Vaše ohlasy po přečtení (aneb minirecenze)

Oficální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Odpovědět
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Re: Vaše ohlasy po přečtení (aneb minirecenze)

Příspěvek od Jerson » 7. 10. 2011, 08:05

seklo se mi fórum při psaní.
Jak je to tedy s těmi záměry hráče nebo postavy? které se mají vyhlašovat?
pro Pietu - i tak by to šlo udělat,ale předpokládám,že mnou uvedené možnosti ukazují, že se chci vyhnout nebezpečí bez vlastní újmy,což v případe vydání peněz nemám zajištěno, rozhodně ne jako postava a nevím jestli jako hráč. nicméně i když se budu držet myšlenky,že budu bojovat, tak je mi fakt v mnoha případech jedno, zda protivníka zraním lehce a on to vzdá, zraním těžce až nebude schopen dalšího boje,odzbrojím, zabiju ... Kromě toho některé výsledky také vyžadují,aby na ně hráč prot
ivníka přistoupil, třeba způsobit mu lehké zranění aby vzdal další boj je regulérní záměr, ale nemusí odpovídat charakteru protivníka. jak se to má řešit v takovém případě?

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 7. 10. 2011, 08:25

Jerson píše:pro Pietu - i tak by to šlo udělat,ale předpokládám,že mnou uvedené možnosti ukazují, že se chci vyhnout nebezpečí bez vlastní újmy,což v případe vydání peněz nemám zajištěno, rozhodně ne jako postava a nevím jestli jako hráč. nicméně i když se budu držet myšlenky,že budu bojovat, tak je mi fakt v mnoha případech jedno, zda protivníka zraním lehce a on to vzdá, zraním těžce až nebude schopen dalšího boje,odzbrojím, zabiju ...
Představ si, že půjdeš hrát airsoft, capture the flag, a tvůj plán bude "můj tým vyhraje". Je ti jedno, jestli k tomu přispěješ tím, že budeš důsledně bránit vlastní vlajku, že se proplížíš k nepřátelské, že postřílíš tolik nepřátel, že to budete mít o dost jednodušší, že budeš krýt nosiče vlajky... A realita ti řekne, že to je sice hezké, ale že při každém děláš něco trochu jiného a pro každé potřebuješ trochu jiné schopnosti, takže si vyber.

No a něco takového by ti v té tvé situaci řekla většina vypravěčů.
Jerson píše:Kromě toho některé výsledky také vyžadují,aby na ně hráč protivníka přistoupil, třeba způsobit mu lehké zranění aby vzdal další boj je regulérní záměr, ale nemusí odpovídat charakteru protivníka. jak se to má řešit v takovém případě?
Vytáhnout mu ohrožení nad hranici/nad zbývající zdroje a uspět v záměru.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Lemmy
Master Discussion Killer

Příspěvek od Lemmy » 7. 10. 2011, 08:38

Ono to může být i obojí, dost záleží na příkladu i na interpretaci...

H: "Útočím"
PH: "Jak?"
H: "Hm... chci ho odzbrojit" (+ hráč může dodat nějaký způsob jak, závisející na zbraních soupeřů, situaci a tak).
PH: "Takže mu chceš zvýšit ohrožení?"
H: "Jo." (a ve hře to při úspěchu znamená, že soupeř bude lovit ze zamě zbraň, což bude hodně nevýhodná pozice)

H: "Útočím"
PH: "Jak?"
H: "Rozeběhnu se a srazím velitele tělem k zemi"
PH: "Čeho tím chceš dosáhnout?"
H: "Chci se dostat z obklíčení" (pro postavu... pro hráče "a snižuju si tím ohrožení")

K tomu, že záleží na příkladu a interpretaci:
U druhého příkladu by stačilo rovnou.
H: "Rozeběhnu se a srazím velitele tělem k zemi, chci se tak dostat z oblklíčení a pravidlově si tak snížit ohrožení."
A je to. Vypravěč jen dodá něco na způsob: "Ok. Velitel je na tuhle možnost připraven a nechá tě "naběhnout" na jeho šavli. Chce ti propíchnout břich." (pravidlově bych to v tomhle případě viděl na "chce tě zabít").

Quentin
Noob of The Round Table
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quentin » 7. 10. 2011, 08:50

Pieta: Nad hranici? Není to spíš nemožná akce?
http://2k6goblinu.blogspot.cz/

Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 7. 10. 2011, 08:56

Quentin píše:Pieta: Nad hranici? Není to spíš nemožná akce?
A nyní, dámy a pánové, moje vrcholné číslo - odpověď otázkou.

Nemožná? Proč myslíš?

Quentin
Noob of The Round Table
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quentin » 7. 10. 2011, 09:00

Mno jerson se ptal na případ, kdy tebou zahlášený záměr je v rozporu s povahou protivníka. Např kdybych se proti berserkovi bránil čínskou vázou a doufal, že jeho úcta ke starožitnostem mě zachrání před jeho dvoubřitou sekerou.

Nebo jsem Jersona špatně pochopil.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/

Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 7. 10. 2011, 09:08

Quentin píše:Mno jerson se ptal na případ, kdy tebou zahlášený záměr je v rozporu s povahou protivníka. Např kdybych se proti berserkovi bránil čínskou vázou a doufal, že jeho úcta ke starožitnostem mě zachrání před jeho dvoubřitou sekerou.
V tom případě zřejmě nemožné, ano.

Já to spíš chápal jako "něco, co na něj obvykle nefunguje". Když je to zjizvený drsňák, který se nějakého škrábnutí nelekne, ale stojí uprostřed přesily, která ho přepadla, když to nečekal, nemá na sobě brnění a stojí proti soupeři, který ho velmi rychle odzbrojil, může to škrábnutí být poslední kapka, po které se rozhodne, že dneska vlastně chtěl být někde úplně jinde. Čili zvednuté ohrožení, hranice, atd.

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 7. 10. 2011, 09:19

Quentin píše:Mno jerson se ptal na případ, kdy tebou zahlášený záměr je v rozporu s povahou protivníka. Např kdybych se proti berserkovi bránil čínskou vázou a doufal, že jeho úcta ke starožitnostem mě zachrání před jeho dvoubřitou sekerou.
Já to chápu tak, že záměr je možný vždy, ale musí být proveden způsobilou akcí...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 7. 10. 2011, 10:01

Pieto, airsoft jsem do téhle debaty tahat nechtěl,protože u něj je pro mě absence přesnějších záměrů až příliš zjevná. vzhledem k tomu,že se hraje na jakýkoliv zásah, mám ve většině případů při střelbě jen jediný záměr - trefit se. je mi jedno kam,je mi jedno zda se trefi po pečlivém míření nebo od boku,dokonce je mi často jedno zda se trefím první ránou nebo jednou z deseti v dávce, jedno zda to půjde do hlavy, ruky nebo těla. dokonce i když vím,že zásah do zbraně se nepočítá, tak mým záměrem není "trefit se mimo zbraň", ale prostě se trefit.speciální případy naopak zahrnují dost komplikované záměry jako třeba "chci ho trefit první ránou do zad" nebo "chci ho trefit tak rychle, abych pak mohl střílet na dalšího protivníka, než ten zalehne do krytu, začne střílet nebo mě uvidí", ačkoliv střelba na oba dva NENÍ mým záměrem - vcelku jasně si uvědomuju, že to jsou dva následné záměry, protože podle úspěchu prvního budu nebo nebudu provádět druhý. tedy slovy pravidel to není hromadná akce, ačkoliv si tím chci připravit půdu pro druhý cíl. nevím, jak bych tyhle záměry - první příliš obecný a druhý dosti komplexní, i když taky ne moc konkrétní - převedl do DrD2 třeba jako střelec z luku, když navíc počítám s tím,že luk nemusí zabít na jeden zásah a tak je situace ještě složitější než v airsoftu.
Ve hře bych jako hráč mohl přemýšlet nad záměrem celé akce, který postava třeba ani nemá nebo si ho v té chvíli neuvědomuje, ale zajímá mě jestli to tak má být,když se tu uvádí samé příklady záměrů (tedy ty detailnější),které má postava a nikoliv hráč.
druhá věc se týkala třeba bojovníka, který bude mít vysoké tělo a malý ... asi vliv. já ho budu chtít jen lehce zranit, aby se vzdal hned a nemusel jsem s ním bojovat,takže by mohl čerpat vysoké tělo. ale PH by ho rád zahrál tak,že ho nějaké malé škrábnutí nerozhodí - aby taky jo, s tak malým tělem. Jenže když půjde o Cp, tak bude mít vlastně jen jednu sudbu a jednu hranici, takže jak se bude posuzovat, když chci působit na jeho vůli, ale vlastně to zkouším přes odolnost těla? a jak se to bude lišit, když proti mě bude stát hráčská postava, která se rozhodně nebude chtít vzdát po prvním škrábnutí?

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 7. 10. 2011, 10:15

Jerson píše:Pieto, airsoft jsem do téhle debaty tahat nechtěl,protože u něj je pro mě absence přesnějších záměrů až příliš zjevná. vzhledem k tomu,že se hraje na jakýkoliv zásah, mám ve většině případů při střelbě jen jediný záměr - trefit se.
Určitě? Nemáš záměry jako krýt se, nebýt dobrý cíl, být nenápadný, dobře se k protivníkovi přiblížit, obejít protivníka, nenechat se obejít? Jen tak stojíš a střílíš na všechno, co uvidíš?
Jerson píše:druhá věc se týkala třeba bojovníka, který bude mít vysoké tělo a malý ... asi vliv. já ho budu chtít jen lehce zranit, aby se vzdal hned a nemusel jsem s ním bojovat,takže by mohl čerpat vysoké tělo. ale PH by ho rád zahrál tak,že ho nějaké malé škrábnutí nerozhodí - aby taky jo, s tak malým tělem. Jenže když půjde o Cp, tak bude mít vlastně jen jednu sudbu a jednu hranici, takže jak se bude posuzovat, když chci působit na jeho vůli, ale vlastně to zkouším přes odolnost těla? a jak se to bude lišit, když proti mě bude stát hráčská postava, která se rozhodně nebude chtít vzdát po prvním škrábnutí?
Tak to asi záleží na hráčích, jestli jim přijde zastrašení s kosmetickým efektem škrábnutí jako normální akce (třeba u nás úplně v pohodě), nebo jestli vysoké tělo protivníka znamená, že ani škrábnout ho není jen tak... A proto to není zas tak jednoduché, jak se to může zdát.

Pokud je to hráčská postava, tak v knize je rozebírané, že různým hráčům vyhovuje různá míra, jakou jim někdo může kecat do chování postavy, a že si můžete vybrat - někde to bude úplně v pohodě a někde nepřípustné zasahování do hraní postavy.

Lemmy
Master Discussion Killer

Příspěvek od Lemmy » 7. 10. 2011, 11:40

Pieta píše:
Jerson píše:druhá věc se týkala třeba bojovníka, který bude mít vysoké tělo a malý ... asi vliv. já ho budu chtít jen lehce zranit, aby se vzdal hned a nemusel jsem s ním bojovat,takže by mohl čerpat vysoké tělo. ale PH by ho rád zahrál tak,že ho nějaké malé škrábnutí nerozhodí - aby taky jo, s tak malým tělem. Jenže když půjde o Cp, tak bude mít vlastně jen jednu sudbu a jednu hranici, takže jak se bude posuzovat, když chci působit na jeho vůli, ale vlastně to zkouším přes odolnost těla? a jak se to bude lišit, když proti mě bude stát hráčská postava, která se rozhodně nebude chtít vzdát po prvním škrábnutí?
:think:
Pokud by vypravěč věděl, že by šlo o bojovníka s nízkým vlivem, jednoduše by u něj nemusel pálit sudbu a mohl to nechat projít (pokud by hráč použil nějakou zastrašovací akci... jako např. bojovník, který na to má schopnost či kdokoliv jiný při nějakém vyhrožování při seknutí si to dokážu docela dobře představit v kombinaci, neviděl bych problém to nechat projít za dobrý nápad automat a třeba přihodit hráči i Výhodu za dobrý nápad, pokud by to bylo v situaci, kdy zastrašení soupeře bylo hodně efektivní... a pak už záleží na interpretaci: I v případě toho použití sudby by to mohlo třeba znamenat, že je NPC i tak rozhozená a zvýší se jí tudíž ohrožení, kdyby vypravěč věděl, že jde skutečně o bojovníka-zbabělce, který si proti soupeři tolik nevěří*** (nemusí nutně zdrhat).
Tak tady by to mohlo být jinak o dohodě :wink:

*** což je trochu paradox, ale proč ne. Nějaký šlechtický, na pohled seběvědomý synek, který se poprvé setkává s tím, že s ním někdo nejedná jako s pánem, ale chce ho dokonce zabít $D

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 7. 10. 2011, 12:07

protože se to asi jinak nedozvím a je to důležité, zeptám se potřetí a samostatně:
Vyhlašují se záměry postavy nebo záměry hráče?

Tawrik

Příspěvek od Tawrik » 7. 10. 2011, 12:23

Nejak nechapu o cem se tu ted vede diskuse.

Rekl bych ze se vyhlasuji zamery postavy, protze zamer hrace je dobre se bavit u hry a to by se menit nemelo.

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 7. 10. 2011, 12:33

Jerson píše:protože se to asi jinak nedozvím a je to důležité, zeptám se potřetí a samostatně:
Vyhlašují se záměry postavy nebo záměry hráče?
Záměry postavy.*

*) Disclaimer: Podle toho, co tu poslední stránku píšeš, zřejmě chápeš záměry postav a záměry hráčů nějak úplně jinak, než já, protože tvá povídání o tom, jak ty záměry vypadají, mi vůbec nedávají smysl. Takže moje odpověď ti pravděpodobně nepomůže, protože ji pochopíš jinak, než ji chápu já. (:

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 7. 10. 2011, 12:36

Tawrik píše:Nejak nechapu o cem se tu ted vede diskuse.

Rekl bych ze se vyhlasuji zamery postavy, protze zamer hrace je dobre se bavit u hry a to by se menit nemelo.
Základní dělení je, jestli vyhlašuješ jenom věci, které by chtěla postava (záměry postavy) nebo i věci, které by postava nechtěla, ale tebe by pobavilo, kdyby se staly (záměry hráče).
Když postava nese vzácný pečetní prsten a v šarvátce jí vypadne, tak
- záměrem postavy bude znovu ho získat
- záměrem hráče může být, aby byl v boji zašlapán do bahna, takže ho už nikdo nenajde - strašný průšvih pro postavu, ale hráč už se vyloženě těší, jak se přitom postava zapotí, až to bude řešit.

Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“