Chyby v pravidlech

Oficiální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Odpovědět
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Chyby v pravidlech

Příspěvek od crowen »

Neviem, ci to uz niekto spominal, ale v texte Navrat do bieleho hradu sa pri radach, ako prekonat riecku, spomina moznost postavit plt, a vyuzitie schopnosti hraniciara. Nemal tam byt spomenuty lovec kedze je to dobrodruzstvo pre zaciatocnikov?
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Chyby v pravidlech

Příspěvek od Pieta »

crowen píše:Neviem, ci to uz niekto spominal, ale v texte Navrat do bieleho hradu sa pri radach, ako prekonat riecku, spomina moznost postavit plt, a vyuzitie schopnosti hraniciara. Nemal tam byt spomenuty lovec kedze je to dobrodruzstvo pre zaciatocnikov?
Lovec myslím stavby ze dřeva nemá. Pravda je, že hraničář se tam asi neobjeví...
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Chyby v pravidlech

Příspěvek od crowen »

Pieta píše:Lovec myslím stavby ze dřeva nemá.
Pozeral som narychlo pravidla, stavby z dreva nema, ale ma ovladanie malych plavidiel, co by mohlo pomoct pri prekonani rieky, ked uz nie pri stavbe.
Pieta píše:Pravda je, že hraničář se tam asi neobjeví...
Jasne, ze nie, ked ste ho hned na zaciatku zabili :-)
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Chyby v pravidlech

Příspěvek od Pieta »

crowen píše:Jasne, ze nie, ked ste ho hned na zaciatku zabili :-)
Byla to nehoda!
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
vzteklina
Příspěvky: 1380
Registrován: 24. 10. 2007, 19:59

Re: Chyby v pravidlech

Příspěvek od vzteklina »

Dotaz na autory: bude/je někde k dispozici ke stažení seznam oprav chyb v pravidlech?
Např. pro lidi co mají první vydání, aby mohli mrknout kde jsou třeba nějaké překlepy měnící smysl. Se spoluhráči jsme totiž zjistili, že elektronická verze se od tištěné liší třeba v textu popisu některých dovedností.
Sem chlap! (pro ty co sou zmateni mym nickem)
Uživatelský avatar
vzteklina
Příspěvky: 1380
Registrován: 24. 10. 2007, 19:59

Re: Chyby v pravidlech

Příspěvek od vzteklina »

Jenom to tu "upnu" protože odpověď na dotaz výše mě zajímá.
Sem chlap! (pro ty co sou zmateni mym nickem)
Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2384
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: Chyby v pravidlech

Příspěvek od Fafrin »

Jo, narazili jsme na chybu - rozpor, nevím jestli už je někde zaznamenaná, ale kdyžtak si to do seznamu přidejte.

Alchymistova ZS Ohněstrůjce má jiný pravidlový popis v pravidlech postav (str. 81, zběhlost) a v pravidlech magie (str. 209, mistrovství). Dlouho jsme bádali nad tím, co je vlastně správně.
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Uživatelský avatar
Charles
Příspěvky: 3636
Registrován: 21. 7. 2009, 20:13

Re: Chyby v pravidlech

Příspěvek od Charles »

vzteklina píše:Dotaz na autory: bude/je někde k dispozici ke stažení seznam oprav chyb v pravidlech?
Např. pro lidi co mají první vydání, aby mohli mrknout kde jsou třeba nějaké překlepy měnící smysl. Se spoluhráči jsme totiž zjistili, že elektronická verze se od tištěné liší třeba v textu popisu některých dovedností.
Zkusil jsem vznést odtaz na Bouchiho, jestli to jde technicky zařídit. Vím, že Alef0 si nějaký seznam oprav pro elektronickou verzi vedl...
Petr

Vyhrazené dovednosti

Příspěvek od Petr »

Dobrý den,
nevšiml jsem si, že by si toho již někdo všiml a proto bych se rád přeptal na věc která mi připadá zavádějící.
Ještě nevím, jak je to u jiných povolání, ale u základního povolání lovce hned první tři zvláštní schopnosti o sobě tvrdí, že jsou vyhrazenou dovedností, přinejmenším v elektronické podobě textu přikládané k setu DrDII.

Vyvolává to ve mne otázky ohledně toho, zda-li jsou pojímány zvláštní schopnosti jen jako poddruh dovedností, či tvoří vlastní třídu, jejichž zodpovězení je zapotřebí k správnému porozumění volitelného pravidla: Úprava náplně povolání.
Uživatelský avatar
PotulnyDruid
Příspěvky: 313
Registrován: 28. 8. 2012, 13:51
Bydliště: Brno

Re: Vyhrazené dovednosti

Příspěvek od PotulnyDruid »

Petr píše:Dobrý den,
nevšiml jsem si, že by si toho již někdo všiml a proto bych se rád přeptal na věc která mi připadá zavádějící.
Ještě nevím, jak je to u jiných povolání, ale u základního povolání lovce hned první tři zvláštní schopnosti o sobě tvrdí, že jsou vyhrazenou dovedností, přinejmenším v elektronické podobě textu přikládané k setu DrDII.

Vyvolává to ve mne otázky ohledně toho, zda-li jsou pojímány zvláštní schopnosti jen jako poddruh dovedností, či tvoří vlastní třídu, jejichž zodpovězení je zapotřebí k správnému porozumění volitelného pravidla: Úprava náplně povolání.
Některé ZS přidávají postavě dovednosti navíc. Osobně si myslím, že ale na tyto "extra" dovednosti se volitelné pravidlo o dotvoření postavy nevztahuje.
under construction
Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2384
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: Chyby v pravidlech

Příspěvek od Fafrin »

Druid má pravdu, rozhodně to není chyba a nevztahuje se to nijak zvláště k onomu pravidlu úpravy náplně povolání.

ZS jsou několika hlavních druhů specializace(dávají manévry zdarma, umožňují používat silnější manévry - obranu, zběhlost, mistrovství, nadání...), obsahové pravomoci(umožňují měnit či přidávat za platbu věci do herní reality - ať už se jedná o mechanickou hračku, zřídlo, skrytý předmět, známost, blízkou zvěř, či zapomenutou sladkost apod.) a (vyhrazené) dovednosti(přidávají k danému povolání novou dovednost - např seslání inteligentního strážce, sesílání obrazců v magii, schopnost léčit magické tvory apod. je jich dost a u některých si člověk neuvědomí, že se jedná o novou dovednost. Někdy je těžké rozeznat, jestli se jedná o novou, nebo jen rozšíření stávající. Ale co je vlastně rozšíření dovednosti.)
Existují i další skupiny SZ, ale ty nejsou nijak pojmenované.

Vyhrazená dovednost je pak taková dovednost, kterou může provozovat pouze postava, která danou dovednost má (běžným příkladem je kouzlení, obyčejnějším lupičská vzdušná akrobacie.)
Rozdíl je v tom, že běžné dovednosti může používat každý (boj proti ..., zastrašování, jednání, pohyb v ...) - Postava, i když ji nemá dovednost se o takovou činnost může pokusit - s bonusem 0 k hodu, ale může. (A může běžně použít manévry.)
Oproti tomu vyhrazenou dovednost pokud ji postava nemá, prostě použít nemůže - nemůže se proměnit v netopíra, nemůže sesílat ohnivé koule, vytvářet iluze. Čaroděj bez Znaku salamandra nemůže vytvářet magické obrazce, Zaříkávač bez příslušné SZ nemůže sesílat dlouhodobá prokletí - vlastně nikdo. Nikdo bez příslušné SZ nemůže vytvářet univerzální protijedy.

Tolik k výkladu, byl jsem vyčerpávající?
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Uživatelský avatar
PotulnyDruid
Příspěvky: 313
Registrován: 28. 8. 2012, 13:51
Bydliště: Brno

Re: Chyby v pravidlech

Příspěvek od PotulnyDruid »

Nevím zda to tu už někdy hlásil, ale asi jsem právě našel chybu :D
Koukám zrovna do své příručky (revidovaný dotisk) a našel jsem tohle

Válečník má dovednost Vliv ve vyšší společnosti (vyhrazené Vliv)
Povšimněte si jaká vlastnost je k této dovednosti přiřazena, je to logicky Vliv
Leč zvláštní schopnost Urození,která dává mistrovství na využívání vlivu postavy ve vyšší společnosti a uplatňování základů diplomacie je napsané bez aktivace, Duše

Pochopil jsem něco špatně a nebo je tam opravdu "překlep"? :)
under construction
Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2384
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: Chyby v pravidlech

Příspěvek od Fafrin »

Ono to asi v zásadě ničemu nevadí, dovedu si představit i aktivovanou ZS, kde by se platila dovednost z jiného zdroje, než k jaké dovednosti se váže.
V tomto případě ovšem, vzhledem k tomu, že ta vlastnost Duše neovlivňuje !vůbec nic! by bylo asi nejlepší ji uvádět jako Vliv.
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Chyby v pravidlech

Příspěvek od Aljen »

Zrejme je to kvoli mentalnej nahe spojenej s nadrilovanim etikety, erboznalectva a mieatneho politickeho prepletenstva
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů