Povolání Kněz

Oficiální diskuze o Dračím doupěti Plus.

Moderátor: Bouchi

Uživatelský avatar
Dajen
Příspěvky: 30
Registrován: 26. 1. 2009, 14:24
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Povolání Kněz

Příspěvek od Dajen »

Měl bych dotaz ohledně jednoho pravidla u zázračné schopnosti Neviditelné brnění (konkrétně je to odstavec Hloubka 1, str. 51, edice B), kde se píše:

"Tím, jak se každá částečka těla snaží stále zůstat na svém původním místě, se zároveň omezuje pohyb celého těla. Proto je cíl omezen postihem -3 ke všem fyzickým vlastnostem. V boji se počítá jako Omezení zbroje -3."

Mám to chápat tak, že cíl má postih -3 k fyzickým vlastnostem (a tedy i příslušný postih k odvozeným vlastnostem jako je jako jsou BČ, ÚČ, OČ, ZZ a to bez ohledu na situaci v boji/mimo boj) a v boji má NAVÍC postih -3 k BČ (za Omezení zbroje), nebo ten postih -3 k fyzickým vlastnostem se bere jen při jiných činnostech mimo boj (třeba různé hody na pasti) a v boji se MÍSTO toho ten postih bere jen jako Omezení zbroje (tedy -3 k BČ), ale další odvozené vlastnosti už to neovlivňuje?

Jak to chápete vy?
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Povolání Kněz

Příspěvek od Goran »

Já to vždycky vnímal jen jako omezení zbroje + patřičný postih v nebojových situacích.
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Arkilijo
Příspěvky: 32
Registrován: 19. 5. 2009, 14:41
Bydliště: Dunajská Lužná
Kontaktovat uživatele:

Re: Povolání Kněz

Příspěvek od Arkilijo »

Ja môžem z Goranom len súhlasiť
Nikto nech mi nekladie aké majú biť vysoké moje ciele. Či nieje lepšie namieriť kopiju na mesiac a trafiť len orla ako namieriť na orla a trafiť len skalu?
Sarkan
Příspěvky: 51
Registrován: 22. 9. 2009, 11:42

Re: Povolání Kněz

Příspěvek od Sarkan »

ahojte,
chcem si počítať dovednosť spoločenská etiketa do aspektu...podľa popisu tejto dovednosti v pph je to samozrejmosť,
ale potreboval by som podporiť, nevedeli sme sa v družine dohodnúť - odkázali ma na forum... $cry$
nemam pri sebe pph tak to nebude presne, ale: spol. etiketa plati nielen vo vysokej spoločnosti ale medzi každou spoločenskou vrstvou, je tam doslova písané že platí v každej situácii kedy dochádza k bezprostrednému jednaniu s cudzími postavami...dáva bonus k charizme +1,+2,+3, a aspekt sa počíta podľa vzorca (uroveň+charizma)/2.,

nechceli to uznať aj z toho dovodu, že mi povolili novu dovednosť rečnictvo (zo stranky romikova družina) že by to bolo moc, ja si myslím že to až tak moc nie je...
tie dovednosti su každa o inom a každa ma svoje opodstatnenie, a do aspektu ide vpodstate len polovica tych bonusov,
podľa mňa to až také silné nie je.

za každu odpoveď vopred ďakujem
Rauksul
Příspěvky: 300
Registrován: 11. 8. 2009, 15:53

Re: Povolání Kněz

Příspěvek od Rauksul »

Nu, (pravidla též nemám po ruce) mám-li mluvit za sebe, my jsme to takto nepoužívali. Aspekt kněze chápu jako jakousi 'auru', 'nadpřirozené charisma' (blbej výraz), a tu bych bral nezávislou na společenských dovednostech. Těmi je možné ovlivnit reakce někoho, to zda mu připadneš jako vandrák, nebo vzdělanec, jesli mu přijdeš sympatický, nejdete společnou řeč atp. Aspekt je spíš věc duchovní... Bral bych ji v potaz při hraní postavy a bunusech za to, přímý bonus bych nepoužíval.
Ale neber mě za bernou minci, naše hraní kněze bylo extrémě zalořené na hraní postavy (hráč měl něco jako odpor k číslům:-)
Družina Mrtvoly Na Mrtině
[zde býval obrázek testera DrDII :o)]
Návštěvník

Re: Povolání Kněz

Příspěvek od Návštěvník »

Cau lidi koupil jsem si drd+ a mam par otazek kolem kneze.Jak hrat jeho zazracne schopnosti.priklad Mam zraneneho clena druziny sedi u stromu polomrtvy.Chci jej vylecit ale jestli to chapu dobre pouziji na nej empatii jestli citi cit lasku nebo radost ted presne nevim zjistim treba za 15 min herniho casu ze jo.pak mu ji musim pracne snizit na 0 zase treba za 15 minut a pak na nej muzu seslat leceni.A to jeste nevim jestli zraneny typek na pokraji smrti muze vubec neco citit,mozna bolest.A treba schopnost zbroj jak ji pouzit a kdy v boji kdyz vse musim resit pres snizovani pocitu na 0 a to trva kolem 20 minut, v boji nepouzitelne.Prosim o rady jak to hrajete nejake figle,fakt nevim jak na to diky Hudson
Uživatelský avatar
jefri1241
Příspěvky: 221
Registrován: 13. 8. 2009, 17:00
Bydliště: nenapíšem

Re: Povolání Kněz

Příspěvek od jefri1241 »

To máš pravdu, kňaz je podobne ako theurg v boji skoro nepoužiteľný... ak si samozrejme všetko nepripravíš pred bojom.
To či tá zranená postava niečo cíti moc nerieš, ak to nerieši pravidlo v príručke tak to nechaj na hre hráča.
Sarkan
Příspěvky: 51
Registrován: 22. 9. 2009, 11:42

Re: Povolání Kněz

Příspěvek od Sarkan »

no ja som mal vymyslene specialitky, napr. som nosil cajiky a lahke drogy, ktore v okamihu u cloveka vyvolaju radost, daju sa urcite vymysliet viacere, napr. aktivitu a pod. mozno vyvolat rychlejsie roleplayngom ako empatiou, par cvikov na rozhybanie rozhybe aj mysel, hnev asi je najlahsie vyvolat... zbroj ma dlhe trvanie, zavisi od okolnosti, na strazi ked je knaz, alebo v jaskyni, tak da sebe/inemu, v meste mozno podla rp nema zmysel alebo ma, nie vsetko je pouzitelne vzdy ale vela sa da pouzit s trochou rp a fistronu, a nie je dovod aby boli tie schopnosti neobmedzene
Návštěvník

Re: Povolání Kněz

Příspěvek od Návštěvník »

Jeste by me zajimalo jak lze vyuzit ten prvni dojem pri kterem knez ziskava 2 nasobek bodu a muze hned zmenit nejaky pocit.Predstavuju si treba to ze skupinu prepadnou zlodeji dobry knez predstoupi a neco zvola na jejich vudce vyuzije prvni dojem a ziska treba 8 bodu.domysli si ze by treba mohl citit soucit ale nevim jestli ten bandyta z necim souciti a snizi mu soucit se skrytosti 6 na 5.Myslite ze by se vudce pak zachoval jinak a neprepadl skupinu?Asi ne ze.Pan jeskyne urcuje urcite skrytosti pocitu a rad bych vedel jak tyto pocity zahrat pri jake skrytosti pocitu by bandika odvolal utok a tak podobne.Jak jinak vyuzit prvni dojem.Diky za nazory HudsonD
Návštěvník

Re: Povolání Kněz

Příspěvek od Návštěvník »

A jeste prosim jak mam prinutit nekoho jako postavu pana jeskyne na kterou chci uplatnit empatii a pakt aspekt a snizovat pocity aby vydrzela se mnou komunikovat takovou dlouhou dobu treba hodinu abych ji snizil nejaky pocit jak potrebuju .Co kdyz pan jeskyne rekne ze postava uz nechce se mnou mluvit a mam po schopnosti? Hudson
Dron
Příspěvky: 13
Registrován: 28. 6. 2010, 13:54

Re: Povolání Kněz

Příspěvek od Dron »

Vidím, že si na tyto nelehké otázky zatím nikdo netroufl odpovědět, tak ti k tomu napíšu jen jak to je u nás.
V pvní řadě zásadně platí, že kněz je o hraní postavy. U něj více, než u většiny postav platí, že mechanismy, popsané v pravidlech jsou opravdu jen a jen pozadí.
Vyplývá z toho jednoduchá věc - aby je mohl rozumně (a hlavně zábavně v rámci hry) používat, musí mu leckdy vyjít vstříc i PJ! Koneckonců - kněz je muž boží, komu jinému by měl PJ vycházet vstříc?
Ergo kladívko z toho vyplývá další věc (ověřeno v praxi): chceš-li hrát kněze, aniž by se toto povolání líbilo i PJovi (nebo dokonce PJ zavehuje cokoli, co jen zavání náboženstvím a vírou), dvakrát si to rozmysli jinak si moc nepobavíš!
Pozor - nechci tím říct, že má PJ knězi "nadržovat"! Nikoliv! Jen musí akceptovat právě mechanizmy, které kněz používá pro realizaci svých schopností. Otázka toho, zda tě tedy někdo odmítne poslouchat rázem není o tom, "jak se PJ vyspal", ale o spíše o tom, jak se ti daří. V nejjednodušší formě to může PJ poznat podle tvých hodů na ovlivnění. V zábavnější formě pak podle tématu, které sis vybral a v případě konkrétního hráče, klidně i konkrétního (byť kraťoučkého demonstrativního) rozhovoru...

S tím souvisí i doba na léčení, pokud postava umírá. Zde konkrétně vůbec není co řešit - hned z několika důvodů:
Jednak v DrD+ se moc neumírá - buď jsi mrtvý (a pak už ti nepomůže nic) nebo jsi někde na posledním řádku. Já vím, že existuje krvácení a další možnosti, jak ubírat životy, ale většinou nebejvají příliš rychlé a navíc "z nejhoršího" se většinou postava dostane obyčejnou "První pomocí" nebo nějakou obdobou (hraničář, bojovník).
Nasnadě je také hned druhý důvod - zázračná schopnost "Uzdravení" pochází jak z dobra (které, uznávám, nemusi cítit každý umírající), ale především z života. A pokud postava není zrovna sebevrah, bude se celou svou vůlí k životu bezpochyby upínat...
No, a snad netřeba zmiňovat, že v úplné nouzi vždy může přijít na řadu Zázrak od boha...
Obecně platí - neboj se božské zázraky používat a žádat o ně! V DrD+ světě nejsou zdaleka tak výjimečné, jako v našem světě ;-)
Uživatelský avatar
Gonzáles
Příspěvky: 78
Registrován: 26. 3. 2007, 14:13
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Povolání Kněz

Příspěvek od Gonzáles »

Ono to není zas tak složité...
Kněz a boj - u nás v družině, vždycky kněžka boje se zastavovat pokoušela - nutno podotknout, že více než úspěšně - jde jen o to, to nějak dobře vymyslet a zahrát. Navíc, kdo komu brání hrát bojové kněze, potažmo kněží bohů/bohyň války? (Spousta bojových dovedností, případně nějaká specialitka. Vždyť i z historie jsou známi případy, kdy biskup stál v čele vojska a pohany pobíjel.)

Léčení pomocí zázračné schopnosti (zch),
vzhledem k tomu, že vychází z radosti, tak se to dá poměrně dobře špekulovat pomocí vtipů, čarodějů, již zmíněné drog, transu, hraní. V případě vícenásobného použití bych řekl, že v oběti (zch) je vyšší priorita daného pocitu, tudíš není třeba jej tolik zvýrazňovat.

Dronovi:
Vyplývá z toho jednoduchá věc - aby je mohl rozumně (a hlavně zábavně v rámci hry) používat, musí mu leckdy vyjít vstříc i PJ! Koneckonců - kněz je muž boží, komu jinému by měl PJ vycházet vstříc?
Hraničáři?! Ten je stavěn na podobném principu - hraní postavy.
Ergo kladívko z toho vyplývá další věc (ověřeno v praxi): chceš-li hrát kněze, aniž by se toto povolání líbilo i PJovi (nebo dokonce PJ zavehuje cokoli, co jen zavání náboženstvím a vírou), dvakrát si to rozmysli jinak si moc nepobavíš!
Vedle jak ta jedle nebo alespoň u mě si minul. Osobně nechápu, jak můžou existovat lidé, kteří tomu lhaní věří, ale budiž - lidé jsou hloupí, cokoliv je spojeno s náboženstvím a vírou (v církve) zavrhuji a lituji ubožáků, kteří jim uvěřili. Ve družince se stabilně posledních pár let drží 2 (slovy dva) kněží, potažmo kněz a kněžka a všichni tři si hru moc užíváme (neboť je tam obrovský potenciál). Nutno podotknout, že tuto skutečnost nikterak neparodujeme, nekarikujeme a nezesměšňujeme.
Jednak v DrD+ se moc neumírá
Dovolím si nesouhlasit - umírá se podle toho, jak a)se skupina domluvila b)je PJ velkej zmetek c)hrají na blbou náhodu kostek d)další možnosti.
No, a snad netřeba zmiňovat, že v úplné nouzi vždy může přijít na řadu Zázrak od boha...
Obecně platí - neboj se božské zázraky používat a žádat o ně! V DrD+ světě nejsou zdaleka tak výjimečné[tečka]
(tečka doplněna a zvýrazněna mnou) Ano, s citovaným mohu jen souhlasit. I požehnání vody/zbraně/čehokoliv je zajimavá věc (de facto forma zázraku). Je třeba si jen uvědomit, že né vždy musí zázrak přijít a že totéž mohou teoreticky chtít i protivníci postav (jiní kněží). Jen si myslím, že kněz by si v nouzi nejvyšší měl zkusit o ten zázrak zažádat, ale né vždy se zadaří.


Tuší někdo z Vás jaký potenciál má tajemná jasnozřivost? (Tedy doceňují ho Vaši hráči?)
Kdo si hraje nezlobí!
Hraji si na Pána jeskyne: http://deniksilenehopj.wz.cz/
Kolem jdoucí šťoura.
Až mě budete chtít zabít, postavte se do řady!
Uživatelský avatar
Gonzáles
Příspěvky: 78
Registrován: 26. 3. 2007, 14:13
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Povolání Kněz

Příspěvek od Gonzáles »

Sarkanovi
No, hele, já jsem se ve svých hypotetických úvahách dostal k mnohem většímu bonusu...
Kněžka, co svádí (svádění), vychovává (vychovatelství) mladistvé při kartách (hazardní hry) a mluví s nima sprostě (etiketa podsvětí). :D To by byl panečku bonus.
Paradoxně nikde není psáno (mimo zloděje), že se některé obecné dovednosti k čemusi přičítají či nepřičítají - obdobná situace hraničář se spřízněnostmi a obecná dovednost botanika, bylinkaření, zoologie - nikdo neví nic.
Mí hráči žádné bonusy za tyto schopnosti (zvyšující charisma) neřeší - jim to dává větší RP rámec.
Obecně lze tedy říci - když to povolí PJ, tak ať, ale nemůže se pak divit, když...
Kdo si hraje nezlobí!
Hraji si na Pána jeskyne: http://deniksilenehopj.wz.cz/
Kolem jdoucí šťoura.
Až mě budete chtít zabít, postavte se do řady!
Alone

Re: Povolání Kněz

Příspěvek od Alone »

Ahoj lidi,

měl bych dotaz ohledně kněze. Jedná se o skrytost jeho vlastních pocitů. Zná je automaticky? Jde hlavně o schopnost trans, u které posouvá skrytost svých vlastních pocitů aby mohl ovlivnovat druhé. Tak by mě zajímalo jak to je.

Díky za odpovědi.
Klimbing
Příspěvky: 293
Registrován: 26. 7. 2008, 21:44

Re: Povolání Kněz

Příspěvek od Klimbing »

Jediné, co se mi k tomu podařilo najít, je tabulka skrytosti pocitu, a ta podává, myslím, docela rozumnou odpověď (viz str 18 PPK). Do skrytosti 5 ví majitel o svém pocitu. U skrytosti 6 už ne. Ale to se mluví o libovolném člověku, takže nebude, podle mě, chybou knězovi přidat ten jeden stupeň navíc. Za prvé, stejně se skrytostí 6 je schopný pracovat až na 9. stupni transu. Za druhé, je to kněz - tedy odborník na rozpoznávání pocitů. Za třetí, je zbytečné vymýšlet nějaký hod kvůli jednomu zřídka užívanému stupni skrytosti.
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě Plus“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů