[článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Oficiální diskuze o Dračím doupěti Plus.

Moderátor: Bouchi

Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

[článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od RPG Fórum »

V 17. čísle Drakkaru vyšel ilgirův rozbor Dračího doupěte plus. Je to vlastně taková recenze, jenom delší a důslednější :wink:

Tato diskuze je prostor pro vaše reakce a komentáře k recenzi.
ilgir píše:Dračí Doupě Plus už je tu s námi pět let. Téměř každý, kdo se s ním setkal, si ho nějak ohodnotil a zaškatulkoval. Dobrá hra s mnoha taktickými možnostmi, nebo přesložitělá a nefungující slátanina? Hra nabízející stylové prostředí vhodné do většiny fantasy settingů, nebo nepoužitelný výplod potácející se ve schizofrenii mezi kompletním settingem a flexibilními pravidly? Pojďme se na Dračí Doupě Plus podívat očima člověka, který je hrál od jeho vydání a kromě něho zná mnoho iných RPG rozličných rozsahů a zaměření.
:arrow? Odkaz na článek
Uživatelský avatar
Gran
Váš Astrální Brácha .)
Příspěvky: 1904
Registrován: 15. 8. 2006, 12:36
Bydliště: Praha

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Gran »

skew píše:Hledáš tenhle:
(O_o)
Jo, ten celkem sedí, thx. ;)
It's Alive!
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Jerson »

ilgir píše:Jo, je to vtipné celé. Akorát tady Jerson zase dělá, že mě nezná.
Jak to že neznám? Vždyť ty jsi DrD+, zejména jeho pravidla moc vysoko nehodnotíš a už podle nich nehraješ, nebo se pletu?
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od ilgir »

Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Jerson »

To je ale psané před rokem a půl, od té doby jsi napsal jeden článek, který vyznívá jinak. Ale dobře, pokud jsi tedy s Plusky tak spokojený, budu tě uvádět jako jeden protipříklad. Nicméně s dodatkem, že podle plusek už nehraješ, nebo se pletu i v tomto? :-)
(Btw. ta věta "hráči přestanou používat některá pravidla" mi silně připomíná obhajoby DrD - každý systém je skvělý, když ho vypusíš a soustředíš se jen na inspirativní fluff, ze kterého sis dokázal vytvořit různé zajímavé prvky :-))
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od ilgir »

Cítím, že právě přišel čas, abychom si s Jersonem jednou pro vždy ujasnili, jaký mám vztah k Pluskám. Pluska se mi velice líbila a dosud líbí svým stylem a fluffem, a protože na systémech obecně příliš nelpím, moji náklonnost k nim může rozporuplný systém jen těžko umenšit. Proto stále trvám na hodnocení, které jsem psal před dlouhou dobou a to včetně těch pěti hvězdiček.
Naproti tomu tento článek jsem psal pokud možno nezaujatě, a proto jsem nemohl pominout všechny zápory Plusek. Svůj pozitivní vztah jsem vyloučil jakožto subjektivní činitel, tudíž by se z článku mohlo zdát, že Pluska nemám rád. To ale není vůbec pravda.

Ve světle výše uvedeného musím trvat na tom, že mě tady Jerson ignoruje:
Ale nediv se ostatním, že se ptají, co jsi vlastně hrál - ani já jsem nepotkal člověka, který by po letech vysoce hodnotil DrD+ a přitom znal řadu jiných pravidel :-)
Jak už jsem ale řekl, mé vysoké hodnocení se zakládá na mých osobních preferencích, nikoli na kvalitě systému, který považuji za podružný.
(Btw. ta věta "hráči přestanou používat některá pravidla" mi silně připomíná obhajoby DrD - každý systém je skvělý, když ho vypusíš a soustředíš se jen na inspirativní fluff, ze kterého sis dokázal vytvořit různé zajímavé prvky :-))
Problém je ale se systémy, kde žádný fluff buď není, nebo tam je, ale je hrozný a nepoužielný (DnD4e)
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Quentin »

ilgir píše:Problém je ale se systémy, kde žádný fluff buď není, nebo tam je, ale je hrozný a nepoužielný (DnD4e)
Ještě zapomínáš na lidi, kteří od pravidel očekávají, mno, pravidla. Fluff si vezmeme odjinud (filmy, knihy) nebo si něco cool vymyslíme. Vyladěnej systém si ale doma na koleni jen tak nenapíšem.

BTW když by tu byl nějakej úchyl a fakt chtěl hrat dnd-like dingeonpunk, tak pro něj fluff z dnd nebude hrozný a nepoužitelný.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od ilgir »

Nezapomněl, Quentine - smysl mého postu bylo vysvětlit Jersonovi můj subjektivní postoj k DrD+. Není snad třeba dodávat, že to všechno platí jen pro mě.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Quentin »

Chápu. 4e má k dokonalosti daleko, ale mám zvyk jí bránit, když je pomlouvaná neprávem. Omlouvám se.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Jerson »

ilgir píše:Jak už jsem ale řekl, mé vysoké hodnocení se zakládá na mých osobních preferencích, nikoli na kvalitě systému, který považuji za podružný.
Ilgire, tady bude tedy problém - většinou se s lidmi bavím na téma "pravidla DrD+ ve smyslu systém a tedy mechaniky jsou na houby a špatné a neznám člověk, kterému by se dlouhodobě líbily. O fluffu se nebavím, ten mně nevyhovuje, ale mnoha lidem ano a nijak mi to žíly netrhá.

Takže ty máš sice rád Pluska jako celek a hodnotíš je vysoko, ale nic to nemění na mém tvrzení, že ti jejich systém nepřijde nijak dobrý a nepoužíváš ho. (Btw. a co popis astrálního světa, vazeb a všech těch různých entit, to se ti také líbí? Protože pokud ne, tak už jsou to jen kousky fluffu - co si pamatuju, tak fluff třeba u čaroděje jsi nijak vysoce nehodnotil.)
Uživatelský avatar
skew
Příspěvky: 2519
Registrován: 30. 1. 2008, 18:25
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od skew »

Teď jsem si vzpomněl, že u čaroděje, jak se mi nelíbil, tak hustý mi přišlo to jeho counterování, invertování a přesměrovávání kouzel. Takovej magickej duel mi přišel děsně cool, ale asi na to člověk nenarazí moc často.
Where thou'rt cut off upon thy neck, kind brother, the falling of one head lifts up another.

I know this, which I never learnt in schools, the world's divided into knaves and fools.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od ilgir »

(Btw. a co popis astrálního světa, vazeb a všech těch různých entit, to se ti také líbí? Protože pokud ne, tak už jsou to jen kousky fluffu - co si pamatuju, tak fluff třeba u čaroděje jsi nijak vysoce nehodnotil.)
Astrální a duševní svět jsou na mě zbytečně složité (místy hlavně složitě popisované), ale za vyloženě špatné je nepovažuju. Popravdě ta idea je originální a propracovaná. Fluff u čaroděje byl velmi skromný a hlavně takový "dýendýčkovský" - proto se mi nelíbil. Přišlo mi, že čaroděj moc nesedí k tomu zbytku. Na druhou stranu doprovodný příběh byl výtečný.
Tvůj výraz "kousky fluffu" by se hodil spíš k DrDo, v DrD+ je toho fluffu obrovská hromada i po odečtení astrálního a duševního světa. Například jenom samotný hraničář je imho po stránce fluffu skvost (po stránce mechanik dost hrůza).
Dron
Příspěvky: 13
Registrován: 28. 6. 2010, 13:54

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Dron »

Jak to tady čtu, tak se furt nějak nemůžu dobrat toho, co si představujete pod pojmem "fluff". Může mi to někdo vysvětlit, prosím?
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Pieta »

Dron píše:Jak to tady čtu, tak se furt nějak nemůžu dobrat toho, co si představujete pod pojmem "fluff". Může mi to někdo vysvětlit, prosím?
Nepravidlová část pravidel. Popisy povolání, světa, potvor, společnosti, metafyziky vesmíru.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Dron
Příspěvky: 13
Registrován: 28. 6. 2010, 13:54

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Dron »

Pieta píše:Nepravidlová část pravidel. Popisy povolání, světa, potvor, společnosti, metafyziky vesmíru.
Ááaha, proto mi to nesedělo. Popisy povolání, světa a společnosti jsem z toho tak nějak vyvodil.
Ale už popisy potvor jsou na rozhraní - především proto, že samotná čísla potvoru neudělají. Popisy jsou pro ně extrémně důležité, aby se nestalo, že se v deštném pralese objeví bílý (ledový) drak apod.

Ale metafyzika vesmíru je důležitá součást pravidel - osobně ji beru za pevnej základní kámen, na kterým pravidla stojí. Především proto, že dobře popsaná metafyzika světa v podstatě sama o sobě dává světu pravidla, jak funguje. Pravidla pro boj, dovednosti atd. je jen "slovně" popisují. Rozhodně bych ji tedy mezi "fluff" neřadil!
Z tohoto důvodu si osobně také o DrD+ - resp. o PPJ pravidlech myslím, že je to systém zpracovaný na dost dobré a vysoké úrovni. Vycházeje totiž z toho popisu světa (a především jeho vazebních a psychických a duševních rovin) si totiž můžete dotvářet pravidla a povolání dle libosti, aniž byste fungování celého DrD+ narušili.
Samozřejmě, pokud to někdo zamítne jako zbytečně komplikované a nezajímavé a navíc se pustí do úprav schopností, dojde tam, kam běžně docházeli hráči DrD - k laserovým mečům, samopalům a dalším extrémům...
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Jerson »

Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě Plus“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti