teď DrDII.
Kahla o.s.

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 13. 4. 2012, 12:50

Čili pokud mám dost peněz, tak čím drsnější nástrahu vyrábím, tím nenápadnější bude?

Aljen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aljen » 13. 4. 2012, 13:04

a co s "tabulkou" odolnosti na strane 144?
Odolnost predmetov
+ slaby/silny efekt sa mi pacil cize sa mi nepaci ze ho rusis :)
Čili pokud mám dost peněz, tak čím drsnější nástrahu vyrábím, tím nenápadnější bude?
ked mas dost penazi mozes trebars zavesit na lano Kostol ktory pri stupeni na nejaku suchu vetvicku spadne na chudaka co sa nemoze vycerpat za 8 tela (PC mozno aj ano, ale len malo NPC ma hranicu tela vyssiu).
Kedze Slabina moze byt 8 (pri rovnako nic extreme urovni Duse 8) tak sa kostol bude tvarit ze tam patri a ze na nom nie je nic divne

16+ surovin nahrabes v pohode.
Spravit 16+ nastrahu podla origos pravidiel uz take lahke veru nie je
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!

Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“