Otázky k pravidlům - původní verze

Oficiální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Zamčeno
Uživatelský avatar
Sarsaparillos
Příspěvky: 1166
Registrován: 27. 8. 2011, 10:15

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od Sarsaparillos »

Petrish píše:kdybych nahlásil protiakci (proti akci s bičem) "chytnu konec biče" pak by to u mě byl boj z blízka nebo kejklíř?? a útočník by podle někoho byl na kejklíře, u mně však lovec...každopádně otázka, já budu házet s povoláním bojovníka nebo kejklíře?
"Chytnu konec biče" je pro mne akce asi jako "Sáhnu mu na rameno" - chci vědět více, přinejmenším, čeho tím chce hráč dosáhnout. Podle toho jde pak zvolit nejvhodnější dovednost. Osobně jsem toho názoru, že zastavení soupeřovy zbraně holou rukou patří pod bojovníkovu dovednost boj beze zbraně.
jedle
Příspěvky: 81
Registrován: 2. 2. 2015, 20:19

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od jedle »

Bič jsem zatím jako zbraň neřešil, ale přikláním se také k vyhodnocování jako vrhací zbraň. Hlavním motivem je u mě, že dovednost s bičem bych dal kejklíři. Na blízko to není úplně vhodná zbraň a na dálku taky ne.
Uživatelský avatar
Sarsaparillos
Příspěvky: 1166
Registrován: 27. 8. 2011, 10:15

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od Sarsaparillos »

jedle píše:Na blízko to není úplně vhodná zbraň a na dálku taky ne.
[sarkasmus]Podle stejné logiky bych mohl dát jako vrhací zbraň i halapartnu, protože to není úplně vhodná zbraň pro tělo na tělo a střílet se z ní taky nedá.[/sarkasmus] :)

V zásadě nemám problém s tím, šoupnout libovolnou zbraň pod libovolné povolání, hlavně, ať mají hráči radost. Já jsem osobně postavu bojující bičem hrál (hobit vědmák, bičem si kompenzoval výškový deficit, na konci biče měl stříbrné čepele, prostě luxus... :D ) a bič jsme bez problémů nechali pod bojovníkem.

Vedli jsme jednou i diskuzi o tom, že zbraně vyžadující spíše šikovnost před sílou spadají intuitivně více pod kejklíře a pro bojovníka se hodí spíše těžké zbraně, tj. kejklíř by měl najednou i boj s dýkami a podobně. Ve výsledku ale celá debata vedla pouze k rozhodnutí, že o zařazení netradičních zbraní si rozhoduje zejména hráč a povolání by bylo lepší zrušit :)
Uživatelský avatar
Bart
Příspěvky: 2514
Registrován: 8. 8. 2006, 20:06
Bydliště: Praha

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od Bart »

My hrajeme bič taky jako vrhací zbraň - hází se na něj kejklířem a dává zdarma lstivě.

U takhle speciálních zbraní se holt musíte vždycky rozhodovat ad hoc, jaké povolání vám k tomu nejlíp sedí - akorát je dobré být konzistentní a neházet si pokaždé něčím jiným (a s jiným manévrem zdarma).

Řemdih bych určitě považoval za zbraň na blízko, "koule na řetězu" asi v závislosti na tom, jak dlouhý je ten řetěz a jakým stylem ho postava používá, ale spíš taky.
Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2384
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od Fafrin »

Jen k chytání biče - triky se zbraněmi, boj beze zbraně a odzbrojování patří pod bojovníka.
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
trajda
Příspěvky: 1043
Registrován: 1. 6. 2015, 22:11

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od trajda »

Nejvic asi souhlasim s Markym. Preci jen i pred tim, jsem mel zhruba podobny nazor.

Zkratka na to, abych naplno vyuzil boj s kouli na retezu bych nejlepe mel mit oboji (bojovnika i kejklire). A pak podle nahlasene akce vybrat spravne povolani...dve nadani na stejnou zbran. :>:o/

PS.: Je vtipny, jak Bart urcuje dle velikosti retezu, a Marky doporucuje nebrat delku retezu v potaz. $P Ale samozrejme vim, co tim oba mysli. A vim, ze mysli to same, ackoliv to skoro vypada jakoze si protireci.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od MarkyParky »

Sarsaparillos píše: Ve výsledku ale celá debata vedla pouze k rozhodnutí, že o zařazení netradičních zbraní si rozhoduje zejména hráč ...
+1
(jen k tomu dodám, že poté, co si netradiční zbraň někam zařadí, měl by i v budoucích akcích své zařazení sám respektovat a neměl ho měnit každých deseti minut hry, podle toho, jak se mu to zrovna hodí)
Sarsaparillos píše: ... a povolání by bylo lepší zrušit.
Nechápu souvislost ;o)
trajda
Příspěvky: 1043
Registrován: 1. 6. 2015, 22:11

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od trajda »

MarkyParky píše:
Sarsaparillos píše: ... a povolání by bylo lepší zrušit.
Nechápu souvislost ;o)
Mam pocit, ze tim sarsak chtel naznacit, ze by "umeni se zbrani" mel byt samostatny balicek dovednosti. Nebo jeste lepe, balicek dovednosti, ke kteremu se da pripocitat jak bojovnik, tak lovec, tak kejklir, nehlede na zbran....nebo si u kazdeho hrace individualne urcit, kterou zbran chce priradit ke kteremu povolani...nebo neco jineho v tom smyslu.

Coz by mohlo bejt lepsi, ale komplikovany.
Uživatelský avatar
Sarsaparillos
Příspěvky: 1166
Registrován: 27. 8. 2011, 10:15

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od Sarsaparillos »

MarkyParky:
Jen k tomu dodám, že přesně tak to probíhalo :)

A souvislost se pokusím vysvětlit:
Stalo se nám vícekrát, že nám přišlo intuitivní zařazení dovednosti jinam, než kam je psaná. Tento příklad se zbraněmi je jen jedním z mnoha, jako další mohu například jmenovat fakt, že lovec neumí vylézt na strom. Krom logiky nám do toho lezla i historie postav a ve hře často zazněla věta "to bys měl přece umět, ale nemáš to v povoláních, hm, tak to máš automatický úspěch" nebo tak něco. A také se stávalo, že si hráč nepočítal bonus vyplývající z povolání, protože podle něj jeho postava danou dovednost prostě nemohla umět a zasloužila si menší šanci na bezbolestný úspěch (bez vyčerpání). Volitelné pravidlo Úprava náplně povolání by bylo potřeba využívat častěji, než pravidla dovolují.*

Suma sumárum se kolem toho hodně napovídalo, ale hráli jsme a hrajeme podle současného zaškatulkování dovedností pod povolání dál. Až teď se snažím povolání zrušit a fungovat na čistě dovednostní bázi.
(Zatím to budu testovat na one shotech, kde se nepředpokládá získávání zkušeností a růst úrovní. Až pokud by se to osvědčilo, mám v plánu zkusit upravit můj současný systém expení, utrácení bodů za růst hranic a ZS a podmíněnost pokročilých povolání.)

* Jen na okraj podotýkám, že tady mluvím zejména o hraní 2-5 let zpátky, dneska to vidím jinak a není potřeba mi případně psát nějaká alternativní řešení, už jsem si svou cestu vybral. :)

EDIT
trajda: Ne, tímto směrem jsem nikdy nepřemýšlel, spíše opačným, viz výše. A ještě komplikovanějším :)
Naposledy upravil(a) Sarsaparillos dne 28. 2. 2017, 12:09, celkem upraveno 1 x.
Petrish
Příspěvky: 172
Registrován: 15. 10. 2015, 09:55
Bydliště: Úpice

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od Petrish »

Mám otázku k pravidlům:
ZS u zvěda "Přískokem vpřed" (Když postava čelí střelbě nebo vrhání, může v každém kole konfliktu použít jednou zdarma manévr obrana. (bez aktivace, Tělo))
já rozumím výrazu "postava čelí střelbě" správně, když řeknu, že "čelit" je akce rušící danou střelbu??

tedy úročník hlásí akci "střelím" a já hlásím akci "blokuji štítem"...jde o "čelení střelbě" ?
Dračí doupě 2 (DrDII) hraji od roku 2013 jako vypravěč i hráč.
Hraji postavy, které jsou zaměřené na magii, lovení nebo kejkle -> žádný boj na blízko, to mi přijde moc lehké a nudné :P
Uživatelský avatar
Sarsaparillos
Příspěvky: 1166
Registrován: 27. 8. 2011, 10:15

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od Sarsaparillos »

Petrish píše:Mám otázku k pravidlům:
já rozumím výrazu "postava čelí střelbě" správně, když řeknu, že "čelit" je akce rušící danou střelbu??
Já tomu rozumím tak, že po ní někdo střílí. A je jedno, jestli hlásí protiakci rušící střelbu, nebo se chce jen schovat za strom.
trajda
Příspěvky: 1043
Registrován: 1. 6. 2015, 22:11

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od trajda »

Jisteze lovec umi lest na strom. Ale na rozdil od kejklire, ktery to dokaze rychle, lovec to umi pouze pomalu a potichu.

Lovec na to potrebuje cas, nedokaze to, kdyz je pronasledovany.

Alespon takhle nejak jsem si to zaskatulkoval...
Petrish
Příspěvky: 172
Registrován: 15. 10. 2015, 09:55
Bydliště: Úpice

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od Petrish »

Sarsaparillos píše:
Petrish píše:Mám otázku k pravidlům:
já rozumím výrazu "postava čelí střelbě" správně, když řeknu, že "čelit" je akce rušící danou střelbu??
Já tomu rozumím tak, že po ní někdo střílí. A je jedno, jestli hlásí protiakci rušící střelbu, nebo se chce jen schovat za strom.
takže kdybych měl možnost (díky ZS) reagovat pomocí obrany na akce vedené i mimo mně, mohu třeba bránit střelbě na můj batoh, který leží u stromu a soupeř jej chce přišpendlit ke stromu o který se batoh opírá?
Dračí doupě 2 (DrDII) hraji od roku 2013 jako vypravěč i hráč.
Hraji postavy, které jsou zaměřené na magii, lovení nebo kejkle -> žádný boj na blízko, to mi přijde moc lehké a nudné :P
Uživatelský avatar
Sarsaparillos
Příspěvky: 1166
Registrován: 27. 8. 2011, 10:15

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od Sarsaparillos »

trajda:
Jasně, tak to můžeš brát taky a dává to i smysl, ale o to mi vůbec nejde.

Pointa je ta, že chci hrát postavu lesního elfa, který zná skalnatý hvozd jak své boty, za celý život z něj nevylezl a společnost mu dělaly zejména srnky.

Kdybych dělal NPC, dám mu do charakteristiky např. Pohyb v divočině, Jednání se zvířaty, Akrobacie a pohyblivost, Znalost rostlin a bylinek.
Když dělám postavu Smrkouše, bude to nějaká kombinace povolání Lovec, Kejklíř a Mastičkář, čímž Smrkouše nechtěně naučím i jezdit na koni a jednat s lidmi, což nikdy neměl možnost si procvičit. A jako hráč mohu bonus za tyto dovednosti ignorovat a nepočítat si ho. Jenže pokud si Smrkouš pořídí koně a já chci zaznamenat, že se na něm už trochu naučil jezdit, jsem v háji, protože už má v jezdectví třeba 2. úroveň díky povolání Kejlkíř.

No a já jsem hráč rozmazlený a protože mi v tom nikdo nebrání, zkouším tu výše popsanou variantu, tj. hrát bez povolání, pouze s dovednostmi.

petrish:
No pokud by to splnilo tu podmínku, že tou akcí hrozí akutní nebezpečí (např. v tom batohu je výbušnina), tak bych to použití ZS povolil a tu obranu by měl zdarma.
trajda
Příspěvky: 1043
Registrován: 1. 6. 2015, 22:11

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od trajda »

Petrish píše:Mám otázku k pravidlům:
ZS u zvěda "Přískokem vpřed" (Když postava čelí střelbě nebo vrhání, může v každém kole konfliktu použít jednou zdarma manévr obrana. (bez aktivace, Tělo))
já rozumím výrazu "postava čelí střelbě" správně, když řeknu, že "čelit" je akce rušící danou střelbu??
Podle me vyraz "celit strelbe" znamena "protiakce z obrany, proti strelbe, nehlede na cil strelby."

Manevr obrana te samozrejme omezuje, abys ho vyuzival pouze na obranu sebe, ale pokud mas zs, ktera ti dovoluje protireagovat manevrem obrana i na jine akce, nez akce, ktere cili tebe, tak jsem presvedcen, ze ta obrana bude stale zdarma, protoze stale "celis strelbe", ackoliv nestrili na tebe.
Zamčeno

Zpět na „Dračí doupě II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů