[článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Oficiální diskuze o Dračím doupěti Plus.

Moderátor: Bouchi

Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

[článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od RPG Fórum »

V 17. čísle Drakkaru vyšel ilgirův rozbor Dračího doupěte plus. Je to vlastně taková recenze, jenom delší a důslednější :wink:

Tato diskuze je prostor pro vaše reakce a komentáře k recenzi.
ilgir píše:Dračí Doupě Plus už je tu s námi pět let. Téměř každý, kdo se s ním setkal, si ho nějak ohodnotil a zaškatulkoval. Dobrá hra s mnoha taktickými možnostmi, nebo přesložitělá a nefungující slátanina? Hra nabízející stylové prostředí vhodné do většiny fantasy settingů, nebo nepoužitelný výplod potácející se ve schizofrenii mezi kompletním settingem a flexibilními pravidly? Pojďme se na Dračí Doupě Plus podívat očima člověka, který je hrál od jeho vydání a kromě něho zná mnoho iných RPG rozličných rozsahů a zaměření.
:arrow? Odkaz na článek
Kutík

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Kutík »

Ahoj

Tak nějak nevím, co to tu čtu, jsem nabyl přesvědčení, že se každému líbí něco, část lidí by chtěla mít s drd+ pomalu deskovku, jiní podobně jako jako D&D by rádi byli vedení za ručičku a měli popsáno co má jaká postava nosit na jakém lvl a v jaké předem připravené jeskyni má hrát, dalším stačí tužka papír a mechaniky znají nejlépe sami svoje. Jiní by zase chtěli mít možnost přehádat pána jeskyně a mít ve svých rukách moc. Já jsem rád, že nepatřím do žádné z těchto skupin. Já si užívám příběh a nástrahy co mi vymyslí PJ, nepotřebuju nad ním vyhrát, nepotřebuju být namaxovaný ve statech ani nic takového. V DrD+ jsem nadšený třeba z charakterníku, z možnosti pravidla používat když chci a nepoužívat když nechci, princip bonusů je pro mě přehledný. Normální člověk má 0 na vše(průměr) hrdina na 1 lvl je jen o trošku lepší (je to hrdina) na dalších lvl sbírá staty a zlepšuje se. Co je větší sranda, než charakterově probarvená postava která třeba jako v mém případě je rasista a kromě lidí zbytek moc nemusí a je v partě s 3 elfama? Věřte že různé narážky na jejich neúspěchy nám všem po těch litrech vypitého vína přišli zábavnější než nějaký critical succes a přepůlený skřet. Nebo když kamarád který měl trošku problém se trefit lukem a jakmile se mu to jednou povedlo a měl možnost si vybrat kam nepřítele trefí si bez rozmyslu vybral hlavu a nadšením sledoval jak jeho šíp prolétá okem nepřítele. A po chvíli si uvědomil, že najednou nemáme koho zajmout a že původní záměr vzít zajatce už asi neklapne.... Sám jsem začínal na drd 1.3 pak 1.5 a dalších. Měl jsme teď pár (více) let pauzu až do minulého víkendu kdy jsem si dal s pár kamarády takové DrD po 15cti letech a byl jsme příjemně překvapený. Bylo nám všem tak nějak jedno jestli hodím na 1k6 1 a nebo 6, jestli má PJ připravené dobrodružství dopředu a je jedno jestli na křižovatce v lese odbočíme doprava nebo doleva stane se totéž, nebo jestli je celé dobrodružství improvizované. Zrovna tak nám všem byla jedno verze pravidel. Já se s DrD+ setkal víceméně poprvé a z mého pohledu jsou velice povedené. Chcete li zohledňovat světelnost můžete, ale nemusíte, chybí vám nějaké pravidlo tak si ho dotvoříte, odvodíte, a pokud vás nic nenapadne tak se PJ zamyslí a vybere řešení pro svůj svět podle svého nejlepšího úsudku. Já jsem obecně názoru že hry jako DrD jsou výjmečné v jedné věci. Nejde o to vyhrát ale bavit se. A my se bavili náležitě. Možná to bylo našim věkovým průměrem, možná jistým nadhledem nebo nevím čím, jistě to nebylo tím, že by pravidla DrD+ byla dobrá a nebo naopak špatná, v každém případě existence DrD obecně nám umožnila se sejít, a pobavit se. Tahle hra je o lidech, o tom jak se dokážete bavit vy, o fantazii a hlavně o tom dělat to co Vás baví a jak Vás baví a s lidma se kterýma je vám dobře.
Kutík

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Kutík »

PS: A nezapomeňte že pravidla pouze převádějí Vaše myšlenky a nápady na čísla, čísla vyhodnocují porovnávají a určují úspěchy a neúspěchy. Zábavu si ale musíte udělat sami...... a je jen na Vás a ne pravidlech jak se Vám to povede.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od ShadoWWW »

Nedá mi to: Jako heretik poznamenám, že vy byste se bavili u jakékoliv hry na hrdiny. Jak píšeš, spíš než kvůli hře jste se sešli kvůli společnosti. Což je samozřejmě OK, ale nelze to poměřovat se situací, kdy se hráči schází pravidelně každý týden a hrají dlouhodobé tažení.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Aljen »

ale nelze to poměřovat se situací, kdy se hráči schází pravidelně každý týden a hrají dlouhodobé tažení.
Len v pripade ze sa hraci medzi sebou az tak moc nemusia a schadzaju sa kvoli hre a nie spolocnosti ;)

Verim ze aj schadzanie kvoli spolocnosti, vypocutiu si dobreho pribehu a trochy napatie pri dolezitych hodoch moze vydrzat dlho.

Druha vec je ze ako pise Shadowww takto sa da schadzat aj pri Voide ci FATALe a o samotnom systeme to nic nehovori
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od ShadoWWW »

Tak nějak jsem to myslel, až teda na to, že hráčům časem může začít vadit systém, i když mezi sebou nemají žádné antipatie (i když je pravda, že pokud je mají, tak se to projeví dřív a víc).
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Harry Mortis
Příspěvky: 138
Registrován: 20. 11. 2009, 11:15
Bydliště: Otrokovice/Brno

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Harry Mortis »

My hrajeme s už pár let, a jedno dlouhé tažení jsme hráli asi rok a půl každý týden. Hrajeme furt a hrajeme nové, hledáme nové výzvy a hlavně se dobře bavíme. Co se mechaniky týče, řešili jsme jak by vypadal jezdec který ve cvalu spadne z koně. Tabulky nám daly poměrně přesnou a realistickou odpověď :D

Jediná mechanika která nám leze na nervy je kněz - máme pocit, že se hráč a PJ přetahují o čísla.
Já jsem smrt. A ty?

Harry Mortis
markýz Šenkernského podhůří
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20843
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Markus »

Vyhrabal jsem tenhle článek (po 11 letech!) z hlubin PDF a dal jsem mu webovou podobu (kdybyste ho někdo minul a chtěl si počíst). :) To mi umožnilo přidat ho jako externí recenzi pod anotaci DrD, takže teď by měl být lépe viditelný a dosažitelný.

Ale připomnělo mi to jednu věc:

V databázi nemáme anotace jednotlivých příruček DrD+. Nejsou tu ještě nějací hráči DrD+, kteří by se toho chtěli ujmout a zadat je ? (kostrivec? :) ) Klidně pomůžu/poradím. Myslím, že ten přehled příruček by byl cenný. Příručky jsou sice podrobně popsané v Ilgirově recenzi, ale tam to přece jenom není moc na očích.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Jerson »

A ty jednotlivé příručky je třeba anotovat? Protože i kd, z je lze koupit samostatně, tak samostatně nejsou použitelné, a ani základní kniha pravidel není použitelná bez nich.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20843
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [článek] Dračí Doupě Plus – rozbor po pěti letech

Příspěvek od Markus »

To ale popisuješ každou rozšiřující příručku ke každé hře. :) Příručky zpravidla nejdou použít bez hry, pro kterou jsou určené. Ale jasně že má smysl mít někde přehled toho, jaké příručky jsou pro hru dostupné. Zejména pokud se prodávají samostatně a ty jako kupující chceš vědět, co kupuješ nebo co jiného si ještě můžeš koupit.
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě Plus“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti