Vaše ohlasy po přečtení (aneb minirecenze)

Oficální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Odpovědět
Vallun
Kontaktovat uživatele:

Re: Vaše ohlasy po přečtení (aneb minirecenze)

Příspěvek od Vallun » 20. 8. 2011, 06:24

Jerson píše: Nikdy jsi neslyšel o tom, že záleží na pořadí věcí, které lidem říkáš? A že když si přiřazují body vlastnsotí a dovedností, tak těm prvním dávají spíše víc a mezi ostatní rozdělují zbytek, takže je mají nižší - nebo když přemýšlí, jakou schopnost použít v nějaké komplikované situaci, tak postupují shora ... a tak dál.
Znovu říkám - v předchozí hře podle poměrně klasických pravidel si hráči dělali spíše fyzicky a bojově zaměřené postavy, protože řazení vlastností bylo v pořadí Obratnost Síla Postřeh (a kladli větší důraz na obratnost než na sílu, ale přitom v boji nejčastěji používali postřeh - jenže byl až třetí), kdežto teď mají postavy vyrovnanější, někdy vysloveně nebojové (což byla předtím výjimka). Přitom svět je prakticky stejný.
Slyšel, od Tebe a není to prada. S žádnou družinkou se mi nestalo, že by někdo přiděloval body dovedností dle jejich pořadí v deníku nebo v pravidlech. V drtivé většině případů si všichni hráči dávali nejvíce k inteligenci, bez ohledu na to, kde (a pokud vůbec) byla v pravidlech uvedena:)
Svou roli hraje samozřejmě i to, že když hráč nemá žádné mechanické výhody z vyvolání boje,
Ale tos měl říct, že hraješ hry zaměřené na manipulaci s hráči z Tvé strany. Snad dobře víš, že realita i herní atraktivita je dost jinde...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 21. 8. 2011, 10:25

Vallun píše:S žádnou družinkou se mi nestalo, že by někdo přiděloval body dovedností dle jejich pořadí v deníku nebo v pravidlech. V drtivé většině případů si všichni hráči dávali nejvíce k inteligenci, bez ohledu na to, kde (a pokud vůbec) byla v pravidlech uvedena:)
Kolik hráčů je "všichni"? Své závěry zakládám na hře s nějakými 150 lidmi, z nichž zhruba třetina hrála podle "opačně" seřazených schopností.
Ale tos měl říct, že hraješ hry zaměřené na manipulaci s hráči z Tvé strany. Snad dobře víš, že realita i herní atraktivita je dost jinde...
Nevím co myslíš tou manipulací a tu herní atraktivitu bys také mohl rozvést, aŤ nemusím odhadovat, co jsi tím vlastně myslel.
Každopádně pokud josu pravidla nastavená tak, že při boji hráč dostává bonusy k hodům, ale při vyjednávání musí "ukecat" postavu vedenou PJjem, je vcelku nasnadě, že méně hovorní hráči budou preferovat bojové řešení. A stačí jeden člověk, který vyvolá boj, aby překazil vyjednávání, obráceně to neplatí - boj (zejména vedený podle pravidel) se pokusem o jednání (zejména pokud není podpořen pravidly) přerušuje velmi těžko.

Peekay
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Peekay » 21. 8. 2011, 10:42

Jerson píše:Své závěry zakládám na hře s nějakými 150 lidmi, z nichž zhruba třetina hrála podle "opačně" seřazených schopností.
A zaroven pri hre s nimi bolo zmenenych este mnoho inych okolnosti - ktore mohli velmi lahko ovplyvnit vysledok, o ktory ti ide.
Jerson píše: Každopádně pokud josu pravidla nastavená tak, že při boji hráč dostává bonusy k hodům, ale při vyjednávání musí "ukecat" postavu vedenou PJjem, je vcelku nasnadě, že méně hovorní hráči budou preferovat bojové řešení. A stačí jeden člověk, který vyvolá boj, aby překazil vyjednávání, obráceně to neplatí - boj (zejména vedený podle pravidel) se pokusem o jednání (zejména pokud není podpořen pravidly) přerušuje velmi těžko.
Nic z tohto tvojho odstavca vsak o DrD II neplati.
Obrázek

"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 21. 8. 2011, 13:04

Peekay píše:Nic z tohto tvojho odstavca vsak o DrD II neplati.
Leda by se hráči dohodli, že to tak hrát chtějí. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 21. 8. 2011, 15:39

Jerson - určitě nějakých 60 lidu...a mnohem více postav, vliv pořadí vlastností v pravidlech či deníku nebyl zaznamenán NIKDY, takže Tvé zkušenosit prostě nepůsobí důvěryhodně, a to i proto,že nedávají smysl. Muselo v tom opravdu být něco jiného.

Atraktivita - viz pravidla DrD a preference konání před opatrností. Nicméně stačí pouhá zmínka o tom,že tam bylo méně boje, než hráči chtěli...

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 21. 8. 2011, 18:33

Vallun píše:Jerson - určitě nějakých 60 lidu...a mnohem více postav, vliv pořadí vlastností v pravidlech či deníku nebyl zaznamenán NIKDY, takže Tvé zkušenosit prostě nepůsobí důvěryhodně, a to i proto,že nedávají smysl. Muselo v tom opravdu být něco jiného.

Atraktivita - viz pravidla DrD a preference konání před opatrností. Nicméně stačí pouhá zmínka o tom,že tam bylo méně boje, než hráči chtěli...
Tak ještě jednou - pořadí vlastností bylo je jen jeden z faktorů, který jsem jmenoval.
A to že někteří hráči měli boje méně než by chtěli ještě neznamená, že je k něčemu tlačím. Jen je rozdíl v tom, jak hraju CP kněze - když to není konfrontační jedinec a dotyčný hráč (v tomto případě dva hráči z šesti) nemá přímo agresivní postavu, tak se boj vyvolá poněkud hůře.

Arten_CZ

Příspěvek od Arten_CZ » 22. 8. 2011, 07:43

Boj vs. jednání a "kvalita" hráče :
Stejně jako v boji se specifikují automatické činnnosti - postava (nikoli hráč) je provede automaticky, pokud je hráč (nikoli postava) dokáže správně podat, tak totéž platí i při jednání s lidmi. Stejně tak platí, že pokud je činnost možná, potom ji postava (nikoli hráč) dokáže vykonat a hráč (nikoli postava) musí správně podat a potom mít štěstí při hodech. V soudných skupinách v tom nevidím problém. Podle diskuze výše ale vyvozuji, že smyslem je vytvořit jakýsi bič na vypravěče, aby nemohl nepovolovat akce méně "kvalitním" hráčům, kteří mají problém akci podat. Ve skupině snad existuje nějaká důvěra a hráči se znají a z toho i vycházejí pravidla. Pokud některý hráč koktá nebo nemá dostatečnou představivost při vedení rozhovoru, není to přeci důvod, aby jeho postava nemohla být věhlasný řečník a vyjednavač. Stejně jako postava bezrukého hráče může být nejlepší lučištník království. Vypravěč musí své hráče znát a nastavit pro každého individuelní laťku, aby se jejich představy mohly uplatnit. A na tohle nikdy žádná pravidla ve vyprávěcí hře nebudou.

hugo

Příspěvek od hugo » 22. 8. 2011, 09:16

Jersone mam pocit ze ta argumentace je stylem "kazdej cigan podle svy planety hada"...
Smoking kills ... space marines
-------------------------------

hraju:
Projekt Omega - Omega 45
vedu:
Skládačka - Fantasy of manner d20/DnD3.75 + neco navic proto, Quentine, DnD3.5e v tvem podpisu je malinko zavadejici

ilgir
pěšák

Příspěvek od ilgir » 22. 8. 2011, 09:37

Můj ohlas po zahrání (aneb minirecenze):

Teď o víkendu jsem hrál one-shot v roli PH. Pro DrD2 to byla zatěžkávací zkouška, protože nikdo z hráčů to předtím nehrál (pouze znali z doslechu některé mechaniky) a my jsme na to šli rovnou s postavami na 12. úrovni! Pochopitelně se všemi manévry - žádná "rychlá zjednodušená hra".

Na úvod musím říct, že hra touto zkouškou prošla. Nedošlo k žádným velkým zaseknutím, nedorozumněním či odmítnutím ze strany hráčů. Nutno to přičíst i faktu, že hráči jsou v mém věku (25) a mají mozky cvičené na deskovkách. Systém tedy schroustali v pohodě. Vysvětlování a tvorba 5 postav zabralo cca 2 hodiny (koncepty postav bez znalosti pravidel měli vytvořené už předtím).

Při vytváření postav jsem si všiml toho, že občas hráči nevěděli, které ZS postavám přidělit - a to v tom smyslu, že se jim zdály ne moc dobře použitelné. Největší problém měl šaman. Nejdříve každý pochopitelně sáhl po ZS, která dává nadání či zběhlost v nějaké bojové situaci, oblíbené byly i ZS s příběhovými pravomocemi, a potom už to občas bylo jen tak do počtu. Na druhou stranu, byl to one-shot, takže s nějakým širokým využíváním všech ZS by se stejně nedalo počítat, bez ohledu na použitý systém.

Hráči se taky ptali, k čemu jim je celé povolání, když z něj potřebují jen jednu dovednost. Ale to už se tu řešilo a naštěstí to není nic, co by zabíjelo hru.

Co se týče taktizování v rámci mechanik, tak suverénně vede manévr "přesně". Zdatně mu sekunduje manévr "mocně". Párkrát se využil manévr "rozsáhle" a "obrana". "Rychle" a "lstivě" se nepoužilo vůbec. To první, protože jsem ho při vysvětlování pravidel příliš nezdůraznil, to druhé, protože k situaci, kdy se protivník nevyčerpává, nedochází tak často a hráči už mají většinou své manévry zdarma vyčerpané.

Práce s protivníky pro mě jako pro PH byla snadná - to považuji za velké plus. Žádné pětiminutové výpočty zbývajících životů. Zvláštní schopnosti jsou tak jednoduché na použití, že se skutečně používají. Bazilišek nejdříve jednu z postav ochromil pohledem, všem ostatním aspoň způsobil motání hlavy (stouplo jim ohrožení) a pak ještě těžil ze své neprůrazné kůže. No, stejně ho nakonec dostali... což mě přivádí k dalšímu postřehu:

Se všemi protivníky, které jsem tam dal, si dobrodruzi poradili velmi snadno. Možných důvodů je několik.
- dal jsem tam příliš slabé protivníky (ale co jsem tam měl dát místo baziliška? Draka?
- dal jsem jich tam málo, takže si vždycky postavy stačily doplnit zdroje. To je možné, protože moje hry jsou spíš vyjednávací detektivky než rubačky.
- bestiář v knize je nastaven na cca 3.-8. úroveň. Banda postav na 12. úrovni už si hravě poradí se vším, co nabízí. To by znamenalo, že bestiář je nedostatečný, tedy mínus.

Někteří hráči měli občas problém s tím, že musí vše popisovat. A jednou jsem se dostal do úzkých i já, když jsem musel popsat záměr protivníka a fakt jsem nedokázal nic vymyslet. Avšak po prvních nesmělých pokusech (oni hráli vždycky jen DrD/+) se docela rozjeli a šlo to. Nakonec jsme se shodli, že i když tenhle systém občas vede ke zvláštním popisovým konstrukcím, je to neskonale zábavnější než "útočím za 15, škrtni si 6 životů".

Celkové shrnutí: Hra funguje dobře, po DrDo a DrD+ je to velké osvěžení. Je skutečně osvobozující odhodit všechno to účetnictví, nudné a rozvláčné souboje a frustraci z toho, že nikdy nedokážu sledovat všechna pravidla. Na druhou stranu DrD2 klade velké nároky na jiné oblasti, a proto jistě nebude vyhovovat všem hráčům. Má také svoje systémové nedokonalosti, které už tak nějak ke class and level patří - perfektně vybalancovanou hru nečekejte.
Nepoužívat nebo vrátit!
DrD II: Hry Mocných

Ocho

Příspěvek od Ocho » 22. 8. 2011, 11:27

ilgir píše:Co se týče taktizování v rámci mechanik, tak suverénně vede manévr "přesně". Zdatně mu sekunduje manévr "mocně". Párkrát se využil manévr "rozsáhle" a "obrana". "Rychle" a "lstivě" se nepoužilo vůbec. To první, protože jsem ho při vysvětlování pravidel příliš nezdůraznil, to druhé, protože k situaci, kdy se protivník nevyčerpává, nedochází tak často a hráči už mají většinou své manévry zdarma vyčerpané.
JJ, už se to tu probíralo :-)
Přesně (jelikož dává statisticky bonus prý 1,5) dává výhodu při boji se stejným nebo silnějším protivníkem. Pokud ale bojuješ se slabším protivníkem (nebo skupinou), tak je dle mého lepší na jednoho kombinovat mocně a lstivě. Ideální je kombinace s mistrovskými útoky, kde umíš už velmi přesně a můžeš se rozhodnout, zda si přidat další hod k6. Pokud máš proti protivníkovi výhodu bonusu, pak nejlepší způsob jak velmi rychle protivníka dostat do nevýhodné situace je hlásit nejprve mocně a pokud se za drahou sudbu nevykoupí, tak hned lstivě. Proto mi přijde třeba u tvorby postavy rozumnější investovat do citu pro zbraň (v kombinaci se ZS na jeden manévr zdarma) na tupé nebo bodné zbraně, protože přesně si můžu koupit kdykoliv sám a na silnější protivníky (kde třeba nemám manévr zdarma) si tu sečnou zbraň nechám na zádech v klidu odpočívat.
ilgir píše:Se všemi protivníky, které jsem tam dal, si dobrodruzi poradili velmi snadno. Možných důvodů je několik.
- dal jsem tam příliš slabé protivníky (ale co jsem tam měl dát místo baziliška? Draka?
- dal jsem jich tam málo, takže si vždycky postavy stačily doplnit zdroje. To je možné, protože moje hry jsou spíš vyjednávací detektivky než rubačky.
- bestiář v knize je nastaven na cca 3.-8. úroveň. Banda postav na 12. úrovni už si hravě poradí se vším, co nabízí. To by znamenalo, že bestiář je nedostatečný, tedy mínus.
Tak na 12. úrovni už má každý toho čaroděje, vědmáka, hraničáře a různé jiné schopnosti, které se dají proti potvorám použít. Ale nestvůry mají určité ZS a nebo prostředí, které jim mohou bát hodně nápomocny - létání, plavání (dýchání pod vodou) vidění ve tmě nebo třeba jen boj s baziliškem v úzké a nízké štole, kde jeden přes druhého postavy nemohou. Pak by postavy měly vyvinout iniciativu, aby boj probíhal podle jejich pravidel a né podle pravidel nestvůry. Zase to klade nároky na PH, který se musí vžít do nestvůry a uvědomit si svoje slabiny a rozhodnout se, jak proč a kde bude žít. A proč už jí tam dávno někdo nesejmul.
Obrázek
Družina VOMPF
Ideální PH je neutrální.

Klimbing

Příspěvek od Klimbing » 24. 8. 2011, 12:05

Po druhém sezení (minirecenze)

Čtení pravidel
Přečtení pravidel mi dalo docela zabrat. Ne, že by byla napsaná špatně, jen trochu moc rozvlekle. Ale pokud čtete pravidla s tím, že podle nich budete nejspíš hrát několik let, tak se tomu dá nějaký ten den obětovat.
Po přečtení nám chyběla představa, jak asi bude konflikt vypadat a jak ho budeme zvládat, takže jsme později k prvnímu střetu ve hře přistupovali s velkou obezřetností a napětím.

Příprava hry
Měli jsme rozehrané nějaké dobrodružství v Drd+ a rozhodli jsme se v něm pokračovat v Drd2. Převod postav i zevrubné vysvětlení pravidel trvalo ani ne dvě hodiny (2Peekay: na slibovaný návrh převodu postav nezapomínám, pracuji na něm). Příjemná zkušenost, která ostře kontrastuje s délkou pravidel. Nějaké stručné shrnutí pravidel, které tu již myslím někdo i navrhoval, by se celkem hodilo.

Hra
Pustili jsme se rovnou do plné verze se všemi manévry. Hráči to vstřebali během prvního střetu.
Velmi nám pomohl kladný přístup - pravidla jsme brali do ruky s tím, že si zahrajeme zajímavou novou hru, ne že jdeme hledat wtf momenty, proto z hry čišela radost z objevování a ne rozčarování z odlišnosti.

Jediný chvilkový zádrhel nastal u protiakce: "Cíli útoku nemůže protiakce zvyšovat Ohrožení ani mu jinak škodit."(str. 116) Jenže protiakce (napadeného hráče) byl útok na toho, kdo jej napadl, tudíž nás výše zmíněná formulace docela zmátla a pomohl nám až příklad, který jsme ovšem také nerozšifrovali hned. Příklad, jak funguje protiakce při duelu, by asi nebyl ke škodě.

Nějaké postřehy
-čtyři postavy (+2 pomocníci) na 5. úrovni zvládnou i hodně silné bestie, pokud jsou osamocené. Přesila zde má velký vliv (např. ve srovnání s Drd+).
-řízení hry během konfliktu je úžasně snadné. Jako hlavní plus vidím, že už není třeba, aby všichni na začátku kola nahlásili své akce a PJ se pak může zbláznit, aby vymyslel, co z toho chumlu vypadne. Alespoň je možné věnovat energii vymýšlení popisů, které nejsou vždy úplně snadné.
-hledání v knize není vždy snadné. Např. padne stejný hod na iniciativu-koukneme do pravidel k iniciativě a nic. Nerozhodné hody jsou o několik stran jinde. Ke shrnutí pravidel by IMHO byl dobrý i jeden podrobný popis delšího souboje včetně takových věcí, jako jsou stejné hody. Tabulka na straně 122 je dobrá, ale spíše na připomenutí, než na vysvětlení střetu.
-škoda, že není bestiář až za ukázkovým dobrodružstvím..lépe by se hledal :P
-Mnoho věcí jsme ještě nevyzkoušeli; např sociální konflikty, neboť postavy se zatím pohybují spíše divočinou...uvidíme časem.

Sečteno
Systém se nám zatím jeví parádní a všechny zúčastněné hra baví. Žádné výraznější nedostatky neshledáváme.
Kniha, zdá se mi, je spíš na přečtení a odložení. Ke hře není prakticky potřeba a ani k tomu není moc uzpůsobená -praktičtější je mít při ruce karty povolání a shrnutí pravidel.

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 24. 8. 2011, 12:18

Klimbing píše:Po druhém sezení (minirecenze)
Děkujeme, pěkně se to čte.

Je to, že tví hráči zvládají osamocené silné nepřátele, podle tebe problém? Máš třeba dojem, že ještě na vyšších úrovních už nebudeš mít, koho proti nim postavit?
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Peekay
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Peekay » 24. 8. 2011, 12:19

Vdaka za dojmy!
Klimbing píše:(2Peekay: na slibovaný návrh převodu postav nezapomínám, pracuji na něm)
Ah, akurat som sa chcel spytat, ci si na mna nezabudol :) Super!
Klimbing píše: Jediný chvilkový zádrhel nastal u protiakce: "Cíli útoku nemůže protiakce zvyšovat Ohrožení ani mu jinak škodit."(str. 116) Jenže protiakce (napadeného hráče) byl útok na toho, kdo jej napadl, tudíž nás výše zmíněná formulace docela zmátla a pomohl nám až příklad, který jsme ovšem také nerozšifrovali hned. Příklad, jak funguje protiakce při duelu, by asi nebyl ke škodě.
To je formulacia, ktora matie kadekoho - mam dojem, ze keby tam bolo napisane "nemozes niekomu zlepsovat situaciu tym, ze mu branis nieco urobit; nemozes niekomu zhorsit situaciu tym, ze ho zachranis pred utokom", bolo by to len lepsie a pochopitelnejsie :)

(pohlad za oponu: hento obmedzenie tam je kvoli zakazu retazenia reakcii - bez neho by si mohol robit vlastne "neblokovatelnu" akciu na niekoho ineho tym, ze tvoja protiakcia braniaca nejakej akcii na neho mu zvysi ohrozenie ci vhodne zmeni fikciu)
Obrázek

"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 24. 8. 2011, 12:22

Pieta píše:Je to, že tví hráči zvládají osamocené silné nepřátele, podle tebe problém? Máš třeba dojem, že ještě na vyšších úrovních už nebudeš mít, koho proti nim postavit?
Já mám pocit, že bestijky byly myšleny jakos třední skupina enemíků - začínáš na vesnickém vejlupkovi, přes běsy a netvory se dostaneš k vejlupkům královských a říšským:) Což není špatné...:)

crowen
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od crowen » 24. 8. 2011, 12:31

Ked minirecenzie, tak minirecenzie:

Paci sa!

Dlhsi text pride, ked docitam knihu.

Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“