Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Oficální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Odpovědět
MarkyParky

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od MarkyParky » 23. 3. 2019, 16:23

Potvrzuji, že:
Boj zblízka, střelba i vrh ANO (a takových ZS, která jdou napříč povoláními je v pravidlech schválně víc).
Ohnivá (ani žádná jiná) magie NE, to jsou duševní/vlivové útoky, které případně na tělo jen cílí.

Houba

Příspěvek od Houba » 10. 4. 2019, 17:44

Mám dotaz: Jak se u golemů (jako Pomocník hráče) řeší Sudba?

MarkyParky

Příspěvek od MarkyParky » 10. 4. 2019, 18:24

Úplně stejně, jako u jiných pomocníků.

Její výše vyplývá z podoby golema v příběhu a toho, co dokáže (můžete se inspirovat v bestiáři podle Sudby některých jiných neživých) a pak už se v ničem neliší od Sudby jiného pomocníka.

trajda

Příspěvek od trajda » 11. 4. 2019, 05:54

Houba píše:
10. 4. 2019, 17:44
Mám dotaz: Jak se u golemů (jako Pomocník hráče) řeší Sudba?
Například v bestiáři, když vytváříš vlastní příšery, tak je napsáno, že sudba se určuje podle nejvyšší hranice. Já přičítám k nejvyšší hranici +3, někteří PJové +1. Takže když vyrábíš golema, musíš rozdělit 12 bodů do hranic (tedy předpokládám, že v nové verzi to tak taky je), a určíš třeba hranice Tělo 5, Duše 4, Vliv 3. Pak vezmeš nejvyšší hranici, přičteš +3 a máš sudbu 8.

Je celkem jedno, jaké pravidlo si zvolíte pro určování sudby golemů, hlavně, když to bude přiměřené ostatním golemům, ostatním příšerám a především, abyste to vždycky dělali stejně.

Galag

Příspěvek od Galag » 12. 4. 2019, 07:29

Alchymista:
"Třaskaviny a žíraviny, které jsou posíleny, aby dokázaly zabít či vyřadit postavu, mají dostatečnou sílu na to, aby zničily materiál s pevností kůže. Alchymista navíc dokáže své třaskaviny a žíraviny vkládáním Surovin dále posilovat.
»» Přidá-li 2 Suroviny místo 1, třaskavina či žíravina má dostatečnou sílu na to, aby zničila železo.
»» Přidá-li 3 Suroviny místo 1, třaskavina či žíravina má dostatečnou sílu na to, aby zničila kámen."

V síle za 2 a 3 suroviny nevidím žádný rozdíl... Dokonce jsem byl přesvědčován, že na zničení železa je potřeba vyvinout větší sílu nežli na zničení kamene.

MarkyParky

Příspěvek od MarkyParky » 12. 4. 2019, 08:02

Galag píše: V síle za 2 a 3 suroviny nevidím žádný rozdíl... Dokonce jsem byl přesvědčován, že na zničení železa je potřeba vyvinout větší sílu nežli na zničení kamene.
Ano, je dost dobře možné, že na zničení stejného množství železa je potřeba vyvinout větší sílu, než na zničení kamene. Nebo taky ne, podle jeho tuhosti, pevnosti, křehkostí a já nevím jakých ještě fyzickálních parametrů.

To je ale pro hru dokonale irelevantní.

Je dobré si uvědomit, že pravidla neslouží k fyzikální simulaci a v herních situacích nevyhodnocujeme modelové železné a kamenné desky srovnatelné tloušťky.

Pravidla slouží k vyhodnocení typických situací, které nastávají v nějakém fantastickém pseudostředověku nebo prolézání nějakých dungeonů.

Tahle stupnice tím pádem tak nějak shrnuje nejen fyzikální vlastnosti materiálu, ale zároveň i jejich typické použití (a zároveň jednoduché a intuitivní použití). A jeho optikou je třeba to posuzovat.

Přidání 1 Suroviny spolehlivě způsobí smrtelná zranění živému tvorovi a roztrhá kůži - roztrhá plachty, propálí kůže chránící vršek beranidla před obyčejným plamenem.
Přidání 2 Surovin spolehlivě dokáže vyvalit železné dveře, roztrhnout železný plát, udělat díru do železné truhly (trezoru).
Přidání 3 Surovin spolehlivě dokáže strhnout běžnou zeď, porazit kamenný sloup podpírající most, udělat díru do opevnění.

Dřevo je schválně trochu mimo tuhle stupnici, protože jeho použití může mít mnoho podob, od tenkých prken po masivní trámy a při posuzování účinku na něj, je lepší ho připodobnit k některému z výše uvedených stupňů.

Tzn. nejde tak o materiál samotný, ale o jeho typické použití.
Je už ten rozdíl zřejmý?

Galag

Příspěvek od Galag » 12. 4. 2019, 12:14

Super, děkuji. Tyto argumenty mi v tu chvíli chyběly. Taky jsem to neviděl s takovým odstupem... Příště už se s tím poperu lépe. Díky za objasnění.

Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“