Otázky k pravidlům - původní verze

Oficální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Zamčeno
MarkyParky

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od MarkyParky » 21. 1. 2015, 16:58

York píše: Povede to nejspíš k tomu, že se hráči nebudou bát riskovat - tedy "riskovat", protože ani v takto krkolomné situaci fakticky postavě nehrozí nic horšího, něž v libovolné jiné.
Zapomínáš na:
- mechaniku Ohrožení (která sice není všespásná, ale nějak se v ní fikce odráží - a po revizi se bude odrážet ještě o chlup víc)
- mechaniku akce prostředí a akce jako následku jiné akce
- a v neposlední řadě na fikční omezení (které ti může setsakra zkomplikovat tvé vyčerpání)

Takže hráči pocítí rozdíl, mezi tím, jestli jsou na mostě nebo na rovině a to dost silně. Zvlášť pokud to třeba protivníkovi nevadí...

Arten_CZ

Příspěvek od Arten_CZ » 21. 1. 2015, 18:43

Já tě Marky obdivuju. Kde bereš tu energii nám stále odpovídat a ještě nám nenapsat, že jsme vážně praštěný (například mě u toho zaříkávače :-) )...

DrD2 stojí a padá s tím, že hráči musí v každý moment cítit, že utracení zdroje není zadarmo. U každého hodu se musí rozmýšlet, zda se mu vyplatí zvrátit výsledek teď, zda nebude lepší si tu možnost schovat do budoucna a nyní se poprat s následky neúspěchu. Pokud toto do své hry nedokážeme dostat, nemůžeme dle DrD2 hrát.

Silně pochybuju, že se tato myšlenka v DrD2 jakkoli změní, takže můžeme říkat, že je broken, že to není naše preference, můžeme říkat cokoli, ale to je tak vše, co s tím můžeme dělat.

V naší skupině hrajeme natolik nekonzistentně a soustředíme se na jiný princip hry, že nám DrD2 nebude fungovat nikdy. Kdokoli řekne, že mu přijde, že vyčerpání je úspěch zadarmo, tak úplně stejně jako my nehraje stylem, který je ke hře dle pravidel DrD2 potřeba. Buď ten styl přizpůsobí (a Marky se snaží vysvětlit jak), nebo ho nepřizpůsobí a sáhne po jiných pravidlech.
York píše:BTW s tou hrozbou smrti je to dost komplikované. Přístup dvojky vede k tomu, že postava nemůže umřít, dokud zcela nevyčerpá zdroje. Pepa to zrovna nakousnul v diskusi o FC - týká se to pak i situací jako boj na hraně propasti a podobně. Povede to nejspíš k tomu, že se hráči nebudou bát riskovat - tedy "riskovat", protože ani v takto krkolomné situaci fakticky postavě nehrozí nic horšího, něž v libovolné jiné.
Já, ty, Pepa i Marky jsme tu diskuzi četli a odpovídali do ní. Ty sám jsi vyvodil, že důsledkem je, že se hráči nebojí a zde používáš vlastní odvození jako "obecně platný" argument. Nevšiml jsem si, že by s tebou někdo souhlasil. Komunita (dle dotazu Sitriena na G+) dokonce (jak si Pepa všimnul) daný problém vůbec neřešila a odpovídala až na explicitně položený dotaz. Nevím, jak jsou na tom ostatní hráči, za ty mluvit nemohu, ale já osobně za sebe a svoji družinu říkám, že tento závěr ani z debaty o FC ani z debaty zde nevnímám jako správný.

York

Příspěvek od York » 21. 1. 2015, 18:53

Arten_CZ píše:Ty sám jsi vyvodil, že důsledkem je, že se hráči nebojí a zde používáš vlastní odvození jako "obecně platný" argument.
To si jen nerozumíme. Takhle by to bylo za předpokladu, že by to skutečně bylo vyhodnocováno úplně standardně. Uvedl jsem to jako příklad, proč to není úplně dobrý nápad.

Ostatně jak říká Marky, jedna z možností, jak to zohlednit a nebezpečnost takového podniku vyjádřit, je nastavit vysoké
Ohrožení.

Arten_CZ

Příspěvek od Arten_CZ » 21. 1. 2015, 21:15

York píše:
Arten_CZ píše:Ty sám jsi vyvodil, že důsledkem je, že se hráči nebojí a zde používáš vlastní odvození jako "obecně platný" argument.
To si jen nerozumíme. Takhle by to bylo za předpokladu, že by to skutečně bylo vyhodnocováno úplně standardně. Uvedl jsem to jako příklad, proč to není úplně dobrý nápad.

Ostatně jak říká Marky, jedna z možností, jak to zohlednit a nebezpečnost takového podniku vyjádřit, je nastavit vysoké
Ohrožení.
Markyho odpověď znamená - pokud je situace skutečně nebezpečná, zvyš tlak na zdroje, aby to cítili hráči i v mechanice. V DrD2 nemáš nic jiného než zdroje a nebezpečnost docílíš pouze tím, že je dotlačíš do situace, aby se báli, že jim zdroje na vyčerpání se z maléru nestačí. Čím nebezpečnější situace, tím více zdrojů je bude stát, pokud neuspějí a tím více se budou hráči muset rozmýšlet, zda zdroje nebudou potřebovat jinde. Není to ale doplněk ke standardnímu vyhodnocení, je to součást standardního vyhodnocení.

Myslím, že se s Markym míjíš v tom, co je to "standardní vyhodnocení". Tvá interpretace začíná v momentě hodu kostkou a přičtení bonusu a končí v momentě, kdy hodíš a zjistíš, zda hod stačil nebo ne a zbytek už nepovažuješ za součást "standardního vyhodnocení", ale jakýsi jeho doplněk. Standardní vyhodnocení z pohledu DrD2 (čistě mechanicky) je nastavení situace (náročnosti, ohrožení), rozhodnutí, zda uspěješ bez námahy (hod kostkou) a v případě, že neuspěješ, rozhodnutí, zda jsi ochoten a schopen vynaložit dodatečnou námahu za určitou cenu. Marky ti tedy nepsal - přidej ke standardu první a třetí část, on ti napsal - chybí ti 2/3 standardního vyhodnocení.

York

Příspěvek od York » 21. 1. 2015, 22:31

Dovoluji si podotknout, že jsem s Markyho poznámkou souhlasil* ;-)

* Tedy ne ve smyslu, že bych na to zapomněl. Jsem si toho vědom celou dobu.

Snílek

Příspěvek od Snílek » 28. 1. 2015, 18:38

Chtěl bych se zeptat, proč má Jarik v předvyplněném deníku všechny dovednosti svých povolání,
i když je má jen na nízké úrovni?
Znamená to tedy, že v okamžiku, kdy se postava naučí nové povolání, naučí se i všechny jeho dovednosti?

Fafrin

Příspěvek od Fafrin » 28. 1. 2015, 20:51

Ano, povolání je balíček dovedností. S každou úrovní povolání se postava zlepšuje ve všech dovednostech daného povolání.
Ostatně, nevyhrazené dovednosti všech povolání může používat kdokoliv.
Obrázek
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Dlouholetý ORG, občasný LARPař. Teď DrDII.
Kahla o.s.

Snílek

Příspěvek od Snílek » 5. 2. 2015, 18:14

Mám pár chyb a připomínek k Osobnímu Deníku Her Mocných
1) Proč je v sekci "zdroje" i sudba? Hráčské postavy jí přece nemají.
2) Číselná škála pod touto sekcí má označovat úroveň? Pokud ano, nejvyšší úroveň 18 je dost málo.
3) Proč jsou všechny Zvláštní Schopnosti a Vybavení rozčleněny po řádcích a jsou u nich popisy?
Nestačilo mít je všechny jednoduše vypsané?
4) V sekci "zdroje" je místo jen pro jeden rituální předmět, ikdyž někteří divotvůrci jich mohou mít více.
5) Někam zmizeli haléře.

MarkyParky

Příspěvek od MarkyParky » 5. 2. 2015, 19:05

1) Hráčske postavy mají Sudbu pro své Pomocníky. Více o tom v DrDII:HM na straně 53, v případě oddílů pak str.67-68.
2) Nikoliv úroveň, ale získané body Zkušeností. Když přelezeš 12 a vezmeš si úroveň, posuneš šoupátko o 12 doleva.
3) Prakticky se osvědčilo mít pro hru ve zkratce zapsáno, co která ZS dělá.
4) Předpokládám (tohle nevím jistě), že autoři nechtěli dělat zbytečné velký denník všem, jen kvůli jednomu ZS u Divotvůrce.
5) <VTIP>Jaké haléře, to jsou pře Hry Mocných, mocní se nezahazují s haléři.... :D</VTIP>

Snílek

Příspěvek od Snílek » 5. 2. 2015, 19:13

Ah, tím se mnohé vysvětluje...
A kam se poděla "Prožitá dobrodružství"? V Deníku není místo k zaznamenávání úžasných skutků a dobrodružství postavy.

Snílek

Příspěvek od Snílek » 5. 2. 2015, 19:16

Nebylo by též od věci udělat jednotnou verzi deníku, aby hráči nemuseli začínat starým a pak si vše přepisovat do nového.

MarkyParky

Příspěvek od MarkyParky » 5. 2. 2015, 19:31

Na tohle už odpověď nemám, ale jako připomínku zaznamenáváme...

Snílek

Příspěvek od Snílek » 5. 2. 2015, 19:40

Děkuji MarkyParky. Zkoušel jsem vytvořit vlastní a vychytat v něm všechny mouchy... Ale kvalitou se to Deníku Her Mocných nevyrovnalo. Zvláště, když mám k dispozici jen program Malování...
Všechno, i strach, má v životě své místo.

Diego

Příspěvek od Diego » 6. 2. 2015, 15:04

Toš já se o to taky pokoušel a myslím že kvalita je moc dobrá, ale to by jste měly posoudit sami. Přikládám verzi i pro vlasní tvorbu.
Přílohy
Osobní denník.pdf
(3.04 MiB) Staženo 67 x
Osobní denník.xlsx
(1.79 MiB) Staženo 33 x
Naposledy upravil(a) Diego dne 6. 2. 2015, 18:55, celkem upraveno 1 x.

Fafrin

Příspěvek od Fafrin » 6. 2. 2015, 15:43

Hodím odkaz do doplňků: v .pdf verzi na straně 2 - vybavení - spotřební předměty ti u driáků vypadlo "r" a staly se z nich diáky.
Obrázek
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Dlouholetý ORG, občasný LARPař. Teď DrDII.
Kahla o.s.

Zamčeno

Zpět na „Dračí doupě II“