Domácí pravidla (house rules)

Oficální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Odpovědět
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3232
Registrován: 11. 9. 2004, 11:51
Bydliště: bb [svk] / dublin [irl]
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí pravidla (house rules)

Příspěvek od crowen » 13. 6. 2012, 10:35

A co takto zaviest houserule, ze pri postupe postavy o 2-3 urovne moze zvysit hranicu o 1, alebo nejako sledovat, ake akcie najviac pomocnik robi, po urcitom pocte (5) mu proste hranicu zvysit?

Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2045
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: Domácí pravidla (house rules)

Příspěvek od Fafrin » 13. 6. 2012, 13:56

Pietovi poznámky se mi líbí, děkuji za ně, až (si) budu psát kapitolu u vícviku pomocníků, určitě je zohledním.

Nejsem si vědom toho, že by zvyšování pouta bylo čím dál dražší. Nicméně je pravdou, že pokud bych naučené dovednosti a ZS chtěl limitovat spíše vnitřními hranicemi pomocníka (hranice těla 3? Maximálně 3 tělesné ZS) je naopak třeba limitovat možnosti zvyšování hranic. Ovšem neměli by se tu objevovat věci jako dělení či nějaké používání použití.
Nejrozumější možnost je v každém případě limitovat Vlivem postavy, případně Poutem. (U golemů bych se nebránil limitaci Duší tvůrce.) To jsou "vlastnosti" ukazující jaké jsou naše hranice jako cvičitelů.

8/8/8 už asi nebude vypadat jako čivava, je to otázka uvěřitelnosti. Vysoká hranice není brutální, pokud nemá tvor k dispozici současně dost sudby (což při vysokém poutu má.)

Nechám to uležet a pak nějak dopíšu.
Obrázek
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Dlouholetý ORG, občasný LARPař. Teď DrDII.
Kahla o.s.

Uživatelský avatar
Sarsaparillos
Příspěvky: 715
Registrován: 27. 8. 2011, 09:15

Re: Domácí pravidla (house rules)

Příspěvek od Sarsaparillos » 13. 6. 2012, 14:06

Fafrin píše:Nejsem si vědom toho, že by zvyšování pouta bylo čím dál dražší.
Napadá mne z patra, jestli to nemůže být tím, že při posilování (učení, zlepšování,...) pomocníka by měla stoupat i platba. Potom bude dražší i zvyšování pouta, protože je na platbě přímo úměrné, nemýlím-li se.

Jinak osobní praxe - když jsme se fikčně dostali k tomu, že pomocník toho dost prožil, nebo naopak zažil něco jedinečného, co ho posunulo dál, dohodli jsme se na fikčním procesu změny a mechanickém důsledku (hranice, nová ZS) bez jakéhokoli pravidlového rámce a nikdo si nestěžoval. Je pravda, že za dobu hraní DrD2 jsme to provedli maximálně jednou na pomocníka a nevyhovovalo by to asi hráčům, kteří zamýšlejí dlouhodobý systematický trénink (což víceméně má v ZS válečník, myslím). Pro ty, co to řeší jednorázově a skutečně občas, jde to i bez housrule prostou domluvou. Toť zkušenosti :)

Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2045
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Více magických okamžiků

Příspěvek od Fafrin » 13. 6. 2012, 14:16

A ještě jedno houserule, aneb kam na to pořád chodím.
Magické okamžiky
Při hře jsem si uvědomil, že některé chvíle, které jsou jako magické běžně vnímány nejsou v pravidlech nijak zachyceny, takže jsem se rozhodl, že si je přidám.
Magické okamžiky jsou:
Poledne/Půlnoc - síla 1
Svítání/Soumrak - síla 1, konec kouzel
Úplněk/Nov - síla 3
Rovnodennost - síla 5
Slunovrat - síla 5, konec kouzel

Můžete si doplnit další, pokud znáte, určitě se budou v kalendáři dobře vyjímat nějaké planety apod., při určování síly však myslete na to, že slunce jest dárcem všeho světla a života a nejsilnější planetou. Různé zajímavé konjunkce apod však můžou přinést ještě silnější okamžiky.
Pokud by vám takto svět připadal moc magický, můžete naopak snížit výskyt magických zřídel. Magické okamžiky pak budou mít větší význam.

Nejdřív k tomu, že za rovnodennosti kouzla nekončí. Kouzla končí, když se "nové setkává se starým", končí vláda jednoho a začíná vláda jiného. Což u rovnodennosti nemám tak úplně pocit, že by se dělo. Je to bod kulminace jisté síly, podobně jako třeba Poledne, ale vláda zde nekončí. Vede to sice k prodloužení trvání dlouhodobých kouzel, ale zeptejte se sami sebe, jestli to má nějaký vliv (na hru). Navíc jak vyvstane dále, za rovnodennosti je každý kdo trochu chce a umí schopen nějakou běžnou kletbu zlomit, takže kouzla mnohdy končí i v tento okamžik.

Tedy, co je to síla okamžiku? Není to jen číslo, které udává, jak moc si může zaříkávač nabít amulet. Síla okamžiku udává počet zdrojů, které jsou schopní kouzelníci schopni čerpat pro své kouzla. Platí, že se musí jednat o kouzla, která se sesílají pomocí složitějšího rituálu. Dále není možno těmito zdroji platit místo Surovin, pokud jsou ke kouzlu potřeba, je však možno z nich platit Aktivace, Náročnosti, Manévry a Vyčerpání, tam, kde by se tyto surovinami neplatili (ale platilo by se Duší či Vlivem).
Stejně je možno využívat síly magických Zřídel, i zde však platí, že využívající rituál musí být prováděn za magického okamžiku.

Možná vás napadají nějaké ZS, které by více pracovali s magickými okamžiky a umožňovali s jejich silou provádět psí kusy - Vědmák, Alchymista či Běsi k tomu přímo svádějí. (Většinou by se jednalo o nějaké Specializace, řekl bych, či o překročení některých hranic magie.)
Obrázek
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Dlouholetý ORG, občasný LARPař. Teď DrDII.
Kahla o.s.

Uživatelský avatar
vzteklina
Příspěvky: 1380
Registrován: 24. 10. 2007, 18:59

Re: Domácí pravidla (house rules)

Příspěvek od vzteklina » 15. 6. 2012, 19:30

Napadla mě taková heretická úprava. Co kdyby se veškeré vyčerpání platilo jednotně (třeba vždy jeden zdroj nebo vždy dva zdroje) bez ohledu na ohrožení a ohrožení by fungovalo jen tak, že při hodnotě nad hranicí vlastnosti se nelze vyčerpat? Na hodnotu ohrožení by se pak daly navázat i jiné efekty (třeba jizva od ohrožení 3 a vyřazení od ohrožení 5).
A smysl té úpravy? Změnit konflikt z hry o to komu dřív dojdou zdroje na hru o ohrožení. Nejpíš to souboje prodlouží, ale na druhou stranu to tolik neodrazuje nevyčerpat se, takže by nemuselo být tolik remíz. A proč přenést váhu ze zdrojů na ohrožení? Protože zdroje jsou konečné a nedoplňují se samy o sobě, zatímco ohrožení se nijak nekumuluje. De fakto nelze normálně podstoupit vícero konfliktů po sobě, protože zdroje dochází během prvních dvou (pokud jsou alespoň přibližně vyrovnané). To pak narušuje tempo hry a vede to k fikčně nelogickému odpočívání.
Sem chlap! (pro ty co sou zmateni mym nickem)

Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2045
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: Domácí pravidla (house rules)

Příspěvek od Fafrin » 15. 6. 2012, 21:10

to je, dost jiný systém potom. Ale zajímavé. I když nemám pocit, že by to změnilo tvůj problém. Bude se nejdříve zvyšovat ohrožení, dokud nebude nutné se čerpat, a pak se všichni začnou po jednom bodíku čerpat. Delší souboje, při vyrovnaných bude hodně vyčerpáno.
Obrázek
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Dlouholetý ORG, občasný LARPař. Teď DrDII.
Kahla o.s.

Uživatelský avatar
vzteklina
Příspěvky: 1380
Registrován: 24. 10. 2007, 18:59

Re: Domácí pravidla (house rules)

Příspěvek od vzteklina » 16. 6. 2012, 07:21

Fafrin: To máš v určitě pravdu. Otázka je, jestli se to tak opravdu bude chovat.
Zaprvé, tuhle fázi můžeš ovlivnit množstvím sudby, kterou dáš CP. Také se i v malém souboji může vyšplhat ohrožení postav do větších hodnot, kde jim třeba bude už hrozit i ta nemožnost vyčerpání ale nakonec to zvládnou a ani za to moc nezaplatí (třeba jeden zdroj v nějaké kritické chvíli). Díky tomu malý souboj bude skutečně malý, ale přesto aspoň trochu napínavý a s pocitem nebezpečí. (V současném systému se postava vyčerpá hned při první příležitosti za 2 než aby se později vyčerpala za 3 a tak i z malého souboje vychází připravená o znatelné množství zdrojů)
Zadruhé, trik je v tom, že hranice sou různé, takže na některé akce se nepůjde vyčerpat dříve než jiné. A také, jakmile dosáhne ohrožení mezní hodnoty, stačí jedna akce na kterou nebude mít postava možnost reagovat a pak už to ohrožení přeskočí do hodnot kde se vyčerpat nedá. Takže ten strop by nemusel být až tak jasný. A celkově to je víc taktické. (V současné podobě si hráč řekne - mám možnost si po souboji odpočinout? no to se budu vyčerpávat hned zkraje za 2 a pak si dám dvacet)
Sem chlap! (pro ty co sou zmateni mym nickem)

Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2045
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Dlouhé jedy

Příspěvek od Fafrin » 21. 6. 2012, 00:15

ZS Dlouhé jedy
Postava s touto vyhrazenou dovedností dokáže vyrobit jed, který v těle oběti působí obtíže dlouhodobě. Obtíže a postih způsobené jedem tak dlouho přetrvávají a nemizí s dalším ránem. Jed či omamná látka zůstanou v těle oběti nejpozději do nejbližšího slunovratu či rovnodennosti.
(aktivace: 1 surovina)
Postava s touto vyhrazenou dovedností dokáže vyrobit jed, který v těle oběti působí obtíže dlouhodobě a obtíže způsobené jedem se vrací každé ráno či večer. Jed či omamná látka zůstanou v těle oběti nejpozději do nejbližšího slunovratu či rovnodennosti.
(aktivace: 2 suroviny)
Funguje pro jedy, omamné látky a dotykové a plynné jedy.

Trvalý postih je snad znamená, že pokud jed působí svým silným účinkem postih (nikoliv jizvu), tento přetrvá až do nejbližšího slunovratu či rovnodennosti. Nějaký obecný lektvar tu nepomůže, protože není jizva, kterou by mohl léčit. Působení jedu je tak třeba zažehnat specifickým protijedem.
Vracející se obtíže pak znamenají, že oběť čelí každé ráno či večer (dle rozhodnutí výrobce) nástraze, která má vlastnosti původního jedu.
U obou těchto ZS platí, že jejich aktivační cena se přičítá k ceně za jeden stupeň síly jedu, obdobně jako u Neobvyklých jedů.
Naposledy upravil(a) Fafrin dne 21. 6. 2012, 21:14, celkem upraveno 2 x.
Obrázek
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Dlouholetý ORG, občasný LARPař. Teď DrDII.
Kahla o.s.

Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5283
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí pravidla (house rules)

Příspěvek od Aljen » 21. 6. 2012, 08:52

Velmi podobne mojmu artefaktu Cierne zuby v Drakkare ;)
Podla mna ide o Specificky jed (na liecenie treba specificky protijed) cize v podstate unique object - artefakt
Je to dolezity prvok pribehu ktoremu sa zrejme bude venovat cas.
Jeho vyrobe (majster, recept, speci suroviny v dungeonoch)
Jeho podaniu (komplikovane ritualy ktore musia byt splnene aby jed zabral tak ako ma. Napriklad obet musi mat predtym sex, alebo musi jed vypit v chrame)
Jeho lieceniu (zistovanie vo co gou, hladanie receptu, speci surovin v dungeonoch, obrane pred zaujmovymi skupinami, naplnenie okolnosti podavania protijedu - konkretne speci miesto kde druzina nesie lozko s otravenym)

Vidim to skor ako univerzalnu ZS pre unique predmety
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!

Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2045
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: Domácí pravidla (house rules)

Příspěvek od Fafrin » 21. 6. 2012, 20:55

Jo, všechno cos napsal více méně platí, přičemž ovšem protijedování by nemělo být výrazně obtížnější než ojedování. Teda, tady už záleží na způsobu. Je to taky vhodný nástroj jak se vyhnout tomu:
"Náš král stůně na záhadnou chorobu, kdo ach kdo ho zachrání od nemoci?" "Já mám všelék!". Eh, to by se nehodilo, to by mi spálilo dobrodružství, že si tu krále za nějakých 15 surovin (3 úroveň jizvy) uzdravíš.
Takhle ho sice můžeš uzdravit (ulevit mu, pomocí běžné mastičkářské dovednosti), ale večer se to vrátí.
Ještě jsem to trochu vylepšil.

Jinak, mám nové houserule.
-----
Limit zásobníků
Zásobníkem nazýváme ty spotřební předměty, které se projevují jako zásoba zdrojů.
Postava může vyrobit zásobník nejvýše s tolika zdroji, kolik je hranice její Duše.
-----
Efekt:
Omezené množství zdrojů v Obrazcích(už bylo), v Amuletech(snad ničemu nevadí, jen tupí zaříkávači za slunovratu ostrouhají) v Lektvarech(což taky není nijak podstatné, kromě toho že špatní léčitelé nedovedou vyrobit tak silné lektvary, aby pomohly uzdravit jizvu bez vydání zdrojů). Jedná se o takové drobné sjednocení.

Jinak přemýšlím, jestli by Všelék neměl zvyšovat cenu jednoho zdroje v Lektvaru, a nikoliv se pouze aktivovat za jednu surovinu. Obdobně jako Jedy. Pak bych se lépe smířil s jeho výhodností a nebyl by tak jasná volba. Nebo by se mohl aktivovat zdrojem Duše, alespoň, ať to není z groš navíc vyléčím cokoliv. Srovnej:
- původní verze: 6 surovin -> 5 zdrojů na léčbu libovolné tělesné jizvy
- násobná verze: 10 surovin -> 5 zdrojů na léčbu libovolné tělesné jizvy
- aktivační verze: 5 surovin, 1 Duše -> 5 zdrojů na léčbu libovolné tělesné jizvy
Obrázek
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Dlouholetý ORG, občasný LARPař. Teď DrDII.
Kahla o.s.

Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2045
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: Domácí pravidla (house rules)

Příspěvek od Fafrin » 22. 6. 2012, 00:34

Trošku jsem upravil svoje starší masti, kdyby to někoho zajímalo. Jsou obecnější co do použití, ale rychleji by se měli spotřebovávát. (Příklad pro jednoduchost ignoruje nové houserule limitu zásobníků)
Dryjáky jsem zatím neupravil, uvidím až jak se mi bude zdát tohle řešení.
Obrázek
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Dlouholetý ORG, občasný LARPař. Teď DrDII.
Kahla o.s.

Uživatelský avatar
vzteklina
Příspěvky: 1380
Registrován: 24. 10. 2007, 18:59

Re: Domácí pravidla (house rules)

Příspěvek od vzteklina » 27. 6. 2012, 08:47

Delší dobu jsem přemýšlel jak zavést do hry dobrovolné (cílené) zvýšení si ohrožení. Připadá mi to jako nevyužitý prostor.
Napadlo mne tohle:
-jednou za akci může postava získat jeden zdroj k okamžitému použití tím, že si zvýší ohrožení o 1

šlo by to udělat i jako manévr, ale přijde mi to zbytečné a složitější
manévr Riskantně
- tento manévr se nepočítá do celkového součtu manévrů během akce
- lze jej použít jen jednou za akci
- při použití tohoto manévru se uživateli okamžitě zvýší ohrožení o 1 a získá tím jeden zdroj k okamžitému použití

Fikční rovina je snad jasná z názvu manévru. Možná by se dalo zrušit podmínku o jednom použití za akci ale pak by se muselo zavést jiné omezení, aby si nemohl hráč jen do nekonečna zvyšovat ohrožení. Pokud by se např. řeklo, že při ohrožení větším než je hranice vlastnosti se nelze vyčerpat, mohla by se tato podmínka vynechat. Pak by bylo jen na hráčích zda budou platit zdroji nebo ohrožením.
Z hlediska taktiky v mechanické rovině je to také riskantní varianta. Postava může tímto způsobem ušetřit zdroje. Pokud se jí ale nezadaří, při každém dalším vyčerpání musí tyto ušetřené zdroje zaplatit navíc.
Sem chlap! (pro ty co sou zmateni mym nickem)

Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2045
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: Domácí pravidla (house rules)

Příspěvek od Fafrin » 27. 6. 2012, 11:22

Hm, viděl bych to jako možný manévr, otázka je, v jaké fázi kola/akce se to může provét.
Asi by to mělo být na začátku popisování akce, ještě před manévrem rozsáhle (a po případném manévru obrana.)
Viděl bych pak potřebu spíše než jej nepočítat do počtu manévrů, tak otevřít maximum možnách manévrů - tedy aby věci, co dávají nadání nedávali možnost provést 2 manévry, ale možnost provést +1 manévr. Tím by se to dalo kupit.
Obrázek
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Dlouholetý ORG, občasný LARPař. Teď DrDII.
Kahla o.s.

Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2045
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: Domácí pravidla (house rules) - Iniciativní

Příspěvek od Fafrin » 6. 7. 2012, 14:45

Houserule pro uplatnění odložené iniciativy
Ostražité vyčkávání (fakt mě nenapadá lepší název, bohužel)

Pokud postavě zůstane odložená iniciativa až do konce kola, může ji použít na začátku příštího k zaplacení manévry rychle.

Ano, tak jednoduché. Jde o to, že pokud iniciativu z nějakého důvodu odložíte, aby jste si vyčkali na nějakou akci, která ovšem nepříjde, tak máte větší šanci se rychleji zorientovat a v příštím kole dříve zareagovat. Nebýt ve vleku ostatních.
Obrázek
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Dlouholetý ORG, občasný LARPař. Teď DrDII.
Kahla o.s.

Uživatelský avatar
Ocho
Příspěvky: 906
Registrován: 19. 8. 2010, 08:10

Re: Domácí pravidla (house rules)

Příspěvek od Ocho » 6. 7. 2012, 14:57

Fafrin píše:Houserule pro uplatnění odložené iniciativy
Ostražité vyčkávání (fakt mě nenapadá lepší název, bohužel)
To je pěkný. To bych si dovedl představit i jako pravidlo v expertech :-)
Obrázek
Družina VOMPF
Ideální PH je neutrální.

Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 2 hosti