[Pravidla] Odolávání zastrašování

Oficiální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

tracy

Re: [Pravidla] Odolávání zastrašování

Příspěvek od tracy »

Ahoj, neviem ci som v spravne kolonke ale skusim to :)
V nasom dobrodruzstve sme narazili na maly problem. Zlodej, lupic a vrah stal zraneny predo mnou a ja som ho chcel zastrelit. Pouzil na mna nejaky herecky skil a snazil sa ma uprosit nech ho nezabijam. Nas Pj nesuhlasi s tym aby som v tej chvili mohol pouzil svoju danost Lvi srdce. Podla kazda takato snaha v boji o zmenu mojho nazoru je forma natlaku. Co si o tom myslite vy, funguje Lvi srdce aj na situaciu ked zlocinec prosi o milost a pouziva nejaky svoj skill na to aby ma presvedcil?
Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2385
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: [Pravidla] Odolávání zastrašování

Příspěvek od Fafrin »

Takto, herectví/předstírání, resp. ovlivňování pocitů spadající pod kejklíře rozhodně není Zastrašováním. To abych vyřešil titulek.
Nevím, jestli součástí původního záměru autorů bylo, aby Lví srdce bylo užitečné například proti smlouvání, přesvědčování, lhaní nebo předstírání.
Zastrašování je specifická činnost kdy se snažíte ovlivnit rozpoložení cíle tím, že vyvoláte negativní pocity proti své osobě(strach, bázeň, odpor). Patří sem základně zastrašování(lidí, zvířat, netvorů, běsů...), ale pokročilou verzí je Autorita a vliv ve společnosti, který se vyskytuje u Válečníka či Mága.
Pak existuje další skupina činností(ovlivňování), kterou nemám přesně pojmenovanou, která funguje přes vyvolání pozitivních pocitů ke své osobě(vyvolání lítosti, obdivu, svádění, etc.) to ovládá především Kejklíř ale pro účely zvířat se tím zabývá Lovec (a Hraničář pro netvory).
Další činnost v této oblasti je přesvědčování - smlouvání, vyjednávání, argumentace, ochodování. To lze provozovat toliko s rozumnými bytostmi. Pro lidi to ovládá mastičkář, pro nadpřirozené bytosti zaříkávač.
Zcela jinou věcí je klamání (předstírání), které se dá provádět s pomocí různých dovedností a jehož účelem je skrytí informace, pocitu apod. Pro zvířata to opět ovládá lovec - např. napodobování zvířat, pro lidi zejména kejklíř, ale ve své oblasti i mastičkář. Odhalování klamání je zrcedlová věc a spadá pod stejná povolání.
(Tento text je výsledky mnoha hodin a dní bádání nad revizí a rozdělením a disjunkcí dovedností a vyjasňování pojmů.)

Jestli přesvědčování(smlouvání) či ovlivňování(vyvolání lítosti) je psychickým nátlakem či nikoliv nemůžu soudit, záleží na situaci. Klamání jím určitě není.

Magie lidské mysli je jistě psychickým nátlakem, stejně tak jí může být magie Iluzí, tam kde se snaží zastrašit či ovlivnit zřejmě ano.

Obloukem zpátky k příkladu. Pokud lupič vskutku prosí upřímě o milost, může se to považovat za nátlak(pak by ovšem nátlakem mohlo být třeba i svádění, či snaha vyprovokovat k reakci zesměšňováním). Pokud je lupič vlastně v pohodě a prosbu o milost předstírá (a zranění přehrává) tak to ovlivňování spadající pod Lví srdce určitě není.

V revizi se z Lvího srdce stane pravděpodobně přirozená zbroj, takže ten dotaz přestane být tak horký.
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů