Železo sa dokulo a Oceľ sa ide kaliť

Archiv Sammaelova projektu.
Uživatelský avatar
Gatts
Příspěvky: 56
Registrován: 30. 3. 2005, 00:19
Bydliště: Blava ne?

Re: Železo sa dokulo a Oceľ sa ide kaliť

Příspěvek od Gatts »

Cechy mozu naozaj spajat remesla - obchod, kovarstvo, murarstvo, lodiarstvo... a mozu byt vhodnym protipolom ku kniezatstvam, baronstvam. Kym jedni sa spajaju za ucelom zisku/ochrany clenov... ti druhi su naopak uz pevne spojeni - uzemne, ci rodinne, a naopak minaju peniaze/ine prostriedky aby si svoju moc/poziciu/uzemie udrzali. V skryte tej hierarchie bude odoznievat nebezpecne prepletenie oboch... Baron x na zaklade tajnej dohody bude uprednostnovat cech murarov A, a ako protisluzbu mu cech A nielen ze vyhodne postavi nove sidlo/hrad, ale mu moze popripade prezradit tajnu informaciu o hrade Barona Y, ktory sice bol postaveny inym cechom, ale oni sa k tej informacii dostalu "inou" cestou a budu mat ako ochranu od Barona x, tak aj diskredituju superiaci cech. Ten totiz bude mat cierny bod za postavenie hradu, ktory rekordne kratko odolaval obliehaniu... Pre hracov to samozrejme tak zlozite nebude... Okrem toho nie je uplne cudzie scenario, kde cechy sa rozmozu na nieco vacsie, silnejsie. Nie je nam vsetkym zname demonizovanie cechu slobodomurarov? Tak ako v Europe, tak v USA? Alebo obycajny odborari, ved aj u nas, aj inde sa posekpava ze su prepleteni na skupiny podsvetia, ako aj na politicke strany (kde jedno aj druhe je viac menej logicke)

Samozrejme, a toto je skor pre Teba Sammael, mozes zanechat cechy ako cisto remeselne zdruzenia, a to co si mal povodne na mysli nahradit niecim typu "dom" (z japonskom motivovanej fantasy) alebo rovno to preniest na cechy nespajajuce len remeselnikov, ale aj zoldnierov modrej satky/magov temnej ruky/rasy/Chymery/G.O.L.E.M ov... kde uz by stacilo slovo :"spolok". Tak ako si v deme opisal "Rytiera Radu cisartsva"... cim sa daju dane spolky delit stylom boja, ako aj moralnym ci inym kodexom. Tak sa hrac moze dostat do role majstra sekery, ci obojrucaku, ci naopak ticheho lukostrelca, alebo zaludneho kusotrelca, vyrobcu nastraznych zariadeni a pasci....
RPG sa da, to fakt hej
D&D OK, btw Albion od Bluebytu to sa len tak nevidi
Moj Frankenstein: http://www.yoyogames.com/games/show/88991
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Železo sa dokulo a Oceľ sa ide kaliť

Příspěvek od Sammael »

No dom je pekne v anglictine ako houseof harkoneen napr (my favourite long live feyd rautha), ale nie v slovencine dom mi pride smiesne. Jedine co ma berie je korporacia a frakcia
Ale viacej menej nic mi nezabrani v oddychu od O&P zobralo mi to kus zivota a...
Takze nejako odomna momentalne nejake prerabky napadov necakajte.
Uživatelský avatar
Gatts
Příspěvky: 56
Registrován: 30. 3. 2005, 00:19
Bydliště: Blava ne?

Re: Železo sa dokulo a Oceľ sa ide kaliť

Příspěvek od Gatts »

Nic, ze neviem, ci mam sa smiat alebo plakat nad tym, ze Gatts a Sammael ste samozvany dvojclenny tim, ktory podla mojho dojmu netusi, co rozprava ten druhy.
Akoze len preto, ze sme tim, musime mat zakonite rovnake myslienky/nazory? Si predstav, ze vo svete timov a timovej prace, existuje taky, kde sa clenovia respektuju, maju radi, toleruju a pocuvaju, ale predsa maju rozne nazory a neboja sa ich sprostredkovat na verejnom fore. Prezijes to?

Ci mam to chapat, ze aj ty chces patrit do timu? Ja nie som proti. Pises dobre (teda pamatam si Ta ako dobreho prispievatela, teraz akoby si bol vymeneny/podrazdeny. Co je mi luto, ale co uz. Kazdopadne pisat vies a mas aj vedomosti... )
RPG sa da, to fakt hej
D&D OK, btw Albion od Bluebytu to sa len tak nevidi
Moj Frankenstein: http://www.yoyogames.com/games/show/88991
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Železo sa dokulo a Oceľ sa ide kaliť

Příspěvek od Sammael »

Ci mam to chapat, ze aj ty chces patrit do timu? Ja nie som proti. Pises dobre (teda pamatam si Ta ako dobreho prispievatela, teraz akoby si bol vymeneny/podrazdeny. Co je mi luto, ale co uz. Kazdopadne pisat vies a mas aj vedomosti... )
No alef ci chce byt castou tymu? pomohol mi nenormalne ako nik iny ono s alefom si denodene pisem cez icq a venuje mi viac casu ako moja rodina( akoze bezo srandy). No on nevie ale ked to raz vyjde budu na prednej strane tri mena.(taktiez bezo srandy).

No a co sa tyka tymu , spolupracujeme na tom aj ked demo je prevazne moja praca z 90perc, poviedkou ma jeho praca zaujala a zistil som ze je jeho napomoc prinosom. Ale ako som napisal nba fore nie sme tym kazdy jedna za seba a demo dsi dovolujem povazovat za svoju pracu. Takze ja som ja a on je on, diskutujeme spolu o oap ale zatial jeho praca je vyhradne poviedka a par napadov ktorymi ma zaujal. Takze ano sme tym ale snad do buducna a na fore sme stale ja a on. Zatial sa pod autorstvo podpisujem ja.
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Železo sa dokulo a Oceľ sa ide kaliť

Příspěvek od Alef0 »

Pisem narychlo:

K tym pojmom sa neviem vyjadrit, uz nie som dostatocne cista hlava, aby som si vedel predstavit novacika. Ja som s tym problem nemal.

Pozitivne je, ze sa to nezacina genezou, ale popisom (abstraktom?) toho, co ma citatel cakat na dalsich stranach. Konecne uz viem aspon hmliste, ako vyzera sucasny stav na svete.

K tym ligam: ono sa sice pise, ze je jestvuju tri rozne sposoby hrania, ale mam pocit, ze je to stale ten isty sposob hrania. Akurat, ze so vzrastajucou urovnou su aj silnejsi protivnici, ktorych treba zabit. (Bifiho 4e tiers).

Rozne odlisne sposoby hrania ukazuje napr. d20 Game of Thrones, kde je mozne hrat bud luzu bojujucu za svojho lorda (cize klasicke D&D bitie) alebo za nizsich lordov, ktori spola bojuju a spola intriguju a balansuju medzi udalostami, ktore musia brat do vlastnych ruk a mec voci zapasu o priazen mocnejsich. Tretim je hrat samotnu Hru o trony, kde ste najvyssimi predstavitelmi rodov (stylom knihy), kde kazdy krok a vyrok moze znamenat dejovy zvrat, a na pozadi historickych udalosti zapasite s prirodzenymi problemami a traumami. (To, ci je d20 na to najvhodnejsia, necham na vas.)

Seneschala povazujem za pomerne prefikane vsunuty prvok, skrze ktoreho mozu prichadzat "questy" (kedze toto je asi primarny styl hrania). Potom to nemusi vyzerat stylom "sedite v krcme a smutne cakate na quest".

Zo stylistiky i celkoveho ponatia textu mam pocit, ze je tam vela samo o sebe zaujimavych momentov, ktore balansuju medzi inovaciou a pocitom "toto som uz niekde videl". Resp. ako medzi pocitom "fiha, to by sa hodilo do poviedky", ktory zapasil s pocitom "no super, ale ako to budem vlastne hrat dlhodobo?"

Priklad "toto som uz videl" bol najokatejsi v stati o vzbure strojov a prorokovi, kde mi to presne evokovalo eberronskeho Lord of the Blades, co je najvymakanejsi bojovy stroj, ktory za sebou stiahol hordu vykovanych a tuzi po revolucii a vlade nad svetom a pomste tvorcom. Historicke okolnosti vsak boli trosku ine.

Dojem "fiha, hodilo by sa do poviedky", konkretne podobny J. L. Borgesovi, som mal z alfairskeho pavuka. Element "no super, ale ako to vlastne budem hrat dlhodobo" zase z chimery, ktora je opisana sokujuco a drsne (reziser del Toro isiel okolo?), ale mal som pocit, ze to je element, ktory sice kvalitne ohuri citatela, lez hrat zan dlho dlho si predstavit neviem. Dovodom je zrejme to, ze tie jednotlive detaily dokreslujuce rasy su samy o sebe super, ale pri hrani v lige asi nebudu jadro pribehu, pretoze ustupia chlosteniu priser.

Chimeru povazujem za taku koreniacu rasu ako su remade z Nadrazi Perdido od Mievilla. Filozofia je podobna, "nechutnost" tiez.

Ak mi nieco ocividne chyba v deme, tak je to prepojenie medzi jednotlivymi elementami. Tie jednotlive rasy a cechy su sami o sebe zaujimave, ale chybaju mi medzi nimi vztahy.

V terajsej podobe nevidim potencialnu interakciu, resp. prepojenie elementov, aby to nevyzeralo uchylne alebo separovane. (Chapem, Planescape je uchylny). Mam problem si predstavit cech, kde bude povedzme chrlic (ktory ma problem s pamatou), bledy dvergiar (vylezuvsi spod cintorina) a dve rozpadajuce sa chimery. Ale to som mozno ja.

Ak mame rasy, tak preco neukazat nejakeho dvergairskeho hrdinu, ale just klasickeho otrepaneho rytiera sta z Dragonlance a k nemu bosorku, ktora je standarne divoka, standardne zvodna, ale skor patri do dracakovskeho "nasho" lesa?

Ak mame cech, ktory ma peknu ukazku, ale ako to suvisi so zvyskom? (Napr. cechu Ducha stroja, ale ten je zial nehratelny...)

Ak by nahodou sa nahodou (ehm) tento setting nedokoncil, tak sa asi az taka tragedia neudeje - prave naopak. Zverejnil by som tie elementy nezavisle a dopracoval popisy.

Tato mnohorakost a nekonzistentnost sa odraza aj v stylistike, ktora keby bola anglicka, tak znie ako hlasky z trailerov zacinajucich sa na "In a World" (to akceptujem). Raz vsak posobi fantasy patetickym stylom, onakedy zase prejde do cisto moderneho stylu. (Zmienka o "narodnej bezpecnosti" ma udrela po ociach z dvoch dovodov: a) este som stale vo fantasy? b) och nie, pateticky americky styl, ktory tak neznasam.) Ujednotil by som to, a nebal by som sa to napisat JUST modernym stylom.

-------------------------------------------------------------
Pises dobre (teda pamatam si Ta ako dobreho prispievatela, teraz akoby si bol vymeneny/podrazdeny.
To plynie hlavne z dovodu, ze z poslednych prispevkov mam pocit, ze akoby si si nebol celkom isty, ze vies o com pises. Plus v poslednom case ma dost irituje, ked sa nieco spytam, a nie je mi odpovedane a ked sa opytam este raz, ani tak. To vo mne budi dojem zahovarania a je znakom toho, ze clovek to len tak tresol :-) [Co ti dava sancu odpovedat na vyssie polozene otazky pred mojimi 2 postami.]

Sucastou timu byt nechcem. Uz teraz tomu davam viac casu, nez je asi slusne (cochvila moja aktivita pojde do neznama, tesite sa? :-)), plus mam na krku RPG preklady, plus takyto setting ma neinteresuje natolko, aby som ho hral, a teda sa na nom netuzim az tak podielat, plus to nevidim az tak perspektivne :-)

================
House je po slovensky "rod". (V zmysle pokrvna linia, priklad House Harkonnen, House Andrassy...)
Naposledy upravil(a) Alef0 dne 19. 1. 2009, 20:05, celkem upraveno 1 x.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Železo sa dokulo a Oceľ sa ide kaliť

Příspěvek od Alef0 »

pardon za dvojity prispevok
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Železo sa dokulo a Oceľ sa ide kaliť

Příspěvek od Sammael »

Ludia mozno budem posobit ako dement ale teraz vazne neviem ci sa to paci abo nie . :-?
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Železo sa dokulo a Oceľ sa ide kaliť

Příspěvek od Alef0 »

Existuje aj viacero poloh, nez "paci" a "nepaci".

Este raz a v skratke:
* hratelnost ras je otazna: riesenie: skusit urobit par fiktovnych nacrtov na dobrodruzstva, pripadne playtest. Casto je problem s tym, ze autor si vysniva super vec, ale nik mu to nezhara.
* elementy v deme nie su casto prepojene. riesenie: dat priklad na hrdinu, ktory vychadza z toho, co bolo predtym v deme napisane a nedavat novy. Pridat prepojenia ras. Vnimania, rasy. Vztahy k ostatnym. (Prikladom vztahu je story k Duchovi stroja).
* ujednotit jazyk

Ak uz nic ine [= nastane deziluzia], tak v predsmrtnom krci zobrat rasy, dodat popis, dodat mechanicke pravidla pre D&D a vyvesit na web.
Naposledy upravil(a) Alef0 dne 19. 1. 2009, 20:23, celkem upraveno 1 x.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Železo sa dokulo a Oceľ sa ide kaliť

Příspěvek od Sammael »

Zacal som kalit johnieho walkera. A napada ma ze sa to bude cele volat VELKA TUCNA ZABIJACKA, a kazdy t hracov prispeje k zniceniu sveta a vsetjko pojde do sraciek.
A samozrejme pan hry bude AMAZING SCREW ON HEAD! :>;o)
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Železo sa dokulo a Oceľ sa ide kaliť

Příspěvek od Sammael »

Oh este jedno:
Long live emperor zombie!
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Železo sa dokulo a Oceľ sa ide kaliť

Příspěvek od Aljen »

Jednym slovom?
POKRACUJ

su tam myslienky co sa mi zdaju zaujimave.Napriklad popis k duchu stroja ... a aj k chymere (neviem sice ako ju hrat ... viem vsak ze ak by to co je o nej popisane bolo v hre neustale pritomne tak by to bolo velmi zaujimave).
Teraz to totiz posobi dost ako prislovecna torta... nemas este doriesenych 90% veci ktore su podstatne (hratelnost a prepojenie jednotlivych elementov) a uz by si tam sypal dalsie a dalsie ingrediencie (mutacie napr).
Ja viem ze mutacie su cool a aj mne sa pacia a aj idea metamorfozy zavedenej rasy na nieco ine je pekna.
To vsetko je pekny color. ALe RPG hraci sa z coloru najedia malo kedze sa on neda opriet.

Ako som pisal teraz je to fakt zaujimavy add-on k nejakej MMO hre ... tam na RP nezalezi.
Ak ma byt focus na Gattsom opisani minipuzzle taktike tak to spravit ako wargame tam sa nejake logicke medzery a chybajuce RP prvky stratia.

Ak to ma byt RPG setting musi to byt pouzitelne.
Kazdu rasu a kazdy prvok si predstav skor ako zacnes o nom pisat co prinesie do mozneho pribehu ...
to ze sa chrlic kombi s magom a obcuje s chymerov ked je spln mesiaca a potom sa zmeni na Ultramega Johna Ráža
to v pribehu vela nespravi (mozno prave raz)
Ale to ze ako sa pozera na svet, na ludi okolo, co si mysli sam o sebe ... to bude v hre stale. Na tom budu stale vznikat konflikty, zaujimave situacie a konfrontacie s uplne inak zmyslajucimi entitami. Na rovnaku vec sa pozru upne inak ... a hla konflikt ... parada!

Takze opravim este svoju odpoved ;)
POKRACUJ ... ale chod smerom k pouzitelnosti a nie k neznamoakohratelnej kuulovosti.
---
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Železo sa dokulo a Oceľ sa ide kaliť

Příspěvek od Sammael »

Musite si precitat amazing screw on head
Takze opravim este svoju odpoved
Musite si URCITE bezkompromysne precitat the
Amazing
SCREW on HEAD!!!!!
Okej a teraz triezvo
Sucastou timu byt nechcem. Uz teraz tomu davam viac casu, nez je asi slusne (cochvila moja aktivita pojde do neznama, tesite sa? ), plus mam na krku RPG preklady, plus takyto setting ma neinteresuje natolko, aby som ho hral, a teda sa na nom netuzim az tak podielat, plus to nevidim az tak perspektivne
ok
toho co som doteraz cital tak si myslim ze su tam nejake zaujimave myslienky a koncepty (aj ked naozaj originalnych az tak vela nie je
ok
Opět na jedné straně je tvoje skálopevné (slepé) přesvědčení - což není naškodu, ale na druhíé straně jsou dlouholeté zkušenosti a vývoj žánru, který se nějakou dobu formoval a není tady jenom tak, protože by se to pár lidem zdálo, že to je cool, ale má svoje opodstatnění. Pokud jej budeš ignorovat, budeš stát minimálně mimo hlavní cestu.

Zatřetí, zdá se mi, že tvojí tvorbě chybí systém, konzistence a plán... a taky trochu stát nohama na zemi - což právě kontrastuje s tvojí horlivou tvořivostí...

Nedávám žádné rady, jen prosté pozorování a dedukce. Každopádně přeju hodně štěstí ať se to vyvrbí jak chce.
Tymto oficialne uzatvaram akukolvek pracu na O&P a ano ty co ste vestili ze to neprejde blahozelam a tym co ste sa snazili pomoct dakujem. Dik za akykolvek cas ktory ste travili v snahe usmernit ma, Alef tebe obzvlast su veci ktore nevyjdu je to ok. Aspon ako si povedal , mohol som stratit odost viac casu
To jonka: ANO dalsi stin mece

Ozaj toho amazing screw on head si fakt zozente
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Železo sa dokulo a Oceľ sa ide kaliť

Příspěvek od Peekay »

Sammael píše:Ludia mozno budem posobit ako dement ale teraz vazne neviem ci sa to paci abo nie . :-?
Za seba mozem povedat:
  • Gramaticka forma materialu je priserna
  • Ditto formatovanie
  • Ditto rozsah
  • Autorov pristup je velmi... nestaly - nazory, ciele a preferencie meni divokym sposobom, priam "kade vietor, tade plast"
Kombinacia tychto faktorov sposobuje, ze toto snazenie na mna posobi dojmom zartu viac ako cokolvek ine. Preto nemam momentalne absolutne zaujem o vysledny produkt (ktoreho eventualna existencia je navyse vysoko otazna, ako podotkol Alef). Ked sa k tomu prida skutocnost, ze mam (vdaka znalosti anglictiny a solventnosti) k dispozicii viac vysokokvalitnych produktov, ako som schopny co i len zahrat ako one-shoty (ani nevraviac o epickych patrocniciach), dostavam sa do stavu: Nezaujem.

Ak niekedy vyjde knizka, ktora bude stalou, trvalou implementaciou s jasne stanovenymi cielmi a metodami, ma sancu u mna vyvolat dojem z kategorie "paci/nepaci".

(a to ani nehovorim o skutocnosti, ze tento vysledny produkt, ak vznikne, bude mat konkurenta v podobe Crepov, ktorych autor ma omnoho zodpovednejsi a fundovanejsi pristup, a uz dodal prvu kapitolu na urovni, ktora sa obavam je pre tento projekt neprekonatelnou)
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Železo sa dokulo a Oceľ sa ide kaliť

Příspěvek od Sammael »

No premslal som nad tym vsetkym a nechcem posobit ako looser, ktory s tymto prehral. Ide o to ze mi to dost dalo, prisiel som nato ze sam nieco taketo nedotiahnem do konca a ak ano prevalcujem ma konkurencia Ale prisiel som aj na to ze viem popisat pribehy komiksom ako som to robil do teraz. Takze pojdem touto cestou a snad na pribehoh niekedy vznikne nieco co sa bude dat aj hrat. K tvojmu postu peekaay sa radsej neozvem. Nerespektujem ako tvoju osobu tak aj tvoje nazory.
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Železo sa dokulo a Oceľ sa ide kaliť

Příspěvek od Alef0 »

Ludia, nekopte do mrtvoly :-)

Skusim napisat poucenie z krizoveho vyvoja.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Zamčeno

Zpět na „Oceľ a plameň“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti