[článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Oficiální diskuze o Dračím doupěti Plus.

Moderátor: Bouchi

Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

[článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od RPG Fórum »

V 17. čísle Drakkaru vyšel ilgirův rozbor Dračího doupěte plus. Je to vlastně taková recenze, jenom delší a důslednější :wink:

Tato diskuze je prostor pro vaše reakce a komentáře k recenzi.
ilgir píše:Dračí Doupě Plus už je tu s námi pět let. Téměř každý, kdo se s ním setkal, si ho nějak ohodnotil a zaškatulkoval. Dobrá hra s mnoha taktickými možnostmi, nebo přesložitělá a nefungující slátanina? Hra nabízející stylové prostředí vhodné do většiny fantasy settingů, nebo nepoužitelný výplod potácející se ve schizofrenii mezi kompletním settingem a flexibilními pravidly? Pojďme se na Dračí Doupě Plus podívat očima člověka, který je hrál od jeho vydání a kromě něho zná mnoho iných RPG rozličných rozsahů a zaměření.
:arrow? Odkaz na článek
18899991725 3
Příspěvky: 35
Registrován: 30. 3. 2010, 10:23
Bydliště: Mělník

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od 18899991725 3 »

jefri1241 píše:
skús dať preč hráčov, a nech zostane len PJ, zistíš že jeho svet jeho princípy a jeho moc je úplne na hovno. Treba si uvedomiť že príbeh sa tvorí spoločne s hráčmi a nie len PJ a jeho svet.
hmm. Hrát to jako playerless rpg :think: $lol$
Je to všechno pravda, tak to doopravdy tehdááá bylo!
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Jerson »

RemusRomullus píše:Hlavně nerozjíždět další kolo debaty na stejné téma;-)
Jak vidíš, jsou lidé, kteří se domnívají, že RPG se má hrát stylem, který se prosazoval před dvaceti lety, a z toho pak vyplývají stále se opakující debaty na téma "Pravidla jsou dobrá, protože si je můžu upravit nebo ignorovat." V jakémkoliv jiném druhu zábavy by to neprošlo, ale v RPG se takový nesmyslný přístup stále drží.
RemusRomullus
Příspěvky: 126
Registrován: 28. 1. 2010, 14:05

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od RemusRomullus »

Jerson píše:
RemusRomullus píše:Hlavně nerozjíždět další kolo debaty na stejné téma;-)
Jak vidíš, jsou lidé, kteří se domnívají, že RPG se má hrát stylem, který se prosazoval před dvaceti lety, a z toho pak vyplývají stále se opakující debaty na téma "Pravidla jsou dobrá, protože si je můžu upravit nebo ignorovat." V jakémkoliv jiném druhu zábavy by to neprošlo, ale v RPG se takový nesmyslný přístup stále drží.
Jersone, nech toho, ty úmyslně provokuješ, abys mohl tepat do dalších lidí, kterí se neúčastnili předchozích 40 stran...;-).

Ano, příběh tvoří všichni přítomní hře(tzn. PJ + hráči). Ano, pravidla jsou dobrá, protože se dají upravovat. Protože ten tvůj system, jehož zkratku si nepamatuju taky prošel dlouhým vývojem. Pluska maji tu zásadní nevýhodu, že všichni hrají druhou edici. Takže oficiální úprava vyšla vlastně jedna a zbytek uprav a debugerských aktivit je na hráčích. Takže zatímco tvoje úpravy dělali autoři, tak pluskové úpravy dělají sami hráči(protože autoři už nedělají nic).
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Jerson »

Samozřejmě, když slyším "Svět patří PJjovi" nebo dokonce "PJ má vždy pravdu", otvírá se mi krumpáč v kapse, protože dotyční to obvykle myslí vážně. A shodit názory ostatních stylem "pokud tohle neuznáváte, jste banda munchkinů" je určitě velmi dobrý přístup k diskusi.

Stejně tak rozdíl mezi "Pravidla se dají upravovat" a "pravidla se musí upravovat" (ve smyslu "pravidla si upraví většina skupin, aby jim vyhovovala") je dost značný. Stejně tak "většina věcí se dá řešit bez pravidel" naprosto jasně ukazuje na rozdíl v myšlení - většina z nás obvykle ví, že pravidla nepotřebuje a každou situaci. Ale jen hráči DrD argumentují stylem, jako by to byl relevantní argument v otázce "Jaká jsou pravidla, když je chci použít?"

Co jsem viděl do zákulisí tvorby Plusek, tak vzniklo několik verzí a jednotlivé mechaniky se předělávaly v docela veljkém časovém rozpětí. Nevím, o jaké "druhé edici" mluvíš, pokud ím, tak vyšla edice s opravenými chybami, ale stejným číslem (tedy edice 1.něco je i v dalším vydání edice 1.něco).

Btw. to že autoři Plusek s nimi následně nechtějí mít nic společného, takže úpravy musí dělat hráči považuješ za výhodu? Ne že by mě to překvapovalo, jen se ujišťuju.
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Bouchi »

Jerson píše:Btw. to že autoři Plusek s nimi následně nechtějí mít nic společného, takže úpravy musí dělat hráči považuješ za výhodu? Ne že by mě to překvapovalo, jen se ujišťuju.
Jersone, autori Plusek byli v dobe jejich vyvoje povetsinou studenti VS. Kolik z nich myslis, ze by bylo ochotno se zavazat, ze budou Pluskam po dobu minimalne peti let od vydani poskytovat support? (Ja bych na jejich miste do nejakeho takoveho zavazku sel maximalne tak na dva roky a moznosti prodluzovani. Ty jsi mel uprostred studia dostatecnou predstavu, co s tebou bude za pet let?)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Jerson »

Bouchi píše:Ty jsi mel uprostred studia dostatecnou predstavu, co s tebou bude za pet let?)
Já tu představu nemám ani teď, ale svému výtvoru poskytuju podporu i po osmi letech. Ale měl jsem namysli něco jiného - autoři asi ani nechodí na diskusní fora o DrD+. A nechodili na ně ani po vydání. Prostě mi tvorba Plusek přišlo jako "vytvoř a zapomeň" - člověk udělá práci, která ho netěší a je rád, že se jí zbavil. I když vzhledem k množství lidí, kteří se na tvorbě Plusek vystřídali a předělávání jednotlivých částí se ani moc nedivím. Taky by se mi nechtělo poskytovat podporu takovému výtvoru. Docela by mě zajímalo, kolik z tvůrců Plusek podle nich hraje nebo hrálo :-)

Btw. když jsi na lince, už sis přečetl moje pravidla?
ssq

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od ssq »

Kdyz uz jsem se tady na tomto foru vyskytl, tak muzu za sebe rict, ze s rozborem DrD+ zcela souhlasim.

Jerson: Nedoporucuji ti pluska hrat, ale jestli mas rad fantasy, tak prectenim prirucek rozhodne nic nezkazis. Teda pokud jsi to uz neudelal :-)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Jerson »

Já si právě Pluska už přečetl a i přes svou nechuť k fantasy jsem byl ochoten je vyzkoušet - nicméně nenašel jsem hráče a jako hráč jsem si zkusil jen jednu ukázkovou hru prakticky bez pravidel.
Uživatelský avatar
Jarilo
Příspěvky: 1101
Registrován: 5. 6. 2009, 00:49
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Jarilo »

Díky Ilgirovi se teď ke mě dostala příručka Kněze a Hraničáře plus příručka PJ.

Nešlo mi o zkoumání pravidel a mechanik, slyšel jsem a četl dost, aby mě to od podrobnějšího pročítání dostatečně odradilo. Spíš jsem se zaměřil na layout příruček, ilustrace v bestiáři atd.

Bohužel výsledek je IMHO dost odpudivý, hezké ilustrace jsou na oblákách příruček (dělal je všechny Spáčil?), ale ty uvnitř knihy jsou na tom s kvalitou už bídně. Bestiář raději nebudu ani komentovat.

Zkoušel jsem si pročíst pár kapitol (náhodně vybraných, případně těch, jejichž název mě zaujal) a přijde mi to takové nemastné neslané. Takže jsem docela rád, že mě Pluska v době jejich vydání minula.

Samozřejmě to je můj subjektivní názor a respektuju ty, kteří mají Pluska rádi a příručky se jim líbí.

Jinak Ilgirovo článek jsem celý přečetl (už dříve) a velmi se mi líbí. Mít před koupí nějakého staršího produktu k dispozici takovéto čtení pokaždé, byl by to luxus.
Hry hraju a ještě radši dělám - doma i v práci.
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Bouchi »

Jarilo píše:hezké ilustrace jsou na oblákách příruček (dělal je všechny Spáčil?), ale ty uvnitř knihy jsou na tom s kvalitou už bídně.
Kdo delal obalky a ilustrace se v prirucce doctes. Nicmene by me zajimalo, jake mas konkretni vyhrady k ilustracim Martiny Zrostlikove (tedy pokud mas k dispozici prirucku edice B).
Obrázek
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od ilgir »

Jarilo: K těm ilustracím - na DrD+ se podílelo několik ilustrátorů. Nejlepší ilustrace jsou imho v příručce Bojovník/Čaroděj, Theurg/Zloděj taky ujde, hraničář se mně osobně líbí velmi a kněz je děs. 8) V příručce pro hráče kvalita kolísá, PPJ už si nepamatuju.
Bestiář je samostatná kniha (v PPJ je jen pár potvor) a řeknu to asi takhle: Vzhledem k tomu, kolik peněz dostal autor, jsou ty obrázky sakra dobré.

EDIT: Bouchi: V další edici jste měnili ilustrace?
Uživatelský avatar
Jarilo
Příspěvky: 1101
Registrován: 5. 6. 2009, 00:49
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Jarilo »

Bouchi: Já vím, ale nemám je teď u sebe a koukal jsem se na jméno u PPJ, tam je Spáčil, což je můj oblíbený ilustrátor (zejména u scifi), u ostatních nevím.

Jinak to je postě o subjektivním dojmu, který je ovlivněný celkovou atmosférou těch příruček. Mě se prostě vnitřek nelíbí a jako laik k tomu nemám co víc říct =).

Tím "bestiářem" jsem myslel jen ty příšery v PPJ, mě se jich tam zdálo být nějak málo. Bestiář jako takový jsem neviděl.
Hry hraju a ještě radši dělám - doma i v práci.
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Bouchi »

ilgir: Jo, v edici B se delaly pro hranicare a kneze nove ilustrace, prave proto ze knez byl prevazne desny (ale horici katedrala na strane 63 je IMHO hodne pekna), a chteli jsme aby kazdou dvojprirucku ilustroval jeden clovek (coz se u H-K edice A nepovedlo), takze se menil i hranicar.

Jarilo: Zda se tedy, ze jsi nahlizel do edice A. Tudiz se nedivim, ze se ti ilustrace nelibily, zejmena mas-li na mysli hlavne kneze.
Obrázek
Uživatelský avatar
Jarilo
Příspěvky: 1101
Registrován: 5. 6. 2009, 00:49
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Jarilo »

Bouchi: Díky za upřesnění. Já si to co mám teď doma zkusím ještě přes víkend víc projít a případně si od Ilgira vyžádám další knížky =).
Hry hraju a ještě radši dělám - doma i v práci.
Uživatelský avatar
Jarilo
Příspěvky: 1101
Registrován: 5. 6. 2009, 00:49
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Jarilo »

Bestiář je samostatná kniha (v PPJ je jen pár potvor) a řeknu to asi takhle: Vzhledem k tomu, kolik peněz dostal autor, jsou ty obrázky sakra dobré.
Přemýšlel jsem jestli se k tomu vracet, ale nakonec teda jen krátce =).

Našel jsem si webovky autora, kde je i velký počet ukázek právě těch ilustrací z bestiáře.

Nelíbí =).

Chápu, že peněz za to asi neměl dost a já v podstatě nekritizuji toho ilsutrátora, nebo to je také o subjektivním vkusu a líbivosti. Ale pokud bych se měl chovat jako ignorantský (=většinový) konzument, co si DrD + Bestiář koupí, tak mě je úplně šuma fuk, že ilustrátor dostal málo peněz a proto ty ilustrace nejsou barevné a tak kvalitní, jak bych si představoval. To je samozřejmě problém vydavatele, že do toho ty peníze nemohl vrazit.

Ale já takový nejsem =), takže to prostě vemu jako fakt, že to dneska bez peněz nebo velkého nadšení (SoTE, SS) nejde a mám (zatím) smůlu.

Z tohohle pohledu se moc těším na DrD II, které mi svým celkovým zpracováním, včetně layoutu knihy (na základě dostupných informací) připadá, jako velmi dobře vyladěné dílo (ilustrace a celková atmosféra knihy odpovídající obsahu). Ale nechme se překvapit. Přeju mu to =).
Hry hraju a ještě radši dělám - doma i v práci.
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě Plus“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů