[článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Oficiální diskuze o Dračím doupěti Plus.

Moderátor: Bouchi

Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

[článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od RPG Fórum »

V 17. čísle Drakkaru vyšel ilgirův rozbor Dračího doupěte plus. Je to vlastně taková recenze, jenom delší a důslednější :wink:

Tato diskuze je prostor pro vaše reakce a komentáře k recenzi.
ilgir píše:Dračí Doupě Plus už je tu s námi pět let. Téměř každý, kdo se s ním setkal, si ho nějak ohodnotil a zaškatulkoval. Dobrá hra s mnoha taktickými možnostmi, nebo přesložitělá a nefungující slátanina? Hra nabízející stylové prostředí vhodné do většiny fantasy settingů, nebo nepoužitelný výplod potácející se ve schizofrenii mezi kompletním settingem a flexibilními pravidly? Pojďme se na Dračí Doupě Plus podívat očima člověka, který je hrál od jeho vydání a kromě něho zná mnoho iných RPG rozličných rozsahů a zaměření.
:arrow? Odkaz na článek
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Bouchi »

Jarilo píše:Našel jsem si webovky autora, kde je i velký počet ukázek právě těch ilustrací z bestiáře.

Nelíbí =).
Muzes byt trochu konkretnejsi? Tj. proc se ti nelibi a co a nich povazujes za nekvalitni?
Obrázek
Uživatelský avatar
Jarilo
Příspěvky: 1101
Registrován: 5. 6. 2009, 00:49
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Jarilo »

Jsem laik, tak to, prosím, ber se rezervou =).

A hlavně - jsou to jen mé subjektivní názory.

U velké části ilustrací se mi nelíbí zejména forma prezentování obsahu, tedy aby to bylo srozumitelnější - to jak jsou dané nestvůry zobrazené. Třebas dvou hlavý obr, co hraje šachy. Nehledě, že to je IMHO prostě zarostlej chlap s douvma hlavama co má na sobě nějaký starořecký rouno =).

Pak minotaur - nejspíš to má být "minotauřice" =), ale ten obrázek je v mých očích prostě "strašně ošklivý, nepřitažlivý,...".

Kdyžtak procházím ty jednotlivá monstra, tak celkové pojetí bestií pro DrD+ mi přijde takové nemastné, neslané. Kyklop, Mluvka, což je prostě socha Davida....Inspirace ve starořeckých bájích mi rozhodně nevadí, ale tady to je takové...Nehezké.

V některých případech - třebas u Mantikory - to IMHO bylo na dobré cestě, kresba na mě působí velmi dobrým dojmem, ale hlava to zabije. To je fakt nepochopitelný, vůbec mi tam k tomu mohutnému tělu nesedí. Škoda.

Taky mi vadí občas dost okatá snaha o originalitu u některých monster - Zlativka, Astrální běžci, Mentální krysi či Mask. Nějak mě to nevzalo. Mám ohromně rád originální nápady a neobvyklé rasy (Mievelle a jeho Kaktusíci, Cheprijky či Vodaňajové..) ale tady mě to vůbec neoslovilo, nerozproudilo fantasii atp.

No prostě po shlédnutí těch ilustrací a přečtení toho mála, co je v PPJ, nemám vůbec chuť Bestiář otevřít. A pro zběžném přečtení něčeho z Kněze, Hraničáře a PPJ ani ostatní knížky pluska.

Ale jak jsem již napsal - subjektivní názor. S tím se nepohne a ani to není třeba =).

Aby to nevypadalo, že jen kritizuju Altaří produkty a když už se tu řeší ilustrace - obálky Asterionu jsou boží. Ty se mě snad líbily všechny :clap: .
Hry hraju a ještě radši dělám - doma i v práci.
Uživatelský avatar
Gran
Váš Astrální Brácha .)
Příspěvky: 1904
Registrován: 15. 8. 2006, 12:36
Bydliště: Praha

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Gran »

Bestiář jako knížku jsem sice neviděl, ale co se ostatních knížek týče, tak se mi ilustrace na pár výjimek líbily všechny. =) (mám edici A) Pardon za OT. ;)
It's Alive!
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Bouchi »

Jarilo píše:U velké části ilustrací se mi nelíbí zejména forma prezentování obsahu
A nemyslis, ze je trochu divne hodnotit formu prezentovani obsahu bez znalosti toho obsahu? Tj. toho, jak jsou ty bytosti posany? Ty ilustrace totiz vznikaly za prubezne pomerne intenzivni spoluprace s Erricem (autor textu), takze mnohdy vystihuji nejakou situaci primo v textu nadhozenou.
Minotaurice holt neni zrovna krasavice, to tak minotaurice (aspon tedy z pohledu DrD+ bestiare) zkratka byvaji.
Jarilo píše:Taky mi vadí občas dost okatá snaha o originalitu u některých monster
To jsem nejak nepochopil. V cem je okata? Mohl bys uvest nejaky priklad "neokate" snahy o originalitu? (BTW, o mentalni kryse se pise v prirucce theurga, cili ta se do bestiare dostala celkem prirozene.)
Obrázek
Uživatelský avatar
Jarilo
Příspěvky: 1101
Registrován: 5. 6. 2009, 00:49
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Jarilo »

Bouchi:
A nemyslis, ze je trochu divne hodnotit formu prezentovani obsahu bez znalosti toho obsahu?
Psal jsem, že se mi nelíbí to, jak jsou daná monstra zobrazovaná - prezentovaná. Pokud vidím dvouhlavého obra, jak sedí za stolem v nějaké místnosti s knihovnou a hraje šachy, samozřejmě mě napadne, že v rámci daného světa / pravidel jsou dovuhlaví obři chápáni jako bytosti, co žijí poměrně civilizovaně, vypadají jako přerostlí a zarostlí lidé s dvěma hlavama a hrajou rádi šachy (proč jinak, by je ilustrátor takto zobrazil?).

To se mi absolutně nelíbí (možná jsem si to vyložil špatně, ale ta ilustrace mi to evokuje a IMHO je důležité, co Ilustrace evokují ve čtenáři) a nemám už ani důvod to nějak dál zkoumat, protože vidím ošklivé ilustrace bytostí, které jsou podle všeho pojmuty dosti odlišně, než jsem zvyklý či se mi líbí a jsem ochotný akceptovat.

To samé ta minotauří žena. Jak jsi sám potvrdil, ve světě DrD+ jsou ošklivé. To se mi nelíbí. Další bod dolů. A tak dále a tak dále...

Mě se právě nelíbí ani obsah Plusek. DrD+ jako celek mě přílišně neoslovilo, obecně nemám rád meta herní světy (tedy to, co je popisováno jak v pluskách tak třeba v DnD).

Preferuji buď systém universální bez jakéhokoliv settingu, což chápu, že je zejména v rámci fantasy, kde chci mít magii, poměrně složité (neboť ta se většinou váže k nějakým reáliím a zákonitostem toho kterého světa), případně mám rád systémy přímo vázané na herní světy (jako kdyby původní pravidla DnD vyšla souběžně se Zapomenutými říšemi a byla určená právě pro hraní v tomto světě). To mezi tím - což je právě případ DrD+ pokud sem to dobře pochopil (je možné, že ne), se mi nelíbí.


ad okatá snaha o originalitu - Uznávám, použil jsem vysloveně špatný termín (sypu si popel na hlavu, omlouvám se), ale napsat rovnou nevkusná a chabá mi přišlo moc ošklivé =). Budiž - podle mě nevkusná a chabá snaha o originalitu.

Asi to nedokážu dost dobře popsat a vysvětlit, ale to mě osobně nějak nevadí, protože já sebe chápu a pokud tento můj pokus nezabere - vzdám to a Tobě to musí stačit =).

Ledník či Sirit třebas. Nelíbí se mi ilustrace. Přečetl jsem si jejich popis atd. - nelíbí, nezajímavé. Prostě jakýsi lední skřítek, co se může zneviditelnit, případně malé cosi, co se přisává na své hostitele. Mě osobně to prostě přijde suché, nezajímavé. Přečti si třebas popis Kaktusíků či Psychomůr. To má grády, nepotřebuji k tomu žádný popis ve stylu encyklopedie,fantasie pracuje sama. Nebo původní DnD bytosti - beholdeři, mindflyeři atd. Ano, to přišlo před 40 lety, dneska je to o dost těžší, přijít s něčím originálním, zajímavým a pěkným.

Ale jde to (zase ten Mieville to potvrzuje), jen to stojí víc úsilí, času a třebas právě i peněz na najmutí schopných a kvalitních ilustrátorů. Pokud přichází nápady jako Sirit, Ledník atp. je lepší zůstat u klasiky - skřeti, orci, kostlivci a držet se klišé, které by IMHO nebylo vůbec na škodu.

Určitě se tam najdou dobré nápady (Vzluha, ale Psychomůry se mě líbí více a nejsou z astrálního světa =)), ale je jich poskrovnu.

Jinak vše v dobrém, neberu tohle jako nějakou vyostřenou diskuzi (což Ty určitě také ne, ale rád se usjistím), jen se snažím vysvětlit můj názor, který ale v podstatě v globálu nemá velkou (spíš nemá žádnou) hodnotu. Ale od toho přece RPGF je, abych se mohl vyjádřit a kapku si zatapetovat =).
Hry hraju a ještě radši dělám - doma i v práci.
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Bouchi »

Jarilo píše:jen to stojí víc úsilí, času a třebas právě i peněz na najmutí schopných a kvalitních ilustrátorů.
Jenze pripominka ke kvalite od tebe zaznela jedina - hlava mantikory. To, ze jsou nektere bytosti autorem textu pojaty odlisne, nez by se ti libilo (anebo ti prijdou z hlediska origianlity nezajimave), a ilustrace odpovidaji textu, prece s kvalitou ilustraci nijak nesouvisi.
Obrázek
Uživatelský avatar
Jarilo
Příspěvky: 1101
Registrován: 5. 6. 2009, 00:49
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Jarilo »

Připomínka o kvalitě k mantikoře byla ve smyslu, že právě ta mantikora se mi, až na tu nepochopitelnou hlavu, líbí. Ostatní ilustraci v drtivé většině ně = nepřijdou mi kvalitní. Ani vizuálně, ani tím, co (originální bytosti) a jak (odklon od mých představ atd.) prezentují.

To, že je třebas Minotauřice ošklivá - ok. Mě se to nelíbí, že jsou tak pojaté, ale věřím, že kdyby někdo tu ošklivou minotauřici nakreslil kvalitně (rozuměj tak, jak by se mě líbilo), tak bych řekl ok - nelíbí se mi představa ošklivé minotauřice, ale ta kresba je kvalitní.

Na druhou stranu já jakožto laik bych to říct asi nedokázal, neb moje laické hodnocení závisí na obsahu ilustrace více než na její formě. Rozuměj, nedokážu se odprostit od obsahu a zaměřit se jen na formu, která může být bezesporu kvalitní, ale mě ji zastiňuje ten obsah (mistrovsky nakreslená ilustrace znázorňující chlapa, co znásilňuje ženu se mi nikdy nebude líbit, nehledě na to, že autora budu považovat přinejmenším za mentálně vyšinutého a zralého na ústav).
Hry hraju a ještě radši dělám - doma i v práci.
Uživatelský avatar
Gran
Váš Astrální Brácha .)
Příspěvky: 1904
Registrován: 15. 8. 2006, 12:36
Bydliště: Praha

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Gran »

Pokud se ti nelíbí ilustrace proto, že zobrazují potvory, _které_ se ti nelíbí, pak to jsou nekvalitní potvory, ne nekvalitní ilustrace. (když už) ;)
It's Alive!
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Bouchi »

Jarilo: OK, beru ze pouzivas pojem "nekvalitni" velmi neobvyklym zpusobem ("nekvalitni = nelibi se mi"), pak se ale nediv, kdyz ti ostatni nebudou rozumet.
To je asi jako kdybys rekl "ten syr/salam/whatever mi nechutna, tudiz je nekvalitni".
Obrázek
Uživatelský avatar
Jarilo
Příspěvky: 1101
Registrován: 5. 6. 2009, 00:49
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Jarilo »

Bouchi:

Já si myslím, že můžu říct "ta ilustrace se mi nelíbí, tudíž mě osobně (vždycky jsem psal, že jsou to mé subjektivní názory) přijde nekvalitní"

Pro mě totiž kvalita ilustrace vychází (jak jsem již řekl) z toho, zda se mi líbí, zda to, co zobrazuje se mi líbí atd.

Nikdy bych neřekl (a doufám, že jsem neřekl ani nenapsal, pokud ano - omlouvám se a nemyslel sem to tak) "Nelíbí se mi to, je to nekvalitní." Já tvrdím "Nelíbí se mi to, pro mě to není kvalitní." A tam je zásadní rozdíl v tom pro mě.
Nikomu neberu, že jemu to kvalitní přijde (a třebas se mu to zároveň nelíbí).

Ale už je to fakt strašně o slovíčkaření a myslím si, že je to docela zbytečné.


Gran: Nepochopil jsi mě, ale to nevadí. Jen bleskově - minotaury mám rád, ale ta minotauřice se mi nelíbí. Mantikory mám rád, ale tamta se mi nelíbí (kvůli té hlavě), atd. atd. Ledník se mi pravda jako monstrum nelíbí a zároveň to není ani IMHO kvalitní ilustrace =).

edit - jak to zpětně čtu, je to docela zábava :D Už bych to nechal být - Prostě mi DrD+ přijde celkově nekvalitní, toleruju všechny, kteří si myslí opak nebo cokoliv mezi tím a je to =).
Hry hraju a ještě radši dělám - doma i v práci.
Uživatelský avatar
Dileptor
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 4. 2009, 20:23

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Dileptor »

Kvalita ilustrací pluskového bestiáře mi přijde naprosto dostačující. Jsem rád vůbec za nějaké ilustrace.
Obsah je také vesměs kvalitní, ikdyž měl bych výhrady k některým výstředním nestvůrám jako např: Mask, Duch obrazu, Koheři, Scintila, Smůla, Thorax, Loutka, Mluvka...a další...prostě vlastně všechny takové výstřední nestvůry o nichž nikdo nikdy neslyšel ( tedy alespoň já ne :) ). Ocenil bych spíše klasičtější nestvůry. Jelikož hrajeme na Asterionu, tak využijeme pouze zvířecí část celého bestiáře a všechno ostatní pro nás vlastně nemá smysl...ale to už je jiná věc
Obrázek
Zakova družina
Uživatelský avatar
Gran
Váš Astrální Brácha .)
Příspěvky: 1904
Registrován: 15. 8. 2006, 12:36
Bydliště: Praha

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Gran »

Jarilo: Jenže když se ti nelíbí minotauřice proto, že je ošklivá a ona je ošklivá proto, že minotauřice jsou v DrD+ ošklivé, tak se ti nelíbí ta potvora... ano, taky se ti nelíbí ta ilustrace (na základě toho, že se ti nelíbí to, co ztvárňuje), ale to zní nedělá nekvalitní ilustraci (protože kvalitní ilustrace zobrazuje to, co má... třeba kdyby ta ilustrace byla nekvalitní, tak by se ti líbila ;P). Ale to slovíčkaříme, radši mi ani neodepisuj. ;P
It's Alive!
Uživatelský avatar
Fery
Příspěvky: 100
Registrován: 14. 1. 2010, 17:27

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Fery »

Tak jsem si řekl že se podívám co se tu děje na 40 stránkách.
Jarilo píše: No prostě po shlédnutí těch ilustrací a přečtení toho mála, co je v PPJ, nemám vůbec chuť Bestiář otevřít. A pro zběžném přečtení něčeho z Kněze, Hraničáře a PPJ ani ostatní knížky pluska.
Takže vy pluska nehrajete, pokud to chápu ani jste je nepřečetl celé. Každý má právo si postěžovat, jen nechápu čeho chcete dosáhnout. Ano může se tu někdo omluvit, že ho mrzí, že se Vám ilustrace nelibí, ale lidem se nelze zavděčit všem. Mě se také některé ilustrace nelibí, trochu odbočím, ale třeba ty co jsou v Bestiaři modulu Nemrtvý a Světlonoši (Asterion) jsou pro mě naprosto nestravitelné, ale pro hráče jsou ilustrace hotový poklad. Každý obrázek nahradí nejméně 100 slov. Osobně jsem tak rád, za každý obrázek, každou mapu s kterou si dá někdo práci.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Quentin »

Fery: Hej, to čumim. Mě přišli zrovna ilustrace z Nemrvých a Světlonošů jako ty nejlepší, co jsem v českých počinech viděl :) Nebo si to s něčím pletu. Kreslil to ten týpek, co ilustroval drd1.6 experty, nebo ne?
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Fery
Příspěvky: 100
Registrován: 14. 1. 2010, 17:27

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Fery »

Quentin píše:Fery: Hej, to čumim. Mě přišli zrovna ilustrace z Nemrvých a Světlonošů jako ty nejlepší, co jsem v českých počinech viděl :) Nebo si to s něčím pletu. Kreslil to ten týpek, co ilustroval drd1.6 experty, nebo ne?
Tady je vidět, že se každému libí něco jiného. Nejsem grafik ani nějaký umělecký kritik, jen subjektivně říkám co si myslím.
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě Plus“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů