Šaman

Oficiální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Šimon Suchpárek

Šaman

Příspěvek od Šimon Suchpárek »

Dračí Doupě 2 je opravdu úžasná hra ale mrzí mne že šaman si musí při kouzlení udělovat jizvy odůvodnění že šaman nevychází ze zaříkávače ale z mastičkáře je dobré ale nešlo by do úpravy základních pravidel které se připravují prostě napsat že šaman a vědmák mohou čarovat jen když jsou pod vlivem esence ale esence by prostě nezpůsobovala jizvu,šaman a vědmák by si museli esenci připravit ale její aktivace by neměla negativní následky v podobě jizvy.Tyto jizvy totiž omezují možnosti hráče a na druhou stranu na příklad mág nemusí na kouzlení vynaložit ani zdroj pokud nechce využít některou ze svých ZS.
Děkuji za pochopení
Jefri

Re: Šaman

Příspěvek od Jefri »

V Hre Mocných je udelovanie jazviez za exencia upravené. Už sa netreba jazvyť za každú ZS ale stačí jedna jazva za použitie esencie a môžeš kľudne používať ostatné ZS. Teda ak si myslel práve toto.
Narim
Příspěvky: 38
Registrován: 28. 12. 2012, 11:50

Re: Šaman

Příspěvek od Narim »

Jefri píše:V Hre Mocných je udelovanie jazviez za exencia upravené. Už sa netreba jazvyť za každú ZS ale stačí jedna jazva za použitie esencie a môžeš kľudne používať ostatné ZS. Teda ak si myslel práve toto.
Jen bych doplnil, že šaman stále má rozdílné esence (a jizvy) pro hadačství a magii zvířat, ale už si nemusí udělovat jizvu za každý druh zvířat, na který chce pomocí magie působit.
Uživatelský avatar
Sarsaparillos
Příspěvky: 1169
Registrován: 27. 8. 2011, 10:15

Re: Šaman

Příspěvek od Sarsaparillos »

Můžeš si to s jizvami upravit v podstatě jak chceš. Základní verze je hodně tvrdá a úprava zveřejněná ve Hrách mocných (na jeden druh magie stačí jedna aktivace a tj. jedna jizva) je pro šamana taky ještě hodně problematické řešení (důvodem je nemožnost využívat k léčení jizev zásobníky zdrojů a léčení vlivových jizev spadající pod mistrovské povolání).
U nás se zatím drží domácí úprava převzatá zde z fóra: Šamanovy jizvy způsobené esencí jsou dočasné a mizí spolu s prvním odpočinkem po odeznění účinků esence.
Uživatelský avatar
PotulnyDruid
Příspěvky: 313
Registrován: 28. 8. 2012, 13:51
Bydliště: Brno

Re: Šaman

Příspěvek od PotulnyDruid »

Hele já top ještě jednou shrnu ať v tom nemáš binec.

Původní pravidla
Šaman
Musíš si udělit jizvu na Vlivu za každý druh zvířete na který chceš působit svojí magii do úsvitu nebo soumraku.
U hadačství ti stačí jedna jizva na Duši do úsvitu nebo soumraku
Vědmák
Musíš si udělit jizvu na Těle za každé znamení (včetně základního) aby jsi ho mohl používat do úsvitu nebo soumraku.

Nová úprava podle pravidel pro mistry "Hry mocných" (ale je to úprava základních pravidel)
Šaman
Na magii Zvířat ti stačí jedna jizva na Vlivu, a můžeš působit na jakákoli zvířata do úsvitu nebo soumraku.
Na hadačství ti stačí jedna jizva na Duši do úsvitu nebo soumraku.
Vědmák
Stačí jedna jizva na Těle a můžeš používat jakákoli znamení do úsvitu nebo soumraku

A jak se tu psalo, různé skupinky to řešili různě, někdo ty jizvy maže při odpočinku, někdo má úplně překopaný systém, někteří jako třeba moje družinka to na jednu jizvu za všechno (tak jak to je v mistrech) srazila už po prvním přečtení příručky. Takže teď už je to na vás jak se rozhodnete. :)
Naposledy upravil(a) PotulnyDruid dne 4. 2. 2014, 09:06, celkem upraveno 2 x.
under construction
Uživatelský avatar
vzteklina
Příspěvky: 1380
Registrován: 24. 10. 2007, 19:59

Re: Šaman

Příspěvek od vzteklina »

PotulnyDruid píše: různé skupinky to řešili různě
Více např zde viewtopic.php?f=262&t=9090
V mé skupině se esence aktivuje prostě zaplacením 1 zdroje.
Sem chlap! (pro ty co sou zmateni mym nickem)
Uživatelský avatar
Číňan
Příspěvky: 103
Registrován: 13. 11. 2012, 16:26

Re: Šaman

Příspěvek od Číňan »

Trochu mimo, ale týká se to esencí. Myslíte, že by se dala nějak zrušit aktivní esence? Chápu, že když jsem si ji aktivoval, tak si ji zruším, to jako ještě jo. Spíš když mně třeba jako Šamana zavřou do klece a já jim plaším zvířata kolem a jim se to nelíbí. Mohlo by to jít, ne? :D

Ještě mě napadlo. Řešíme esence atd pro hráče. Ale co když máte cizí postavu, jež ovládá ony magie? (já takovou zatím neměl) Řešíte taky jak se dostat pod vliv esence atd?
Teď se dostau ještě trochu mimo, ale přijde mi, že u některých např. běsů by se nemuselo řídit pravidly pro magii. Kupříkladu Vodník má sice Magii vody, ale aby ji musel zpívat mi nepřijde nutné. Kde by potom byly hranice? Mohlo by to fungovat?
DaveN řečený Číňan
Uživatelský avatar
Sarsaparillos
Příspěvky: 1169
Registrován: 27. 8. 2011, 10:15

Re: Šaman

Příspěvek od Sarsaparillos »

Číňan píše:Myslíte, že by se dala nějak zrušit aktivní esence?
Obecně je myslím v pravidlech pro kouzlení uvedeno, že kdo ovládá danou magii, dokáže jí zároveň i odolávat i ji lámat. Takže bych v zásadě neviděl problém v tom, aby Šaman dokázal jinému Šamanovi neutralizovat esenci. Neutralizovat účinky esence obecně (jinými postavami) jde vždycky navozením bezvědomí :)
Číňan píše:Ale co když máte cizí postavu, jež ovládá ony magie? (já takovou zatím neměl) Řešíte taky jak se dostat pod vliv esence atd?
Ano. Měl jsem u postav připravenou informaci o podobě jejich esence a rituálu, kterým ji aktivují. Postavám to dávalo možnost jim v aktivaci esence zabránit, popř. poznat podobná NPC už podle toho, že u sebe měli specifický předmět.
Číňan píše:Teď se dostau ještě trochu mimo, ale přijde mi, že u některých např. běsů by se nemuselo řídit pravidly pro magii. Kupříkladu Vodník má sice Magii vody, ale aby ji musel zpívat mi nepřijde nutné. Kde by potom byly hranice? Mohlo by to fungovat?
Přijde mi nutné, aby i bytosti při využívání magie prováděly rituál. Nakolik se bude lišit od pravidla pro postavy, je myslím na domluvě. Takový vodník by pořád mohl hrát na píšťalku, určitou formu (metalového) zpěvu si taky dokážu představit. Větší problém bude myslím spíše s duševní magií u bytostí neovládajících běžnou řeč. Ale konečné slovo bych nechal na vypravěči a jeho popisu rituálu.
Uživatelský avatar
Bart
Příspěvky: 2514
Registrován: 8. 8. 2006, 20:06
Bydliště: Praha

Re: Šaman

Příspěvek od Bart »

Sarsaparillos píše:
Číňan píše:Myslíte, že by se dala nějak zrušit aktivní esence?
Obecně je myslím v pravidlech pro kouzlení uvedeno, že kdo ovládá danou magii, dokáže jí zároveň i odolávat i ji lámat. Takže bych v zásadě neviděl problém v tom, aby Šaman dokázal jinému Šamanovi neutralizovat esenci. Neutralizovat účinky esence obecně (jinými postavami) jde vždycky navozením bezvědomí :)
já osobně bych asi neutralizaci esence povolil jenom pokud by s tím přišly postavy a daly si práci s vymýšlením nějakého zajímavého řešení - potom by šaman třeba skutečně mohl vyrobit nějakou omamnou "protiesenci" - ale jako základní řešení bych to spíš nepřipouštěl
to ale neznamená, že neexistuje řada jiných způsobů, jak postavě zabránit v sesílání - obzvlášť, pokud je magie ve světě běžná záležitost, tak i běžný rychtář určitě bude mít základní povědomí, jak na to...
Číňan píše:Ale co když máte cizí postavu, jež ovládá ony magie? (já takovou zatím neměl) Řešíte taky jak se dostat pod vliv esence atd?
Ano. Měl jsem u postav připravenou informaci o podobě jejich esence a rituálu, kterým ji aktivují. Postavám to dávalo možnost jim v aktivaci esence zabránit, popř. poznat podobná NPC už podle toho, že u sebe měli specifický předmět.
Číňan píše:Teď se dostau ještě trochu mimo, ale přijde mi, že u některých např. běsů by se nemuselo řídit pravidly pro magii. Kupříkladu Vodník má sice Magii vody, ale aby ji musel zpívat mi nepřijde nutné. Kde by potom byly hranice? Mohlo by to fungovat?
Přijde mi nutné, aby i bytosti při využívání magie prováděly rituál. Nakolik se bude lišit od pravidla pro postavy, je myslím na domluvě. Takový vodník by pořád mohl hrát na píšťalku, určitou formu (metalového) zpěvu si taky dokážu představit. Větší problém bude myslím spíše s duševní magií u bytostí neovládajících běžnou řeč. Ale konečné slovo bych nechal na vypravěči a jeho popisu rituálu.
[/quote]
souhlas - u běsů a jiných výjimečných potvor může být rituál velmi specifický, klidně i úplně odlišný od lidské magie, ale pořád mi připadá fajn sesílání nějak omezit - jednak to přidá zajímavý color do hry, jednak to rozšíří taktické možnosti hráčů (můžou rozpoznat kouzelníka ještě dřív, než něco skutečně sešle, mohou ho "odzbrojit" tím, že mu seberou esenci nebo znemožní provádět rituál atd.) a dělá to tedy hru zajímavější

klidně bych se ale kreativně pouštěl do vymýšlení zajímavých podmínek a esencí pro různé bytosti - záleží na stylu hry, ale přišlo mi působivé, kdyby nějaká hororová bytost k sesílání používala třeba dětskou krev nebo kdyby za čarodějnici, která nemůže mluvit, odříkávala její zaklínadla vrána...
Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2385
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: Šaman

Příspěvek od Fafrin »

Esence je magie (konkrétně substance, která má jistý efekt). Pravidla pro rušení magií jsou v základní příručce.
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Uživatelský avatar
PotulnyDruid
Příspěvky: 313
Registrován: 28. 8. 2012, 13:51
Bydliště: Brno

Re: Šaman

Příspěvek od PotulnyDruid »

Fafrin píše:Esence je magie (konkrétně substance, která má jistý efekt). Pravidla pro rušení magií jsou v základní příručce.
Tos jim pomohl :D
under construction
Uživatelský avatar
Sarsaparillos
Příspěvky: 1169
Registrován: 27. 8. 2011, 10:15

Re: Šaman

Příspěvek od Sarsaparillos »

PotulnyDruid píše:Tos jim pomohl :D
No pomohl, v podstatě potvrdil, co jsem psal já (přinejmenším v případě, že se esence konzumuje). Má-li postava odpovídající dovednost, dosah a zaplatí stejně surovin (mechanika) a zároveň zná povahu kouzla, tj. substance (fikce), tak může namíchat protijed, tj. neutralizátor substance.
Rozumím Bartovi, že by to neměla být asi úplně běžná věc. Protože oproti "standardním" jedům budou esence pravděpodobně charakteristické hodně osobitou recepturou každého šamana, bude rušení jejich účinků narážet nejčastěji na tu fikční podmínku.
Pokud bude esencí např. talisman, kdy je aktivace esence provedena spíše přesným rituálem než konzumací, bude asi neutralizace takové esence bez přesné znalosti daného rituálu nemožná, resp. i v případě znalosti rituálu může jednoduše "protirituál" neexistovat.
Uživatelský avatar
PotulnyDruid
Příspěvky: 313
Registrován: 28. 8. 2012, 13:51
Bydliště: Brno

Re: Šaman

Příspěvek od PotulnyDruid »

Sarsaparillos píše:Má-li postava odpovídající dovednost, dosah a zaplatí stejně surovin (mechanika) a zároveň zná povahu kouzla, tj. substance (fikce), tak může namíchat protijed, tj. neutralizátor substance.
Rozumím Bartovi, že by to neměla být asi úplně běžná věc. Protože oproti "standardním" jedům budou esence pravděpodobně charakteristické hodně osobitou recepturou každého šamana, bude rušení jejich účinků narážet nejčastěji na tu fikční podmínku.
Pokud bude esencí např. talisman, kdy je aktivace esence provedena spíše přesným rituálem než konzumací, bude asi neutralizace takové esence bez přesné znalosti daného rituálu nemožná, resp. i v případě znalosti rituálu může jednoduše "protirituál" neexistovat.
To podle mě hodně záleží na povaze světa. Já bych na to třeba zase koukal tak, že sice co šaman to způsob užití nebo použití esence, ale magie je stále jedna a tatáž, takže nemusím znát způsob jak jí druhý šaman dosáhne, jen musím vědět (být šaman) jak sama magie funguje a pak ji můžu narušovat nebo zcela eliminovat.

To co tu píšete je samozřejmě zcela ve vaší režii, ale na mě to působí stejně jako bych zakazoval čaroději rušit magii ohně protože nezná přesný způsob seslání jiného čaroděje. Rituál nebo postup vedoucí ke kouzlu je podle mě věc jedna a sama magie je věc druhá. :)
Tudíž i magie která začne šamanovy "proudit žilami" se dá zrušit nebo aspoň narušit, aniž bych potřeboval vědět jak ji tam dostal (konkrétní podoba esence)

Ale je to svět od světa, názor od názoru...
under construction
Maugir (nepřihlášen)

Re: Šaman

Příspěvek od Maugir (nepřihlášen) »

Jen podotýkám, že do zvířecí magie patří rovněž lámání kouzel zvířecí magie (str. 66 v pdf základních pravidel).
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16468
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Šaman

Příspěvek od MarkyParky »

Potulný druid a Sarsaparillos:

Pravda bude někde uprostřed.

Obecná pravidla pro magii říkají, že pro zrušení účinků magie je potřeba znát povahu kouzla. Nepodmiňují to přesnou znalostí detailů provedeného rituálu, ale alespoň nějaká znalost tam být musí (tzn. nestačí jen umět danou magii a udělat to automaticky).

Znát povahu kouzla tedy znamená buďto rituál vidět nebo mít od někoho popsaný jeho průběh nebo mít možnost např. prozkoumat věc či osobu na kterou magie působí. Kde přesně tahle hranice bude už záleží na nastavení světa - např. v našem světě bych za vhodnou znalost považoval některý z následujících jevů:
- znalost šamanovy esence a hrubý popis rituálu nebo
- možnost prozkoumat šamanovo tělo pod vlivem esence nebo
- možnost pozorovat šamana při aktivním kouzlení
- výrazný projev jizvy získané za esenci

Zároveň platí, že kouzlo musí být zruŠeno stejným způsobem - v případě esence tedy substancí.
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů