Nahradí DrD II staré DrD?

Oficiální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Odpovědět
BJ
Příspěvky: 62
Registrován: 4. 8. 2011, 12:00
Bydliště: Brno

Re: Nahradí DrD II staré DrD?

Příspěvek od BJ »

K problematice zvyšování ohrožení × smrtící akce snad ještě trošku z jiného úhlu pohledu: Je smrtící akce fikčně uvěřitelná (možná)?

Jak psal vzteklina, tak vše kolem ohrožení a podobně se nevztahuje jen k boji, ale řeší se tím všechny druhy konfliktů. Pokud bych tedy chtěl smrtící akci nějak zobecnit, pak by se mohlo říci třeba to, že jde o akci, která definitivně ukončí konflikt a aktér je vítězem. Z pohledu vlivových akcí (vyjednávání, přesvědčování, ...) by takovou akcí mohla být variace na "utluču ho argumenty tak abych ho přesvědčil". A teď si každý představte, co byste v roli PH svému hráči řekli, kdyby s takovou přišel. Jasně, záleží na stylu hry, ale každý konflikt přece bude mít v příběhu jistou důležitost, každý protivník má být (dle fantazie PH) různě mocný, aby se dalo najít nějaké základní vodítko. Například vyjednávání o ceně pokoje v hostinci může být klidně zkouška, přesvědčit hospodáře, aby nechal družinu schovat se ve stájích před vojáky může být klidně střet, kde bych "smrtící" akci povolil (a sedlák se ani nemusí vykupovat). Ale třídenní soudní proces, kde se rozhoduje o životě falešně obviněného přítele postav... tak tam by to mojim hráčům prostě neprošlo.

No a když se teď vrátím zpátky do problematiky souboje:
- Když zkušeného dobrodruha přepadne v lese banda obyčejných lapků, tak ať si to je klidně zkouška (třebas s vyšším ohrožením). Kdo jste kdy hrál gamebooky o Lone Wolfovi, jistě mi dáte za pravdu, že pasáže z pozdějších knih (magnakai), které popisovali jak jste si levou zadní poradili s bandou otrapů (někdy za cenu nějakého malého škrábnutí), ve vás budili ten správný dojem zkušeného hrdiny - některé věci se prostě staly samozřejmostí.
- Potyčka začínající družiny s bandou skřetů (u mě dejme tomu běžná životní situace :))? Ať si hráči klidně hlásí smrtící akce, PH se dokonce ani nemusí vykupovat a spíš zkusit trošku postavám zatopit pomocí manévrů. Naopak skřeti (vedení PH) budou ze začátku nejspíš manipulovat s ohrožením, případně udělovat jizvy, než aby dobrodruhy hned "zabíjeli".
- Začínající dobrodruzi vs. obr. Tady jde do tuhého, takže když mi někdo z kraje ohlásí akci "zabít", tak mu řeknu, že na to jeho postava nemá dost zkušeností, čili je to nemožná (nebo alespoň náročná akce). Až bude mí obr ohrožení 4-5, tak ať si hlásí co chtějí (operuji s tím, že ohrožení se nezvedalo "jen tak" a ve fikční rovině už je obr v pěkných ... potížích).

Jako pomůcku pro posuzování jednotlivých situací bych v si první řadě pokusil konflikt představit ve filmu. Třeskot ocele, výkřiky raněných, pach krve a spáleniny... a hned víte zda je akce "zabít" vhodná volba. Vzpomeňte si na Společenstvo prstenu a souboj se zlobrem v Morii, všichni měli spoustu starostí s přežitím (pokud možno bez úhony) a jaké měli mezi sebou bojovníky! No a teď si představte, že hráč Aragorna řekne "Useknu zlobrovi hlavu", zachřestí kostky, hle úspěch, a PH zauvažuje "No jde jen o epizodní potyčku takže to nechám projít...".

Jako druhé vodítko může posloužit tabulka ohrožení. Představte si, že byste konflikt chtěli vyřešit pokud možno jen jedním hodem, řekněme že střetem, kde by se protivník nevykupoval (pouze postavy). Jaké ohrožení byste nastavili? Nebo z opačného konce. V tabulce ohrožení je přibližný slovní popis dané situace, takže stačí popřemýšlet jestli je daný konflikt (třeba onen souboj s obrem) pro dobrodruhy záležitost běžná, obtížná nebo třeba smrtelně nebezpečná. Nu máte orientační hodnotu, na kterou se musí protivníkovo ohrožení vyšplhat, aby byla možná smrtící akce (znovu zdůrazňuji, že předpokládám, že ohrožení se zvyšuje na základě situace ve fikci, kterou odráží, a ne jen tak).

Situace je ale daleko komplikovanější (například když má protivník hodně nízkou hranici, může být vše hned jinak), takže tohle prosím berte jen jako pár tipů.
Pepa

Re: Nahradí DrD II staré DrD?

Příspěvek od Pepa »

Pieta píše: Smí, Sudba str. 274: "Aby se ušetřilo počítání pro Průvodce, vždy, když má bytost získat Výhodu, přidá se namísto toho do zásobárny Sudby odpovídající počet bodů"
Tak tohle je teda (aspoň pro mě) drsná podpásovka a myslím, že to má skoro nedozírné důsledky...

Jednak se obyčejný souboj hodně zkomplikuje (pro obě strany), a to i z fikčního i z mechanického hlediska. Třeba už při obyčejném souboji s pár skřety si PH bude muset rozmyslet jejich taktiku, protože v souboji mohou:
(a) zvyšovat Ohrožení jednotlivým členům družiny
(b) snižovat Ohrožení sobě navzájem
(c) vyrábět Sudbu
(d) hlásit smrtící akce proti postavám
(e) atd...

Je sice hezké, že hra je hodně variabilní a při souboji se můžou dít psí kusy, ale takhle prostě PH ztratí hodně ze svého "pohodlí". Prostě v DrDo se hodilo za každého na útok, na obranu a tím bylo kolo odehráno. Tady mi to přijde opravdu složitější (vymyslet, co přesně skřeti dělají a taky jak to dělají)...

Druhak má každá nestvůra v podstatě "zabudovanou" regeneraci. To je jednak nelogické, druhak pro hráče demotivující (když už VŮBEC neví, kolik Sudby nestvůře zbývá, protože si ji průběžně doplňuje). Navíc hráči asi nebudou dobře snášet scény typu: "Zatímco jsi ošetřoval raněného spolubojovníka, nestvůra si doplnila kýble Sudby a jde tě znovu zabít."
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Nahradí DrD II staré DrD?

Příspěvek od Korhul »

Pepa: Asi vůbec nechápu o čem to mluvíš. Stejně jako postavy mohou získávat výhody během souboje pomocí nápaditých akcí a vhodnou taktikou, tak to může dělat PH s nestvůrami, no a co? Stejně na to ty nestvůry, stejně jako postavy hráčů musí použít vlastní akce a spotřebovat iniciativu a tudíž jim v tom můžou postavy jako protivníci protiakcemi zabránit. Já v tom nic složitého nevidím.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
vzteklina
Příspěvky: 1380
Registrován: 24. 10. 2007, 19:59

Re: Nahradí DrD II staré DrD?

Příspěvek od vzteklina »

BJ píše:takže když mi někdo z kraje ohlásí akci "zabít", tak mu řeknu, že na to jeho postava nemá dost zkušeností, čili je to nemožná (nebo alespoň náročná akce). Až bude mí obr ohrožení 4-5, tak ať si hlásí co chtějí (operuji s tím, že ohrožení se nezvedalo "jen tak" a ve fikční rovině už je obr v pěkných ... potížích).
Týjo, to je přesně to co mi do houserule chybělo, zabití/vyřazení je náročné dokud se ohrožení nezvedne na hodnotu odpovídající smrtelnému nebezpečí (4+). Supr :-)
Sem chlap! (pro ty co sou zmateni mym nickem)
Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2385
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: Nahradí DrD II staré DrD?

Příspěvek od Fafrin »

Pepa píše: Je sice hezké, že hra je hodně variabilní a při souboji se můžou dít psí kusy, ale takhle prostě PH ztratí hodně ze svého "pohodlí". Prostě v DrDo se hodilo za každého na útok, na obranu a tím bylo kolo odehráno. Tady mi to přijde opravdu složitější (vymyslet, co přesně skřeti dělají a taky jak to dělají)...
Počkat, tady mám pocit, jako by ti vadilo, že souboje jsou zajímavějíší a hráči (PH je jeden z hráčů) musí vymýšlet co vlastně dělají a kam to směřují. To že akce nejsou jednoduchým "útočím, bráním se, máš to za 6", ale musíš přemíšlet nad fikční i pravidlovou stránkou své akce právě je hlavní devizou hry v oblasti souboje.
Vyrábění Sudby sám používám, je to trošku prasárna vůči Hráčům, zvyšuje to obtížnost soubojů apod., ale vzhledem k tomu, že jsme začli na 5. úrovni, hráčských postav je 7 a jsou již i celkem slušně vybavené, tak v tom nevidím problém.
V některých situacích lze takhle zaciklit souboj (nedosažitelný protivník neustále hromadně snižuje ohrožení většímu počtu slabých nestvůr a ty to převádějí na Výhodu), ale to je právě chvíle, kdy je potřeba o to více taktizovat, používat zajímavá řešení, spolupracovat apod.
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Nahradí DrD II staré DrD?

Příspěvek od Pieta »

Pepa píše:Druhak má každá nestvůra v podstatě "zabudovanou" regeneraci. To je jednak nelogické, druhak pro hráče demotivující (když už VŮBEC neví, kolik Sudby nestvůře zbývá, protože si ji průběžně doplňuje). Navíc hráči asi nebudou dobře snášet scény typu: "Zatímco jsi ošetřoval raněného spolubojovníka, nestvůra si doplnila kýble Sudby a jde tě znovu zabít."
Sudba nejsou životy; do výhody/sudby patří taky plán, postavení, dobrá taktika; a pokud potvoru necháš na pokoji, tak má samozřejmě příležitost se na tebe líp připravit.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Narnas
Příspěvky: 147
Registrován: 27. 9. 2011, 12:31

Re: Nahradí DrD II staré DrD?

Příspěvek od Narnas »

Pepa píše: Tak tohle je teda (aspoň pro mě) drsná podpásovka a myslím, že to má skoro nedozírné důsledky...
Proč podpásovka? Nedozírné důsledky tam nevidím. Spíš možnosti.
Pepa píše: Jednak se obyčejný souboj hodně zkomplikuje (pro obě strany), a to i z fikčního i z mechanického hlediska. Třeba už při obyčejném souboji s pár skřety si PH bude muset rozmyslet jejich taktiku, protože v souboji mohou:
(a) zvyšovat Ohrožení jednotlivým členům družiny
(b) snižovat Ohrožení sobě navzájem
(c) vyrábět Sudbu
(d) hlásit smrtící akce proti postavám
(e) atd...
PH může, ale nemusí. Pokud by to jej omezovalo, tak ho do toho nikdo nenutí. Na druhou stranu bez toho, se nestvůry stanou časem slabšími a slabšími, jak bude sílit družina. S tímhle můžou postavy velmi dobře pocítit jaký je rozdíl narazit na bandu neorganizovaných skřetů někde v jeskyních oproti tomu, jaké to bude potkat dobře vycvičený oddíl morgulských bojovníků.
Navíc proč by měli mít postavy možnost dělat něco navíc oproti CP? Co když např. postavy narazí na nepřátelskou družinu?
Pepa píše: Je sice hezké, že hra je hodně variabilní a při souboji se můžou dít psí kusy, ale takhle prostě PH ztratí hodně ze svého "pohodlí". Prostě v DrDo se hodilo za každého na útok, na obranu a tím bylo kolo odehráno. Tady mi to přijde opravdu složitější (vymyslet, co přesně skřeti dělají a taky jak to dělají)...
Ano přijde o pohodlí nic neřešit. Ale získá možnosti něco dělat. Promítnout do souboje již zmíněné setkání s pobudy vs. s vycvičenými vojáky. Zákeřnou nestvůru vs. čistou mlátičku..atd.
Pepa píše: Druhak má každá nestvůra v podstatě "zabudovanou" regeneraci. To je jednak nelogické, druhak pro hráče demotivující (když už VŮBEC neví, kolik Sudby nestvůře zbývá, protože si ji průběžně doplňuje). Navíc hráči asi nebudou dobře snášet scény typu: "Zatímco jsi ošetřoval raněného spolubojovníka, nestvůra si doplnila kýble Sudby a jde tě znovu zabít."
Mě by se víc nelogická zdála scéna „Zatímco jsi ošetřoval raněného spolubojovníka, nestvůra tam čeká, až se doléčíte a přijdete ji zabít.“
Elen síla lûmen omentielvo.
<Hvězda svítí na hodinu našeho setkání.>
Pepa

Re: Nahradí DrD II staré DrD?

Příspěvek od Pepa »

Fafrin píše: Počkat, tady mám pocit, jako by ti vadilo, že souboje jsou zajímavějíší a hráči (PH je jeden z hráčů) musí vymýšlet co vlastně dělají a kam to směřují. To že akce nejsou jednoduchým "útočím, bráním se, máš to za 6", ale musíš přemíšlet nad fikční i pravidlovou stránkou své akce právě je hlavní devizou hry v oblasti souboje.
Jako neřekl bych, že mi to vadí (tolik soubojů jsem v DrD II zatím neodehrál, abych to posoudil), ale třeba při svém první souboji (vlci za Vlňavou) jsem vlastně vůbec nevěděl, co bych měl dělat. Jestli zvyšovat postavě Ohrožení, nebo ho snižovat vlkům nebo prokousnout postavě hrdlo... Teď se tu tedy navíc objevila další možnost - získávat Výhodu a tím doplňovat Sudbu. Prostě mi přijde, že do každého souboje se musí jít s určitou taktikou a rozmyslem a to od PH vyžaduje dodatečnou přípravu navíc... Samozřejmě, že některé důležité souboje si rád připravím a promyslím, ale u těch spíš epizodních by bylo fajn nechat je plynout nějak volněji, což mám pocit, že úplně nepůjde. (A řešit ten souboj jako zkoušku se mi třeba taky úplně nechce.) To ale všechno prověří čas. (Prostě třeba časem objevím nějaké "optimální" vedení boje a ten se pak pro mne stane rutinou...)
Pieta píše: Sudba nejsou životy...
Sudba nejsou životy. Řekl bych, že v jejich vzájemném vztahu není "rovná se", ale množinová inkluze určitě. Stejně jako Sudba není magenergie, ale přesto se za zdroje ze Sudby dají sesílat kouzla atd. (Proto se doplňováním Sudby nestvůrám taky doplňuje jejich magenergie, což se mi taky nelíbí.) Prostě se mi zdá, že v málokteré hře (RPG, deskové, karetní, počítačové) se nestvůrám doplňují použité zdroje, a proto bych řekl, že na to hráči nebudou stavění... Jednak se souboj může pro družinu stát opravdu sysifovskou prací, druhak může utrpět i logika. (Když to přeženu: "Krys v rohu místnosti jsme si nevšímali, ale ony mezitím nagenerovaly Sudby více než drak a pak začala mela...")
Narnas píše: Mě by se víc nelogická zdála scéna „Zatímco jsi ošetřoval raněného spolubojovníka, nestvůra tam čeká, až se doléčíte a přijdete ji zabít.“
Myslel jsem to tak, že nestvůra už je jednou poražená a proto mi přijde "čestnější", když znovu neprocitne a znovu na družinu nezaútočí. Proto se mi docela líbí tvůj nápad, že takto se dají rozlišit cvičení/necvičení nepřátelé a taky zákeřné/férové nestvůry. Ale rozhodně by možnost doplňování Sudby neměla mít každá nestvůra.
Uživatelský avatar
Roubíček
Příspěvky: 104
Registrován: 25. 8. 2011, 21:59
Bydliště: Jihlava

Re: Nahradí DrD II staré DrD?

Příspěvek od Roubíček »

Pepa píše: Myslel jsem to tak, že nestvůra už je jednou poražená a proto mi přijde "čestnější", když znovu neprocitne a znovu na družinu nezaútočí. Proto se mi docela líbí tvůj nápad, že takto se dají rozlišit cvičení/necvičení nepřátelé a taky zákeřné/férové nestvůry. Ale rozhodně by možnost doplňování Sudby neměla mít každá nestvůra.
To co říkáš, je hloupost. Nestvůra buď je poražená (mrtvá, vyřazená, zastrašená, svázaná) a neexistuje akce, díky které by si mohla znovu zvednout sudbu. (pokud to není zrovna důležitá NPC a nemá v nohavici kudlu, kterou si to lano rozváže).

Zároveň to, že NPC už nemá sudbu neznamená, že je nebo není poražená. Jen už je soubojem vyčerpaná. Až akce, která ji porazí a ona se nevyčerpá ji opravdu porazí.

No a pak.. pokud poražená není, tak je samozřejmé, že když se kolegové odejdou léčit, ona bude dělat totéž. Nebo uteče, nebo zaútočí ze zálohy.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Nahradí DrD II staré DrD?

Příspěvek od Pieta »

Pepa píše:Jednak se souboj může pro družinu stát opravdu sysifovskou prací, druhak může utrpět i logika. (Když to přeženu: "Krys v rohu místnosti jsme si nevšímali, ale ony mezitím nagenerovaly Sudby více než drak a pak začala mela...")
Ale čím ty krysy nagenerovaly Sudbu? Tím, že dělaly něco relevantní k současnému konfliktu (protože Sudba, stejně jako výhoda, se nepřenáší).
Takže jestli se ty krysy celou dobu chystaly a připravovaly na boj, zatímco hráči si jich nevšímali, tak to samozřejmě mela bude - stejně jako by to byla mela, kdyby si krysy nevšímaly hráčů a ti zatím krysí roh místnosti polévali olejem a chystali pochodně, nebo něco podobného. Logické, nikoliv proti logice.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Tawrik
Příspěvky: 68
Registrován: 27. 8. 2011, 18:12

Re: Nahradí DrD II staré DrD?

Příspěvek od Tawrik »

Ono je asi potreba si uvedomit ze Vyhodu neziskava nikdo automaticky pouhym pouzitim akce, ale je treba rict co a jak dela a proc by mu to tu vyhodu v souboji melo prinest. Pokud krysa jenom sedi v koutku tak ji to zadnou vyhodu ani sudbu navic neprinese ani kdyz tam bude nepovsimnuta sedet dva dny.
Pepa

Re: Nahradí DrD II staré DrD?

Příspěvek od Pepa »

@Roubíček: Nevím, co přesně říkám, co je hloupost. Prostě tvrdím, že jednou poražená nestvůra (jakýmkoli způsobem) by už neměla procitnout. Tudíž by neměla dostat žádným způsobem Sudbu zpátky. Ty tvrdíš totéž...

@Pieta, Tawrik: S vámi souhlasím a také jsem psal: "Když to přeženu...." Prostě Výhodu/Sudbu mohou nestvůry získávat jenom z aktivit, které ji při souboji opravdu pomohou. Proto taky doufám, že tohle vezme většina PH na vědomí, budou se řídit zdravým rozumem, citem, logikou věci a taky tím, že nic se nemá přehánět.

Jak už jsem psal, tak doplňování zdrojů nestvůrám v jiných hrách vážně moc není, takže se svou družinou se o tom pobavíme a nějak se na tom domluvíme...
Uživatelský avatar
vzteklina
Příspěvky: 1380
Registrován: 24. 10. 2007, 19:59

Re: Nahradí DrD II staré DrD?

Příspěvek od vzteklina »

Pepa píše:@Roubíček: Nevím, co přesně říkám, co je hloupost. Prostě tvrdím, že jednou poražená nestvůra (jakýmkoli způsobem) by už neměla procitnout. Tudíž by neměla dostat žádným způsobem Sudbu zpátky. Ty tvrdíš totéž...
Hh, tohle řekni němcům. Po první světové se zdálo že mají dost, ale houby...

Obecně, dokud nepřítel může budovat výhodu (generovat sudbu) logicky nebyl ještě definitivně poražen.

Dále DrD2 razí cestu "fikce-->mechanika". To k tomu generování sudby krysama v rohu.

No a taky co vám brání udělat si souboje jednodušší, chudší a jednotvárnější tím, že nebude používat všechny možnosti systému?
Jinak taktika v boji je defakto popsaná u nestvůry v položce "jak bojuje". Akorát si to musíš přeložit do jazyka mechanik. Pokud máš řádně vymyšlenou nestvůru, neměl by to tedy být až takový problém.
Sem chlap! (pro ty co sou zmateni mym nickem)
Uživatelský avatar
Sarsaparillos
Příspěvky: 1166
Registrován: 27. 8. 2011, 10:15

Re: Nahradí DrD II staré DrD?

Příspěvek od Sarsaparillos »

Pepa píše:Jak už jsem psal, tak doplňování zdrojů nestvůrám v jiných hrách vážně moc není, takže se svou družinou se o tom pobavíme a nějak se na tom domluvíme...
Teď občas zahraju Diablo nebo Din's Curse a světe div se, když necháš raněnou potvoru chvíli bez povšimnutí, tak ji životy hezky lezou zpátky do zelených :) V Neverwinter Nights a Dragon Age to myslím vypadá podobně, ale to už jsem déle neviděl. Určitě ale, stejně jako například ve Falloutu, se potvory mohou aktivně léčit a tím si obnovovat zdraví.

Sudba se nerovná životům, to tady už padlo, ovšem do určité míry je supluje a jak se zcela přirozeně snaží raněný zastavit krvácení, tak se potvora zahnaná do kouta snaží přežít. Například tak, že si výrazně zlepší podmínky. A je úplně jedno, jak moc ji zatím boj poznamenal. Naopak - čím méně sudby má, tj. čím víc už dostala po papuli, tím zoufaleji se bude snažit získat nějakou výhodu a s její pomocí třeba utéct z boje, že.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Nahradí DrD II staré DrD?

Příspěvek od York »

Z dotazů k pravidlům:

(Kvůli kontextu jsem to quotnul celé a vyboldil to, na co reaguju)
Sparkle píše:
Pepa píše:A pokud se rozhodne myslet racionálně ("asi toho vlka na jednu ránu netrefím, takže mu zkusím zvyšovat Ohrožení"), tak má zase dilema, jak to ve fikci odůvodnit, aby to na tu mechaniku sedělo. =>
Znovu a pomaleji. Ta pravidla nemají sloužit k interpretaci fikce. Ta pravidla jsou metaherní. Dovednost "lov" neznamená "jak je moje postava dobrá v lovu" ale "jakou mám já jako hráč šanci, že v situacích, kdy moje postava loví, dostanu pravomoc posunout příběh mým směrem".

Jakmile se na to začneš dívat takhle, tak to najednou začne dávat smysl. I ten příklad s dojičkou. Představ si to tak, že Drd2 je v tomhle spíš Fiasco než DnD.

Samozřejmě je otázka, jestli takovýhle pojetí mechanik patří do mainstreamový hry pro lidi zvyklý na mechaniky odrážející fikci, tam se s tebou asi shodnu že ne, ale s tím už nic neuděláme, leda že si to vydupeme do Drd3. V Drd2 už to takhle je nastavený, nelze to odebrat aniž by se tím zhroutila celá hra.
Myslím si, že to říkáš obráceně. Není to tak, že dvojka je mainstreamová hra, určená pro hráče starého DrD, a proto by měla nějak vypadat. Je to tak, že dvojka je prostě taková, jaká je, a jestli je to mainstreamová hra a jestli je určená pro hráče starého DrD, by měl ukázat čas - což už asi i vcelku ukázal.

AFAIK to u nás stále mainstreamové RPGčko je, pokud to teda znamená "nejhranější". Otázka samozřejmě je, proč to tak je a jestli to tak i zůstane. Zatím dvojka prakticky nemá konkurenci, takže není moc co porovnávat, nicméně vydání JaD s tím dost pravděpodobně výrazně zahýbe a pak seuvidí, jestli "klasický" přístup vyraje.

Druhá věc je, jestli je dvojka vhodná hra pro hráče starého DrD, a tady je, myslím, vcelku jasno: Pouze pro ty z nich, kterým staré DrD dost výrazně nevyvhovovalo a hráli ho v podstatě jen kvůli tomu, že neznali jinou možnost, nebo ji znali, ale nemohli hrát (jazyková bariéra, neměli na to spoluhráče, atd.). A i z téhle skupiny hráčů nejspíš velká část přešla zrovna na Dvojku jen proto, že neznali jiné alternativy, nebo neměli reálnou možnost je hrát.

Sranda je, že momentálně je to přesně opačně než v devadesátých letech - spousta hráčů teď začíná na Dvojce, protože v podstatě nemají jinou možnost - stejně jako se kdysi začínalo na DrD. Takže teď bude docela zajímavé sledovat, jak moc velký bude odliv hráčů Dvojky k JaD ;-)
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů