Povolání Hraničář

Oficiální diskuze o Dračím doupěti Plus.

Moderátor: Bouchi

Odpovědět
Uživatelský avatar
Fori
Příspěvky: 30
Registrován: 19. 3. 2009, 21:57
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Povolání Hraničář

Příspěvek od Fori »

ilgir píše: - úplně ignoruj tu poučku v PPJ na str. 163 (co myslíš, že se stane? Rozsype se ti herní svět? Spoluhráči na to přijdou a zlynčují tě?)
Myslím, že asi vemu tohle, je pravda, že je to možná proti té poučce, ale dá se to jednoduše nějak vysvělit, přece je to můj svět... ;) No tak to by jsme měli. Díky
Foriho RP družina - Olomouc/ko - http://www.elonie.ic.cz/ (pomalé připojení, buďte trpěliví)
Uživatelský avatar
irigi
Příspěvky: 31
Registrován: 24. 3. 2009, 14:39

Re: Povolání Hraničář

Příspěvek od irigi »

Chtěl bych se zeptat - možná se ptám na špatném fóru a spoiluji, takže to patří jinam, to mne kdyžtak upozorněte - je Mystický lov myšlen jako mentální souboj? Docela nad tím bádám, zejména třeba kvůli zmínce, že hraničář za jistých okolností pozná, jestli jsou jiné postavy schopné Mystického lovu. Nebo je to nezávislý koncept?
Uživatelský avatar
irigi
Příspěvky: 31
Registrován: 24. 3. 2009, 14:39

Re: Povolání Hraničář

Příspěvek od irigi »

Fori píše:No dobře, ale když je v PPJ psáno, že 1level je mládě nebo téměř dospělý jedinec, 2 level dospělý... což ve 20 dnech není témeř žádný společník schopen vyrůst, tedy dle mého názoru.
To je IMHO jenom orientační, v praxi není žádný důvod, aby mládě nemohlo být na vyšší úrovni - nesouvisí to ani tak s růstem, jako s "osobním rozvojem" zvířete. (Alespoň tak to chápu z ostatních zmínek v pravidlech.) A asi není náhoda, že zrovna hraničářovi společníci se rozvíjejí rychleji, byť jsou ještě mladí.
Uživatelský avatar
Brolly
Příspěvky: 69
Registrován: 1. 3. 2010, 17:11

Re: Povolání Hraničář

Příspěvek od Brolly »

Zdravim mam takovej lama dotaz: v pravidlech se pise ze stupen praxe muze bejt nejvice o 1 vic nez znalost a naopak,ale co kdyz mam nejakou schopnost na maxime co se tyce znalosti napr. 3 muzu si dat prax na 4 ? Parkrat sem si prirucku prelistoval ale nikde se to nezakazovalo..avsakv prirucek sme nasli par veci ktore hovori pro i proti.. co si otom myslite vy?
Uživatelský avatar
jefri1241
Příspěvky: 221
Registrován: 13. 8. 2009, 17:00
Bydliště: nenapíšem

Re: Povolání Hraničář

Příspěvek od jefri1241 »

U nás platilo že stupeň praxe je rovný stupni znalosti ak je znalosť na maxime. Pamätám si že aj ja som chcel aby mohla byť prax napríklad na 4 stupni ale nejako to neprešlo. No v podstate mi to nevadilo až na niekoľko hraničiarskych schopnosti u ktorých som vždy tvrdil a budem tvrdiť že sú nepoužiteľné vo vyšších leveloch.

Väčšinou sme ďalšie bonusy ku schopnostiam riešili nejakými pomôckami: Vábničky, okúzlene predmety, prestrojenia.
Uživatelský avatar
Fery
Příspěvky: 100
Registrován: 14. 1. 2010, 17:27

Re: Povolání Hraničář

Příspěvek od Fery »

Brolly píše:Zdravim mam takovej lama dotaz: v pravidlech se pise ze stupen praxe muze bejt nejvice o 1 vic nez znalost a naopak,ale co kdyz mam nejakou schopnost na maxime co se tyce znalosti napr. 3 muzu si dat prax na 4 ? Parkrat sem si prirucku prelistoval ale nikde se to nezakazovalo..avsakv prirucek sme nasli par veci ktore hovori pro i proti.. co si otom myslite vy?
V příručce PJ se píše že stupeň schopnosti se rovná maximu jak stupni tak i praxi. Tedy když máš třeba Najdi vzduch, která má 2 stupně. Tak můžeš mít max stupeň 2 a praxi taky 2.
Uživatelský avatar
Fery
Příspěvky: 100
Registrován: 14. 1. 2010, 17:27

Re: Povolání Hraničář

Příspěvek od Fery »

Jen malý dotaz v příručce se píše u bojových akcí (edice B):

"Kdy se konkrétní bojové akce naučíš používat, to se dozvíš v popisu mechanismů nebo ti to včas oznámí tvůj PJ."

No jo ale já jako PJ to nevím :) Jak je to s těmi bojovými akcemi? Jsou tam nějaké předpoklady? Nebo nějaký spouštěcí moment?
Klimbing
Příspěvky: 293
Registrován: 26. 7. 2008, 21:44

Re: Povolání Hraničář

Příspěvek od Klimbing »

Když hráč dostane nějakou schopnost, tak má v mechanismech napsáno, že danou akci může používat. Pokud je to schopnost, která je v PPJ, tak to hráči musíš říct (také v tomto případě je to u schopnosti napsané).
Př.: (nemám u sebe pravidla, kdybych popletl nějaký název, tak sorry) hraničář se naučí střeleckou zdatnost a v mechanismu se dočte, že může používat akci přesné trefení..tzn. najde si ji v seznamu akcí a může ji používat.
Další akce přísluší například Boji s humanoidy. Příklad schopnosti z PPJ umožňující nové akce je třeba Intuitivní boj, který umožňuje nejdřív obranný postoj a na vyšším stupni obranný boj. Je to pochopitelné?
Uživatelský avatar
Fery
Příspěvky: 100
Registrován: 14. 1. 2010, 17:27

Re: Povolání Hraničář

Příspěvek od Fery »

Ahááá ono to tam skutečně je? U těch schopností. Tak to mě podrž, prolistoval jsem PPJ několikrát, hledal a nic nenašel. Tak neumím hledat. Dobrá vezmu si PPJ a budu hledat.
Edhel

Spřízněnost s třídou vyšších živočichů

Příspěvek od Edhel »

Ahoj, nedávno jsme se při hraní dostali do zajímavé situace. Zelená elfí hraničářka na 12 úrovni se Spřízněností se čtvernožci na 3. stupni praxe i znalosti a zoologií na 1. stupni hledala stopy, že bychom si něco ulovili. Když našla stopy medvěda, rozhodla se, že si ho "určí" (pomocí spřízněnosti) a při velice dobrém hodu určila, že to je medvěd (a obdržela patřičné bonusy).
Je možná chyba PJe, že říká "našla jsi stopy medvěda" místo "našla jsi stopy nějakého velikého živočicha, má to drápy atd.", ale neměl by být hraničář schopný určit víc než jen čeleď? Takhle ani při nejlepším hodu hraničář neví, jestli v tom lese stopuje grizzliho, pandu, nebo třeba medvěda ledního. (Samozřejmě, že to odhadne podle ekosystému, ale brtníka od baribala už rozeznat nedokáže, a to ani když si s tím medvědem budou hledět do očí.)
Co si o tom myslíte? (A teď nemluvím o tom, jak nám PJ servíruje stopy, ale o hraničářské schopnosti určovat zvířata.)
Uživatelský avatar
Fery
Příspěvky: 100
Registrován: 14. 1. 2010, 17:27

Re: Povolání Hraničář

Příspěvek od Fery »

Z mého PJovského postu, by záleželo jestli se už setkal s tím zvířetem nebo ne. Pokud ano, rovnou bych mu řekl, že je to třeba medvěd grizly.

Pokud by se nesetkal a nebo bych si jako PJ nepamatoval jestli ho už někdy potkali, tak bych se takovému drsnému hraničáři s dobrým hodem, snažil naznačit dostatek stop, které našel. Jednak tedy stop na zemi, velikost, tvar, ale pak i třeba kousek srsti zachyceného na větývce, velikost zvířete protože škrábal drápy tamhle na stromě, případně i to co ze zvířete vypadlo, složení trusu aby se mohlo určit odhadem jestli jí maso nebo rostlinou stravu (nechci řešit jako to hraničář pozná a jak to zkoumá :) Hráč už pak pozná, co je to za tvora, vzpomene si že podobný popis už dostal a připomene PJ, že už to potkali, nebo naopak dostane dostatek informací o samotném zvířeti a bude na něj připraven.
Klimbing
Příspěvky: 293
Registrován: 26. 7. 2008, 21:44

Re: Povolání Hraničář

Příspěvek od Klimbing »

Já bych postupoval tak, že pokud postava má na 3 stupni znalost čtyřnožců, tak pozná i hodně poškozenou stopu medvěda bez hodu (tj. nevyžadoval bych hod)...nehledě na to, co tvrdí pravidla. Pokud ji nějak zkoumá, tak bych přidal informace jako že se jedná např. o staršího samce, který kulhá na levou přední atd. IMHO je lepší se řídit zdravým rozumem, než vymýšlet jaké bonusy dát znalci medvědů, aby poznal stopu medvěda. :P
Edhel

Re: Povolání Hraničář

Příspěvek od Edhel »

To Fery: Nápad s tím, jestli už ho potkal, tak pozná víc, je dobrý. To ostatní už je spíš o způsobu PJe dávání informací, i když přesně taková by podle mě kvalitní hra měla být. Akorát to vyžaduje dobrou paměť hráče a snadno při tom můžou kolidovat znalosti hráče a postavy (hráč neví, postava by okamžitě věděla, nebo naopak hráč, který tajně PJovi pročetl celý bestiář, ví, ale postava by neměla mít tušení).

To Klimbing: U nás právě k tomu hodu ani normálně nedochází. Hraničář si hodí na stopování a PJ ohlásí, že našel stopy medvěda (a třeba nějaké podrobnější informace ke stáří a tak podobně). A družině by i docela bylo jedno, co je to za medvěda, protože jí jde jenom o to něco ulovit a najíst se, ale protože chce hraničář využívat své schopnosti (a třeba dostat bonu), zkusí si ho určit. Jenomže žádné další podrobnější zařazení se nedozví. Ty další informace, které navrhuješ, jsou dobré, příště je zkusím z našeho PJe vypáčit:)

Asi jsem použil špatné zvíře (byla to zrovna situace, která se nám stala), ona hraničářka není žádný zvláštní odborník na medvědy a u medvědů se toho ani při nepřesném určení nedá moc pokazit; snad až na koalu všichni představují veliké a dost nebezpečné zvíře. Kdybych ale vzal třeba psovité šelmy a hraničář našel uprostřed divočiny stopy, podle pravidel ani při nejlepším hodu nezjistí, jestli jde o vlka (potenciální nebezpečí), ovčáckého psa (potenciální civilizace a pomoc), nebo lišku (potenciální... třeba jídlo, když být hlad). Myslím si, že v tomhle jsou pravidla trochu nedotažená a hraničář by měl být schopný určit i rod (samozřejmě třeba od vyššího stupne spříznění, ale zrovna psa, vlka a lišku se učili poznávat i malí skautíci a woodcrafteři). Samozřejmě je nejrozumnější v tomhle prostě na pravidla moc nedbát:)
Alone
Příspěvky: 13
Registrován: 3. 8. 2011, 17:36

Re: Povolání Hraničář

Příspěvek od Alone »

Ahoj lidi, s kamarádem jsme narazili na jedno pravidlo, nebo příklad, který tak nějak pořádně nedokážeme pochopit. Takže kamarád mě požádal abych sem hodil dotaz, tak tady je.

V pravidlech drd+ v příručce hraničář, edice B, str. 27, je příklad, kdy hraničář Jaavik odolává silným mechanickým zraněním od goblinů (rány z praku, mnohonásobné údery kameny do hlavy ... ). Rád bych se zeptal, díky kterému zaměření to dokáže, o kterém zaměření tento příklad mluví, respektive jak něco takového může můj hraničář dokázat? Jediné zaměření, která to připomíná je přežij ... a to odhaduji nedostatek země ... a to za předpokladu, že by se mechanické poškození těla považovalo za nedostatek země. Je to tak, lze zaměření přežij nedostatek země použít na snížení působeného mechanického zranění? Pokud ne, prosím o vysvětlení jakou dovednost hraničář v příkladu používá, respektive co je třeba k tomu, aby to můj hraničář také dovedl.

Velmi děkuji za odpověď

Jáchym

A já děkuji za odpověď taky

Alone
Klimbing
Příspěvky: 293
Registrován: 26. 7. 2008, 21:44

Re: Povolání Hraničář

Příspěvek od Klimbing »

Viděl bych to na nadbytek země. V textu je zmiňované opakovaně, že goblini útočí kameny - díky tomu se to dá považovat za extrém živlu.
Ale podle mě je to dost na hraně, dalo by se to klasifikovat i jako drtivé zranění a na to se žádný extrém živlu použít nedá. Klíčová je tedy použitá zbraň, pokud by skřeti měli obušky, tak je Jaavik pod drnem. Přežij extrém živlu se vztahuje jen na elementární zranění, ne na mechanické.
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě Plus“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti