Povolání Theurg

Oficiální diskuze o Dračím doupěti Plus.

Moderátor: Bouchi

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vlk
Příspěvky: 381
Registrován: 16. 9. 2010, 13:08
Bydliště: Strážnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Povolání Theurg

Příspěvek od Vlk »

Myslím, že mi to snad pomohlo ;-). Ale:
1) Takže tohle pravidla vůbec neošetřují? Škoda. Já myslel že jsem to jen přehlédl. Taková podstatná věc by tam měla být. Taky mě napadlo něco takového jak navrhuješ. Ovšem není 100%, že to tak má být. Možná by to chtělo poslat přes formulář (což jsem cca před měsícem udělal, ale odpověď žádná)
2) Ok. Takže to chápu správně. Jen mě překvapuje, že si toho ještě nikdo nevšiml (anebo jsem přehlédl, když se to řešilo). Nebo všiml, a pochopil to jinak – správně a proto se to neřešilo...
3) Ok. Dík
4) Jo, to je přijatelné. Jen aby se to objevilo i v edici C. Jestli se tedy něco takového chystá
5) Strana 42, podnadpis Rys II: komunikace se sférou, poslední odstavec: Tento druh démona umí vazbu nejen držet, ale i kouzlo z formule, ke které vazba patří, seslat...
6) Škoda. To bych řekl, že je taky velmi podstatná věc. Tak snad v edici C, nebo formulář
7) Hmm... to ale vyžaduje náročnost o +10 vyšší, a to ještě nepočítám, že nějaká náročnost se musí investovat do rychlosti pohybu. To je dost na něco tak triviálního. A dělá to takovýto pohyb dost nepoužitelný. Nešlo by to nějak alespň bez toho cyklení (náročnost +6)? Krom teda toho démona
8) No, potřebuje vazbu (řekl bych, že na síle absolutně nezáleží, u iluze taky není napsané, že musí mít nějakou min. hodnotu) => že lze použít receptor, neboť ten je přeci k tomu, že tuto vazbu nahrazuje. Mě to tak přijde nejlogičtější. A v pravidlech to není ošetřené
9) Ok. Takže podle pravidel pouze parametry

Nejde nějak nastavit, aby se místo toho smajlíka psala normálně osmička?
Klimbing
Příspěvky: 293
Registrován: 26. 7. 2008, 21:44

Re: Povolání Theurg

Příspěvek od Klimbing »

1) možná to někde v pravidlech je...ale hledal jsem to docela dlouho a nic jsem nenašel. Ve skutečnosti bych v tom neviděl takový problém...pokud zkrátka má hráč k sobě nějakou důležitou vazbu, kterou je (v zájmu hry) vhodné, aby objevil) a není to nereálné, pak není důvod proč mu ji zatajovat. A ono je vlastně celkem jedno, jestli se bude vlákno počítat 6 nebo 10...v obou případech pravděpodobně uvidí i velice slabé vazby.
5) podle mě je to chyba...držel bych se toho, co je v Pandemonikonu.
6) ne na všechno lze mít tabulky...zrovna uhýbání kouzlům může mít tolik aspektů, které je vhodné zohlednit, že si ani komplexní vzorec/tabulku nedovedu dobře představit. :P
7) vymysli si novej rys...(např. následování: +4 náročnost, následuje jediný bod)

jak je to s edicí C by mohl vědět Bouchi...ale obávám se, že víceméně nijak.
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: Povolání Theurg

Příspěvek od Bouchi »

Jen trochu podoplnuju (polooficialne, nejsa autorem).
1) Zustal bych u +6, prece jen vazba k cenoze je uz hodne specialni vec.
2) IMHO kiks a melo by byt v deniku o policko vic.
5) Asi nevhodna/zavadejici formulace na te strane 42, prednost bude mit zrejme Pandemonikon.
7) Pokud si dobre pamatuju, tak modifikator Pohyb neumoznuje pronasledovani osoby - pokud je bod, ktery ma navstivit, urcen jako osoba, tak se bere poloha osoby v okamziku seslani formule. Pronasledovani by melo byt mozne jen s vyuzitim demona.

Edice C nevyjde, protoze pokud v budoucnu neco vyjde, tak verze 2.0.
Obrázek
Uživatelský avatar
Vlk
Příspěvky: 381
Registrován: 16. 9. 2010, 13:08
Bydliště: Strážnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Povolání Theurg

Příspěvek od Vlk »

5) V pandemonikonu nic takového vyvrácené není. Ba naopak, píše se tam (v podnadpisu formulovač) o sesílání kouzla
6) Nemyslím si, že je to až tak složitá věc. Je to to samé, jako uhýbat čemukoliv jinému. Pokud ten, co uhýbá ví, že má něčemu uhýbat. Jde jen o sestavení regulérního vzorce, v kterém by mělo být zahrnuto:
(útočnost transpozice) + (poloměr kouzla) vs (zda cíl o útoku ví) + (obrana cíle: pouze úhyb) + (velikost cíle) + (pohyb cíle, rychlost)
Možná, že dvě z předešlých charakteristik by ve vzorci být neměli, a mělo by se podle nich určit, zda se teprve vzorec bude aplikovat. A to:
- poloměr kouzla - uhýbat půjde jen do určité velikosti, po jejím přesažení se vyhnout nelze. I když v téhle úvaze by měla být zahrnuta i velikost cíle (drak se kouzlu o poloměru několik metrů vyhnout může, krysa těžko)
- zda cíl o útoku ví - pokud cíl neví, že theurg něco sesílá, nemůže uhýbat
8) A co s tou metamorfózou? Musí tedy mít k danému mat. vazbu? A lze tedy tato vazba nahradit receptorem? A u těch nehomogenních předmětů se promění všechny materiály? Nebo se promění všechny jen pokud si to theurg bude přát, a může si zvolit, které se promění a které ne?
9) U těch rysů je napsané, že se s nimi pracuje tak, jako s parametry. Takže by teoreticky měli jít přidávat do otevřené formule. Jen to není nikde vyloženě potvrzené ani vyvrácené
10) Nepřijde vám, že démon hazardér je abnormálně silný, jenž může z theurga udělat poloboha? Vždyť mu stačí vyvolat jednoho, pomocí něho silnějšího (tak silného, že je silně nepravděpodobné, že mu to povede => dostane od démona bonus) a pak ještě silnějšího a s takovými bonusy může dělat jakékoliv akce s nízkou pravděpodobností úspěchu a dostane k tomu takové bonusy, že se mu to prostě povede

O vyjití něčeho nového píšeš dost neoptimisticky. To jako že autoři toho do budoucna moc neplánují? Kurna, a to jsem si říkal, že bych jim s tím mohl v trošku pomoct... Kdyby je zajmal názor obyčejného řadového lajka...
Uživatelský avatar
Gran
Váš Astrální Brácha .)
Příspěvky: 1904
Registrován: 15. 8. 2006, 12:36
Bydliště: Praha

Re: Povolání Theurg

Příspěvek od Gran »

Theurg v DrD+ se sice zajímá jen o ošklivé a zlé démony a celkově je to čistě "démonolog", původní význam theurgie v našem světě ale vypovídá spíš o komunikaci s bohem apod. To je úhel pohledu, který není v příručkách zmíněn, a možná by to za to stálo, třeba jen nějakým příběhem kurzivou. =)

Theurgy is, at base, the practice of communion with beings which appear, by all accounts, to be angels. The dedicated Theurgist might choose to use this communion to ask the Angelic host for aid in his own projects, to enhance his own knowledge of the Celestial realms, to understand the true nature of Angelic beings or to develop his own self and substance to become holier and more pure.

- Albion Wiki: Theurgy
(další zdroje: Wikipedia: Theurgy)
It's Alive!
Uživatelský avatar
jerryred
Příspěvky: 469
Registrován: 19. 7. 2010, 08:36
Bydliště: Skalice u Frýdku-Místku
Kontaktovat uživatele:

Re: Povolání Theurg

Příspěvek od jerryred »

Ahoj, dotaz našeho Theurga ohledně hodu na vyvolání formule.

Když si hodí a má fatalní neúspěch tak: Postava neví, že je něco špatně, ale hráč ano. Co ho donutí k tomu seslat kouzlo, o kterém ví, že se nepovede? Já vím, že to zní divně a že to je o rozporo - informace hráče/postavy, ale mu to přijde až moc velký rozpor. Co s tím?

Díky
Soupy twist!
Klimbing
Příspěvky: 293
Registrován: 26. 7. 2008, 21:44

Re: Povolání Theurg

Příspěvek od Klimbing »

Myslím, že je několik řešení..
1) zvládne rozlišit, co ví jeho postava a co on. Koneckonců se ve hře často stává, že hráč musí brát tento rozdíl v potaz.
2) domluví se s PJ, že se situace lehce upraví tak, aby ani hráč nevěděl, co neví jeho postava. V tomto případě se například dohodnou, že chyba, kterou provedl při vyvolávání formule se může vyskytnout v libovolné jeho formuli a to dokonce i ve formulích, které ještě nemá sestavené. Pak nebude hráč vědět, kdy k projevu onoho fatálního neúspěchu dojde.
3) další možnost...ale to jen pro budoucí případy, totiž že na vyvolání formule bude za hráče házet PJ (a ten mu v případě fatálního neúspěchu, že je to úspěch..a poznamená si pravý stav formule).
4) poslední řešení, které mne napadá je, že se s PJ domluví, že takto pokažená formule je zkrátka nevyzpytatelná a je dost možné, že se třeba někdy spustí sama, nebo že je zde riziko, že se spustí i při žádosti ve sférách o její zrušení. Pak by to, že hráč zná stav formule ani moc nevadilo. Naopak by z toho mohla vzniknout ještě zajímavá zápletka, aneb jak se zbavit nebezpečné formule.
Uživatelský avatar
Gran
Váš Astrální Brácha .)
Příspěvky: 1904
Registrován: 15. 8. 2006, 12:36
Bydliště: Praha

Re: Povolání Theurg

Příspěvek od Gran »

@Klimbing: Rozhodně fandím bodům 2) a 4). ;)
It's Alive!
Klimbing
Příspěvky: 293
Registrován: 26. 7. 2008, 21:44

Re: Povolání Theurg

Příspěvek od Klimbing »

taky bych je preferoval...ale kdyby se někdo někdo chtěl za každou cenu naprosto držet pravidel, tak jsem uvedl i 1 a 3. :P
Uživatelský avatar
Vlk
Příspěvky: 381
Registrován: 16. 9. 2010, 13:08
Bydliště: Strážnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Povolání Theurg

Příspěvek od Vlk »

Aby mohl theurg vyvolat nějakého démona, potřebuje schopnost Vyvolávání démonů (str. 43). Aby se mohl naučit Vyvolávání démonů, můsí umět a mít procvičenou schopnost Práce s vazbochyty (str. 68). Tuhle schopnost si může procvičit tak, že bude vyvolávat nějaké vazboychtné démony. Ovšem k tomu potřebuje Vyvolávání démonů. Hmm..... pěkný paradox
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: Povolání Theurg

Příspěvek od Bouchi »

Vlk píše:Tuhle schopnost si může procvičit tak, že bude vyvolávat nějaké vazboychtné démony.

Obecne u theurgie prvni stupen schopnosti odpovida zakladnim teoretickym znalostem. Az pri zlepsovani na dalsi stupne je potreba teorie plus praxe.
Koneckoncu napr. na to, aby theurg ve sfere poskladal nejakou formuli, potrebuje schopnost Skladani formuli - a taky si ji nemuze naucit a procvicit tim, ze bude skladat nejake formule, protoze dokud ji neumi, tak nic neposklada.
Obrázek
Uživatelský avatar
Vlk
Příspěvky: 381
Registrován: 16. 9. 2010, 13:08
Bydliště: Strážnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Povolání Theurg

Příspěvek od Vlk »

já jsem to myslel trošku jinak. Ty mluvíš o tom, jak se theurg naučí druhý stupn schopnosti, jejíž první stupen má teoreticky naučený.
Já se bavím o tom, že PŘEDPOKLADY pro naučení prvního stupně musí být již prakticky procvičené

Aby se mohl therug naučit Vyvolávání démonů I, musí splnit předpoklady jimíž jsou mít prakticky procvičenou schopnost Práce s vazbochyty I. Ale Práce s vazbochyty I si může procvičit právě tím, že je bude vyvolávat. A k použití pravidel pro vyvolávání démonů je potřeba mít schopnost Vyvolávání démonů I

příklad: theurg přestupuje na další úroven. Ještě nikdy nevyvolal žádného démona. Ale při tomoto přestupu si řekne, že by to už mohl zkusit. Tak zajde za mistrem aby ho naučil potřebné schopnosti. Ten ho naučí schopnost "Cron démon I". V tom není žádný problém, v předpokladech má totiž napsané "Mystika I" a tu již theurg mnohokrát použil, když vstupoval do sfér pro formule, takže ji má prakticky procvičenou. Dále mistr řekne, že musí umět schopnost "Vyvolávání démonů I". Tahle schopnost má v předpokladech napsané "Práce s vazbochyty I" a to znamená, že se theurg nemůže naučit schopnost "Vyvolávání démonů I" protože nesplnuje předpoklady pro naučení - nemá totiž procvičenou schopnost "Práce s vazbochyty I". Vzhledem k tomu, že bez schopnosti "Vyvolávání démonů I" nemůže vůbec použít pravidla pro vyvolávání démonů, je tohle fatální nedostatek
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: Povolání Theurg

Příspěvek od Bouchi »

Vlk píše:Ale Práce s vazbochyty I si může procvičit právě tím, že je bude vyvolávat.
Muze. Ale jiste to neni jediny zpusob jak si ji procvicit. Ostatne viz odstavec "Schopnosti a praxe" v casti Mechanismy.
Obrázek
Uživatelský avatar
Vlk
Příspěvky: 381
Registrován: 16. 9. 2010, 13:08
Bydliště: Strážnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Povolání Theurg

Příspěvek od Vlk »

no nevim... pokud žádného vazbochyta nemá (a to on nemá - neumí ho vyvolat), nemá jak si procvičit práci s ním. Možná se pletu, ale vážně mě nic nenapadá.
Podle mě to bude nějaká chyba. A pro použití pravidel na vyvolávání démonů by mělo být v předpokladech spíš "Démonologický obor I" nebo třeba předpoklad pro naučení "Vyvolávání démonů I" by nemělo být "Práce s vazbochyty I"
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: Povolání Theurg

Příspěvek od Bouchi »

Vlk píše:pokud žádného vazbochyta nemá (a to on nemá - neumí ho vyvolat), nemá jak si procvičit práci s ním. Možná se pletu, ale vážně mě nic nenapadá.
Hint: mistr.

A jinak mne to smysl dava - napred at ma student zaklady, jak s demonem zachazet, nez ho naucime, kde a jak demona vzit. Opacny postup by mohl mit fatalni nasledky (jasne, kdyz neposlusny zak vyvola demona a nezvladne ho, az tak by to nevadilo, je to holt prirozeny vyber, ale kdo se ma honit za temi volnymi demony...)
Volna analogie - konstrukter auta by mel mit aspon zakladni predstavu (teoretickou i praktickou), jak se s takovym autem jezdi, jinak by taky mohl navrhnout auto, ktere bude mit skvele jizdni vlastnosti, ale bude krajne obtizne ho ovladat a dodrzovat s nim dopravni predpisy.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě Plus“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů