[článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Oficiální diskuze o Dračím doupěti Plus.

Moderátor: Bouchi

Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

[článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od RPG Fórum »

V 17. čísle Drakkaru vyšel ilgirův rozbor Dračího doupěte plus. Je to vlastně taková recenze, jenom delší a důslednější :wink:

Tato diskuze je prostor pro vaše reakce a komentáře k recenzi.
ilgir píše:Dračí Doupě Plus už je tu s námi pět let. Téměř každý, kdo se s ním setkal, si ho nějak ohodnotil a zaškatulkoval. Dobrá hra s mnoha taktickými možnostmi, nebo přesložitělá a nefungující slátanina? Hra nabízející stylové prostředí vhodné do většiny fantasy settingů, nebo nepoužitelný výplod potácející se ve schizofrenii mezi kompletním settingem a flexibilními pravidly? Pojďme se na Dračí Doupě Plus podívat očima člověka, který je hrál od jeho vydání a kromě něho zná mnoho iných RPG rozličných rozsahů a zaměření.
:arrow? Odkaz na článek
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od PetrH »

Musim vyjadrit obdiv Ilgirovi, ze to vazne cele rpecetl, me to lakalo, cekal jsme na recenzi, ale dost me to odradilo, pocitani a prepocty pres tabulky, to fakt asi neee...
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Markus »

Skvělá recenze, díky moc. Sám jsem DrD+ nikdy nečetl a byl jsem právě zvědav, jestli je stejně komplikované jako staré DrD, nebo jestli to napravili. Myslím, že odpověď už znám :)

Čistě ze zvědavosti by se mi líbilo více příkladů, třeba typických pravidel pro různá povolání, atd... ale chápu, že není možné je narvat do recenze. Čistě náhodou ti asi po přípravě recenze nezbyl papír popsaný různými citacemi z knih, které jsi nevyužil, co? Protože jestli ano, je to ideální kandidát na přeposlání do diskuze.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od ilgir »

Díky za reakce.
Musim vyjadrit obdiv Ilgirovi, ze to vazne cele rpecetl,
Já jsem to nejen celé přečetl, ale i dost dlouho podle toho hrál. Jako z DrD se na Pluska přecházelo docela dobře, Pluska opravdu řešila spoustu věcí, které mě na DrD štvaly. Ale teď už bych do toho nešel. Kdyby mi dal někdo do ruky příručky srovnatelné složitosti, děkuji nechci...
Čistě náhodou ti asi po přípravě recenze nezbyl papír popsaný různými citacemi z knih, které jsi nevyužil, co?
Je mi líto, nikoli. Já si poznámky nedělám skoro vůbec, píšu zvoleje.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Jerson »

Ilgire, když jsi měl před rokem přednášku o Pluskách, tak jsem si říkal, jak dlouho ti to ještě vydrží. Co vím, tak jsi popisoval různé potíže, aniž bys kritizoval, ale stejně jsem měl dojem, že ti přerůstají přes hlavu, protože je jich moc - ale hlavně ta zajímavost Plusek není tak velká. Teď už je mi jasné, že zajímavost tu a tam byla dobrá, ale "pohřbená pod tunou mechanik", jak jsi to několikrát napsal, a sám jsem měl z toho přesně ten samý dojem. Btw. přesně jsi vystihl mé pocity u hraničáře, čaroděje a theurga - hraničář se mi líbil, než jsem zjistil, že mechaniky pro zlepšení jsou účtařina, Theurga nepochopím, protože nerad počítám a čaroděj je jen o různých kouzlech a ničem jiném. I když tedy Pluska jsem vlastně nikdy nehrál, v té jedné hře s Romikem jsme pravdila použili asi dvakrát a to nám jen řekl "hoď si 2k6".
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Pieta »

Pěkné, taky jsem teprve doplňoval vědomosti o DrD+ a cítím se vcelku doplněn. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Bifi »

Ja som tiež spokojný. Niektoré zo schopností povolaní ma zaujali.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
jefri1241
Příspěvky: 221
Registrován: 13. 8. 2009, 17:00
Bydliště: nenapíšem

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od jefri1241 »

takže takto, Iligr to pekne skritizoval nekritickým tón, čo sa mi veľmi páči. DrD+ je v mojom ponímaní veľká kopa mechaník z ktorých vužívam len nepatrné množstvo. Napríklad to osvietnie,kontrast,sila svetla, to všetko som nikdy nepoužíval.
Ďalej, bojovník, je naozaj veľmi dobre prepracovaný oproti DrD (ja som aj v DrD obľuboval bojovníka a tak je tomu aj teraz pri DrD+). Avšak aj bojovník má veľmi výraznú chybu. Rytier zostane rytierom,Gladiator zostane gladiatorom. Myslím to tak že, je jedno čo si hráč zvolí, pri iných hrách, vždy to bude ten istí popis, tie isté základné schopnosti a veľmi podobné finti. Jedine čo nebude rovnaké je charakter.
Čarodeja som hral len jednu hru, vtedy som si povedal: "Ďakujem, už nikdy viac"
Hraničiar, je moja láska. Pretože reprezentuje moje myslenie a štíl života. Viem sa sním veľmi ľahko ztotožniť. Ale priznávam ta časť Mechaniky ma dosť nahnevali pretože často krát sa v popisu písalo veľmi veľa a v danej znalosti mechaniky bola ta schopnosť o hovne.
Kňaz, v mojom poňatí nie je zlí, ale na mňa je tam veľa oberajúceho času, kedy treba presne zahrať pri ovplyvňovaní a následne ešte hádzať pričom tie hodnoti musia byť dakedy dosť vysoké.
Zlodej, je moje druhé obľúbené povolanie, ani nie kvôli rôznim schopnostiam, ale kvôli jeho tajuplnosti pri kombinácii vhodních schopností. Skutočne aj mňa dosť hnevá fakt že si nemôžem niektoré schopnosti nalinkovať do papiera pretože musím mať iné ktoré ale vôbec nezapadajú do charakteru postavy a jeho minulosti. Avšak oproti DrD 1.6 je to povoalnie ktoré vie veľmi dobre zaujať a aj pobaviť.
Theurg je vo svojej podstate naozaj veľmi zaujímavé povolanie. Ale ako napísal Ilgir, ta zložitosť mechaník je až zarážajúca. Taktiež theurga som hral len raz ale oproti čarodejovi som si tam našiel obľúbené schopnosti v Duševnom svete. Vyvolávanie démonou a zostrojovanie kúziel nie je nič pre mňa.
ten rozvoj sistému by som moc nechválil. Pretože je fakt že je pokrokoví oproti DrD 1.6 ale neskvôr veľmi frustrujúci (z môjho pohľadu) Zo začiatku to ide pekne plynulo avšak akonáhle sa hráč dostane so svojou postavou na vyššiu úroveň (pre mňa 8-viac) tak skúsenosti pribívajú len veľmi pomaly. Neskvôr to musia byť hodini a hodini nahraté za týždeň aby sa postava dostala na vyššiu úroveň.
Čo sa tíka rozvoja rôznych povolaní ta klen u hraničiara ma hnevá že 90% rozdelovania schopností zostáva na PJ (a zas ten otrepaní fakt-PJ je vládca celej hry).
Beštiár ma dosť zaujel pretože sú tam pekné obrázky :P ale nie, tie obrázky samozrejme hrajú rolu pri opise PJ ale čo ma dakedy zaráža je konkrétne pri zvieratách. Niekedy sa totiž popis daného zvierata nezhoduje s tím ako by to malo byť v normálnom svete. Príklad. O vlkoch sa v hraničiarovi píše že sú to chladnokrvné šelmi ktoré využijú každú sokovu slabinu. S tím že využijú protivníkovu slabinu súhlaím ale s tím že sú to chladnokrvné šemli nie. Veď vlci sú plachejší pri stretu s človekom než pes a keď nemusia útočiť tak nič nerobia len tak si ležkajú vo svojom brlôžku.

Suma sumárum: DrD+ by som si už nekúpil, vyhodil som na to cca 55 eur ( okolo 1700 českých k.) a s odstupom času sa mi to vôbec neoplatilo. Avšak ako zdroj nápadou to je skutočne dobrá vec ako napísal Ilgir.
Tak toto sú moje dojmi z DrD+ a vo väčšine sa aj podobal s tími ilgirovimi.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od ShadoWWW »

Recenze se hodně povedla. Zcela s ní souhlasím. Snad jen bych podtrhl, že tvorba světa v PPJ je opravdu opruz.

Do další verze DrD+ (pokud vyjde) bych silně doporučil: Zachovat fluff, totálně překopat mechaniky do jednodušší a zábavnější formy a přidat hráčům víc pravomocí, nechat je víc rozhodovat.

A zpřehlednit design, aby se v nich jednodušeji nalezlo to, co člověk hledá. Jedno téma na jednom místě a ne část v PPH, část u povolání a část v PPJ a hledej si, kde to bylo...
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od PetrH »

mozna to bude asi rejpava, ale cekal jsme vicero kritiku ze v tomto drd (plus) koutku jako tomu je u starsiho bratricka, ale je videt, ze to zatim zadne vasne nevyprovokovalo...
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Pieta »

PetrH píše:mozna to bude asi rejpava, ale cekal jsme vicero kritiku ze v tomto drd (plus) koutku jako tomu je u starsiho bratricka, ale je videt, ze to zatim zadne vasne nevyprovokovalo...
Protože DrD jsme hráli všichni* a máme s ním svoje zkušenosti, zatímco DrD+ nikdo*.

* = až na konečné množství případů
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Jerson »

Tak nějak. DrD+ nemůžeme tak moc odsuzovat, protože ho nemáme zmáknuté.
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od zrzavec »

:clap: :clap: :clap:

Paráda, paráda a paráda.

DrD+ mám stále rád, ale hrát bych ho už nedokázal - jako náhražka tehdy vyzkoušených a mě známých systémů bylo ideální, ale postupem času mě pohřbilo právě složitostí mechanik a sem tam nutností opravovat...šlo to tak daleko, že jsem musel opravovat, opravovat a nezbýval čas na hraní. Následně jsem raději začal dělat vlastní zkomoleninu DrD+ a pak nepříliš plynule ale o to lépe přešel na DnD 4e, které splňuje všechno co potřebuji a není tak složité aby mi to rušilo...:(

takže i proto to nemůže moc emocí vyvolat - protože není kdo by za DrD+ vyloženě bojoval a prudil :)
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
Gran
Váš Astrální Brácha .)
Příspěvky: 1904
Registrován: 15. 8. 2006, 12:36
Bydliště: Praha

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Gran »

Velice dobrý článek.

Osobně ale musím obhájit Theurga - já to povolání prostě MILUJU. Pokud nejste na špatné straně Gaussovy křivky, tak by pro vás neměl být problém ho hrát - on jen působí složitě. Já jsem ho přečetl jedním dechem a fakt ho zbožňuju .)

Což už se nedá úplně říct o DrD+ - taky ho mám rád, ale asi jako RomiK, znova bych ho už asi moc nechtěl (max. nějaká "Theurgická dobrodružství" ;)). Sice jsem ještě na GameConu přemýšlel o tom, jak rozjíždím projekt "DrD+ v2", kde by se spousta věcí vylepšila, ale tak nějak jsem z toho sešel, když jsem si uvědomil, že mi to za to ani moc nestojí...

edit téměř o rok později: ...a nebo stojí? *mysteriózně*

edit po několika letech vývoje DrD+ 2.0: :DDD
Naposledy upravil(a) Gran dne 25. 1. 2014, 13:58, celkem upraveno 3 x.
It's Alive!
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od ilgir »

RemusRomullus píše:Chci se jenom zeptat, jestli autor "recenze" na DrD plus tu hru ihrál, nebo zda jenom vysfasoval příručky, aby si nastudoval roblematiku a něco o ní spáchal? Pokud je správně to druhé, tak potom chápu, že mu to příjde složité. Nebo je tu ještě možnost, že má za sebou pět tříd základky a pak mu opravdu může vzoreček 5 + 2 + 11 = ?? přijít složitý. Pět plus dva ještě dobrý...ale plus jedenáct, sakra, to asi budu muset sundat ponožky na nohou...

Osobně se věnuju hraní "plusek" cca od listopadu, což jsou asi tři měsíce. Uznávám, že matematický podklad theurga je...řekněme na úrovni střední školy, ale zbytek? Na všechno mi stačí jedna kostka(lepší když jsou dvě, ale i s jednouse to dá uházet). Pravidla předem nabádají, aby se valná většina věcí řešila bez hodů a jenom tam, kde je to důležité se házelo a koukalo do tabulek. A i poté, co se hazí. Na všechno je naprosto univerzální vzorec: 2k6+ + "nějaká vlastnost" + "nějaké opravy(většinou dané okolím, čti pýdžejem)" dané číslo pravděpodobně NEbude mimo rozmezí +-20 a porovná se s nějakou pastí. Co je na tom složitého. Tenhle mechanismus platí naprosto u všech hodů (včetně mechanismů pro hrnčáře, u kterých "hráčům tuhnou rysy"...ja zatím nikdy křeč nedostal)

Nechci autora urážet, jenom nevím, jestli ona recenze má úplně ten správný informační a nejlépe nezaujatý styl, jaký by ASI recenze měla být.
Dík za reakci, rád odpovím.
Pluska jsem hrál cca tři roky, myslím, že to zmiňuju i přímo v článku. V matematice za sebou nemám žádné velké úspěchy, to je pravda. U nás na fakultě se končilo diferenciálními rovnicemi, a i to už na mě bylo dost náročné. Holt architekti na tu matiku moc nejsou.

Nevím, kdes vyhrabal "vzoreček" 5+2+11 - to není vzoreček, ale algebraický úkon. Jinak vzorečků je v DrD+ dost. Jejich řešení možná není složité, po tom, co dosadíš čísla, ale to, co je otravné, je dohledávání těch čísel. Ale o to ani moc nejde, zkusím odpovědět v podobném stylu, jakým se ptáš:
Kolik RPG jsi četl a hrál, že ti Pluska přijdou jednoduchá? Já moc RPG neznám, mám přehled v řádu desítek kusů, ale mezi tím, co znám, jsou Pluska snad nejsložitější (nebo chceš-li, nejméně jednoduchá).

Možná ti pomůže pochopit můj pohled, když ti řeknu, že já se při hraní RPG chci bavit. A počítání mi v tom překáží. I velmi jednoduché počítání. I jakékoli nahlížení do tabulek. To nejsložitější počítání, které jsem ochoten akceptovat, je "hoď kostkou (jednou kostkou!) a přičti velikost vlastnosti (číslo od 1 do 10). Možná tento můj názor ti bude připadat extrémní, asi trošku je, ale můžu tě ujistit, že není ojedinělý. Musím také přiznat, že ještě před pár lety mé názory zdaleka nebyly tak extrémní, ale lidé se holt mění a názory se vyvíjejí.

Plusek si vážím, za všechno dobré, co v nich je, ale to mi prostě nezabrání vidět nedostatky. Vždyť i to DnD4e je mechanicky mnohem jednodušší, a při tom nabízí srovnatelné taktické možnosti (dokonce takové, že si vysluhuje hanlivé srovnávání s deskovkou).
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě Plus“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů