Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Oficiální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Odpovědět
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Lyncz »

Děkuji, děkuji, doplním informace:
V prvním případě chtěl střelit "tvora s chitinovými pláty na těle" jedním šípem do spoje mezi hlavou a hrudí a zároveň druhým šípem mezi hrudí a zadečkem.
Nicméně jeho cílem právě bylo způsobit mu dvě jizvy prvního stupně, nebo jednu jizvu druhého stupně.

Jen se zeptám, protože jsem to neřešil nikdy, pokud budeš chtít například magií ohně udělat jizvu na oku a noze a povede se ti to, je to Jizva prvního stupně a platíš náročnost, kdykoliv provádíš akce "s okem" anebo nohou?

Druhá věc: parta dole z jeskyně tahala nepřátele, kteří lezli po stěně, nahoru a ve chvíli, kdy byli na hraně, do jich střílela. Na svoji iniciativu dolů střílel (ať to začne lézt nahoru), ale chtěl pak z obrany (bacha, leze to nahoru) střílet znova, protože ho to ohrožuje.
Uznávám, já zahlásil jen akci "vylézt nahoru mezi ně" a nezahlásil jsem Výhodu, nebo zvýšení ohrožení partě, což je chyba, která nejspíš zapříčinila tenhle problém :)
Naposledy upravil(a) Lyncz dne 22. 2. 2021, 20:55, celkem upraveno 1 x.
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Jenda

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Jenda »

Jedna jizva druhé úrovně je úplně v pohodě. Na to je manévr lstivě. Dvě jizvy první úrovně buď taky jenom jako následek lstivé akce (když to dává smysl), případně s náročností. První varianta se mi zdá čistší.
Jenda

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Jenda »

S tou magií ohně mi to připadá jako dvě různé jizvy. Záleží jestli se domluvíte na tom, že to tak půjde hrát. Já osobně bych tento případ spíš viděl na dvě samostatné akce.. první způsobit jizvu na zraku (duše), druhou akcí na noze (tělo).

Při způsobení jizvy máš v pravidlech možnost zvolit skupinu dovedností při kterých to způsobuje náročnost (např boj z blízka). My se řídíme spíš selským rozumem a obecně to máme více omezující.
trajda
Příspěvky: 1043
Registrován: 1. 6. 2015, 22:11

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od trajda »

Lyncz píše: 22. 2. 2021, 12:18 Nicméně jeho cílem právě bylo způsobit mu dvě jizvy prvního stupně, nebo jednu jizvu druhého stupně.
Dvě jizvy prvního stupně nebo jednu jizvu druhého stupně není možné někomu zasadit, dokud nezahlásíš manévr lstivě. Atěm dvou jizvám první úrovně se pokud možno vyhýbejte. Není dobrý nápad porušovat pravidla, pokud k tomu není dost dobrý důvod.
Jen se zeptám, protože jsem to neřešil nikdy, pokud budeš chtít například magií ohně udělat jizvu na oku a noze a povede se ti to, je to Jizva prvního stupně a platíš náročnost, kdykoliv provádíš akce "s okem" anebo nohou?
U jizvy je nejdůležitější ji správně pojmenovat. I kdyby ten deník postavy vzal do ruky úplně jiný hráč, tak jméno té jizvy mu musí jasně popisovat, co se postavě stalo. Například, pokud tuhle jizvu nazveš "popáleniny na noze a sítnici levého oka - Tělesná jizva závažnosti 1", tak každý ví, jaké náročnosti taková jizva způsobuje. Nezapomeň, že pokud nepotřebuješ zasáhnout konkrétní cíl (jako například škvíru v brnění), tak je lepší nepopisovat svůj záměr do detailu, dokud vyhodnocování nedojde do fáze vyčerpání. Úplně stačí, když zahlásíš: "Chci tě popálit za účelem udělit ti jizvu." A až ve chvíli, kdy vyhraješ hod, tak popsat nepříteli, kde přesně ho chceš popálit a zda platíš manévr mocně. Ale v takovém případě můžeš zahlásit jen jednu plochu.
Druhá věc: parta dole z jeskyně tahala nepřátele, kteří lezli po stěně, nahoru a ve chvíli, kdy byli na hraně, do jich střílela. Na svoji iniciativu dolů střílel (ať to začne lézt nahoru), ale chtěl pak z obrany (bacha, leze to nahoru) střílet znova, protože ho to ohrožuje.
Uznávám, já zahlásil jen akci "vylézt nahoru mezi ně" a nezahlásil jsem Výhodu, nebo zvýšení ohrožení partě, což je chyba, která nejspíš zapříčinila tenhle problém :)
V podstatě sis na to odpověděl sám. U každé akce musíte nahlásit záměr a mechanický následek. To vám pomůže s rozhodováním, zda na to někdo může či nemůže reagovat. S důrazem na to "pomůže s rozhodováním". To, že akce přidává výhodu samo o sobě nerozhoduje, zda je možné na akci reagovat, či ne. Pouze to napovídá.
Erevan
Příspěvky: 154
Registrován: 25. 6. 2013, 13:24

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Erevan »

Lyncz píše: 22. 2. 2021, 12:18 Druhá věc: parta dole z jeskyně tahala nepřátele, kteří lezli po stěně, nahoru a ve chvíli, kdy byli na hraně, do jich střílela. Na svoji iniciativu dolů střílel (ať to začne lézt nahoru), ale chtěl pak z obrany (bacha, leze to nahoru) střílet znova, protože ho to ohrožuje.
Uznávám, já zahlásil jen akci "vylézt nahoru mezi ně" a nezahlásil jsem Výhodu, nebo zvýšení ohrožení partě, což je chyba, která nejspíš zapříčinila tenhle problém :)
Nemyslím si, že by to nutně musela být chyba. Provedená akce se nemusí mechanicky nijak projevit, projeví se jen fikčně a to je právě Tvůj případ. Když leze nepřítel po stěně nahoru, tak tím nemusí nikoho přímo ohrožovat, to až vyleze v další akci nahoru. A zvýšení výhody za to, že se drží skály a nemůže se efektivně bránit, by mi přišlo podivné. Takže to, žes nezahlásil mechanický dopad akce, nevadí.
trajda
Příspěvky: 1043
Registrován: 1. 6. 2015, 22:11

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od trajda »

Erevan píše: 23. 2. 2021, 06:22
Lyncz píše: 22. 2. 2021, 12:18 Druhá věc: parta dole z jeskyně tahala nepřátele, kteří lezli po stěně, nahoru a ve chvíli, kdy byli na hraně, do jich střílela. Na svoji iniciativu dolů střílel (ať to začne lézt nahoru), ale chtěl pak z obrany (bacha, leze to nahoru) střílet znova, protože ho to ohrožuje.
Uznávám, já zahlásil jen akci "vylézt nahoru mezi ně" a nezahlásil jsem Výhodu, nebo zvýšení ohrožení partě, což je chyba, která nejspíš zapříčinila tenhle problém :)
Nemyslím si, že by to nutně musela být chyba. Provedená akce se nemusí mechanicky nijak projevit, projeví se jen fikčně a to je právě Tvůj případ. Když leze nepřítel po stěně nahoru, tak tím nemusí nikoho přímo ohrožovat, to až vyleze v další akci nahoru. A zvýšení výhody za to, že se drží skály a nemůže se efektivně bránit, by mi přišlo podivné. Takže to, žes nezahlásil mechanický dopad akce, nevadí.
Střelec ve své akci zahlásil: "Vystřelím pár šípů, abych je vylákal nahoru na skálu." Což brouci udělali, takže střelec musel svoji akci vyhrát. A střelcova akce nepochybně zvýšila broukům ohrožení, protože před akcí byly nohama pevně na zemi a teď vysí na zdi skály.

Takže pokud brouci zahlásí akci: "vylezeme nahoru k nim", tak to nesmí být akce bez mechanického důsledku, protože jejich strategiscká poloha se radikálně změnila. Nejvíc odpovídá snížení ohrožení, ale "vylezeme nahoru a obklíčíme je - zvýšení ohrožení" je také v pořádku.

Pokud jedna strana je na blízko a druhá na dálku, tak jakákoliv změna vzdálenosti je dostatečně radikální, aby byla ohodnocena minimálně výhodou.
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Lyncz »

trajda píše: 23. 2. 2021, 00:08
Lyncz píše: 22. 2. 2021, 12:18 Nicméně jeho cílem právě bylo způsobit mu dvě jizvy prvního stupně, nebo jednu jizvu druhého stupně.
Dvě jizvy prvního stupně nebo jednu jizvu druhého stupně není možné někomu zasadit, dokud nezahlásíš manévr lstivě. Atěm dvou jizvám první úrovně se pokud možno vyhýbejte. Není dobrý nápad porušovat pravidla, pokud k tomu není dost dobrý důvod.
To je právě ono. Kromě jedné změny (která znevýhodnila postavu kvůli fikci) se snažíme hrát vše as-written. Děkuji :)

K tomu popálení: tak mě napadlo, jak vůbec řešíte hráče, kteří mají tendence ždímat systém a místo "spálená ruka" nebo "spálená ruka a sítnice" zahlásí "spálený celý člověk-máš náročnost na všechno"?
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16378
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od MarkyParky »

Pravidla říkají, že jedna jizva omezuje přibližně ekvivalent rozsahu jedné dovednosti.

Všechno je trochu víc, než ekvivalent jedné dovednostim
Jenda

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Jenda »

Akci která dá náročnost na všechno bych nepovolil.. v pravidlech je, že jizva může způsobit náročnost na jednu skupinu dovedností. My někdy pokud to dává smysl dáme třeba na několik dovedností. (spálená ruka - náročnost na střelbu, boj z blízka, čarodějsou magii, atd)

Kdybych měl ve skupině někoho, kdo by to měl tendenci to zneužívat tím, že by chtěl způsobit jizvu na všechno, tak bych jel přesněji podle pravidel.. tzn. můžeš způsobit pouze takovou jizvu která způsobuje náročnost jedné dovednosti.. popis podoby kouzla tomu přizpůsob.

Jinak z popisu.. pokud chce způsobit silné popálení celého těla, tak mi to zavání spíš vyřazovací akcí.
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Lyncz »

A když se odprostíte od příkladu z Jizvama? Už několikrát bylo všude možně řečeno, že drd2 není moc dělané na tyhle lidi a jeden z mých hráčů je odchován v dost těžkém 1.6 prostředí, kde se všichni snaží exploitnout všechno, protože je PJ jebe do ucha =D

V zásadě po každém hraní řešíme mechaniky nějakých hodně hraničních věcí, co ještě jde a co ne... je to docela úmorné popravdě
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Jenda

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Jenda »

Mě přijde DrD2 mechanicky jednoduchý.. jednou obyčejnou akcí(i obranou - ta je omezena jen na určité cíle) můžeš udělat právě 1 jizvu, zvýšit/snížit ohrožení o jedna, přidat 1 výhodu, nebo někoho vyřadit. V případě neúspěchu pokud jsi se bránil, tak se lze vyčerpat. A to je vše.

K tomu akorát vymyslet odpovídající popis, nebo zkorigovat následek podle popisu.

S manévry tu akci můžeš akorát různě posílit:
Rozsáhle = stejný důsledek pro víc cílů
Přesně = vyšší šance na úspěch
Mocně = proti akci se hůř vyčerpává
Lstivě = úspěch je silnější

Když se budete tady toho pevně držet tak to myslím hodně usnadní ten zbytek.

ZS/zbraně umožňují nakombinovat víc manévrů, nebo nějaký udělat zdarma. A pak už zbývá jen otázka, které povolání se k tomu dá přičíst - tohle je asi ta nejsložitější část, protože je to hodně o fikci a tu můžeme každý chápat trochu jinak.
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Lyncz »

Asi jsme se špatně pochopili, já pořád pokračoval v myšlence "tak mě napadlo, jak vůbec řešíte hráče, kteří mají tendence ždímat systém" =)
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
trajda
Příspěvky: 1043
Registrován: 1. 6. 2015, 22:11

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od trajda »

Lyncz píše: 23. 2. 2021, 15:12 Asi jsme se špatně pochopili, já pořád pokračoval v myšlence "tak mě napadlo, jak vůbec řešíte hráče, kteří mají tendence ždímat systém" =)
Na lidi, kteří ždímají systém jsem si už zvykl. Dokonce prý patřím mezi ně. Já zase nesnáším lidi, kteří si neurčí přesvědčení, aby si ho pak během hry mohli změnit, jak se jim to zrovna hodí.
Jenda

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Jenda »

To jsem pochopil.. asi jsem se asi neobratně vyjádřil.. chtěl jsem říct, že já bych to řešil nastavením pevných mantinelů - především v následcích akce a způsobu posílení manévry. Taky se snažíme dohodnout na sladění mechaniky a popisu. Myslím si, že pak spousta ždímání odpadne a zbytek hra unese, když to bude spravedlivé pro všechny.

Jestli se ti to zdá pořád mimo, tak zkus kdyžtak upřesnit.. takhle obecně se těžko odpovídá.
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Lyncz »

V tom případě chápu význam tvé reakce a děkuji :)
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů